| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu se poate deplasa ca persoana in spatiul virtual dar avand o locuinta in spatiul virtual ocupa deci un loc fix? Duhul sfant al lui dumnezeu "bratul lui puternic" se deplaseaza peste tot in spatiul virtual fiind coordonat de dumnezeu? Dumnezeu nu este relativ si nu depinde de un sistem de referinta mobil sau de altceva? Dumnezeu s-a creat singur? Duhul sfant e relativ deoarece depinde de sistemul de referinta fix sau de dumnezeu si se deplaseaza in raport cu dumnezeu? Gandirea omului este relativa depinzand de dumnezeu sau nu are valoare decat raportata la ceva mai superior la o inteligenta mai superioara si depinde de sistemul de referinta denumit dumnezeu? Gandirea omului "se modifica" adica e o parte a trupului care poate fi influentata de a 5-a stare de agregare adica cea imateriala sau spirituala?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Duh, El este peste tot. El este in afara spatiului si a timpului.

| NGheorghe a răspuns:

Spațiul virtual este cel din televizor (filme, jocuri) sau din propria ta imaginație. Vrei sa spui tu ceva dar nu știi ce... se pare ca, cuvintele te depășesc. Aha,

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

"Vrei sa spui tu ceva dar nu știi ce" - ba stiu foarte bine: materia a aparut din ceva la fel cum si dumnezeu a aparut din ceva adica din ceva imaterial sau virtual.

VIRTUÁL, -Ă, virtuali, -e, adj. Care există numai ca posibilitate

Face omul ceva ca sa creasca plantele in afara sa le semene, ude, puna ingrasamant, cultive?
Poate fi condamnat dumnezeu?

| T2LS a răspuns:

Nu, ai o gândire total opusă duhului sfânt.
Lăsând asta la o parte, nici nu are logică întrebarea ta: "Creatorul s-a creat pe El singur?". De obicei, trebuie să înțelegi întrebarea și apoi să întrebi. Mult succes! happy

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

"Nu, ai o gândire total opusă duhului sfânt." - OARE? De unde reiese?

"nici nu are logică întrebarea ta: "Creatorul s-a creat pe El singur?". - pai nu spune "stiinta" ca toata materia s-a creat sau s-a generat singura? Rationand la fel, DE CE dumnezeu nu s-ar fi putut crea pe sine insusi de-a lungul miliardelor de miliarde ani? Deci de ce n-ar fi logica intrebarea mea?

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu s-a creat și nici nu s-a generat singură. Știința are multe păreri despre apariția universului, și cea mai acceptată este cea a Big Bang-ului. Ia informează-te despre ea să vezi. Și după cum știm, cu cunoștințele despre acest "Dumnezeu" știm că el a creat totul, din perspectivă religioasă, deci este ilogic să se fi creat pe el. Întrebarea ta este repetitivă, te încurci singur întrebând: "Creatorul s-a creat pe el însuși"; "Cine l-a creat pe Creator"? și așa mai departe. Dacă asta ți se pare logic, e clar că logica nu e de partea ta. happy

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

"Nici nu s-a creat și nici nu s-a generat singură. Știința are multe păreri despre apariția universului, și cea mai acceptată este cea a Big Bang-ului." - daca nu s-a creat si nu s-a generat singura inseamna ca dumnezeu sau ceva extern a creat-o sau a cauzat-o. Cat despre dumnezeu este posibil sa se fi creat singur iar aceasta idee a mea este compatibila cu biblia. Dumnezeu nu are un inceput pentru ca esenta imateriala sau spirituala, din care este el, a existat din totdeauna si nu are inceput.

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

"Ia informează-te despre ea să vezi." - problema este ca voi nu puteti sa o explicati logic sau credibil pentru ca teoria Big Bang de cum incepe incepe rau adica ilogic si irational adica ceva de genul: "a fost odata ca niciodata." Nu aveti cum sa o explicati logic pentru ca ea inca de la inceputul ei este ilogica si irationala. Nu poti explica logic sau rational ceea ce nu este logic sau rational.

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici credința nu poate explica, prin NICIUN MOD, cum a apărut Dumnezeul vostru. Ce, s-a creat singur? Sursa de unde se cunoaște totul despre acest Dumnezeu susține că a existat din totdeauna. Asta face doar ca realitatea să pară un nimic. Ceva nu poate exista din totdeauna, mai ales ca ceva care a creat totul (conform bibliei, timpul, spațiul și tot ce ne înconjoară) să se fi creat singură. laughing