| Meme10Memu a întrebat:

Dupa ce Dumnezeu l-a creat pe Fiul Sau Iisus acesta a invatat de la Tatal Sau ce e bine si ce e rau. Apoi Dumnezeu Tatal i-a dat lui Iisus libertatea sa decida ce e bine si ce e rau. Adam stia ce e bine si ce e rau inainte sa pacatuiasca. Dupa ce a pacatuit Adam a devenit ca Iisus stiind experimental ce e bine si ce e rau. Iisus nu a experimentat insa Iisus stia ce e bine si rau ca si cum ar fi experimentat raul?

2 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, Domnul Iisus Hristos nu are inceput si nu are sfarsit, El este vesnic.

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. (Evanghelia după Ioan 1:1)
Prin fraza "Cuvântul era cu Dumnezeu" şi "Cuvântul era Dumnezeu" Isus Hristos este numit direct Dumnezeu indicând la faptul că este de aceeaşi natură, a moştenit aceleaşi calităţi pe care le are Tatăl. Tot acest pasaj scoate în evidenţă o altă calitate pe care o are doar Dumnezeu şi pe care o are şi Isus. După cum Dumnezeu Tatăl există veşnic, tot aşa şi Isus Hristos, singurul născut din Tatăl, este veşnic. Acest prim verset din Evanghelia dupa Ioan nu spune că "La început a apărut Cuvântul" ci "La început era Cuvântul". Forma verbului arată că la momentul începutului, înainte de creaţie, când a început timpul, atunci Domnul Isus Hristos era pentru că El este în afara timpului, fără început şi fără sfârşit, tot aşa cum este Dumnezeu Tatăl.

Apoi, in Geneza 1:26-27 ni se spune :
Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peștii mării...''
De ce a spus Dumnezeu, ''sa facem?'' si nu ''sa fac''? Pentru ca este vorba despre Sfanta Treime, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant.

Isus Hristos este Creator
Aceasta este o altă calitate care îl descrie doar pe Dumnezeu Tatăl şi în aceiaşi măsură îl descrie pe Domnul Isus Hristos, aşa cum este scris în continuare în Evanghelia după Ioan:

Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. (Evanghelia după Ioan 1:3)

Iisus, nu ar fi putut crea pe Iisus, ce vreau sa spun prin asta. Daca nimic din ce a fost ''creat'' nu a fost creat fara Iisus, ci toate au fost create doar fiind si Iisus prezent, nu ar fi putut fi Domnul Iisus creati in moment in timp, fara ca sa fie si El prezent.

Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filozofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos. Căci în El locuieşte trupeşte toată plinătatea Dumnezeirii. Voi aveţi totul deplin în El, care este Capul oricărei domnii şi stăpâniri. (Coloseni 2:8-10)

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu nu l-a "creat" pe Isus. Isus este etern și există din veșnicie la fel ac și Dumnezeu.