| alexpop1234 a întrebat:

Dumnezeu (zeii) sunt ganditori si fac toate variantele posibile adica bio diversitate, cine va invinge la final, binele sau raul? Dupa biblie binele si dupa coran la fel.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Conform Bibliei, binele și răul nu sunt două forțe opuse și egale ci satan, dirijorul răului e ființă creată, cu puteri semnificative, de înșelare, manipulare, minciună, arogant și autoînșelat dar incomparbil mai slab decât Creatorul pe care înceară permanent să-L submineze.
Despre situația finală-
Apoi am văzut coborându-se un înger care ținea în mână cheia Adânului și un lanț mare.El a pus mâna pe Balaur, pe șarpele cel vechi care este Diavolul și Satana și l-a legat pentru o mie de ani... Când se vor împlini cei o mie de ani Satana va fi dezlegat și va ieși di închisoarea lui ca să înșele națiunile..Numărul lor va fi ca nisipul mării.Ei s-au suit pe fața pământului și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea preaiubită.Din cer s-a coborât un foc care i-a mistuit.Și diavolul care-i înșela, a fost aruncat îniazul de foc și de pucioasă, unde sunt fiara și proorocul mincinos.Și vor fi munciți zi și noapte în vecii vecilor. Apoi sm văzut un scaun de domnie mare și alb și pe Cel ce ședea pe el.Și am văzut pe morți, mari și mici stând în picioare înaintea scaunului de domnie.Niște cărți au fost deschise.Și a fost deschisă o altă carte care este cartea vieții.Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele scrise în cărțiele acelea... Oricine n-a fost găsit sris în cartea vieții a fost aruncat în iazul de foc. Apoi am văzut un cer nou și un pământ nou.Și am auzit un glas tare ..care zicea. Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii.EL va locui cu ei, ei vor fi poporul Lui și Dumnezeu însuși va fi cu ei.El va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi.Cel ce ședea pe scaunul de domnie a zis-EU fac toate lucrurile noi..Scrie pentru că aceste cuvinte sunt vrednice de crezare și adevărate.S-a isprăvit.Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfîrșitul.Cel ce va birui va moșteni aceste lucruri.Eu voi fi Dumnzeul lui și el va fi fiul meu.(Apocalipsa 20, 21)

2 răspunsuri:
| ExprimareLibera a răspuns:

Elementele din întrebarea ta fac parte cu succes din structura unui basm.
Aici putem vedea caracteristici precum:
-relatarea întâmplărilor fantastice
-actiunea-convențională
-lupta dintre bine și rău

| RemusFlorentin a răspuns:

Depinde, de ce crezi tu daca tu ai credinta in dumnezeu si crezi numai in bine si te rogi in fiecare noapte dimineata pentru tine totul va fi bine pentru tine totul se va termina mereu bine

Dar daca tu nu crezi in dumnezeu nu te rogi si crezi in satana totul se va termina mereu rau pentru tine nu iti va merge bine

Toti oameni au credinta lor uni au zeii
cum ar fi arabi, turci pentru ei Dumnezeu inseamna Allah

Asta inseamna ca daca tu ai credinta in bine si in Dumnezeu totul se va termina bine, binele va invinge si totul ti se va termina bine

Dar daca tu nu crezi in Dumnezeu si crezi numai in rau si ai gand rau pentru toate s-ar crede ca tu crezi in satana si asta ar insemna ca ar castiga raul

Deci ai un sfat de la mine:

Fii mereu optimist, crezi numai in bine
Si ai sa ai o viata curata si frumoasa.

Buna seara.