| TrăieşteClipa a întrebat:

Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.
Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt." (Ps.82:6)
Nimeni nu este ca Tine intre dumnezei, Doamne, (Ps.86:8)
Caci chiar daca ar fi asa numiti "dumnezei" fie in cer, fie pe pamant (cum si sunt in adevar multi "dumnezei" si multi "domni"), (1Cor.8:5)

Cine este cel Preainalt si cine sunt dumnezeii?
Si cine este Dumnezeu care judeca in miljocul dumnezeilor?

68 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Singurul Dumnezeu adevarat este scris cu D mare, acesta va judeca pe toti oamenii. El da viata si El oare putere sa ia viata. Pavel recunoaste ca sunt asa numiti zei in mitologia pagana, cum ar fi Jupiter, Juno si Neptun. Credinciosii stiu ca este un singur Dumnezeu Tatal, din care sunt toate lucrurile si pentru care suntem noi. Aceasta inseamna ca Dumnezeu, Tatal nostru, este Creatorul tuturor lucrurilor si ca noi am fost creati pentru El. El este scopul existentei noastre.

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Exista cu siguranta un creator si noi suntem celulele lui, dar nu are nici cea mai mica legatura cu bazaconiile pe care le sustine crestinismul.
Si nu era nici Elyon si nici vreun amarat din ceata elohimilor din care Jehova facea si el parte.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Crezi in divinitatea Domnului Isus si in jertfa Sa de pe cruce? Crezi ca El a platit pretul pentru iertarea pacatelor?

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Pai daca Yahweh este un impostor de ce fiul sau ar fi divin?
Mitul lui Iisus a fost compus cu elemente preluate din alte mituri mult mai vechi.
Rugaciunea Tatal Nostru este plagiata de la egipteni din cantecele catre zeul Amun si se regaseste pe papirusul lui Ani pastrat la British Museum.
Papirusul este scris cu 1200 de ani inainte de nasterea lui Iisus, in cazul in care acesta intr-adevar a existat.
Amun, Amen, Amin!

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

De ce faci asemenea afirmatii? Poti sa argumentezi?

| database8 a răspuns (pentru EmaS):

Dragilor, Matei 7, 6. Cam atat.

| EmaS a răspuns (pentru database8):

Dar ce religie are TRaiesteClipa?

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Liber cugetator.

| database8 a răspuns (pentru EmaS):

Nu stie nici el.

| danay72 a răspuns:

Este vorba de Creatorul nostru, Iehova Dumnezeu. El este cel adevărat, iar ceilalți sunt creația oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Si daca Zeii sunt "cei adevarati", creatori ai oamenilor si dumnezeul crestin este creatia oamenilor, ai luat asta in calcul vreodata?

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Iehova nu este creatia oamenilor.El chiar a existat, a avut grija de un sat de evrei, a locuit cu ei o perioada, a mai cucerit diferite teritorii, a ucis cu sange rece milioane de oameni.
Pana la creator este cale lunga.
Iar pe vremea cand s-au adunat dumnezeii la sfat Yehova inca nu-si incepuse activitatea.
Scrie clar in Biblie ca a mostenit o mana de evrei incepand cu Iacov.Pana atunci s-au ocupat altii.
Cand in Biblie scria Elohim s-a tradus cu Dumnezeu.
Cand scria YHWH s-a tradus cu Domnul.
YHWH a aparut ceva mai tarziu.
In Geneza nu apare numele YHWH.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Geneza2:7 spune numele Iehova.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

