| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum stim, Dumnezeu a creat omul si celelalte animale. Asta inseamna ca, la un moment dat, oamenii au trait cu dinozaurii? Si atunci cum au reusit oamenii sa supravietuiasca in timp ce dinozaurii au disparut? Stiu, suna prostesc, dar totusi, daca oamenii nu au existat pe vremea dinozaurilor, atunci au fost creati dupa sau cum stau lucrurile?
Nu vreau raspunsuri de la evolutionisti pentru ca sunt absolut convinsa ca ideea evolutiei este una in criza si gresita. Prefer sa-mi raspunda cineva care a studiat/studiaza teologia. Multumesc anticipat!

60 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

La modul cum te chinui sa formulezi intrebarea, singura care pare in criza esti tu. Si avand in vedere ca iti triezi principial respondentii, nu cred ca vei iesi din criza prea curand.

| RAY a răspuns:

Nu vreau raspunsuri de la evolutionisti pentru ca sunt absolut convinsa ca ideea evolutiei este una in criza si gresita.
serios? baza biologiei moderne este in criza, din contra cercetarile moderne demonstreaza si mai mult ca evolutia e un fapt stiintfic, daca evolutia e in criza de ce virusi, microbi se adapteaza mereu? ce criza sufera evolutia sunt curios, cate tampenii in secolul 21 o tara desprinsa din evul mediu care inca cred ca sunt facuti din pamant si ca dinozauri au baut ceai cu adam si eva, este incredibil, tu acum te folosesti de stiinta cand te folosesti de tehnologie dar e in criza, hai sa oprim cercetarea stiintifica ca e in criza, daca esti bonav nu o sa spui ca e in criza stiinta, cata ipocrizie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu am sustinut ca stiinta este in criza! Stiinta este reala, exista, practic este o axioma deci cum ar putea fi negata?! Stiinta explica modul in care functioneaza universul asa cum l-a creat Dumnezeu. Asta sustine si EINSTEIN! Pur si simplu eu nu cred in ideea evolutiei si doar la ea am facut referire! Cat despre problema virusurilor (virusii sunt cei de pe calculator) nu are nicio legatura cu evolutia. Ei se adapteaza la mediul care se schimba idee care, sigur, poate fi usor asociata cu evolutia, dar este o diferenta. Daca tu n-o vezi e strict problema ta. Data viitoare ce-ar fi sa studiezi mai mult inainte de a da un raspuns? Stiu ca e greu, dar am incredere ca macar vei incerca.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios asta sutinea si einstein? "Este, bineînțeles, o minciună, ceea ce ați citit despre convingerile mele religioase, o minciună repetată sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal și n-am negat niciodată aceasta, ci am exprimat-o clar. Dacă există în mine ceva care poate fi numit religios, atunci este admirația nețărmurită pentru structura acestei lumi, pe atât pe cât știința noastră o poate evidenția."

nu crezi pentru ca nu sti despre ce e vorba, nu ca nu ai crede, si eu am facut un sondaj pe TPU cei care nu cred nu stiu despre ce e vorba, nu au habar, cum sa nu crezi cand exista atat de multe dovezi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"Nu crezi pentru ca nu sti despre ce e vorba, nu ca nu ai crede" Cum sa nu crezi in Dumnezeu cand exista atat de multe dovezi?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dovezi exista ca exista dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sunt foarte multe! Milioane de oameni nu cred intr-o utopie.
Te vei convinge chiar si tu atunci cand Il vei vedea.
In fine, sa terminam cu asta. Am vazut ca intrebarea ma a facut prea mult "deranj".N-o sa mai intreb aici nimic, niciodata pentru ca sunt foarte multi oameni prosti care nu stiu sa raspunda civilizat la o intrebare la care, pana la urma, nici ei nu stiu raspunsul. (Aici nu fac referire la tine deoarece nu cred ca esti prost, dimpotriva). Voi adresa aceasta intrebare unui om care lucreaza in domeniu (oricum, aceasta intrebare era adresata acestor oameni exact cum am specificat in enuntul intrebarii) pentu ca el ma va lamuri si nu spunandu-mi simple povesti, asa cum ar sustine multi, ci spunandu-mi adevarul.
In concluzie, unele intrebari depasesc cu mult puterea de intelegerea a unor oameni, dar atunci ramane intrebare de ce raspund daca nu stiu raspunsul?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt foarte multe! Milioane de oameni nu cred intr-o utopie.
asta nu-i o dovada, sunt miliarde care nu cred in iisus
tu l-ai vazut pe dumnezeu? nici macar papa de la roma nu spune asta, nu e normal sa il vezi pe dumnezeu vorbesc serios

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea ta nu a fost o intrebare,o intrebare nu e o afirmatie,intrebarea ta e cam asa afara e soare eu sunt convinsa de asta cei care ma contrazic va voi contrazice, nu esti singura si vasile face asta, nu puteti accepta ceva nou, voi stiti totul, absolut totul restul se inseala, deci raspuns la intrebarea ta nu poate exista pentru ca nu exista intrebare

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

laughing nu voiam sa spun ca-L vad pe Dumnezeu acum. Acum doar il simt. Cand am spus ca vei crede atunci cand il vei vedea m-am referit la faptul ca il vei vedea atunci cand vei muri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am spus ca vei crede atunci cand il vei vedea m-am referit la faptul ca il vei vedea atunci cand vei muri.
ai murit deja de sti asta?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ba da, eu am pus clar o intrebare. E scrisa negru pe alb si, crede-ma, sunt deschisa spre nou caci altfel nu as mai pune intrebari ci as crede fara sa ma mai intreb nimic. De altfel, nu cred ca stiu tot, tocmai de asta pun intrebari laughing
Si nu in ultimul rand, eu pot respecta decizia ta de a nu crede in Dumnezeu, dar in acelasi timp vreau sa-mi sustin punctul de vedere care, pana la urma, fie ca vrei sau nu, este real: Dumnezeu exista, dar totusi tu numesti asta contradictie. Pai, ce sa zic, imi pare rau ca exista oameni cu gandire corecta...

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dumenezeule, intrebarea asta e gresita din atatea puncte de vedere! In primul rand se scrie stii, nu "sti". In al doilea rand, nu, evident, nu am murit inca. Tu o sa crezi doar atunci cand vei muri pentru ca doar vazandu-l pe Dumnezeu o sa poti sa crezi. Eu sunt capabila sa cred si fara sa vad pentru ca sunt inca zeci de motive pentru care cred in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar in acelasi timp vreau sa-mi sustin punctul de vedere care, pana la urma, fie ca vrei sau nu, este real: Dumnezeu exista, dar totusi tu numesti asta contradictie. Pai, ce sa zic, imi pare rau ca exista oameni cu gandire corecta.

inca nu te-ai prins ca nu are sens intrebarea ta?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt capabila sa cred si fara sa vad pentru ca sunt inca zeci de motive pentru care cred in Dumnezeu.
bravo tie, eu nu pot vedea ceva ce nu exista, ai o imaginatie buna

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pentru ca nu o poti intelege?
Simt ca aceasta discutie poate continua la nesfarsit si, crede-ma, m-am plictisit. As incheia printr-un citat de-al lui Iorga, dar ma tem ca nu l-ai intelege asa ca ma abtin. Salut!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum doresti, multa sanatate, apropo ca mare crestina ce nu esti vezi ce a spus iisus ce sa faci cand vorbesti cu un pacatos, bye

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu am spus ca sunt o mare crestina, am spus doar ca eu cared in existenta lui Dumnezeu. De altfel, sunt o pacatoasa. Sanatate si tie!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"oricum, aceasta intrebare era adresata acestor oameni exact cum am specificat in enuntul intrebarii" - aici te contrazici. Ai zis ca vrei raspuns de la cei care cunosc teologie sau ce spune in Biblie. Acum se pare ca te indrepti spre unii oameni de stiinta. Nici ei nu stiu raspunsul. Am dat niste citate care dovedesc faptul ca stiinta este partiala oricat de mult ar studia domeniul dinozaurilor. N-ai decat sa-ti formezi propriile concluzii. Stiinta doar a scos din pamant niste schelete de dinozauri si le-a reconstituit scheletul. Interesant ar fi fost daca s-ar fi descoperit oase de om langa oasele de dinozaur. Dar asa ceva nu a fost gasit.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Dinozaur

"Dinozaurii s-au răspândit în timpul dominației lor pe toată suprafața pământului și au cucerit aproape toate zonele (s-au găsit fosile de dinozauri până și în Antarctica)". - se armonizeaza cu faptul ca la inceput a fost un continent compact tot uscatul. Placile tectonice in deplasarea lor au deplasat si fosilele.

"Aceste reptile de mult dispărute, care continuă să ne fascineze, au pierit complet acum circa 65.5 de milioane de ani, cu mult înainte ca omul să-și facă apariția pe această planetă."

"Datorită insuficienței nutritive a hranei, un sauropod trebuia să-și petreacă majoritatea zilei mâncând, ceea ce îi lăsa puțin timp pentru alte activități ca de exemplu împerecherea." - cantitatea de hrana era cruciala pentru supravietuire.

"Nu se cunoaște nici cauza dispariției dinozaurilor. Există câteva presupuse cauze: o schimbare bruscă a climei Pamantului, o epidemie devastatoare, lupta pentru existență cu mamiferele care tocmai își făcuseră apariția, o erupție vulcanică de mari proporții, un meteorit care a lovit Terra... Însă, la o analiză atentă, nici una dintre aceste teorii nu lămurește pe deplin misterul. Nu se poate explica de ce au dispărut dinozaurii, în timp ce alte animale, contemporane lor (rechini, broaște țestoase, crocodili) au supraviețuit. Așa că dispariția acestor animale care au stăpânit cândva planeta noastră rămâne în continuare o enigmă." - rechinii, crocodilii, broastele testoase nu a evoluat timp de 65 milioane ani si deci teoria evolutiei este eronata. Eu am descris unele ipoteze legate de posibilele cauze ale disparitiei dinozaurilor si anume cresterea temperaturii medii si reducerea cantitatii de hrana prin disparitia copacilor inalti foiosi care azi sunt tot mai putini precum eucaliptul care este cam singurul copac foarte inalt din lume in afara de sequoia care nu e foios ci de tip conifer. Polii inghetati au aparut abia dupa potop. Inainte de potop erau temperaturi pozitive la poli in majoritatea anului.

