| just4ubr2015 a întrebat:

Dupa 7 ani se mai face pomenire pentru cel mort? Din ce am citit biserica face pana la 7 ani apoi nu mai zice nimic, de ce oare si ce se intampla cu sufletul dupa 7 ani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am căutat pe net, deoarece mă interesează subiectul, dar nu am găsit nimic concret.
Ca să dau un răspuns de amator, poate că 7 ăla e doar un an simbolic, dar 7 în Ortodoxie, înseamnă cele 7 zile date de El, în 7 zile El a creat Pământul cu tot ce vedem noi astăzi pe el.

7 din ce am auzit înseamnă și perfecțiunea în Ochii Lui, așa că poate în 7 ani, el dobândește tot ce trebuie, milostenie pentru iertarea păcatelor.

Dar după 7 ani, pomenirea mortului nu se oprește, nu i se mai fac pomenile alea de un an, dar mortul după 7 ani este pomenit cu tot neamul lui mort la pomenile dedicate acestora, precum ziua de sâmbătă, când oricine dorește, poate să facă o colivă și un micuț parastas pentru tot neamul ei, apoi mai sunt moșii de toamnă și moșii de vară. happy

Deci poate că în 7 ani i se pomenește sufletul suficient doar unui mort, apoi este adăugat langă toți ceilalți.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Toți care mor numai știu de ei și nici nu vor știi vreodată, dar creștinismul a venit cu ideea ca cei care cred ca Iisus e fiul lui iahve vor întra fără judecata în rai, nu este nevoie de pomeni pentru asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sufletul după 7 ani nu mai are nevoie de parastas.

| just4ubr2015 explică (pentru sadrian46):

De ce

| doctorandus a răspuns (pentru just4ubr2015):

Asta e ce zic popii, noi n-avem de unde sti daca e valabil, daca exista suflet, daca exista viata dupa moarte, etc.

| sadrian46 a răspuns (pentru just4ubr2015):

Fiindcă, știi ce este paradisul? Moarte curată, fiindcă este plictistor de tot. Nu îi mai trebuie nimic din ce gândim noi acum.

| RAY a răspuns (pentru just4ubr2015):

Omule e verset biblic, tu dai eronat unui verset biblic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Mi-am îndreptat inima spre toate acestea și am înțeles că cei drepți și cei înțelepți, precum și lucrările lor sunt în mâna adevăratului Dumnezeu.a Oamenii nu știu nici de iubirea, nici de ura care au fost înaintea lor. 2 Toți au același sfârșit, b cel drept și cel rău, c cel bun și curat și cel necurat, cel ce aduce jertfe și cel ce nu aduce jertfe. Cel bun este ca păcătosul, cel ce face un jurământ este ca acela care se teme să facă un jurământ. 3 Iată un lucru rău care se întâmplă sub soare: Fiindcă toți au același sfârșit, d inima oamenilor este plină de răutate; cât trăiesc, nebunia este în inima lor și apoi ei mor*.
4 Pentru cel aflat printre cei vii există speranță, căci un câine viu este mai bun decât un leu mort.e 5 Fiindcă cei vii știu* că vor muri, f dar cei morți nu știu nimicg și nu mai au nicio răsplată, căci până și amintirea li se uită.h 6 De asemenea, iubirea lor și ura lor și gelozia lor au pierit deja și nu mai au parte de ceea ce se face sub soare.i
7 Du-te, mănâncă-ți pâinea cu bucurie și bea-ți vinul cu inima veselă, j fiindcă adevăratul Dumnezeu și-a găsit deja plăcerea în lucrările tale.k 8 Hainele să-ți fie întotdeauna albe*, iar uleiul să nu-ți lipsească de pe cap.l 9 Bucură-te de viață cu soția ta iubităm în toate zilele vieții tale deșarte, pe care ți-a dat-o El sub soare, în toate zilele deșertăciunii tale, fiindcă aceasta îți este partea în viață și în truda cu care te trudești sub soare.n 10 Tot ce găsește mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta, căci în Mormânt*, o locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoștință, nici înțelepciune.
11 Și am mai văzut sub soare că nu întotdeauna cei iuți câștigă cursa, nici cei puternici lupta, p că nu întotdeauna cei înțelepți au hrană, nici cei inteligenți bogățiiq și că nu întotdeauna cei care au cunoștință au și succes, r căci timpul și evenimentele neprevăzute îi ajung pe toți. 12 Fiindcă omul nu-și cunoaște timpul.s Așa cum peștii sunt prinși în plasa nimicitoare și păsările sunt prinse în laț, tot așa fiii oamenilor sunt prinși în cursă în timp de necaz*, când acesta se abate pe neașteptate asupra lor.
13 Am mai văzut un lucru cu privire la înțelepciunea care există sub soare și am fost impresionat: 14 Era un oraș mic, cu puțini oameni în el. Și împotriva lui a venit un rege puternic, l-a împresurat și a făcut în jurul lui mari lucrări de asediu. 15 În el era un om sărac, dar înțelept, care a salvat orașul prin înțelepciunea lui. Dar nimeni nu și-a adus aminte de omul acela sărac.t 16 Și mi-am zis: „Înțelepciunea este mai bună decât puterea; u totuși, înțelepciunea săracului este disprețuită, iar cuvintele lui nu sunt ascultate".v
17 Este mai bine să asculți cuvintele calme ale înțelepților decât strigătele celui ce stăpânește între oameni fără minte.
18 Înțelepciunea este mai bună decât armele de luptă, dar un singur păcătos poate distruge mult bine.w

