| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu zice sa furi?

20 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred.

| Wr3nch a răspuns:

Yeah, cred ca prin Levitic zice si pedeapsa, sau cum sa fii iertat.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A nu, eu ma refeream ca zice sa nu furilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai no ce vrei si tu, Yahve are n-elemente luate de la alti zei, de la natura razbunatoare, pana la cererea de sacrificii animale.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și-au luat plata pentru munca făcută ani de zile ca robi. Nu ar fi fost drept să plece cu mâna goală după câte munci au făcut și câtă suferință au îndurat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci daca unul e bogat pentru ca exploateaza capsunari este just si drept sa furi de la el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu vei fura, dar ai dreptul să îți negociezi plata.

Exodul 3:22 „Fiecare femeie va cere"
Exodul 12:35-36 „au cerut", iar egiptenii „le-au împlinit cererea"

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

No, no, no, cum stricati voi litera Bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| aumih16 a răspuns:

Nu! cum poti sa zici spui asa ceva! nici sa furi! nici sa ucizi! mai citeste si tu cele zece porunci ca acolo asa zice spune! sa nu furi! sa nu ucizi! etc!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exodul 3:22 „Fiecare femeie va cere"
Exodul 12:35-36 „au cerut", iar egiptenii „le-au împlinit cererea"

Răspuns utilizator avertizat