Raspunsul la intrebare l-ai primit. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Corect, evolutia e gresita. Uita-te in ce hal se timpeste omenirea si citi ca tine care pun botul la toate povestile din biblia aia nenorocita. In concluzie, dumniedzau ne-a facut gramada pe tatz, dinozaurii nu au incaput pe arca lu' Noe, asa ca au disparul. Iar noi involuam...

| VelaJohnny a răspuns:

Asta de întâmplă când oamenii cred că zilele de creare erau literare, de 24 de ore, și nu figurative, semnificând perioade de timp. Moise a scris pe înțelesul celor din vremea lui primul capitol din Geneza.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Oricum e o tampenie, de ce ar crea spiridusul niste animale si plante doar pentru a le elimina ulterior?!?
In plus tot adeptii spiridusului sustin ca initial TOATE animalele erau ierbivore si doar pacatul omului a transformat asta si unele au devenit carnivore. Iar multi dinozauri, pe langa alte animale contemporane lor, au fost carnivori.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

"Oricum e o tampenie, de ce ar crea spiridusul niste animale si plante doar pentru a le elimina ulterior?!?" - e posibil ca unele specii de plante masive si inalte ce constituiau hrana pentru dinozauri si dinozaurii insisi in urma mortii si descompunerii lor sa fi contribuit la o fertilizare mai abundenta a solului. De ce nu?

"In plus tot adeptii spiridusului sustin ca initial TOATE animalele erau ierbivore si doar pacatul omului a transformat asta si unele au devenit carnivore. Iar multi dinozauri, pe langa alte animale contemporane lor, au fost carnivori." - Animalele carnivore ar fi putut manca din carnea animalelor moarte asa cum viermii mananca din carnea a tot ce se descompune. Dinozaurul T rex ( Tyrannosaurus rex ) avea o viteza de deplasare mica si nu alerga pentru ca era foarte masiv. Este probabil ca el se hranea cu cadavrele celorlalti dinozauri. Ulterior hienele si acvilele la fel se hraneau si se hranesc cu cadavre. Deci animale carnivore au existat de cand au fost create.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

După potop probabil animalele au devenit carnivore și omnivore.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Care este motivul rational pentru care un animal sa fi devenit carnivor? de ce unele carnivore si altele nu? dupa acel potop au murit multe animale este curios cum de fiecare animal a plecat pe alte continente si de ce ar fi plecat si de ce fiecare animal e adaptabil acelui mediu

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

De ce?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dinozaurul T rex ( Tyrannosaurus rex ) avea o viteza de deplasare mica si nu alerga pentru ca era foarte masiv."

Urmand logica ta, daca T Rex era incet pentru ca era masiv, dinozaurii ierbivori, unii dintre ei mult mai masivi decat T Rex se deplasau si mai incet. Asa ca ar fi fost o prada usoara, nu?!?
Bine, facem un exercitiu de imaginatie si urmam "logica" ta. Dar nici asa nu se potriveste explicatia asta.

Referitor la hiene, ele mananca starvuri, dar si vaneaza, iar acvilele sunt pradatori, nicidecum hoitari. Unele specii de vulturi sunt mai mult sau mai putin.
Dar oricum n-are importanta, pentru ca anatomia, atat a dinozaurilor carnivori, cat si a altor animale carnivore contemporane lor este cea a unor pradatori.
In fine, sunt prea stupide afirmatiile tale sa dezbatem prea mult...

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Http://www.descopera.ro/......tor-de-top

Pe langa astea dupa pacatul lui Adam animalele carnivore au devenit si agresive si pradatoare. :)

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Pai nu e nici un motiv rațional pentru ca ele să își schimbe asta. Dumnezeu a făcut-o și detalii nu se dau detalii in Biblie. La început scrie că au fost create să se hrănească cu iarbă, după potop oamenilor li s-a dat voie sa mănânce carne fara suflet, adică fără sânge, se trage concluzia că tot atunci animalele au fost schimbate.

Unui Dumnezeu atotputernic nu îi e greu să realizeze acele lucruri. Faza cu animalele in arca nu a fost pentru că ele depindeau de om 100%. A fost o lecție pentru noi, că suntem răspunzători față de ele, pentru că ni s-a dat misiunea de a le îngriji și a stăpâni peste creație (nu în mod tiranic evident). Dumnezeu putea face să le păstreze fără ajutorul lui Noe și a familiei lui.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Povesti man

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

Mă, nu știu să îți dau un răspuns biblic, teorii ar fi, dar nu le lua în serios, in sens sa mai judeci. Îți zic ce gândesc, poate fi gresit daca nu le pot susține pe stâlpi solizi. Un motiv as zice e acela că oamenii urmau să devina foarte tirani și violenți, astfel că pentru a nu fi victime 100%, animalele au fost înzestrată cu capacități de a se apăra, dar și de a fi periculoase, fiind evitate. Să pui mâna pe o căprioară nu e ușor, pe un lup fara sa îți pierzi viața la fel. A fost găsit totuși echilibru, de asemenea, nu toate animalele au fost făcute "imune" la oameni, fiind multe surse de hrană și resurse în continuare. Asta e opinia mea.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

"...oamenii urmau să devina foarte tirani și violenți..."

Si atunci ce rost mai are potopul?!? Ca ziceti ca tocmai pentru ca oamenii erau nu stiu cum s-a gandit asta la ideea asta mareata.
Dar in fine, vorba ta...trebuie inventat ceva oricat de ilogic, altfel unde mai e credinta...

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit macat ce scrie acolo? Exact ce am spus. Ca daca T Rex era lent, ailalti erau si mai lenti sau mult mai prosti. Dar si asa, tot pradator era.
Viteza de deplasare "mica" e relativa. Daca e mai mare decat a vanatului, e suficienta. In plus, multe animale de prada folosesc tehnici de vanatoare pentru care nu au neaparat nevoie de viteza superioara fata de a prazii.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

"Noua descoperire poate rescrie modul în care percepem comportamentul lui T-rex şi, prin extensie, a animalelor din ecosistemul din care acesta făcea parte, ca răspuns la strategiile de vânătoare ale prădătorului cretacic. Cum un animal neîndemânatic, cu o inteligenţă extrem de limitată şi mai nou, în mare parte inapt din punct de vedere fizic, a fost prădător de top, rămâne în continuare un mister, singura concluzie plauzibilă ar fi că prada stătea şi mai rău la capitolele menţionate mai sus." - am citit foarte bine. Inseamna ca NU era animal de prada ci consuma cadavre de dinozauri morti. Adica asa zisa "prada" a lui T-rex era mult mai inapta decat el si "statea si mai rau" din punct de vedere fizic si era mult mai neindemanatica si cu inteligenta mult mai limitata adica de fapt era MOARTA. happy Inainte de pacatul lui Adam animalele nu erau agresive intre ele adica nu se pradau. Si cum dinozaurii disparusera cu mult timp inainte de crearea lui Adam, este cat se poate de clar. Adica eu trebuie sa cred toate concluziile asa zisilor oameni de stiinta? As fi credul si naiv sa fac astfel, nefolosindu-mi ratiunea daruita si mie de Dumnezeu. Viermele e animal de prada? In nici un caz! T-rex, ca si un vierme, consuma cadavre de dinozauri. happy

"Dar si asa, tot pradator era.
Viteza de deplasare "mica" e relativa." - OARE!?! ce viteza? de unde viteza? statea la panda dupa tufisuri si nu avea cum sa nu fie vazut? T-rex era "neindemanatic" si avea o "inteligenta extrem de limitata". Doar un dinozaur mort era mai neindemanatic si mai neinteligent decat el. happy Adica dinozaurul ala asa zis "pradat" nu putea intoarce capul ca sa-l vada si sa il evite pe T-rex? Tare mie ca acei asa zisi oameni de stiinta cauta prostia cu lumanarea si o dau cu "mister" cand de fapt premisele lor sunt total eronate. Evident ca scotand din calcul Biblia, oamenii de stiinta ajung la niste concluzii proaste sau la "mistere". Dinozaurii mergeau si nu alergau. Evident ca si cand mergeau aveau viteza. Azi cand ne referim la viteza la un animal de prada ne gandim la alergat. Asa le place multora sa creada toate concluziile eronate ale asa zisilor oameni de stiinta si in loc sa-si foloseasca propria ratiune si sa-si formeze propriile concluzii stau si asteapta concluziile acelor asa zisi oameni de stiinta. Asta e manipularea lenesilor care nu-si folosesc ratiunea. happy

La fel se intampla si cu premisele eronate ale teoriilor Big Bang si evolutionista. happy

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus

Termoreglarea:

