| AlexeHellsing a întrebat:

După cu se poate observa în această categorie, noi creștinii suntem luați la șuturi de către cei mai mulți atei, insultându-ne Dumnezeul, Preoții, Biserica, Credința, Cunoștințele și chiar pe noi. Bine, să zicem că ei vor să ne facă să vedem ce văd ei în știință. Să zicem că vor să ne pună pe calea lor. Dar oare merită măcar să auzim ce spun ei? Adică de ce am vrea noi să devenim oameni cu caracterele de mai sus. Măcar de n-ar fi lași. Că știm noi cei ce am dat un răspuns,, neîntrecut,, am rămas doar cu liniștea. Am câteva exemple în minte, dar prefer să nu intru în jocul lor.

Întrebările finale sunt :

1 Ateii chiar își imaginează că noi suntem șoarecii lor de laborator ca să facă ce vor din noi?

2 Ce dovezi au ei când spun că nu există Dumnezeu.

3 Ce dovezi au ei că există Big Bang-ul?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nu au nici o dovada in plus.Si teoriile lor au lacune, verigi lipsa.Dar Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei, si acest lucru nu le da pace!

57 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

1. Da.
2. Cel care sustine existenta a unui zeu trebuie sa aduca si dovezi, altfel Megatron si Krakken sunt foarte reali pana nu se dovedeste altfel.
3. Cica totul ar fi in miscare, ca universul se extinde si de aici ei au dedus ca totul a pornit dintr-un punct numit singularitate, ce fraieri hahaha haha haah

| AlexeHellsing explică:

Dacă unii atei vor ține de cuviință să-și bată joc de mine, corect ar fi să îi informez că nu-mi va pica la inimă, adică nu-mi va păsa.

| AlexeHellsing explică (pentru Zenicide):

Mulțumesc pentru susținere.

| Ad1tza a răspuns:

Bing Bangu e doar o teorie.O teorie pentru a alunga o divinitate.

| 4b a răspuns:

Lumea se da cu parerea dupa stiinta pe care o are; nu trebuie sa te stresezi in legaturile cu ''suturile'', meri mai departe si iarta...esti crestin da' nu esti prost, exista ignorlaughing glumesc...
''Iertarea este parfumul lasat de trandafiri pe talpa celui care i-a calcat in picioare."winking
Si amu sa trec la intrebarile finale:
1.imaginatia la putere
2/3. fiecare cu ''dovezile'' lor...

| emisefd a răspuns:

Se bazeaza pe o gandire veche care este "ce nu vad nu cred" am cunoscut o fata care spune ca e ateie si ma spus si alti ca cine l-a vazut pe Dumnezeu sau pe domnul Iisus dar m-am gandit mai bine si am gasit un fapt care nu pate fi negat dadica da ca voi nu cerde ti deoarece nati vazu atumci eu nu cred ca a eghistsat hitler adica cine l-a vazut un exempu si ce vroiam sa spun e ca nu trebuie neaparat sa vezi sisa ai credinta ca si cei care erau pe vremea lui Iisus nu au cerzut dar noi care nu l-am vazut dar credem si dovada incontestabila e Bibilia si ca cine l-a vazut ei oameni acestia din biblie lau vazut si cerd ca e un ex destul de bun.

UN mesaj pentru toti atei va provoc sa cititi toata bibilia si dupa acesia sa va puneti intrebarea de unde stiu eu ca nu exista Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Pai daca si unii dintre fratii vostri va insulta Preoții, Biserica, Credința (nu in dumnezeu, ci ritualurile), Cunoștințele și chiar pe voi, de ce dai vina pe atei, pe toti chiar?

