| TrăieşteClipa a întrebat:

Dumnezeul evreilor era mai sperios?
Daca nu-l auzea pe Aaron cand intra in cort, acesta risca sa moara?
Sa fie asta un alt fel de omniprezenta?
Iesirea cap28
"34. Şi printre ciucuri vei pune clopoţei de aur de jur împrejur aşa: un ciucure şi un clopoţel de aur, un ciucure şi un clopoţel de aur.
35. Şi acesta va fi pe Aaron în timpul slujbei, când va intra în cortul sfânt, înaintea Domnului, şi când va ieşi, ca să se audă sunetul clopoţeilor şi să nu moară."

Aron trebuia sa-si anunte prezenta ca nu cumva Yhwh sa se sperie de el si sa-l omoare.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun răspuns până acum de la creștini? Asta denotă multe.
Chiar stupid modul ăsta prin care Aaron este obligat cu prețul propriei vieți să poarte clopoței la el.
Încep să cred că, în biblie, "dumnezeu" omora oameni prin simplul fapt că existau. Îl avem drept exemplu pe Er.
Geneza 38:7
7.Er*, întâiul născut al lui Iuda, era rău înaintea Domnului; şi ** Domnul l-a omorât.
*Gen. 46:12; Num. 26:19. **1Cron. 2:3

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Clopoteii trebuiau sa fie din aur.
Bronzul era prea ieftin pentru urechile lui.

| ania a răspuns:

Clopoțeii nu erau pentru a-i anunța lui Dumnezeu prezența marelui preot în cortul sfânt ci pentru a ști oamenii rămași înafara cortului dacă mai erau sau nu în viață, cum s-a întâmplat cu cei doi fii mai mari ai lui Aaron, Nadab și Abihu, care au fost uciși(Levitic 10-1).

| TrăieşteClipa explică (pentru ania):

"când va intra în cortul sfânt, înaintea Domnului, şi când va ieşi, ca să se audă sunetul clopoţeilor şi să nu moară."

Din text reiese altceva.
"Leviticul 10:2 "Atunci a ieşit un foc dinaintea Domnului, i-a mistuit şi au murit înaintea Domnului. "

I-a ars cu pistolul laser ca s-a speriat de ei.