"As of 2014, it is not clear if Tyrannosaurus was endothermic (warm-blooded). Tyrannosaurus, like most dinosaurs, was long thought to have an ectothermic ("cold-blooded") reptilian metabolism." - aici asa zisii oameni de stiinta iarasi "fac pe ei" in sensul ca de fapt dinozaurii aveau sange cald. Ei traiau bine la 15 grade Celsius insa odata ce temperatura medie a mediului ambiant a inceput sa creasca pana la 25 grade ( datorita cresterii intensitatii luminoase de la Soare pana la capacitatea nominala pe parcursul zilei a cincea pana la inceputul zilei a sasea ) Celsius nu s-au mai putut adapta ( temperatura corpurilor lor masive s-a cumulat ) si pe langa reducerea cantitatii de hrana ( plantele inalte dispareau ) evident ca dinozaurii au murit de foame. Pe parcursul zilei a cincea cand au fost creati dinozaurii si au si pierit la inceputul zilei a sasea, luminozitatea de la Soare si temperatura au inceput sa creasca treptat tot mai mult de la 15 la 25 grade Celsius. N-a fost nici un asteroid. Asteroidul ala a cazut pe Pamand cu mult timp in urma adica la inceputul "zilei" ( perioadei ) a treia de creatie cand a aparut uscatul prin eruptii vulcanice. Pe perioada zilei a treia si pana la inceputul zilei a cincea temperatura medie a mediului era constanta si se afla in jurul valorii de 15 grade Celsius. De la aparitia plantelor in ziua a treia si pana spre sfarsitul zilei a patra, abundenta si raspandirea tot mai mare de vegetatie inalta a condus la consumarea CO2 si eliberarea de O2, iar CO2 reducandu-se mult atmosfera a devenit mai rarefiata si a inceput sa fie vizibil Soarele si Luna si stelele pe cer. Intre ziua a treia si sfarsitul celei de a patra efectul de sera cauzat de CO2 in scadere a fost compensat de cresterea continua si treptata a intensitatii luminoase de la Soare, fapt ce a determinat mentinerea unei temperaturi constante in jurul valorii de 15 grade Celsius. Spre sfarsitul zilei a patra si inceputul zilei a cincea activitatile vulcanice asigurau mentinerea CO2 la nivele suficiente pentru vegetatie. Apoi au aparut consumatorii de O2 si producatorii biologici de CO2 adica dinozaurii, in timp ca activitatea vulcanica s-a redus mult. happy

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"La început scrie că au fost create să se hrănească cu iarbă" - da, toate animalele aveau sa-si datoreze existenta plantelor, insa unele animale precum cele carnivore mancau carnea cadavrelor. In Biblie la Geneza 1:29, 30, vrea sa sublinieze faptul ca plantele ( vegetatia ) se aflau si se afla la baza lantului trofic. happy

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Realizezi ca asta suna stupid cand iei caracteristiciile animalelelor specific carnivore si le compari cu cele ierbivore... De exemplu dentitia, iti imaginazi ca leul a avut detitie specific ierbivora pana dupa potop cand a devenit carnivor, desi majoritate teologiilor fundamentalisti, sunt de parere ca animalele carnivore au devenit carnivore dupa caderea in pacat, totusi asta ne ridica o intrebare, de ce din toate animalele doar unele au devenit carnivore?

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Bă, mă doare in cot de ce zic teologii. Nici ceea ce zic ei nu pot demonstra cu Biblia, tot teorii goale la fel ca a mea. Nu a zis Dumnezeu nicăieri că transformarea unor animale din vegetariene in carnivore și omnivore ar fi consecința păcatului lui Adam, a zis ca consecință a neascultării moartea. Eu am tras concluzia că dacă oamenilor li s-a dat voie sa mănânce carne după potop, tot atunci animalelor. Asta ar avea sens dacă te gândești că in arca au stat atâtea animale împreună, nu era greu să strângă fan de-a lungul anilor care au trecut să hrănești niste "turme de oi" din arcă. Întreabă-ți teologii de ce doar unele au devenit carnivore daca tot te iei după teorii ale lor.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nene eu evident nu ma iau dupa teologi din moment ce eu sunt evolutionist, si consider chiar stupida ideea ca animalele carnivore ar fi fost ierbivore, dar asta te intreb pe tine, pentru ca tu sustii bazaconia asta, si nu ti se pare nimic suspect ca din toate speciile doare unele au devenit carnivore, cea mai buna explicatie e ca speciile carnivore de la inceput au fost carnivore, respect s-a facut o trecere treptate de la mod hranire la altul, nu una brusca la fel cu se sugereaza in teologia crestina.

| Mclaren12 a răspuns:

Religia crestina, desi isi are fundamentul in iudaismul evreiesc, are in componenta sa o gramada de mituri si alegorii furate de evrei de la pagani. Mitul crearii omului din pamant nu apartine bibliei, ci este o interpretare evreiasca a unui mit furat de la sumerieni. Ideologia crestina in general este total falsa pentru ca aceasta religie a fost creata fost creata doar pentru a-j controla pe pagani si pentru a-i intoarce impotriva zeilor originari. Evident, dupa masacre si decimari sistematice asupra paganilor si asupra cunostintelor lor oculte, in timp ei au devenit crestini. Mitul creatiei crestine nu este decat o interpretare evreiasca pe care crestinii sunt obligati s-o creada, cu sau fara dovezi, ca daca nu ii arunca Yehova in focul etern.

Evreii de cand au creat biblia s-au concentrat pe furarea cunostintelor spirituale de la pagani si amesrecarea acestor cunostinte magice cu tora evreiasca pentru a blestema omenirea in timp ce "crestinii" erau ocupati cu slavirea zeului inventat si cu conformarea cu toate vrajelile crestine.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Esti prea categoric cu raspunsul. Risti sa fi interpretat ca facand propaganda. Iov nu a fost evreu. Cirus nu a fost evreu si cu toate astea a dat porunca de la Dumnezeu sa fie reconstruit Ierusalimul. Moise desi a fost instruit in Egipt, numele si faptele din cartea Geneza nu avea de unde sa le preia decat de la Dumnezeu. Intr-adevar odata ce Diavolul a preluat conducerea ( cu permisiunea si nu cu aprobarea lui Dumnezeu ) asupra genului umanoid a contaminat pe sumerieni cu tot felul de zeitati false. Moise, fara Dumnezeu, ar fi avut foarte mult de selectat si inlaturat din textele scrise pentru a rescrie istoria umanitatii din Geneza. Si in plus codexul nu fusese inca inventat iar textele erau foarte rare si putin raspandite de la o zona geografica la alta. Atunci oamenii mai mult scriau pe ziduri, pietre decat pe alte materiale. Papirusul nu avea o raspandire prea mare sau nu era folosit prea mult pentru ca era destul de greu de prelucrat pentru a se putea scrie pe el. Si in plus Egiptul era oarecum destul de indepartat geografic de zona unde locuisera sumerienii. In plus, Egiptul era impanzit de zeitati sub forma de statui. Egiptenii nu aveau modele de zei care sa nu fi fost sculptate sau cioplite, in timp ce Dumnezeul lui Moise era cu totul diferit: nu era sculptat nicaieri si de nimeni. Odata ce Dumnezeu si-a pregatit si pus la cale intregul scop, si-a ales si un popor ( in cadrul caruia avea sa se nasca Mesia ), evident ca a inceput sa scrie prin intermediul omului Biblia incepand cu cartea Geneza unde a consemnat si ce facuse pana la Moise in decursul istoriei umanitatii si cum a creat Universul material si Pamantul si a pregatit Pamantul pentru a sustine viata biologica.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Risti sa fi interpretat ca facand propaganda. "
Într-un fel sau altul toți facem propagandă.

"Atunci oamenii mai mult scriau pe ziduri"
La ce perioadă te referi mai exact?

"Iov nu a fost evreu"
În primul rând Iov nu a existat niciodată pentru că este doar un personaj biblic și în al doilea rând, toți "sfinții" și mai marii creștinismului sunt evrei pentru că religia creștină își are temeliile în iudaism, religia evreilor, și este una dintre cele 3 religii avraamaice, adică religii evreiești. Degeaba ți-aș sugera să-i vezi arborele genealogic pentru că n-o să vezi decât evrei peste evrei.
Apropo, ar fi de ajutor dacă ai putea dovedi fără surse evreiești precum biblie sau Wikipedia reconstrucția Ierusalimului. Nu că n-aș crede, dar tare se mai pricep evreii la mințit lumea.

"Intr-adevar odata ce Diavolul a preluat conducerea ( cu permisiunea si nu cu aprobarea lui Dumnezeu ) asupra genului umanoid a contaminat pe sumerieni cu tot felul de zeitati false"
laughing)))))))
Scuze, nu m-am putut abține. Uite care-i treaba, sumerienii reprezintă una dintre cele mai vechi și mai strălucite civilizații ale istoriei cunoscute. Au existat cu mii și mii de ani înainte ca evreii să pună bazele balivernelor biblice. Din câte îmi aduc bine aminte, de la sumerieni au furat evreii mitul creării omului din pământ. Sumerienii au fost păgâni timp de mii de ani. Zeul suprem al sumerienilor, Enki, mai este cunoscut drept "Satan" (în sanscrită) și înseamna "domn al pământului". happy Cu ce drept vin jidanii și zic că "diavolul" creștin i-a păcălit pe sumerieni cu tot felul de zeități false? Mai rău este că creștinii chiar iau cartea de basme în serios fără să consulte istoria. Sumerienii au fost păgâni politeiști cu mult înainte ca evreii să apară pe pământ. Eu din câte știu, evreii au sărbătorit în 2016-2017 anul 5777 al lor sau ceva de genul dar în biblie tu trebuie să crezi că evreii au existat dintotdeauna că na, așa zice biblia chiar dacă dovezile sunt 0 barat. Evreii i-au transformat pe Zeii păgânilor în ce zici tu, idoli, zeități false, demoni, tocmai pentru ca să-l pună pe zeul lor inventat, Yehova/El Elyon/Shaddai/El Ribbon etc, în postura de zeitate absolută a binelui, cu toate că nimeni n-a văzut-o niciodată și cu toate că în biblie yehova numai exponent al binelui nu este. Deci eu mai degrabă aș prefera să-i cred pe păgâni decât pe evrei.

Ziceai că păgânii au ridicat statui în onorarea Zeilor, păi ție nu ți s-ar părea frumos ca și creștinii să ridice statui în onoarea zeului lor? Dar ce să ridice dacă nu l-a văzut nimeni și nimeni nu știe cum arată? Ca să se dezvolte creștinismul, evreii le-au băgat păgânilor în cap că Zeii păgâni sunt malefici și zeul evreilor este bun, acest proces având nevoie de timp și de moartea a milioane de alți păgâni. Să te întreb ceva. Civilizația sumeriană are probabil mii sau zeci de mii de ani vechime. Dar civilizația creștină câți ani are vechime? Îți zic eu, 0, pentru că n-a existat niciodată o civilizație creștină. Păgânii s-au convertit cu forța la creștinism sub auspiciile torturilor evreiești. Ai auzit de statuia fecioarei Maria sau leagănul lui Iuda?