1. Mie mi se pare ca e invers. Adica mai mult aud de dumnezeu de la crestini decat de la atei (jigniri).
2. N-are rost sa ma intind la vorba
3. 2. :D

Unii spun http://i.imgur.com/92A6W.jpg

| Zenicide a răspuns (pentru emisefd):

Foarte corect! Felicitari! E cu doua taisuri pentru ca NU POTI SA CITESTI CARTEA CUIVA SI APOI SA ZICI CA EL/AUTORUL NU EXISTA!

| emisefd a răspuns:

Da ai derptate am abordat problema grasit si biblia are multia utori e o carte alcatuita din mai multe carti dar credeti ce vreti ar trebui doar sa citesc si sa nu raspund la acest domeniu dar cateo data nu ma pot abtine sa nu raspund.

| Narfundo a răspuns:

Usurel Jack, Izzy, usurel cu razboiu asta, daca nu sti despre ce vorbesc scrie pe youtube.http://www.youtube.com/watch?v=7BpMrNSYe4Q&feature=relmfu
Sfatu meu este sa nu te impui lor, ateilor caci vei ajunge la fel ca ei.Masturbagii,cu o usoara veselie ce indica tristetea si cu tot felul de dependente ce nu ii lasa sa evolueze. Daca esti crestin adevarat cauta si trimite mesaje de imbarbatare pentru cei ce nu au inca barba, pana ce vom ajunge ce am fost odata.Barbosii corecti ai iadului.Nu imi lua in seama ironia si ofera-mi funda caci Dumnezeu este aproape

| Inferno a răspuns:

Tu chiar nu vezi cati trolli misuna pe aici?

| AlexeHellsing explică (pentru DanionM):

Ai spus un mare adevăr întrucât eu mă declar creștin.

| Andrei7520152 a răspuns:

Dmneee,de asta imi place site-ul asta laughing e amuzant cum se ambaleaza unii si altii pe absolut nimic

| AlexeHellsing explică (pentru Inferno):

Am văzut, dar nu doar astăzi.
P. S.
Te-am văzut și pe tine în multe ipostaze de troll.

| Inferno a răspuns (pentru AlexeHellsing):

In care? Poti da macar un exemplu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preambulul intrebarilor tale denota carente in stapanirea limbii romane,precum si necunoasterea semnificatie unor cuvinte, si in consecinta folosirea lor in constructii fara sens (caracter, las, neintrecut, etc.)
Referitor la intrebari:
1.Nu cred ca vreun ateu s-a referit la credinciosi, considerandu-i" soareci de laborator". Daca tu te consideri asa, este o optiune personala.
2.Dovezile trebuiesc aduse pentru a dovedi existenta nu inexistenta.Deci dovezi irefutabile trebuiesc aduse pentru existenta lui D-zeu.
3.Stiinta a prezenta "Big Bang-ul"ca pe o ipoteza plauzibila la actualul stadiu de cunostinte si nu ca pe ceva absolut adevarat.

| AlexeHellsing explică (pentru Inferno):

Nu demonstrez nimic dacă îți caut Eu prin arhivele Tale. Caută Tu prin arhivele Tale ca să înveți să nu vorbești de altu până nu te privești de tine. Eu am văzut și mi-a ajuns și oricine poate vedea. Apropo, aici se potrivește proverbul :
Nu judeca pentru a nu fi judecat.

| Inferno a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Bine, sunt un trol, sunteti multumit acum?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Aș fi formulat întrebarea 2 pe existență, nu pe inexistență dacă nu v-aș fi văzut pe voi la câte o întrebare punând bazele pe așa-zise dovezi împotriva existenței lui Dumnezeu. Din nefericire nu am comentat atunci și vroiam să comentez acum.
Referitor la 3. Nu părea a fi Big Bang-ul o simplă ipoteză atunci când, acum câteva luni, ateii,, se luptau,, cu creștinii. Chiar au fost un șir de întrebări referitoare la Big Bang care a generat discuții aprinse din tabăra ateilor.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru un necredincios, oricate dovezi as aduce, nu sunt suficiente.Credinta necesita nu doar consimtamantul mintii, ci si al vointei.Desi multi necrestini isi pun intrebari intelectuale sincere, am descoperit ca inca si mai multi par sa se impotriveasca crestinismului la nivelul vointei lor.Cu alte cuvinte, problema nu e ca nu ar avea dovezi suficiente ca sa creada, ci mai degraba, nu vor sa creada.

| dracu14 a răspuns:

1.da
2.ca sa dovedesti existenta ai nevoie de dovezi, lipsa dovezilor confirma inexistenta
3.http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
sper ca nu esti atat de ''patriot'' si nu sti engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Tu trebuie sa intelegi ca in stiinta orice noua teorie sau afirmatie este de la inceput pusa la indoiala, cautandui-se punctele slabe pentru a fi infirmata.Chiar si cele care au rezistat dealungul tmpului, nu inseamna ca sunt absolute, ci ca inca nu li s-au gasit punctele slabe.Cu credinta este altceva. Orice punere sub semnul intrebarii inseamna o abatere si se taxeaza ca atare.

| DaVinci29 a răspuns:

Tu ce dovezi ai ca exista Dumnezeu? Sau ca Iisus Hristos a fost intr-adevar fiul lui Dumnezeu? O sa spui " pai biblia"? Dar ce dovezi ai care sa ateste veracitatea povestioarelor din biblie? Crezi ca biblia a iesit prin fax din Rai? Te intrebi de ce ateii se comporta asa cu crestinii. Sa iti spun eu de ce. Pentru ca aveti o minte incuiata. Acceptati o varianta ( falsa, de altfel) si pe celelalte le alungati. Credeti intr-un om cu caracter divin care s-a nascut dintr-o virgina? Ca 2 exemplare din fiecare specie de animale au incaput pe o barca? Ca Moise a despartit marea in doua doar ca sa treaca? Ca femeia a fost creata din coasta unui barbat? Credeti toate porcariile astea, dar cand cineva va spune de exemplu ca "poate vedea in viitor" sau ca va poate ghici in palma ( dau si eu exemplul tigancilor) va incretiti nasul si spuneti " is de'a dracului!" Daca tot credeti ca acum 2000 de ani a fost posibil, de ce nu credeti ca e si acum? Dati vina pe "ala de jos" pentru fiecare greseala mica. Nu va asumati responsabilitatea pentru faptele comise si fugiti repejor la popa sa va spovediti! Indoctrinati copii de mici, luandu-le oportunitatea de a alege. ( unde e faimosul liber-arbitru pe care ni la dat D-zeu?) Incepeti sa credeti ca muzica buna ( hard rock, black metal etc) e "rea", ca e pacat sa intretii relatii sexuale in afara casatoriei, ca banii si cartile de joc sunt a Satanei. Hmph... si va mai intrebati de ce ateii, oamenii cu un gram de intelegere (si minte!) in plus fata de voi, va trateaza asa...

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Bun, spune-le și celorlalți 99% din atei.

| AlexeHellsing explică (pentru DaVinci29):

Îți mulțumesc foarte mult, ba chiar enorm de mult că mi-ai deschis ochii și datorită cuvintelor tale mi-am văzut greșeala. Trebuia să spun și că vă pierdeți ușor cumpătul, asemănându-vă cu o bombă cu ceas. Nu trebuia să mă uit la fața ta ca să-ți spun că tot ce ai scris are proveniență din furia oarbă cu un strop de stăpânire împotriva înjurăturilor.,, Felicitări că mi-ai răspuns la întrebări!,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce numesti tu dovezi sunt in realitate afirmatii.Nu are rost sa dezvolt subiectul, intrucat o fac in van. Vointa este o componenta a mintii, deci consimtamantul vointei este consimtamantul mintii.Constata si cu acceasta ocazie ca pentru tine anumite notiuni care tin de creier au inca un inteles vag, neclar.In momentul in care desparti o astfel de notiune de creier, vezi daca ea ar mai supravetui in lipsa acestuia.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii si tu multe din argumentele si experientele mele.Eu am cautat si am gasit.Tu pierzi!happy

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este de o multilateralitate remarcabila. Ea este in acelasi timp carte de credinta, de legi si de istorie. Ea furnizeaza fundamentele pentru numeroase domenii ale stiintei si contine mii de reguli de viata pentru diferite situatii. Ea este cel mai bun sfatuitor in privinta casniciei si descrie cum trebuie sa ne comportam fata de parinti si copii, fata de prieteni. Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa.Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor. Dimpotriva, exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor (Numarul stelelor, forma pamantului).