În urmă cercetărilor atente, am ajuns la aceasta concluzie ca Iehova este Creatorul Atotputernic.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Si eu urmaresc de ani buni subiectul si de putin am aflat ca YHWH nu are nici in clin si nici in maneca cu adevarata divinitate.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Poate ca nu ai cautat unde trebuie.Eu sunt o Martora a lui Iehova și studiu atent pe subiecte m-a ajutat mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Te inteleg. Evreii au distrus ori ascuns toate documentele antice despre Zei si cine au fost ei. Daca citesti doar biblia si ce mai gasesti pe internet este cam greu sa ajungi la o alta concluzie.
Totusi ar trebui sa-ti dea de gandit ca o "divinitate" nascocita acum 2000 de ani sa fie "adevaratul creator al omenirii", in timp ce Zeii au existat cu multe mii de ani inainte.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca am studiat Biblia,dar și din punct de vedere istoric, arheologic, geografic, gramatical, m-a ajutat sa înțeleg cine este Creatorul Atotputernic, adică Iehova.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Acum 27 de ani am inceput studiul Bibliei cu Martorii lui Iehova.
Am fost si pe la penticostali, catolici hindusi etc.
Lista este lunga.
Minciuna am descoperit-o de curand citind o traducere exacta a Pentateuhului facuta de Biligno.
Totul clar.
Fara interpretari, fara metafore, alegorii si alte tampenii.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Si daca YHWH pica, a picat si IIsus automat.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Acest lucru este imposibil. Noi vorbim de Cel care ne-a făcut, care este fără început și fără sfârșit.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Poate te-ar ajuta dacă l-ai începe din nou, studiu cu martorii.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Va manipuleaza ca pe niste copii.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Tocmai ca m-am bucurat ca nu sunt manipulata cum eram înainte de a deveni o martora, înțeleg adevărul biblic în mod logic și Iehova nu obliga pe nimeni sa facă voia sa. Doar dacă vrei, faci ce spune Biblia și devine un martor. În schimb, înainte eram obligata sa respect tradiții, obiceiuri, plus ca am fost forțată sa am religia părinților, nu am avut dreptul de a alege. Iar ca argument pentru acest lucru era ca asa trebuie. Acest lucru nu se întâmplă la Martorii lui Iehova.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Cunosc bine ce se intampla.
Incearca in gluma sa zici cuiva ca vrei sa parasesti organizatia.
Si abia atunci o sa incepi sa vezi cu ochii tai de ce sunt in stare "fratii".

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Știu cum se întâmplă cu cei care părăsesc organizația, pentru ca am cunoscut astfel de situații. Nimeni nu te obliga sa ramai martor dacă nu vrei. Chiar poți face o cerere și nu vei mai fi.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ai inceput studiul biblic cu martorii si ai plecat si de acolo.

| database8 a răspuns (pentru EmaS):

Nu sunt sigur de ultima parte.
El afirma ca unii sunt prinsi in doctrine. Uneori ma intreb asta, sa fie oare reciproc, el isi pune aceasta intrebare?

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Am locuit intr-un apartament al unui martor.
Baiat inteligent.
A reusit pana la urma sa se elibereze de sub controlul organizatiei.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Credinta este una singura in Domnul Isus Hristos. Nu a unei organizatii sau a unei biserici.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Share

„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri şi merge spre nicăieri. "

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Pe cat punem pariu ca nu ai citit niciodata tot Vechiul Testament?

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri şi merge spre nicăieri. "

Oricum crestinii se inchina la un dumnezeu fals.

Jehova a fost un impostor, Iisus o inventie.
Poti sa te rogi la Batman cu aceleasi efecte.
Trebuie doar sa crezi.
Credinta face miracole, nu pacaliciul de Jehova.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Tu in ce crezi?

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

In legile universului.

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Prima dintre cele sapte Legi Universale ne spune ca "totul este in mintea noastra – Universul este mental". Tot ceea ce vedem si experimentam in lumea noastra fizica isi are originea in domeniul invizibil, mental. Aceasta este legea care ne spune ca exista o singura Constiinta Universala si o singura Minte Universala, originea manifestului. Toata energia si toata materia, la toate nivelurile, este creata si este subordonata Mintii Universale. Mintea ta face parte din Mintea Universala. Realitatea ta este o manifestare a mintii tale. Aceasta este adevarata putere a mintii tale.

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

A doua Lege Universala ne spune: "Precum sus, asa si sus. Precum sus, asa si jos.". Acest citat implica faptul ca exista o "armonie, un acord si o corespondenta intre cele doua", intre taramurile fizice, mentale si spirituale. Nu exista nicio separare, deoarece totul in Univers, inclusiv tu, cel care citesti aceste randuri, provi dintr-o din aceeasi sursa, la fel ca tot ceea ce exista. Totul este unul singur. Pe peretii Templului lui Apollo din Delphi, Grecia, exista o scriere antica ce face referire la aceasta lege a corespondentei: "Cunoaste-te pe tine insuti si vei cunoaste toate tainele Zeilor si ale Universului".

