| albaKiara a întrebat:

Dupa cum spune Biblia,lucifer (azi satana,diavol,etc...) era un inger dar cand Dumnezeu ne-a creat pe noi a zis ca toti ingerii sa ne ocroteasca dar lucifer nu a vrut pentru ca ne crede inferiori si inutili si a luat cativa ingeri cu el ca sa se razbune pe noi si pe Dumnezeu dar Dumnezeu a auzit si ingerii,dupa cum spune Sfanta Biblie, au cazut pe pamant unde s-au indragostit de frumoasele femei pamantene si au facut copii cu puteri cu ele (demoni mai putin importanti) care in Biblie sunt numiti Giganti.Pai in zone ca Africa, Romania (in Carpati) si sud-ul Italiei au gasit schelete uriase. Daca nu ma credeti priviti aceste fotografii infioratoare:
http://mondomisteri.altervista.org/images/JasPari80.jpg
http://1.bp.blogspot.com/......iganti.jpg
http://www.esopedia.it/images/1/19/Ossa_umane_giganti_04 .jpg
http://www.ildialogo.org/fotografie/giganti/image008.jpg

Parei?

31 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si de ar fi existat vreodata giganti, nu cred ca ei sa fi avut vreo legatura cu Dumnezeu, ingeri, demoni...
Ba mai mult, nicaieri in Biblie NU este descris UN INGER din punct de vedere fizic. Si nici diavolul. Stiai asta?
Ce ai vazut tu prin poze, icoane sau picturi sunt doar inchipuiri.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie ca Dumnezeu i-ar fi cerut lui Lucifer sa ocroteasca oamenii. Versetele prin care crestinii sustin de obicei asta sunt trase la tema, restul e o idee care apare-n Coran, nu in Biblie.

| danay72 a răspuns:

Da au existat uriasii sau nefilimii, care erau copiii nascuti de femei care au fost cu ingerii care s-au materializat in corpuri omenesti si de fapt chiar si legendele vorbesc despre astfel de personaje.

| robby212 a răspuns:

Nu o sa creada nimic.Degeaba le spui ateilor, ar trebuie Insusi Imparatul Marii, Domnul Cel Tare si Puternic, Insusi Iisus Hristos, Fiul Domnului celui Preainalt sa vina la ei.

| sublime89 a răspuns:

Nu s-a gasit niciun schelet de urias. Pozele sunt false, nu se vede clar? Iar asta cu ingerii, ce mai e de zis? Chiar o sa mai credem mult timp in basmele astea? "Au cazut pe pamant" auzi laughing Nu le-au mai functionat aripile sau ce au patit?

| albaKiara explică (pentru sublime89):

S-u gasit sub pamant in toata luma mai.Deschide ochii si priveste numea.Voi atei nu stiti decat sa va astupati urechile si sa traiti in balonul vostru de aer departe de adevar.

| sublime89 a răspuns (pentru albaKiara):

Tocmai te-ai descris pe tine si pe crestinii tai laughing

| albaKiara explică (pentru sublime89):

Crezi ce vrei.Eu nu-mi mai bat capul cu voi.

| sublime89 a răspuns (pentru albaKiara):

Voi nu va prea bateti capul cu nimic din pacate.

| M25M a răspuns:

Sunt inexplicabile aceste dovezi, uite am gasit si eu chiar:
http://aroyking.files.wordpress.com/2010/05/giants6small.png
http://www-news.uchicago.edu/releases/photos/expedition/excavation.jpg
Chiar nu stiu ce sa mai cred, poate Biblia are dreptate, poate m-am inselat...

| Alphawolf a răspuns (pentru M25M):

Intrebarea este: Alea sunt intr-adevar dovezi, sau sunt doar niste falsuri? Apoi ar mai fi una: Acele schelete gigantice, presupunand ca sunt adevarate, sustin creatia, fantasticul sustinut de Biblie?
Eu unul ma indoiesc tare de tot de existenta acelor schelete gigantice, sunt doar niste glume, o incercare a religiosilor... dar presupunand ca ele exista tot nu vad legatura dintre schelete si fantastic.
Asemenea schelete ar crea valva in lumea stiintifica...

| albaKiara explică (pentru Alphawolf):

De fapt oamenii de stiinta le studiaza si sunt chiar uimiti de autenticitatea lor.

| Alphawolf a răspuns (pentru albaKiara):

Stii ce e interesant? Ca doar tu ai auzit de asa ceva.

| M25M a răspuns (pentru Alphawolf):

Ma indoiesc de existenta lor, motiv pentru care am dat si link-urile.