Încă o chestie, ai zis mai sus că omul apărut cu siguranță după animale. Țin să nu fiu de acord cu asta pentru că biblia se contrazice singură când vine vorba de crearea omului și a animalelor.

Omul a fost creat după animale: Geneza 1:25-27
Omul a fost creat înainte de animale: Geneza 2:18-19

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

""Risti sa fi interpretat ca facand propaganda. "
Într-un fel sau altul toți facem propagandă. " - eu nu caut sa castig adepti ci in primul rand caut sa-mi dau mie insumi explicatii scriind aici. Ratiunea mea este cel mai bun critic ( corector ) a ceea ce rationez si apoi voi cu ratiunea voastra. Daca trec cu succes cu rationamentele de acesti factori de testare atunci ceea ce am rationat este posibil sa fie adevarat si corect.

""Atunci oamenii mai mult scriau pe ziduri"
La ce perioadă te referi mai exact?" - pai faraonii nu-i puneau pe egipteni sa le scrie pe ziduri si sa picteze caractere, si sa le sculpteze? Ma refer la perioada in care a trait Moise care a scris Geneza. Se foloseau si textele scrise pe papirus.

https://ro.wikipedia.org/wiki/T%C4%83bli%C8%9Bele_de_la_T%C4%83rt%C4%83ria

"candidate la cea mai veche scriere din lume și anume, scrierile egipteană, Harappa și cea sumeriană, datează toate din jurul datei de 3200-3500 î.Hr." - acestea se incadreaza perfect dupa anul 4026 ien cand a fost creat Adam. Oamenii au inceput mai intai sa scrie pe pietre.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mesopotamia#Dezvoltarea_scrisului

"Mesopotamia a fost unul dintre primele, dacă nu chiar primul loc din lume unde a apărut scrisul. Prima formă de scris a fost reprezentată de pictograme, imagini ce reprezentau obiecte sau fiinte. La sfârșitul mileniului IV î.Hr, acest sistem a fost simplificat și abstractizat, evoluând în scrierea cuneiformă, un sistem pe bază de silabe. Această formă de scriere s-a răspândit apoi în mare parte din Orientul Apropiat. Akkadienii, elamiții, hittiții și asirienii au folosit acest sistem. Textele erau scrise pe tăblițe de lut, cu un bețișor, creând astfel formele caracteristice ale scrierii cuneiforme."

https://ro.wikipedia.org/......inez%C4%83

"Unii oameni de știință susțin că o formă de protoscriere a existat în China mai devreme de anul 3000 î.Hr. Conform traditiei chineze, prima dinastie monarhică a fost Xia, care a apărut în jurul anului 2070 î.Hr."

https://ro.wikipedia.org/......8%99%C4%83

"Maiașii au început să-și stabilească așezări în Peninsula Yucatán încă din 1800 î.e.n."

Deci istoria omului nu este cu mult mai veche decat istoria scrisului. Restul de datari mai vechi de 4000 ien sunt povesti si datari eronate. Adam dupa ce a fost izgonit din Eden impreuna cu Eva a inceput sa se inmulteasca si evident ca au trecut cateva sute de ani pana sa apara primele orase cetati adica sumerienii si scrierile lor ( 3500 i.e.n ). Este posibil ca inainte de potopul din 2370 i.e.n tot uscatul sa fi fost legat intr-un singur continent mare. Apoi aproape intr-un singur an de zile in urma ruperii izvoarelor din pamant s-au format placi tectonice care s-au desprins unele de altele. Inainte de potop oamenii s-au imprastiat cu rapiditate pe tot continentul mare care a fost initial. Au costruit megaliti sub indrumarea demonilor materializati. O a doua raspandire a avut loc dupa potop cand oamenii s-au folosit de ambarcatiuni si au migrat pe toate celelalte continente plecand de la arca lui Noe de pe muntele Ararat. Imediat dupa potop continentele au inceput sa se indeparteze tot mai mult unele de altele. Inainte de potop nu erau cutremure pentru ca nu erau placi tectonice desprinse unele de altele. Noe a hranit animalele carnivore in arca cu animale "curate" sau ierbivore care erau mai multe. Dumnezeu a lucrat ca Noe sa aiba ce sa le dea de mancare animalelor carnivore si ierbivore din arca. Arca lui Noe a putrezit si a fost descompletata de catre oameni. Inainte de potop nu ploua ci doar un abur se ridica din pamant peste toata suprafata pamantului. Incepand cu potopul au inceput sa cada precipitatii pe pamant. Dupa potop curcubeul si-a facut aparitia odata cu aparitia precipitatiilor si a Soarelui printre nori. Pe timpul potopului Soarele nu se vedea datorita norilor grosi de furtuna. Odata cu potopul au inceput sa apara si fulgerele si tunetele.

"Din câte îmi aduc bine aminte, de la sumerieni au furat evreii mitul creării omului din pământ. Sumerienii au fost păgâni timp de mii de ani. Zeul suprem al sumerienilor, Enki, mai este cunoscut drept "Satan" (în sanscrită) și înseamna "domn al pământului"." - Satan a fost heruvim ce a fost pus de Dumnezeu sa supravegheze Pamantul. Orice om care face apel la ratiune isi poate da seama ca toate vietatile au fost create din pamant si nu din apa care e un diluant natural.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sumer

"aprox. 4500 i.Hr. ( eroare de 1000 ani ien corectata mai jos ) - sumerienii se stabilesc in sudul Mesopotamiei; dezvoltarea scrieii cuneiforme. aprox. 2800-2400 i.Hr. - "Perioada dinastica timpurie" și orașe-stat centralizate. aprox. 2700-2600 i.Hr. - domnia legendarului rege Ghilgameș la Uruk. aprox. 2494-2342 i.Hr. - regele Eannatum intemeiaza prima dinastie din Lagaș, cucerind orașele-stat sumeriene. aprox. 2350 i.Hr. - lupta pentru suprematie intre rege și preotime in Lagaș aprox. 2334-2279 i.Hr. - regele Sargon I (Șarukkin) iși consolideaza Imperiul akkadian. aprox. 2240 i.Hr. - tratat intre akkadieni și elamiti in Persia, prin care sunt impartite zonele de interes. aprox. 2150-2050 i.Hr. - suprematia gutilor iranieni in Mesopotamia. aprox. 2112-2004 i.Hr. - regii celei de-a 3-a dinastii din Ur domină orșele-stat sumeriene. aprox. 2000 i.Hr. - elamiții iranieni distrug orașul Ur. aprox. 1100 i.Hr. - dominația elamiților în sudul Mesopotamiei. aprox. 1125-1104 i.Hr. - Nabucodonosor I din a 2-a dinastie din Isin îi cucerește pe elamiți și domnește în Babilon. Numele de „sumerian" este un nume dat de vechii locuitori ai Mesopotamiei de S și succesorii acestora: akkadienii semitici. Sumerienii purtau numele de sag-giga, literal însemnând (poporul cu fața neagră) Cuvântul akkadian „Shumer" indica zona numită de ei Sumerul de S... Cunoscută ca „leagănul civilizației" Mesopotamia a servit ca loc de apariție pentru unele dintre cele mai timpurii așezări umane. O consecință importantă a dezvoltării acestora a fost faptul că civilizația sumeriană ivită în zona pe la 3500 î.Hr. a construit un sistem de canale și primele orașe-cetăți ale omenirii." - perioada de aproape 200 ani dupa potop a fost o perioada de reinmultire si reraspandire a oamenilor pe pamant. Istoria laica inventeaza spunand ca intre 2369 i.e.n. si 2200 i.e.n. au fost continuate dinastiile de parca nu ar fi fost nici un potop. Dupa potop oamenii au regasit orasele cetati de dinainte de potop si au locuit iarasi in ele conferind continuitate istorica.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Canaan

"canaaniții s-au stabilit în zonă probabil spre mijlocul mileniului al III-lea î.e.c., în jurul anului 2500. Canaaniții conțineau mai multe popoare, inclusiv amoriții, jebusiții, arakiții, siniții, aradiții și samareii, toate seminții urmașe ale lui Ham (ebr. Cham) dupa genealogia tradițională biblică (Gen. 10:15-19)."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ur

"începând cu mileniul al III-lea î.Hr. a cunoscut o rapidă dezvoltare și prosperitate."
"Această așezare care, împreună cu cetățile Kiș și Uruk a fost o metropolă importantă pentru civilizația sumeriană și babiloniană, a fost întemeiată în perioada Al Ubaid/Obeid, prin anii ( mileniul IV ien ) 4.000 î.e.n. Este posibil să fi fost plasată direct pe stratul aluvionar provenit de la Potopul despre care scrie cartea biblică Genesa și din Epopeea lui Ghilgameș. În orice caz, în timpul întemeierii sale, orașul era pe coastă, la vărsarea fluviului Eufrat în Golful Persic. Patriarhul Avraham, întemeietorul poporului evreu, provine din această cetate-stat."

Avram s-a nascut in Ur in 2018 ien. Avram a fost caldeean si nu evreu. Primul evreu ( israelit ) a fost oficial Iacov care a devenit evreu sau israelit in aproximativ 1761 i.e.n. cand s-a luptat cu ingerul lui Dumnezeu si a primit numele de Israel.