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Cea de a treia dintre cele sapte Legi Universale este cea care ne atrage atentia ca, in Univers, "nimic nu este static, totul se misca, totul vibreaza". Aceasta este legea care ne spune ca "intregul Univers este o vibratie". Stiinta a confirmat de curand aceasta lege. Noi, oamenii, inclusiv dumneavoastra, suntem energie pura care vibreaza la frecvente diferite.
Axioma "energiile asemanatoare se atrag", cea pe care se bazeaza Legea Atractiei, are ca fundatie de baza aceasta lege. Tot ceea ce experimentam cu ajutorul celor cinci simturi este transmis prin vibratii. Acelasi lucru este valabil si in planul mental. Gandurile tale sunt vibratii, emotiile tale sunt vibratii, iar ceea ce este si mai interesant este ca poti sa inveti sa-ti controlezi aceste vibratii cu ajutorul vointei tale. Aceasta este adevarata putere a gandirii tale.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si cum a aparut Universul? Cine l-a creat?

| Huugoop a răspuns (pentru EmaS):

Tutea om inteligent. Sa mergem de aici sa ne rugam si pentru clipa.

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Creat de o inteligenta superioara, care nu are legatura cu Jehova.
Jehova a fost un fel de zeu de provincie.
Mic din toate punctele de vedere.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu exista alta inteligenta superioara. Dumnezeu este singurul care scrie despre faptul ca El a creat acest univers si pe om. Nimeni altcineva nu a indraznit sa faca asemenea afirmatii. Daca crezi sau nu, aceasta nu schimba cu nimic Adevarul. Si Lucifer a vrut sa fie mai mare ca Dumnezeu, dar nu a reusit.

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Nu exista niciun Lucifer.
Evreii rad si cu fundul de interpretarea crestinilor.

Pana si Wiki in romana stie despre mistificarea crestinilor.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Adevarul este unul singur.
Macar suntem de acord cu ceva.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Cum iti explici ca Biblia contine profetii care se implinesc cu exactitate?

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Toate dar absolut toate profetiile au fost scrise post eventum.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Te contrazic. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa sub inspiratie Duhului Sfant. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Biblia este cuvantul oamenilor care au scris-o, majoritatea anonimi.
Evreii au cules legende si povestiri de pe unde au umblat si asa a aparut Vechiul Testament.
Noul Testament este doar un mit.
Crestinismul este inventia lui Saul din Tars.

| Gabriela_Donea_1965 a răspuns (pentru EmaS):

Cate Biblii exista?

| AVAAVA a răspuns (pentru danay72):

Și cand vine Sf. LUMII?
Ca martorii au mai încercat sa proorocesca de câteva ori, fără rezultat.
Pe proorocii mincinoși îi veți cunoște după roade.

| AVAAVA a răspuns (pentru EmaS):

Încă de la început a existat o ierarhie si autoritate, care incepe cu Dumnezeu Tatal, continua prin episcopii din fiecate cetate si se termina cu fiecare crestin. Când înțelegem acestea care sunt scrise în Scripturi, ne vom trezi și vom intelege ca autoritatea episcopului nu este o nascocire omeneasca asa cum spun "învățăturile străine cele de multe feluri", ci o invatatura crestina de credinta.

Atunci o parte dintre cei căzuți în eresuri vor avea surpiza sa descopere ca Biserica niciodata nu a apostaziat (asa cum fusese informati), dar continua sa razbata prin istorie, in comuniune cu Domnul Iisus Hristos si in Duhul Sfant. Atunci va intelege ca apostolicitatea exista NUMAI in Biserica Apostolică, cand va descoperi ratiunile si mijloacele din preajma Schismei papistilor. Drumul spre Biserica Apostolică va fi unul fara de întors, deoarece adevărul îi va lumina.

| ania a răspuns:

Biblia se clarifică prin ea însăși.
Psalmul 96-5
Căci toți Dumnezeii poparelor sunt niște idoli, dar Domnul a făcut cerurile.
1 Corinteni 10-20
Ce jerfesc neamurile(neevreii) jerfesc demonilor și nu lui Dumnezeu.Și eu nu vreau să fiți în împărtășire cu demonii.
dumnezei se referă la cei pe care alte națiuni îi consideră divinități la care merită să se închine, dar care sunt de fapt îngeri căzuți care au devenit demoni.
Așa cum vedem și din cartea Iov, Dumnezeu are uneori discuții și cu demonii.

