| Silyca a întrebat:

Dupa cum spune Biblia Isus avea "puteri supranaturale".El considera corect ce facea cu puterile lui si facea asta ca noi sa ne inchinam lui.Dar nu considera corect ca alti oamnei din istorie sa faca aceiasi lucruri cu puterile lor fara merit.De ce?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Fiul lui Dumnezeu. El are toata puterea in cer si pe pamant. Cine se poate asemana cu El?!

| Silyca explică (pentru EmaS):

Si daca ti-as spune cine se asemana cu el.Mi-ai spune ca ei au primit puterile de la diavol.Asa ca nu are rost.

| EmaS a răspuns (pentru Silyca):

De ce nu incerci?

| doctorandus a răspuns:

Corect, daca ne-am lua dupa Evanghelia lui Vespasian, ne-am inchina la Vespasian.

| usuk a răspuns:

Care alti oameni din istorie? ai mai vazut tu oameni inviind din morti? lol

| Dandanache a răspuns (pentru usuk):

Invierea apare si in alte religii.

| usuk a răspuns (pentru Dandanache):

Cum ar fi?

| Dandanache a răspuns (pentru usuk):

In traditia budista, invatatul Puhua ar fi inviat si chiar s-ar fi inaltat la cer.

Momentul este mentionat in cronicile Linji (Rinzai).

http://books.google.ro/......ttp?/books

http://info.stiltij.nl/......sasaki.pdf (vezi pagina 41 si 311)

| usuk a răspuns (pentru Dandanache):

Thx

| Silyca explică (pentru usuk):

Sau Simon despre care se spune ca Isus l-ar fi copiat.

| milan9 a răspuns:

Dacă poţi fi puţin mai explicit...

| milan9 a răspuns:

HRISTOS ESTE CEL CE STĂ PE TRONUL VEŞNIC AL LUI DUMNEZEU:

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

| milan9 a răspuns:

Referitor la cinstea datorată Fiului lui Dumnezeu - Mântuitorul Hristos, vorbesc de la sine următoarele versete:

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

"El considera corect ce facea cu puterile lui si facea asta ca noi sa ne inchinam lui."

Poţi să agrumentezi de ce Isus "făcea asta ca noi să ne închinăm lui"?

Din Biblie ştiu că reiese foarte clar că Isus făcea minuni pentru a-l lăuda pe Dumnezeu şi pentru ai îndemna să asculte şi să se închine Tatălui.
Îţi dau un singur exemplu: Iată ce spune Biblia că a făcut Isus înainte de al învia pe Lazăr: "Isus şi-a ridicat ochii spre cer şi a zis: „Tată, îţi mulţumesc că m-ai ascultat. Este adevărat, ştiam că întotdeauna mă asculţi, dar vorbesc datorită mulţimii care stă împrejur, ca să creadă că tu m-ai trimis". După ce a spus aceste lucruri, a strigat cu glas tare: „Lazăr, vino afară!"  Şi omul care fusese mort a ieşit cu picioarele şi mâinile legate cu fâşii şi cu faţa înfăşurată într-o pânză.
Ce înţelegem de aici? A vrut Isus ca oamenii să i se închine lui sau lui Dumnezeu?
M-am oprit la acest detaliu deoarece dacă înţelegem corect cum au stat lucrurile întrebare ce ai pus-o practic dispare.
"

| Silyca explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Aha deci tu te contrazici cu Biblia am inteles.Nu mai are rost sa discutam.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

În loc să-mi răspunzi la întrebare, tu mă acuzi că contrazic Biblia fără nici măcar să prezinţi un argument în acest sens. Îmi poţi spune unde ai găsit contradicţia? Chiar mie interesant.

PS: Dar dacă nu doreşti să continui discuţia, nici o problemă.

| tasmania a răspuns:

Fiindca fara Dumnezeu-Treime (deci implicit si fara Hristos) omul nu ar fi nimic. Nici macar nu ar fi. Daca, prin absurd, Dumnezeu ar disparea la un moment dat sau nu ne-ar mai purta de grija, omul s-ar intoarce pe data in neantul din care a venit, in nimicul din care l-a chemat tocmai Dumnezeu la existenta.
Oamenii au puteri limitate; tot ce inseamna om = marginit. Tocmai pentru a nu se confunda creatia cu Creatorul. Cand ai impresia ca omul este nu stiu ce mare chestie, fa o vizita in UPU (unitate primiri urgente) oricarui spital. Si vei vedea ce este omul de fapt.
Hristos avea puteri pentru ca erau ale Lui.
Puterile omului nu sunt ale lui, sunt date; si, ca orice dat, nu-i apartin.

| Iulian922 a răspuns:

Noi nu ne inchinam, noi ne inchiman lui Dumnezeu prin el. Altii oameni n-o sa aiba aceleasi puteri ca Iisus daca nu au credinta.

| milan9 a răspuns (pentru Iulian922):

Ce lucru ciudat pentru creştinism vrei tu să spui? că "oameni n-o sa aiba aceleasi puteri ca Iisus daca nu au credinta"? şi dacă o să aibă credinţă o să aiba aceleasi puteri ca Iisus? Oare? Iată Cine este El:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!