| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu va raspunde la rugaciunile voastre?
Intrebarea nu este adresata ateilor.

Răspuns Câştigător
| Trolli a răspuns:

Daca ai impresia ca Dumnezeu iti raspunde la o rugaciune, clar nu e semn bun. Cum raspunde? Prin voice calling, sms, mess, mail?

19 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Universul raspunde doar actiunilor mele.

| danay72 a răspuns:

Da,raspunde la rugaciunile celor drepti.Psalmi55:22

| Mădă0611 a răspuns:

Daca nu e adresata ateilor, de ce mai intrebi ca doar raspunsul o sa fie "da"? A, ai nevoie de confirmare pentru ca doar de asta crezi in el, ca sa iti "raspunda la rugaciuni", stiam deja, si cred ca toti ateii stiu.

| dany248y a răspuns (pentru Mădă0611):

Intrebarea nu este pentru tine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dany248y):

broken heart

| dany248y a răspuns (pentru Mădă0611):

Hai nu fi suparat, intrebarea nu era adresata tie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dany248y):

Ahaaa, deci ai empatie. Vezi sa nu ti-o omoare religia. Si raspunsurile ateilor iti pot fi de folos, depinde in ce stari ii prinzi, dar ale crestinilor nu iti sunt deloc, toti o sa iti spuna "da", daaaaaar o sa iti reaminteasca faptul ca dumnezeu stie ce e bine pentru tine, asa ca daca nu primesti, acel ceva nu era bun, iar daca ceri sanatate, care cica e un lucru bun, daca nu primesti, nu meriti sau nu te-ai rugat sincer. Rugatul sincer activeaza autosugestia, iar ea te vindeca. Vacanta placuta! ^.^

| Holiday a răspuns:

Daca tu esti credincios, si evident ca te-ai rugat de shpemii de ori si vii sa intrebi, e clar ca n-ai primit raspuns, nu?
Nici n-ai avea cum...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, cu anumite termene si conditii : 1. sa stii ce ceri; 2. sa nu fie pacat ceea ce ceri; 3. Dumnezeu nu este un implinitor al vointei noastre ci noi suntem urmatori ai poruncilor; 4. in rugaciunea Tatal nostru spunem faca-se voia Ta nu a mea!

| sublime89 a răspuns:

Era o vreme cand ma rugam, si chiar credeam, dar niciodata nu mi-a raspuns. Daca am vazut ca nu este absolut nicio diferenta intre viata mea atunci cand ma rugam, si viata mea cand nu ma rugam, n-a mai prea avut rost sa ma rog.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Nu se poate prietene, ma mir ca nu ti.a zis nimeni ca nu te rugai destul. am citit mai nou daca zici rugaciunea de 67 de ori pe zi, ti se iarta totul.
ciudat ca nu am vazut, daca te rogi pentru ceva nu a dat numar. laughing

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta ar cam trebui sa te rogi toata ziua, pentru ca n-ai mai avea timp de nimic laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, obositor. Daca omori un paianjen ti se iarta 7 pacate. b-)

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

laughing, mai bine stau cu pacatele, ca nu imi plac paianjeni

| oprescudorin11 a răspuns:

Intotdeauna mi-a raspuns! Uneori, destul de des 'chiar pluseaza"! Depinde insa si ce ii cer: daca i-as cere sa omoare ateii, probabil ca nu m-ar asculta! Dar nu e treaba mea si iL inteleg!

| fllu07 a răspuns:

Da. insa ca sa fie ascultata o rugaciune trebuie sa indeplineasca cel putin 2 conditii:
1) sa fie in conformitate cu vointa lui Iehova...
2) sa fie in numele lui Isus Cristos. Ioan 14:6

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebare fara cap. iti dai seama ca un credincio o sa zica da, si un ateu nu. cum ai fi pus cat face 1+1 si te-ai astepta ca sa fie si raspunsuri in afara de 2

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intotdeauna.
Si relativ repede.

| cristinaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Da, chiar raspunde. Bineinteles ca nu trebuie sa-I ceri o data si dupa surpriza I-ti da ce I-ai cerut, El vrea ca sa nu mai pacatuim, vrea sa mergem pe calea buna, nu pe calea cea rea. El te aude si daca vrei ceva neaparat si EL nu-ti da inseamna ca nu ai nevoie de acel ceva.