Sunt reticent si sceptic cam cu toate "dovezile" care sustin creationismul. Nu pentru ca refuz sa ascult sau sa citesc despre aceste argumente ci pentru ca, de obicei, sunt distorsionate faptele. Daca nu as fi auzit de Muzeul Creationist care sustine ca oamenii au convietuit cu dinozaurii, distorsionand astfel faptele pentru a se plia pa basmele lor, poate as fi acordat o oare care credibilitate "dovezilor" din postarea aceasta.

| albaKiara explică (pentru Alphawolf):

Nu e vina mea daca voi atei nu cercetati inainte de a zice "nu exista\nu e adevarat" si va ascundeti de adevar.

| Alphawolf a răspuns (pentru albaKiara):

Te inseli, noi ateii nu ne ascundem de adevar, noi doar adevarul il acceptam. Tu ai cercetat, ce anume? Nu ai cercetat nimic, ai vazut un schelet intr-o poza si deja ai impresia ca stii adevarul. E doar o poza, "oricine" poate face asa ceva. Nu e vina mea, e a ta, pentru ca crezi orice ti se toarna.

| Alphawolf a răspuns (pentru albaKiara):

Articolul nu se sustine cu nimic, nici macar autor nu are. Lipseste verificabilitatea.
Povesti de adormit copiii.

| albaKiara explică (pentru Alphawolf):

Si chestiile ce aduc ateii aici tot de pe net sunt luate.

| Alphawolf a răspuns (pentru albaKiara):

Cati ani ai draguta? Am impresia ca ai cam putini. Informatiile cuprinse intr-un articol trebuie sa fie verificabile, in caz contrar ele nu valoreaza nimic, sunt cu rolul de-a produce senzatie.
Oricine poate scrie un articol, dar nu oricine poate valida un adevar.

| albaKiara explică (pentru Alphawolf):

Am 14 ani dar asta nu inseamna ca nu pot sa am dreptate.

| NOname a răspuns (pentru Alphawolf):

"Intrebarea este: Alea sunt intr-adevar dovezi, sau sunt doar niste falsuri? Apoi ar mai fi una: Acele schelete gigantice, presupunand ca sunt adevarate, sustin creatia, fantasticul sustinut de Biblie?"

Aş mai adăuga o întrebare:
Dacă aceste schelete într-adevăr există şi sunt reale, verificabile (ştiinţific), nu falsuri, de ce nu le vedem prin Muzee, ca cele ale dinozaurilor?

Răspunsul cred că este evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este s-au gasit dar nu avem de unde sti ca are legatura cu ce scrie in Biblie!

| BlackSulphur a răspuns:

La fel si Odin a promis sfarsitul gigantilor de gheata. Se pare ca s-a si topit gheata de pe ei, dupa atata timp!

| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

Nu erai satanist?

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Ba da. Insa nu imi este greu sa ironizez argumentele de genul asta.
Satan-ul nostru nu prea are nimic in comun cu cel biblic.

| NickRudolf a răspuns:

Sunt sute de dovezi care confirma mai toate intamplariile din biblie. Si pot demonstra oracarui ateu intreg la cap bineinteles, ca pamantul are 6000 de ani iar acum 4400 de ani cu aproximatie a fost un potop care a maturat totul. Vorbesc ateii de indoctrinarea bisericii dar ei nu se gandesc ca ei sunt indoctrinati cu teoriile evolutionismului. Sa vina la mine un ateu cu varsta de 4, 5 miliarde de ani si sa imi spuna ca a fost martor la formarea pamantului.

| NOname a răspuns (pentru NickRudolf):

"Sunt sute de dovezi care confirma mai toate intamplariile din biblie. Si pot demonstra oracarui ateu intreg la cap bineinteles, ca pamantul are 6000 de ani iar acum 4400 de ani cu aproximatie a fost un potop care a maturat totul."

Nici nu trebuie să fii ateu, ca să îţi dai seama că ceea ce ai afirmat sunt nişte elucubraţii.

Informează-te, mama, că nu te costă nimic.

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......n-loc-sa/_

| NickRudolf a răspuns (pentru NOname):

Bun atunci fama sa cred ca noi ne tragem dintr-o supa, sau ca universul a fost creat acum 10 miliarde de ani dintr-un big bang care a aparut din absolut nimic.

| NOname a răspuns (pentru NickRudolf):

Eu nu am niciun interes să te fac să înţelegi ceva. Cercetează singur. Doar, rogu-te, între timp nu dezinforma lumea.

| NickRudolf a răspuns (pentru NOname):

Nu dezinformez pe nimeni. Aduc argumente solide in tot ceea ce cred asta ca sa nu mai zica toti ateii ca, Crestinii sustin fara nici un argument.