"Sumerienii au fost păgâni politeiști cu mult înainte ca evreii să apară pe pământ. dar în biblie tu trebuie să crezi că evreii au existat dintotdeauna că na, așa zice biblia chiar dacă dovezile sunt 0 barat. Evreii i-au transformat pe Zeii păgânilor în ce zici tu, idoli, zeități false, demoni, tocmai pentru ca să-l pună pe zeul lor inventat" - da, sumerienii au fost inainte de Avram, primul stramos ( ales de Dumnezeu prin legamant ) al evreului Iacov. Intre Avraam si Iacov a fost Isaac. Avram a fost caldeean de origine. Dupa ce s-a mutat din Ur in Haran a devenit canaanit. Primul Dumnezu monoteist complet declarat in scrieri a fost Iah. El nu a fost vazut pentru ca este Dumnezeul adevarat, in timp ce zeii sumerieni, canaaniti, caldeeni erau doar niste statui.

"Civilizația sumeriană are probabil mii sau zeci de mii de ani vechime." - Civilizatia sumeriana a aparut in mileniul IV i.e.n adica intre 3000 - 4000 i.e.n. Acei regi sumerieni care au trait inainte de potopul mondial ca de exemplu "Alulim, rege în Eridu, 28.800 de ani" n-avea cum sa traiasca atata intrucat istoria Sumerului a inceput dupa 4000 i.e.n. Regii acelor vremuri obisnuiau sa-si falsifice anii de domnie pentru ca cel mai probabil erau condusi de demoni materializati in oameni care aveau varste mult mai mari si chiar de 28.800 ani sau chiar mai mult de dinainte de a fi creat Universul material. Anul 28.800 l-au scris la plesneala ca sa dea cat mai bine si ca sa induca in eroare. Ca de altfel si acele morminte si asezari cu oameni chirciti. Tehnica de zidire si de ardere era putin diferita datorita tehnicii demonilor si de aceea datarile arheologice de azi sunt eronate pentru ca nu tin cont de aceste aspecte.

"Dar civilizația creștină câți ani are vechime?" - civilizatia crestina ca si popor localizat geografic NU a existat pentru ca nu a constituit o natiune care a avut o capitala si un teritoriu bine determinat precum Israelul. Insa civilizatia evreilor, da are vechime incepand de la Iacov de cand a primit numele Israel in aproximativ 1761 i.e.n. Totusi dovezile existentei civilizatiei evreilor sunt si ele putine pentru ca regii evrei incepand cu Saul ( 1117 i.e.n ) si David ( 1107 i.e.n ) si Solomon care a inceput de zidit templul in 1034 i.e.n. si terminand cu Zedechia ( 607 i.e.n ), au avut o istorie stearsa pentru ca in 607 i.e.n Ierusalimul a fost distrus complet de catre babilonieni. De fapt civilizatia evreilor dovedita aproape la fel de putin arheologic dateaza mai exact din 515 i.e.n cand Zorobabel a construit al doilea templu si 455 i.e.n cand zidurile Ierusalimului au fost reconstruite de Neemia. In 332 i.e.n Grecia ocupa Ierusalimul, apoi in 63 i.e.n Roma ocupa Ierusalimul. In anul 70 e.n. templul al doilea si Ierusalimul este iarasi distrus. Datorita distrugerilor provocate de babilonieni, greci, romani, evident ca au ramas foarte putine dovezi ale civilizatiei evreilor, PENTRU ca Diavolul conducatorul acestei lumi s-a opus cu inversunare planurilor lui Iah Dumnezeu care nu este Dumnezeul evreilor. Iah a fost o perioada limitata de timp Dumnezeul evreilor incepand cu Iacov si terminand cu moartea lui Cristos, adica aproape 2000 ani. Lui Iah nu i-a facut nimeni statuie pentru ca El a interzis acest lucru si pentru ca pe El nu L-a vazut nici un om. Iah Dumnezeu este cel mai maret si mai complet Dumnezeu in comparatie cu toate zeitatile antice si din prezent.

"Ai auzit de statuia fecioarei Maria sau leagănul lui Iuda? " - crestinatatea apostata a construit idoli.

"ai zis mai sus că omul apărut cu siguranță după animale." - Facerea 2:19, 20: "Şi Domnul Dumnezeu, Care FACUSE din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului, le-a adus la Adam ca să vadă cum le va numi; aşa ca toate fiinţele vii să se numească precum le va numi Adam. Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice" - deci animalele erau create de Dumnezeu sau facute cu mult inainte ca Dumnezeu sa-l creeze pe Adam si apoi cand Dumnezeu i-a adus animalele si pasarile ca sa le numeasca Adam le-a pus nume. A nu se confunda numirea cu crearea. happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"eu nu caut sa castig adepti"
Nici nu prea ai cum. E plin aici de "adepți" ai programului pe care îi urmezi și tu.

"https://ro.wikipedia.org/wiki/T%C4%83bli%C8%9Bele_de_la_T%C4%83rt%C4%83ria"
Prea mult Wikipedia. Ești conștient că pe Wikipedia scrie cam ce vor evreii să scrie nu?

"Pe timpul potopului "
Pe timpul potopului nu exista creștinism. Nu știu eu ce s-a întâmplat mai exact atunci, dar mitul potopului nu este nimic nou în creștinism. Evreii doar au furat mitul și i-au doar o proprie interpretare pe care să le-o bage păgânilor în cap. Mitul potopului a existat în mai toate religiile antice. Dacă vrei să cauți răspunsuri cu privire la "potop", cel mai greșit lucru posibil ar fi să te uiți în biblie.

"Satan a fost heruvim ce a fost pus de Dumnezeu sa supravegheze Pamantul"
Asta-i vrăjeală iudeo-creștină, să fim serioși. Numai evreii puteau născoci elucubrațiile astea. Satan nu are absolut nicio legătură cu evreii sau cu programul iudeo-creștin. Evreii l-au calomniat în scrierile lor pentru a-i manipula pe oameni să-i acorde credință lui Yehova.

"Avram a fost caldeean si nu evreu"
Trebuie să înțelegi un lucru. Evreii nu sunt locuitorii unui popor, evreii sunt o rasă de oameni, una total distinctă care n-are nicio legătură cu celelalte. Până în 1948, evreii erau doar niște imigranți care n-aveau un stat al lor. Am mai zis, toți mai marii creștinismului erau evrei. Ca să fii evreu trebuie să ai sânge evreiesc în tine, adică să ai cel puțin mama evreică. Biblia creștină este aceeași cu biblia evreilor, adică biblia iudeo-creștină. Ea descrie crearea evreilor de către Yehova, și nu crearea oamenilor. Dacă este să mă iau după biblie, în lume ar trebui să existe o singură rasă de oameni pentru că Adam și Eva aveau același sânge, nu? Dacă Adam și Eva erau evrei, atunci toți oamenii planetei ar fi fost evrei și firește că Adam și Eva sunt evrei pentru că asta și descrie biblia, istoria (fictivă) a poporului evreu. Degeaba îi zice yehova lui Iacov că el este evreu dacă n-are sânge evreiesc în el. Dar Iacov oricum n-a existat niciodată. Chiar Wikipedia evreiască recunoaște că Iacov este doar un personaj biblic.
Prin urmare, dacă tu vei deveni iudeu, spre exemplu, asta nu te va face evreu pentru că nu ai sânge evreiesc în tine.
Și ca să nu mai zic că ebraica este limba evreilor. Dacă vei căuta un nume biblic, prima dată o să-i găsești versiunea ebraică.

"ivilizatia crestina ca si popor localizat geografic NU a existat "
Nu m-am referit neapărat ca popor localizat geografic, ci ca popor creștin nativ, adică ca niște oameni care să zică "noi ne-am născut creștini pentru că zeul nostru ni s-a revelat și ne-a dat această religie". Dar nu-i așa. Zeul creștin a fost inventat de evrei. Politeismul a existat de când există credințe religioase până au venit evreii și au călcat în picioare tot și le-au băgat monoteismul lor pe gât păgânilor.

"Datorita distrugerilor provocate de babilonieni, greci, romani, evident ca au ramas foarte putine dovezi ale civilizatiei evreilor"
Nu știu eu cât le-a fost distrus evreilor din cultură, dar evreii au distrus aproape tot păgânismul antic. Popoarele păgâne erau obligate să răspundă la luptă prin luptă și așa au murit și ceva așezări de evrei, un număr probabil infim față de decimările pe care le-au făcut evreii asupra păgânilor. În biblie, asta doar ca să-ți arăt sălbăticia evreilor, Yehova le ordonă să masacreze popoare de păgâni.

"Iah Dumnezeu este cel mai maret si mai complet Dumnezeu in comparatie cu toate zeitatile antice si din prezent"
Da, ai dreptate că un zeu omnipotent și omniprezent este peste imaginația omului, dar este și adevărat? Nu este. Zeii păgâni nu erau omnipotenți și omniprezenți. Statuile le erau ridicate în semn de respect și venerare. Mi se pare foarte normal. Lui Yehova nu i-a ridicat nimeni statuie pentru că Yehova nu există în lumea reală. Istoria din biblie este fictivă. De la mitul creației furat de evrei de la păgâni și reinterpretat până la apocalipsa promisă de evrei celorlalte popoare.