| TabletaSB a răspuns (pentru ania):

Subscriu.
Partializarea sacrului in diferite religii, hinduism, animism etc situeaza omul in afara spatiului teocosmic, atat prin lipsa unei relatii personale in dialog cat mai ales prin pragul insurmontabil dintre creat si Creator; crestinismul aducand omul in relatia de fiu, nu prin natura sa creata ci prin infierea lui, mijlocita de Fiul Inomenit.
1 Tim 2.5: Unul este Dumnezeu...
Continua sa te intrebi, ce ar fi daca este asa cum spune ania?

| TrăieşteClipa explică (pentru TabletaSB):

Ania vede lucrurile cum a fost invatata de altii sa vada.
Tu nu vezi de niciun fel.

| TrăieşteClipa explică (pentru ania):

Exact:
YHWH era gelos ca altii mergeau la dumnezeii din satul vecin:
"Asa vorbeste Domnul: "Pentru ca ai trimis soli sa intrebe pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului, ca si cum n-ar fi in Israel Dumnezeu al carui cuvant sa-l poti intreba, nu te vei mai da jos din patul in care te-ai suit, ci vei muri."

Ecronul avea alt dumnezeu, este destul de clar.

NT nu prea este de incredere.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru ania):

Sa stii ca acele jertfe pentru pacat pe care le faceau evreii de fapt voiau sa simbolizeze ceva: la fel precum Dumnezeu mentioneaza de ape in apocalipsa (dar se refera la oameni, la neamuri). Deci este o metafora:
de exemplu: daca Dumnezeu zice sa fie sacrificat un berbec pentru pacate, asta vrea sa simbolizeze faptul ca Dumnezeu vrea sa fie omorat "berbecul" (care inseamna de fapt incapatanarea; deoarece berbecul este un animal incapatanat) pentru linistea omului (deoarece aceste probleme: furia, incapatanarea si alte defecte omenesti nu il ajuta pe om deloc - de aceea Dumnezeu a zis sa dispara).
De ce sa ceara Dumnezeu sangele animalelor, daca el este atotputernic si nu are nevoie de nimic de la om? Prin faptul ca Dumnezeu mentioneaza ca el vrea binele omului (persoanele sa fie linistite si sa traiasca in pace), iar niste sacrificii sunt clar complet inutile, inteleg se refera la problemele oamenilor: ca trebuie sa fie inlaturate (asta fac psihologii si psihiatrii de minune).

| ania a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Dacă pentru tine Noul Testament nu este de încredere, e alegerea ta, eu îl recitesc mereu, e foarte benefic pentru sufletul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Da, exact, cred ca face referire la un episod din viata Celui ce urma sa vina (Iisus):
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -"
link pentru a citi: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/10/34/#34

Cel Preainalt este Dumnezeu, iar oamenii sunt toti sfinti pentru Dumnezeu. Pana si Iisus dupa cum ti-am aratat recunoaste ca Dumnezeu ii considera pe toti sfinti (fara pacat).
In vechiul testament, Dumnezeu ii recunoaste pe evrei ca sunt sfinti numai pentru ca erau cel mai sarac popor din lume (ceea ce de fapt nu conteaza deloc cand vine vorba de credinta dovedita prin fapte: poti sa fi si om credincios bogat sau sarac - nu conteaza starea materiala, ci sufletul). => Deci, Dumnezeu ii recunoaste pe oameni ca fiind toti sfinti prin asta, daca pentru nimic le spune evreilor ca sunt dumnezei.

| TrăieşteClipa explică (pentru AnonimSuprem1):

Imi plac interpretarile tale.
Da-ti putin cu parerea te rog la pasajul acesta din Regi 2:16

"Asa vorbeste Domnul: "Pentru ca ai trimis soli sa intrebe pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului, ca si cum n-ar fi in Israel Dumnezeu al carui cuvant sa-l poti intreba, nu te vei mai da jos din patul in care te-ai suit, ci vei muri."

