| Mariushgv a întrebat:

Dupa ce termini teologia devii direct preot si slujesti?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Devii teolog.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mai întâi trebuie sa se căsătoreasca.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce legatura are casatoria cu "slujirea pentru Dumnezeu"? Unde scrie in Biblie asta?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu poate sa se angajeze ca preot ortodox daca nu e căsătorit. Astfel daca termina teologia si nu este si căsătorit deja, va trebui sa aștepte pana se va căsători. La romano- catolici este mai simplu, ei nu au voie sa se căsătorească.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Multumesc pentru raspuns happy! Informatia pe care mi-ai spus-o mi se pare foarte trista. In concluzie, este mai bine sa nu ai nicio religie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai, oricum, mântuirea este personala si nu depinde de vreo religie. Si daca ești încorsetat intr-o religie nu esti liber. Va trebui sa dansezi după cum îți canta. Dar Domnul Isus spune ca *cel ce vine la Mine este liber" nu mai este sclavul nimanui. Dar daca faci parte dintr-o denominațiune nu poți gandi si vorbi liber daca ai o alta părere decât strict doctrina lor. Si in cazul acesta ori pleci tu, ori te exclud ei. Eu am ales sa pec eu, după care m-au exclus si ei oficial, prin vot. Dar a fi liber in gândire si in exprimare este cel mai mare dar al lui Dumnezeu. Sa profitam de libertatea cuvântului pana mai este legiferata.