"Şi Domnul Dumnezeu, Care FACUSE din pământ toate fiarele câmpului "
N-aș zice. Uite mai atent ce scrie.
"And the LORD God said, [It is] not good that the man should be alone; I will make him an help meet for him. {2:19} And out of the ground the LORD God formed every beast of the field, and every fowl of the air; and brought [them] unto Adam to see what he would call them: and whatsoever Adam called every living creature, that [was] the name thereof"

Yehova zice "îi voi face un ajutor". După ce Yehova (aka evreii care au scris biblia) s-a exprimat la viitor, abia după a format creaturile pământului. În geneza 1:25-27 nu scrie că yehova a creat animalele din pământ, ci că a făcut fiarele pământului (adică care erau pe pământ) după soiul lor. Ca și cum existau 2 categorii de animale, o categorie creată "după soiul lor" înainte să fie inventați primii evrei, și o categorie "din pământ" după ce au fost inventați evreii.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Facerea 1:24, 25:" Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor." - Dumnezeu le-a creat ADN-ul ( felul ) din pamant si apoi le-a facut dupa fel ( ADN ) adica a facut sa creasca precum un embrion in "pantecele" pamantului. Versetul 25 este o completare a versetului 24 in capitolul 1. Versetul 25 nu indica spre o "evolutie" ca si cum un animal a fost facut dupa felul altui animal. "Dupa felul lor" indica "dupa modelul lor" sau dupa modelul proiectat in ADN-ul lor embrionar. "Şi a fost aşa. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor" - aici fiarele salbatice nu aveau un "fel" precedent decat "pamantul" adica mai precis ADN-ul embrionar sau embrionul insusi sau modelul sau felul constituit din pamant sau din elementele pamantului. happy

Capitolul 2 din cartea Facerea ( Geneza ) este un rezumat si o completare la capitolul 1. Nu e nici un fel de contradictie intre capitolul 1 si 2. Inainte de a-l crea pe om ( Adam), Dumnezeu a creat animale si pasari si alte vietati ( animalele mici, rozatoarele, reptilele si insectele ). Dupa ce l-a creat pe om Dumnezeu a mai creat si alte animale si alte pasari. Apoi le-a adus pe toate la om pentru a le da nume. Inainte de a crea acele ultime tipuri de animale si pasari, Dumnezeu isi planificase sa-i faca lui Adam o femeie sau o pereche. Astfel reiese ca femeia sau Eva este ultima faptura creata de Dumnezeu. Deci timp de cativa ani dupa 4026 i.e.n., cand il crease pe Adam, Dumnezeu a mai creat animale si pasari si dupa ce Adam a dat nume la toate, abia apoi a creat-o si pe Eva. Adam a trait in Eden intre 4026 i.e.n si aproximativ 3950 i.e.n. cand a fost izgonit din Eden impreuna cu Eva. Se pare ca Eva a fost creata aproximativ in 3960 i.e.n. Se pare ca Adam a trait cu Eva in Eden doar cativa ani. happy

Cine vrea sa-si dea cu parul in cap il cauta mai intai ( cauta asa zisele contradictii cu lumanarea si cauta o traducere eronata a Bibliei si care nu se potriveste cu tabloul general sau de ansamblu ) si nu se lasa pana nu isi da singur cu parul ( asa zisele contradictii gasite ) in cap. Asa sunt toti cei care sustin orbeste teoria Big Bang si evolutionista si citesc "cu alcoolul in cap" din Biblie. Cine face astfel este manipulat la greu de catre lumea condusa de Diavol. happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Facerea 1:24, 25:" Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii"
Nu stiu din ce biblie iti iei citatele, dar eu am luat de pe versiunea lui King James despre care am auzit ca-i destul de "autentica". Versetul ala pe care l-ai dat tu este destul de diferit fata de ala din biblia citata mai sus. Acum care biblie este mai corecta? In biblia data de mine este evident ca citatele se contrazic intre ele.

"cauta asa zisele contradictii"
De fapt sa stii ca biblia e plina de contradictii. Ce este adevarat si trebuie spus este ca unele provin din greseli de traducere.

"Cine face astfel este manipulat la greu de catre lumea condusa de Diavol"
Nu exista niciun diavol. Nu exista dovezi concrete pentru asa ceva. In schimb, exista dovezi concrete care sa arate ca evreii conduc lumea. Cine-s evreii? Nu-s cine stie cine, doar aia care au scris biblia si au folosit-o sa indocrineze miliarde de oameni in timp ce ei erau ocupati sa obtina putere si autoritate. Evreii conduc mass-media deci oamenii gandesc ce vor evreii ca ei sa gandeasca. Evreii detin putere economica deci un mare procent de oameni ai lumii lucreaza pentru ei. Evreii sunt cei care au creat teoria evolutiei si probabil si bing-bang-ul ca sa creeze o noua categorie de oameni, ateii, adica cei care resping complet spiritualitatea. Eu zic sa te rezumi mai putin la biblie si mai mult la viata reala. Asa ajungi sa crezi o gramada de bazaconii care exista doar in cartea de basme iudeo-crestina.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

""Facerea 1:24, 25:" Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii"
Nu stiu din ce biblie iti iei citatele, dar eu am luat de pe versiunea lui King James despre care am auzit ca-i destul de "autentica". Versetul ala pe care l-ai dat tu este destul de diferit fata de ala din biblia citata mai sus. Acum care biblie este mai corecta? In biblia data de mine este evident ca citatele se contrazic intre ele." - am citit si eu din King James si nu apare nici o contradictie in esenta textului. Cand zice "vitele", se refera la bovine si la orice animal domestic.

Am citit din King James la Geneza 2:18-20 si la fel nu apare contradictie. Vezi ca am facut unele modificari in postarile de mai sus in intelegerea mea initiala. happy Adam nu a fost ultima creatura creata de Dumnezeu ci femeia ( Eva ). Capitolul 2 incepe cu un scurt rezumat pentru capitolul 1 si capitolul 1 este completat de capitolul 2. happy

"De fapt sa stii ca biblia e plina de contradictii." - ti-am aratat ca nu exista contradictii. Te-as ruga sa mai arati asa zise contradictii. Am spus: cei care cauta astfel de contradictii o fac spre eroarea lor. Contradictiile sunt doar aparente, insa la o analiza mai atenta a Bibliei, acele contradictii sunt inlaturate. Evident ca apar unele greseli de traducere insa acelea sunt foarte putine si pot fi detectate. Biblia este ca un tablou si orice modificare eronata se vede usor comparand-o cu restul continutului tabloului ( a Bibliei ).

"Nu exista niciun diavol. Nu exista dovezi concrete pentru asa ceva." - negand aceasta "necunoscuta" din ecuatie, ecuatia este incompleta si ceea ce se intampla pe Pamant ar fi de neinteles sau doar partial de inteles.

"exista dovezi concrete care sa arate ca evreii conduc lumea." - nu exista nici o dovada in acest sens. Faptul ca ei sunt imprastiati pe pamant si ocupa unele pozitii mai inalte in alte tari nu este o dovada ca ei conduc lumea. De fapt faptul ca ei ca natiune sunt cu greu de recunoscut si civilizatia lor ca urme arheologice din timpurile antice, constituie o dovada ca ei culeg roadele amare ale faptului ca l-au ignorat pe Dumnezeu.

"Evreii conduc mass-media deci oamenii gandesc ce vor evreii ca ei sa gandeasca." - de fapt nu evreii conduc, ci Diavolul pe care ei l-au recunoscut ca identitate corecta cu ajutorul lui Dumnezeu cel real.

"Asa ajungi sa crezi o gramada de bazaconii care exista doar in cartea de basme iudeo-crestina." - asta arata ca lumea intelege gresit Biblia. Evreii au intrat cel mai mult in contact cu Diavolul si Dumnezeul real si de aceea ei respingandu-L pe Dumnezeu au ajuns "un proverb" in toata lumea sau au ajuns in centrul atentiei. Faptul ca evreii au ajuns in centrul atentiei prin Biblia care a fost scrisa in randurile lor, NU este o dovada ca ei conduc lumea. happy

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca Biblia nu are contradictii nu e o afirmatie constatativa, ci una axiomatica. Biblia, fiind o carte sfanta, insuflata de Dumnezeu, nu poate avea contradictii, ceea ce inseamna ca orice potentiala contradictie este doar aparenta. Teologia a oferit constant explicatii pentru asa-zisele contradictii biblice, mai mult sau mai putin inteligibile, cum facea cazuistica medievala. Daca ar fi sa extindem abordarea asupra intregii literaturi universale, conceptul de contradictie ar disparea cu totul. Nu exista contradictii atunci cand, din principiu, exista explicatii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Am citit din King James la Geneza 2:18-20 si la fel nu apare contradictie. "
Bine, să zicem că-i așa cum zici tu, chiar dacă citatele sunt interpretabile.

"ti-am aratat ca nu exista contradictii. Te-as ruga sa mai arati asa zise contradictii"
Sunt destule doar că atunci când citești biblia nu te uiți după așa ceva. O să te întreb din nou (da, sunt prietenul vostru hnjugvnkl), când a murit Baeșa? Sunt convins că nici n-ai auzit de Baeșa când te-am întrebat prima dată, dar o să o lămuresc acum.
1 Regi 16: 6-8
Baeșa moare în al 26-lea an de domnie al lui Asa.

2 Cronici 16:1
În al 36-lea an de domnie al lui Asa, Baeșa s-a împotrivit lui Iuda, deci Baeșa trăia când cu 10 ani în urmă a fost îngropat. Nu exclud să fi existat mai mulți Baeșa, poate lămurești tu asta.

"negand aceasta "necunoscuta" din ecuatie, ecuatia este incompleta si ceea ce se intampla pe Pamant ar fi de neinteles sau doar partial de inteles"
Nu cred că există vreo necunoscută. Având în vedere modul dezastruos cum s-a dezvoltat programul iudeo-creștin și având în vedere că în Evul Mediu biserica era o instituție foarte bogată prin sărăcia pe care o îndura Europa, lumea începe să nu mai creadă o iotă din această "religie". Apropo, am uitat să-ți răspund la o chestiune. Te-am întrebat dacă ai auzit de statuia fecioarei Maria sau de leagănul lui Iuda și tu ai zis ceva de idoli. Nu boss, alea erau metode de tortură născocite de evrei pentru a-i tortura pe păgâni. N-ai cum să crezi balivernele creștine bazate pe credința oarbă când înșiși evreii recunosc scopul pentru care au creat programul iudeo-creștin.
https://archive.org/details/ARealCaseAgainstTheJews
http://666soarelenegru.blogspot.ro/......inism.html

"nu exista nici o dovada in acest sens"
Există destule, dar cum să le găsești dacă nu le cauți? Un evreu este președintele Rusiei. Un evreu este președintele SUA. O evreică este cancelarul Germaniei. O evreică este regina Mării Britanii. O șatră de evrei dețin puterea asupra economiei mondiale prin intermediul băncilor naționale și multi-naționale pe care le dețin. Evreii influențează opinia maselor de oameni prin procentul de 96% pe care îl dețin asupra mass-mediei globale. Mai toți bancherii lumii. care au averi inestimabile, sunt evrei. Aproape toate credințele religioase pe care le au oamenii în ziua de azi sunt credințe născocite de evrei. Astea nu sunt dovezi?