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred că pur și simplu din motive practice. Dacă am tot face pe parastase pentru absolut toți morții din familie de la cine știe a cata generație s-ar umple toate zilele numai cu parastase.

| fllu07 a răspuns:

Conform Bibliei, sufletul moare în momentul în care persoana a murit. În plus omul mort nu are nicio putere, capacitate, sau sentimente pentru a se bucura de o mâncare, aburul care iese când se gătește mâncarea respectivă sau de altceva. Pur si simplu asta e o învățătură falsă pentru a tine oamenii sub control si pentru a spori averea bisericii. Isus a spus: "veți cunoaște adevărul iar adevărul vă va face liberi" Ioan 8:33.

| just4ubr2015 explică:

Nu ma intereseaza satanisti de iehova ce pareri au oricum toti de la iehova vor ajunge in iad

| FilipSorin a răspuns:

Chestia asta este cam degeaba, sufletul ori ajunge in rai ori in iad, nu putem face nimic sufletului celui mort. Ce a facut in viata da socoteala la judecata si ajunge in rai sau in iad. E degeaba chestia aceasta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FilipSorin):

E și ce spui tu, dar mai există o explicație ca totuși parastasul să nu fie degeaba, dat din Biblie și cele sfinte.

Se spune așa, că pomenirile alea le faci tu urmașu' lu' mortu' ca să-L îndupleci pe Dumnezeu, se spune că la Apocalipsă va fi o a doua venire a Mântuitorului, atunci el va învia și Raiul și Iadul și deci îi va rejudeca, acolo va lua din nou tot la judecată serioasă dar plus ceea ce a făcut viul pentru mortul său, ba chiar e posibil să-l judece și pe ăla care a făcut pomeni pentru mortul său și să-i mai pună și lui încă un gram de bunătate, ca în final să ajungă și el în rai. Deci prin milostenia și lacrima parastasului tu te rogi pentru sufletul și îndurarea mortului, pentru iertarea păcatelor lui. De asemenea, tot Biblia spune că treaba aia cu "dau ciocolată sau bere că aia plăcea mortului meu" e greșit înțeleasă de oameni, deoarece ciocolata sau berea nu are nicio relevanță nici în fața mortului, nici în fața Lui, ci doar fapta de milostenie, dar sinceră, nu cum a ajuns acum de se cheamă tot neamurile la masă, care oricum sunt sătule, mai mult decât un sărac de pe drum, se iau cele mai frumoase vase și se fac mese mari, de parcă zici că-i paranghelie, nu parastas.
Eu spun doar ce spun cele sfinte. Nu afirm și nu infirm nimic. happy

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

°°°dar mai există o explicație ca totuși parastasul să nu fie degeaba, dat din Biblie și cele sfinte.°°°
Din biblia ortodoksã poate, cã în Evanghelie nu scrie așa ceva.
Sau poate în "cele sfinte" inventate de oameni.