Ecronul avea alt dumnezeu?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Eu stiu clar ca Dumnezeu daca ii considera pe oameni sfinti nu are cum sa ii ucida pentru pacate => deci este vorba de faptul ca asa arata de fapt Dumnezeu in ochii unor oameni care participau la acel episod, si Dumnezeu le descoperea oamenilor prin profetii aceste lucruri [ca ei cugeta lucruri rele despre evrei si ca pentru ei uciderea evreilor ar fi la fel de importanta precum Dumnezeu].

| TrăieşteClipa explică (pentru AnonimSuprem1):

Era o sedinta de dumnezei nu de oameni.
Cel care conducea sedinta era Elyon Cel Preainalt, seful dumnezeilor.
Dumnezeii biblici nu sunt imortali asa cum ne-a mintit biserica
Elyon le-a amintit asta :
Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare."
YHWH ii punea pe preoti sa se spele si sa-si inlocuiasca hainele cand intrau in cortul intalnirii, ii era frica sa nu ia vreun microb.
Sfant la el insemna dezinfectat.

| TrăieşteClipa explică (pentru AnonimSuprem1):

Ioan 10:34. Isus le-a raspuns: "Nu este scris in Legea voastra: "Eu am zis: sunteti dumnezei"?

Aici Iisus ori nu a inteles, ori anonimul care a scris Evanghelia dupa Ioan.
Inclin sa cred a doua varianta.

| database8 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

@AnonimSuprem1: Matei 7, 6
Am incercat cu diferite argumente sa port o conversatie cu Clipa dar pana la urma am fost blocat ca sa mai pot continua, desi iti poti face cati useri vrei...
Matei 7, 6.
@TraiesteClipa: iti recomand sa citesti toate cartile din religiile lumii, nu doar din domeniul tau.

| Me89 a răspuns:

Dumnezeu este Cel Preinalt, El, Tine, ce e scris cu litere mari. dumnezeii sunt cei care se dau drept Dumnezeu, insa Dumnezeu este numai unul, iar cei care sa dau drept El, sunt judecati doar de Dumnezeu,
Dumnezeu nu are o definitie propriu zisa. Lui i se mai zice Divinitate, Creator, Cel Preainalt, Atotstiitorul

| TrăieşteClipa explică (pentru Me89):

In textele originale nu apar cuvantele Dumnezeu, P
reainalt sau Domnul.
Apar in schimb cuvinte ca Elohim, Elyon, El Shaddai, El, Eloha, YHWH.
Crestinii au simplificat si au facut un singur zeu.
Traducerea s-a facut pe baze teologice nicidecum lingvistice.
Psalmul 82 le-a dat multa bataie de cap teologilor crestini.
In anumite traduceri pentru universitati de teologie termenul Elohim nu vine tradus si este lasat asa cum este.
"Voi sunteti Elohim fiii lui Elyon."
Suna altfel?
YHWH inca nu intrase in scena pe vremea aceea.
Se spune ca era un elohim mai tanar,mai ambitios de profesie militar.(Savaoot domn al ostirilor)
Si primul lucru ce face cu poporul pe care l-a mostenit ii trimite sa lupte sa cucereasca noi teritorii,sa ucida in stanga si in dreapta pe "dusmanii Domului", lasand in viata doar virginele.

| database8 a răspuns:

Super. Am spus doar sa citesti cate putin din fiecare, atat. Nu incerc sa te conving. Suntem liberi sa alegem.
Nu te am intrebat si nici nu am spus ce crez am. Societatea si educatia se formeaza pe respect.

| Huugoop a răspuns:

Cea mai mare suferinta a omului este sa fie singur si fara de Dumnezeu. Speranta pentru mantuire poate sa irumpa in ultimul moment al vietii, precum talharul.
Ai studiat religii, dar cati ani ai copilule?

| TrăieşteClipa explică (pentru Huugoop):

"Cea mai mare suferinta a omului este sa fie singur si fara de Dumnezeu."
Corect.

Voi crestinii, aveti ca Dumnezeu un criminal psihopat care a disparut de mult din decor.
Un timp avea cortul lui si traia in aceeasi tabara cu israelitii.
Ii ajuta sa invinga luptele impotriva unor nepoti ai lui Avraam si ai lui Lot.(Asta daca ai citit VT).
Un impostor ca sa nu o mai lungim.
Batman versiunea crestina.

Ai intuitie 0, in privinta varstei mele.
De aceea ai si ramas crestin si o sa ramai pentru multa vreme.