"constituie o dovada ca ei culeg roadele amare ale faptului ca l-au ignorat pe Dumnezeu"
Credință oarbă. Biblia este o dovadă care să justifice dezastrul la care am ajuns și asta n-are legătură cu "diavolul" inventat de evrei să bage frica-n creștinii lipsiți de cunoștințe. Chiar Yehova le-a zis evreilor de Adam și Eva să se înmulțească și să "supună" pământul și tot Yehova le-a zis evreilor să nimicească popoarele pe care le prind în cale.

"de fapt nu evreii conduc, ci Diavolul pe care ei l-au recunoscut ca identitate corecta cu ajutorul lui Dumnezeu cel real"
Credință oarbă. Până să apară programul iudeo-creștin nu exista niciun diavol și totuși de când a apărut programul iudeo-creștin lumea a început să se destrame. Diavolul ăsta inventat de evrei într-o carte bazată pe credințe oarbe a făcut asta?

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

"Sunt destule doar că atunci când citești biblia nu te uiți după așa ceva." - da este o contradictie referitor la regele Baesa, insa nu Baesa este personajul principal din Biblie ci Dumnezeu si ceea ce nu inteleg oamenii este ca Biblia este ca un tablou in care iese in evidenta personalitatea lui Dumnezeu si scopurile Sale. De fapt dupa asta ma uit eu si nu dupa niste cifre sau simple cuvinte ma ghidez cand ma uit la continutul tabloului. Si intr-adevar nu am remarcat pana acum aceste contradictii pentru ca nu m-a interesat sa-l cunosc pe regele Baesa in paginile Bibliei ci pe Dumnezeul adevarat care a creat cerurile si pamantul. Iata un link pe care l-am descoperit acum, ca tocmai ai scos in evidenta una dintre cele "101" contradictii desi unele dintre ele nu sunt contradictii.

http://conspiratii.ro/101-de-contradictii-biblice/

Sa nu uitam ca Biblia a fost scrisa de oameni imperfecti sau pacatosi, cu deosebirea ca ceea ce au vazut ei se potriveste cu realitatea sau dau o explicatie logica si rationala despre realitate. Daca n-as vedea padurea ( personalitatea lui Dumnezeu ) de copaci ( contradictii ) si n-as privi in ansamblu padurea sau tabloul ( personalitatea lui Dumnezeu ) atunci evident ca m-as poticni. Biblia a fost scrisa de oameni imperfecti si nu ne putem astepta la detalii perfecte sau fara nici o contradictie. Ceea ce vreau sa spun este ca in ansamblul ei, Biblia nu contine contradictii. Sa nu uitam ca tema principala a Bibliei este: personalitatea lui Dumnezeu si scopurile Sale. In rest nu este interesant sau important. Cand spune: "Toata Biblia este inspirata de Dumnezeu", nu se refera la micile detalii legate de oameni si erorile lor, ci la modul cum este prezentat Dumnezeu pe tot parcursul Bibliei. De fapt aici e si lucrarea Diavolului pentru ca oamenii sa nu poata vedea clar si usor personalitatea lui Dumnezeu si scopurile lui Dumnezeu. Nu degeaba spune: "Cautati-L pe Dumnezeu." Cine vrea doar sa-L vada pe Dumnezeu cu usurinta si in mod foarte evident, nu-L va gasi niciodata. Cristos a spus: "putini oameni vor gasi calea vietii adica pe Dumnezeu." E vorba despre un secret sacru in paginile Bibliei, si numai o persoana sincera si dornica sa cunoasca pe Dumnezeu poate sa vada dincolo de balarii ( copaci ) in paginile Bibliei. Daca ai observat, Dumnezeu lasa niste indicii eronate pentru a fi mai greu de gasit. Mai exact, il lasa pe Diavol sa puna indicii eronate chiar in paginile Bibliei. Cristos, la fel, vorbea prin pilde pentru ca adevarurile din ele sa nu fie usor evidente. Aceste contradictii ( indicii eronate ) sunt de fapt imperfectiunea oamenilor care au scris Biblia si modul cum este descrisa aceasta imperfectiune in paginile Bibliei. Dumnezeu ar fi putut sa inlature eroarea si imperfectiunea si pacatul din om si din Biblie insa nu a facut-o. Motivul: "Dumnezeu nu se lasa batjocorit: ce seamana omul, aceea si secera." Daca omul e ignorant sau superficial si neiubitor si nu-si doreste din tot sufletul, atunci nu va gasi comoara adevarului adica pe Dumnezeu. :)

Am mai putea privi Biblia ca un dar de la Dumnezeu primit prin mana imperfecta omeneasca: ambalajul este imperfectiunea si erorile de transcriere ale omului si greselile sau pacatele oamenilor, iar continutul este revelarea personalitatii si naturii lui Dumnezeu si a scopurilor Sale. Adevarul se afla in personalitatea lui Dumnezeu si in dragostea Lui pentru oameni. Un om de stiinta care ignora dragostea nu va gasi niciodata pe Dumnezeu si nu va intelege mare lucru din Univers decat doar ce se vede usor si evident cu ochiul. Dumnezeu nu poate fi vazut si gasit decat prin dragoste. Adevarata si valoroasa cunostinta nu poate fi gasita decat prin dragoste si nu prin stiinta pura adica fara dragoste. Nu degeaba spune: "Cine nu iubeste, nu-L poate cunoaste sau gasi pe Dumnezeu, pe adevaratul Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este dragoste." Si dragostea Lui Dumnezeu nu este nici ea usor de observat. Numai un om sincer si dornic sa vada aceasta dragoste a lui Dumnezeu, o poate vedea si descoperi. Multi vad in Dumnezeu un criminal insa pentru ca nu reflecteaza suficient la modul cum iubeste Dumnezeu, atunci intr-adevar ca ei nu pot descoperi personalitatea lui Dumnezeu si adevarul sau realitatea. :)

"Te-am întrebat dacă ai auzit de statuia fecioarei Maria sau de leagănul lui Iuda și tu ai zis ceva de idoli. Nu boss, alea erau metode de tortură născocite de evrei pentru a-i tortura pe păgâni." - cuvantul idol are un sens mai profund. Un idol nu e doar o statuie sau un obiect sau un instrument sau o imagine. Ceea ce se afla in spate adica semnificatia este adevaratul idol sau Zeu fals. Idolul sau Zeul la care te referi aici este: cruzimea si lipsa de iubire. De exemplu scitii au facut din cruzime si violenta un mod de gandire si un mod de viata. Poate ai auzit de un Zeu foarte cunoscut azi: "dumnezeu este banul sau banii." In spatele acestui dumnezeu se afla alti dumnezei: desfraul, minciuna, crima si multe alte lucruri rele. O simpla statuie, imagine, bacnota, moneda nu este neaparat ceva rau sau gresit, dar ceea ce se poate afla in spate sau unele scopuri cu care sunt folosite sau afisate acestea, sunt murdare sau rele. Bogatii lumii au facut din contabilitate si numararea banilor o modalitate de a controla artificial majoritatea saraca a lumii. :)

http://666soarelenegru.blogspot.ro/......inism.html

:) :) :)

