| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce ne vom da ultima suflare, ne vom trezi in fata scaunului de Judecata a Lui Hristos? Si noi o sa credem ca am dormit doar cateva secunde? Pentru ca se zice ca moartea este doar un "somn".

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biblic vorbind cei care vor invia sunt deja mantuiti, ca scrie ca nu exista judecata pentru cei care au crezut si sau mantuit in timpul vieti, deci daca nu invi nu ai meritat asta, dar biblia e interpretabila, dupa moarte numai e nimic, nici lazar nu a stiut de el, dupa moarte scrie in apocalipsa de judecata celor nemantuiti, care nu lau acceptat pe iisus ca fiu a lui iahve

| Celcestietot a răspuns:

Pai moartea chiar este ca un somn.

| alina2k18 a răspuns:

Si daca un om e musulman sau budist sau shinto sau hindu al cui o sa fie scaunu ala? Tot al lui domnu Hristos?
winking

| StrongHeart a răspuns:

Nu stim frate, nimeni nu stie ce este dupa moarte. Poate dupa ce mori, te trezesti in alta realitate, intr-un univers paralel.Cine poate sa stie ce este dupa moarte?

| Digikey a răspuns:

Si daca pe scaunul de judecata sta Mohamed ce te faci?

| antimulte a răspuns:

Ala e somnul de veci... Vom vedea toti cand ne va suna ceasul.

| Algo098 a răspuns:

Dupa ce ai murit s-a terminat tot, nu mai ai treaba cu nimeni. happy

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia asa spune, da. Nu simti trecerea timpului, din momentul in care inima nu mai bate, trece doar o secunda pana te vei intalni cu Domnul. Daca esti mantuit prin sangele Lui Hristos la cruce, prin jertfa Lui plina de dragoste, nu vei merge la judecata Lui Dumnezeu cea care alege raiul sau iadul, ci la judecata Lui Hristos, adica vei fi judecat pentru a primi sau nu o rasplata pentru ce fapte bune ai facut sau nu aici pe pamant, acea rasplata este vesnica, nu o mai poti schimba, o vei avea pentru toata vesnicia, este o cununa, daca ai trait frumos si in ascultare de Domnul, o vei primi, daca ai ales sa traiesti cum ai vrut tu in rautate si neascultare, nu iti vei primi cununa, dar vei merge in rai prin jertfa Lui Hristos, mantuirea este prin credinta, nu prin fapte, singura jertfa si cale de mantuire este prin Hristos si moartea Lui pe cruce care a platit datoria pacatului nostru si ne-a dat dreptul sa fim copiii Lui Dumnezeu si sa mostenim imparatia Lui Dumnezeu, acolo nu vom fi oaspeti sau vizitatori, biblia spune ca vom fi proprietari, Dumnezeu ne da imparatia Lui, pentru ca suntem copiii Lui prin Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

1.Si daca merg in rai, prin jertfa lui Hristos, fara sa primesc cununa, cat o sa traiesc acolo?
2.Este adevarat! Mantuirea este prin credinta, dar credinta fara fapte moarta este!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarat ce spui. Dar cum un om nu exista daca nu are si trup si duh, tot asa nu poate exista nici credinta fara fapte.
La moarte nu se mai poate schimba destinul vreunui om. O alta sansa daca am avea, am fi trait la fel.
Atunci cand Domnul Hristos va veni pe norii cerului, nici nu vom putea crede ca lucrul acesta s-a intamplat atat de repede. "Caci ziua aceea va veni ca un lat peste toti cei ce locuiesc pe toata fata pamantului." (Luca.21:35) Deci inclusiv si peste asteptatorii Lui.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Vesnic. Biblia spune in 1 corinteni 3 '' Caci nimeni nu poate pune o alta temelie decat cea care a fost pusa si care este Isus Hristos. Iar daca cladeste cineva pe aceasta temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fan, trestie, lucrarea fiecaruia va fi data pe fata: ziua Domnului o va face cunoscut, caci se va descoperi in foc. Si focul va dovedi cum este lucrarea fiecaruia.
Daca lucrarea zidita de cineva pe temelia aceea ramane in picioare, el va primi o rasplata.
Daca lucrarea lui va fi arsa, isi va pierde rasplata. Cat despre el, va fi mantuit, dar ca prin foc.''

Mantuirea este prin Hristos, prin jertfa Lui, prin dragostea Lui Dumnezeu.

2. Ai dreptate, credinta fara fapte este moarta. Dar asculta-ma cu atentie ''Nu faci fapte bune ca sa devii fiul Lui, faci fapte bune pentru ca ESTI fiul Lui''. Noi suntem fii chemati la slujire, biblia spune in Efeseni 2:10 ''Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.''
Dumnezeu a pregatit faptele bune in care sa umblam, odata mantuit prin harul Lui Dumnezeu prin acceptarea mortii Lui Hristos ca plata pentru pacatele noastre, predand viata noastra Lui, suntem copiii Lui, poti fi un fiu ascultator, sau un fiu razvratit. Dumnezeu vrea sa raim frumos, daruindu-ne vita noastra altora, ajutandu-i si ridicandu-i pe altii, nu, nu trebuie sa fii preotsau predicator ca sa poti sluji Lui Dumnezeu, astea sunt doar doua din milioanele de moduri in care ii poti sluji. Sa spunem ca te afli in supermarket si vezi o batranica ca a daramat toate portocalele din raft, ai putea trece nepasator pe langa ea, sau te-ai putea opri si a o ajuta. Poate ca acum vei spune ''Ce legatura are ridicarea unor portocale cu slujirea Lui Dumnezeu?'' Are legatura, pentru ca, daca Lui Iisus i s-ar fi intamplat acest lucru, te-ai apleca si L-ai fi ajutat.

Si Iisus spune in biblie Matei 25:35-40 ''Căci am fost flămând și Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete și Mi-aţi dat de băut; am fost străin și M-aţi primit; am fost gol și M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav și aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă și aţi venit pe la Mine.’ Atunci, cei neprihăniţi Îi vor răspunde: ‘Doamne, când Te-am văzut noi flămând și Ţi-am dat să mănânci sau fiindu-Ţi sete și Ţi-am dat de ai băut? Când Te-am văzut noi străin și Te-am primit sau gol și Te-am îmbrăcat? Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă și am venit pe la Tine?’ Drept răspuns, Împăratul le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din acești foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut.’''

Noi ajutand pe altii, il ajutam pe Hristos.
Credinta fara fapte este moarta, este adevarat, pentru ca nu ai nici o roada pentru imparatia Lui Dumnezeu, este ca si cum ai fi terminat liceul si nu ai luat bacalaureatul. Nu poti fi mantuit prin fapte, ci doar prin Hristos, dar odata cu mantuirea trebuie sa vina si schimbarea vietiii tale, schimbare dupa cuvantul Lui Dumnezeu, El te va ajuta sa alungi acele obiceiuri rele din viata ta, pentru ca odata mantuit, nu mai esti singur, ai Duhul Sfant in tine, ai cea mai mare forta existenta in interiorul tau. Vei fi o faptura noua.

2 Corinteni 5:17 ''Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus, iată că toate lucrurile s-au făcut noi.''

| Mete0ra a răspuns:

Ce ai fumat man?