| TrentonChase a întrebat:

"Dumnezeu spune : Nu vreau sa dovedesc ca EXIST pentru ca astfel nu ar mai fi nevoie de credinta, iar eu sunt NIMIC fara credinta".

Pareri?

23 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Vezi bre ca incurci borcanele citatul era cam asa "raymusic spune : Nu vreau sa dovedesc ca EXIST pentru ca astfel nu ar mai fi nevoie de credinta, iar eu sunt NIMIC fara credinta"
Este din stenograma de sedinta a ateilor, tinuta la Antipa cred ca acum 4 luni cind respectivul a fost ales ateu sef
Concluzie "Ipocriti mai sunt ateii"

| Angel0 a răspuns:

Daca asa ti-a spus, noi te credem pe cuvant.

| MishuD a răspuns:

Pai da, "Dumnezeu" este nimic.
(sa ma trazneasca daca exista laughing)

| RAY a răspuns:

Chestia asta e valabila pentru orice lucru care nu exista

profil = blog

| Narfundo a răspuns:

Cand p l.m spune Dumnezeu ceva ma? Inca nu ai invatat ca singuru care latra si maraie pe aici e omu si diavolul?!?!

| reihiuke a răspuns:

A fi nimic nu e acelasi lucru cu a exista. Eu daca spun "sunt un nimic" nu inseamna ca nu exist. A fi nimic are mai degraba un sens de lipsa a influentei asupra a ceva. Eu sunt un nimic pentru tine, deoarece in anumite conditii nu te influentez in vreun fel. Deci, pentru tine e ca si cum eu nu exist, dar eu exist in acelasi timp. La fel cu Dumnezeu. Dupa cum spune fraza: Dumnezeu "se vede" doar daca ai credinta. Daca nu ai credinta, Dumnezeu e ca inexistent pentru tine, pentru ca nu-l poti percepe decat prin credinta. Daca nu ai credinta, tu nu-l poti percepe; deci e nimic, desi el exista. Te-am lamurit? Acum poti incerca sa fii on topic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu exista, deci nu spune nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trenton chase; nu trebuie sa minti ca sati delimitezi prostia si intunerecul din inima si din cap.da versetul unde este scris sau cui i-a spus Dumnezeu asa ceva, si te voi crede.nu pareri.ADEVARUL mincinosule.

| TrentonChase explică (pentru anonim_4396):

Poponarule, spune-mi si mie unde am zis ca e citati din Biblie, nici nu sti ce inseamna minciuna...ce adevar? hai spune cand am sustinut ca e luat din Biblie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu spune; iar eu sant nimic fara credinta.blegule.nu stii nimic despre cuvant.

| TrentonChase explică (pentru anonim_4396):

Haplea, ce legatura are ce ai spus tu cu un citat care nu imi apartine, nu am sustinut ca este din Biblie, si cerand doar niste pareri referitoare la el? Am mai vazut eu raspunsuri de-a tale, in cel putin jumatate din cazuri vorbesti pe langa subiect...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta miezul trenton.cauta miezul.pe laga subiect? nu avem ce discuta.esti bleg. apropo.tu esti haplea.mie mi se spune bercul.

| rocco09 a răspuns:

Unde spune? Ai avut vreo revelatie?

| TrentonChase explică:

Ba tu esti pe dos? De ce crezi ca am pus cu ghilimele agramatule? Nu imi apartine acest citat...in plus eu am spus "Pareri?" Ce ma caracterizeaza?

| bluevibess a răspuns:

Iti spun eu. Uita de toate prostiile astea cu Dumnezeu, Biblia, etc.Deschide ochii si priveste in jur.

| TrentonChase explică (pentru bluevibess):

De ce sa-i deschid? Sunt ateu de cativa ani...

| bluevibess a răspuns (pentru TrentonChase):

Atunci e bine, credeam ca esti credincios.

| UrsuSocat a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de noi ca sa existe, noi avem nevoie de el. Fara credinta noi nu am mai exista nu el. Chiar daca uni cred in Alah, Budha Siva sau stiu eu ce fiecare cu credinta lui. Sunt popoare diferite. Iar in Biblie se spune clar ca acestia nu trebuie condamnati pentru ca au o alta religie.

| TrentonChase explică (pentru UrsuSocat):

Si atunci de ce e considerat pacat sa treci de la o religie la alta? Pentru ca nimeni nu isi alege religia singur...creste cu ea de cand e mic, religia individului in 99% e religia familiei si comunitatii in care traieste nimeni nu te intreaba, ba da vrei sa fi crestin, budist sau hindus inainte sa te boteze...

| UrsuSocat a răspuns (pentru TrentonChase):

De fapt e religia poporului tau. In China sunt alte religii ca in India sau ca in Turcia sau ca in Rusia. Asta pentru ca fiecare popor are religia lui. Nu o alegi tu o primesti in functie de sangele pe care il orti in vene. Fiecare popor e diferit deci fiecare are nevoie de religii diferite. Aproape toate religile sunt bune dar pentru persoane diferite.

| TrentonChase explică (pentru UrsuSocat):

Si asta intreb de ce nu pot eu exemplu sa ma fac yoghin daca vreau, dupa logica crestinatatii, adica sa practic traditiile ocultistilor? De ce ei extind notiunea de pacat in afara religiei lor, chiar asa mult tupeu au?

| UrsuSocat a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu o existinde nimeni. Poti sa faci ce vrei, biserica nu te condamna. Da inainte cand erau interese de putere toata lumea il pupa in fund pe papa si faceau ce zice el. De aceea atunci nu aveai voie sa crezi in altceva pentru ca papa se simtea amenintat. Acum repet biserica nu te condamna. Fiecare religie e buna. Chiar se spune in Biblie ca paganii fac ce trebuie din fire. Iisus Hristos nu i-a condamnat niciodata pe ceilalti de alta religie.

| Ronii a răspuns:

Cand a zis Dumnezeu ca nu vrea sa dovedeasca ca exista, sincer nu am gasit nicun pasaj in biblie.El ne spune lucrul acesta ca noi sa Il credem deci de aici porneste starnirea credintei.