"Noi suntem încăpățânații care niciodată nu au acceptat creștinismul, și noi am fost poporul criminal care i-a crucificat fondatorul... Repugnați evreii nu pentru că noi l-am răstignit pe Iisus, după cum unii dintre voi par a crede, ci pentru că noi l-am născut. Adevărata voastră altercație cu noi nu se datorează faptului că noi am respins creștinismul, ci pentru că noi vi l-am impus... Nu ați început încă să evaluați adevărata adâncime a vinovăției noastre... am cucerit cum nici un imperiu de-al vostru nu a subjugat vreodată Africa sau Asia. Și am făcut asta fără armate, fără gloanțe, fără sânge și tumult, fără nici un fel de forță. Am realizat asta exclusiv prin măreția irezistibilă a spiritului nostru, prin idei și propagandă. -am transformat în purtători voitori dar inconștienți ai misiunii noastre către întreaga lume, către rasele barbare ale pământului, către nenumăratele generațiile nenăscute încă. Fără să înțelegeți pe deplin ce vă făceam, ați devenit agenții noștri liberi pentru tradiția noastră rasială, purtându-ne evangheliile până la capetele neexplorate ale pământului... Literatura noastră națională este Sfânta voastră Biblie. În acea vreme s-a ridicat un tânăr patriot idealist, care a cutreierat țara, îndemnând la o deșteptare a credinței. Nu avea în gând înființarea unei noi biserici. Asemenea tuturor profeților dinaintea lui, scopul lui a fost de a purifica și revitaliza credințele vechi. Acesta a atacat preoții și a scos schimbătorii de bani din templu. Acest lucru l-a băgat în conflict cu conducerea și cu pilonii acesteia. Autoritățile romane, care ocupau țara, văzând agitația lui revoluționară ca pe un efort politic de a-i detrona, l-au arestat, judecat și condamnat la moarte prin crucificare – o formă obișnuită de execuție din acea vreme. Noul crez a devenit proeminent numai după distrugerea Ierusalimului de către romani. Atunci, un evreu patriot pe nume Pavel sau Saul, a zămislit idea de a înjosi puterea romană prin distrugerea moralei – sau a celor care o promovau – cu niște doctrine ale dragostei și a supunerii pasive, toate predicate de mica sectă a creștinilor evrei. Chiar în acest moment, bisericile voastre vă sunt sfâșiate de războiul civil dintre fundamentaliști și moderniști, adică dintre aceia care se agață cu toată puterea lor de învățăturile și tradițiile noastre în mod literal, și aceia care se luptă, cu pași mărunți, să ne izgonească... v-am paralizat dorințele... În zbuciumul vostru industrial, când a-ți începe o grevă fără nicio remușcare, vă este reamintit că ferice este de sărac și că oamenii sunt frați în împărăția Domnului. Când sunteți pe cale să vă predați tentației, antrenamentul vostru evreiesc vă bate intimidator pe umăr și vă îndepărtează cupa plină de la gură... v-am stricat mereu bucuria Păgânismului...
Ne eschivăm de datoriile noastre patriotice în timp de război, deoarece suntem pacifiști din fire și tradiție, în timp ce suntem conspiratori nemaipomeniți a războaielor universale și beneficiarii de top ai acestora." ------- ceea ce nu vede evreul ca si majoritatea lumii este ca: este vorba de ceva mai mult decat factorul uman. Mozaismul nu s-a raspandit international decat prin forta contra canaanitilor si cu toate astea a fost innabusit in timpurile antice de religiile pagane. Mozaismul a fost un insucces. In schimb crestinismul in patru secole ( I - IV e.n. ) a fost un total succes si fara impunere cu forta sau razboi ci prin ideologia "doctrinei dragostei precum altruismul si iubirea dusmanilor" inchipuit in Cristos. Evreului pare ca ii pare rau ca nu ar fi reusit ca cei care au imbratisat doctrina lor nu au ajuns sa iubeasca dusmanii adica evreii conform doctrinei lui Cristos ( "Creștinilor, voi niciodată nu ați devenit creștinați. În acest sens am eșuat în ceea ce vă privește. " ). Totusi Cristos a profetit ca Diavolul avea sa ajute la raspandirea crestinismului alterat. Insa evreul crede ca a fost un accident fericit pentru el si neamul lui ( "Cum am făcut toate acestea? Aproape prin accident. Cu acum aproape două mii de ani în urmă, în îndepărtata Palestina, religia noastră a intrat în declin și materialism. Schimbătorii de bani erau în posesia templului. Preoții decăzuți și egoiști ne-au înșelat poporul și s-au îngrășat pe seama asta." ). Aceasta implicare a Diavolului este cea mai plauzibila explicatie la cauza ce a contribuit la raspandirea spectaculoasa a crestinismului alterat in primele patru secole ale erei noastre. Nu a fost un "accident". Nici o alta religie nu a reusit asa ceva intr-un timp atat de scurt: raspandire mare in doar patru secole. Diavolul a speculat latura predominant iubitoare a fiintei umane la fel cum a facut cu Eva, prezentandu-se ca un prieten iubitor. Eschivarea evreului de la a lupta ca cetatetini ai altor natiuni si de a fi beneficiari ai razboaielor cauzate de ei este o autoamagire. Evreul se lauda cu monopolul lui negustotresc si comercial. Evreul pierde din vedere ca Ioan a profetit sfarsitul religiei inclusiv a celei iudeo-crestino-alterate in forma atacului cu'rvei de catre fiara politica la nivel mondial, manata de necredinta in existenta lui Dumnezeu si credinta in doctrina teoriei asa zis stiintifice Big Bang si evolutionista care este un instrument prin care Diavolul cauta sa-L reduca pe Dumnezeu la nimic prin asa zisa "aparitie a Universului din nimic". Din aceste teorii evreul nu castiga nimic si nici omenirea, ci Diavolul crede ca castiga crezand ca prin aceste teorii IL reduce pe Dumnezeu la nimic.

"Cu nouăsprezece secole în urmă erați o rasă păgână, inocentă și lipsită de griji. Dădeați închinare la nenumărați Zei și Zeițe, la spiritele aerului, la cele ale cursurilor de apă și ale ținuturilor împădurite. Vă mândreați fără rușine cu corpurile voastre goale" ----- aici evreul arata invidia lui pentru prosperitatea aparenta a altor popoare. Invidia asta a lui nu e noua. Asa au facut si stramosii lui care au urmat zei pagani. Acum evreul nu-L mai are pe Dumnezeu. Acum evreul si-a facut alt dumnezeu adica zeul comertului ca sa fie in rand cu lumea condusa de Diavol. Evreul uita ca a fost un timp ca si acum cand se amagea singur crezand ca ii poate sluji si lui Iah si dumnezeilor falsi ( jumatate evreu - jumatate pagan ) ai celorlalte natiuni. Insasi mandria lui e un indiciu clar ca ii slujeste Diavolului. Pe bogati bogatia ii uneste insa mandria ii dezbina si ii determina sa se ucida intre ei. Demonii se bat intre ei dar nu se pot omora reciproc. Doar Dumnezeu va absorbi energia lor ucigandu-i. Ei nu pot sa-si absoarba energia vietii reciproc. Evreul crede ca el a inventat strategia: "dezbina si neutralizeaza prin doctrina dragostei pacifiste si fricii de iad si apoi conduce". Insa aceasta strategie e de fapt a Diavolului care a dezbinat prin raspandire de minciuni si dezinformari. Evreul confunda raspandirea erorii de catre Diavol prin crestinismul alterat ( jumatate crestin - jumatate pagan ) cu raspandirea crestinismului original al lui Cristos care este foarte limitat pe pamant. Diavolul a strecurat transcrierea unor contradictii in Biblie speculand imperfectiunea umana.

Ceea ce nu vede evreul, este eroarea din mintea lui. El se crede, nu pentru prima data, in centrul atentiei in mod aparent favorabil de parca ideologia lui ar fi de la el si nu de la Diavol. El uita insasi istoria lui si cum a aparut ca etnie in lume cu ajutorul lui Dumnezeu. Evreii ca natiune imprastiata au ajuns "un proverb de batjocura" desi ei nu vor sa recunoasca. In incapatanarea lor nu recunosc. Incapatanati au fost de cand i-a scos Dumnezeu din Egipt. Si toate astea pentru ca l-au dispretuit pe Dumnezeu si pe Cristos. Nu ei l-au inventat pe Dumnezeu si pe Cristos. Dumnezeu, si dragostea Lui, nu are nevoie sa-L inventeze omul. Evreul s-a facut "frate" cu Diavolul de cand l-a dispretuit pe Dumnezeu si pe Cristos. Diavolului nu-i pasa de evreu. Scopul Diavolului este ca prin orice mijloace sa-L batjocoreasca pe Dumnezeu, precum un fiu rebel batjocoreste pe tatal lui crezand ca va putea fi mai mare decat tatal lui. Si cum Diavolul conduce lumea, ii rasplateste aparent pe evrei pentru ca prin ei, adica prin neascultarea si incapatanarea lor in raport cu Dumnezeu, a reusit sa denatureze inaintea celor neiubitori imaginea si natura lui Dumnezeu. Dar in realitate nu au reusit asta asupra celor care IL cauta pe Dumnezeul adevarat cu sinceritate. In realitate Diavolul nu a denaturat imaginea lui Dumnezeu. Diavolul doar isi inchipuie ca a reusit sa denatureze imaginea lui Dumnezeu. Evreii au ajuns, din fost popor binecuvantat al lui Dumnezeu, o parte din lumea condusa de Diavol. Un program de manipulare mondiala de asemenea amploare NU este opera evreului sau a unui om evreu patriot cu numele Iisus si a altui evreu patriot Pavel. Cine poate crede asa ceva nu este altceva decat un om naiv, credul sau care nu face apel la ratiune. De fapt Diavolul este autorul acestui program de manipulare mondiala. Diavolul a deformat legamantul dintre Dumnezeu si Avraam prin islamism. Diavolul a deformat din start religiile hindusa si budismul. Diavolul a deformat mozaismul si apoi crestinismul. Diavolul promoveaza in prezent anticristul. Cruzimea si egoismul din lume depaseste sfera factorului uman natural precum dragostea. Acest fapt nu este de origine exclusiv omeneasca ci se datoreaza Diavolului si demonilor sa-i si oamenilor atinsi de mandrie si lacomi dupa bogatii. Terorismul este o manifestare si un rezultat al propagandei Diavolului si nu doar a unor oameni. Islamul este o alterare diavoleasca a crestinismului original. Evreul nu a planificat un accident. Numai o inteligenta superioara omului precum Diavolul ar fi putut deforma la astfel de proportii mondiale natura iubitoare si pasnica a omului creat dupa chipul lui Dumnezeu sau dupa insusirile nevazute ale lui Dumnezeu precum dragostea. Evreul ignora dragostea pentru pace si prosperitate din el. Aceasta dorinta este implantata de Dumnezeu in fiecare om. Orice informatie de la Dumnezeu se confrunta cu o dezinformare pe masura din partea Diavolului. E ca si cum i-ai spune unui om ca "e bine sa iubeasca" si el e de acord cu acest lucru, insa cineva cu o inteligenta supraomeneasca ii spune ca de fapt "nu e bine sa iubeasca." Adevarul biblic este atat de usor de inteles in ansamblul lui si larg raspandit incat Biblia a ajuns la cea mai mare raspandire la nivel global pentru ca Dumnezeul iubitor a lucrat in acest sens. Insa Diavolul vine cu o campanie de dezinformare foarte bine pusa la punct. Placerile simple ale vietii sunt opera unui Creator iubitor precum Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca orice om sa se caiasca si sa IL cunoasca pe El si scopurile Lui in paginile Bibliei si de aceea a lucrat si lucreaza ca Biblia sa se raspandeasca tot mai mult la nivel mondial pana vor incepe primele faze ale Armaghedonului. Raspandirea Bibliei la nivel mondial nu este strategia evreilor ci scopul lui Dumnezeu. :)

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Evreii ( Cristos, Pavel ) NU au copiat de la pagani imaginea unui dumnezeu al dragostei in totalitatea sensului cuvantului dragoste, pentru ca nu au avut ce copia ( in sensul dragostei universale ) pentru ca paganii ( sumerieni, chinezi, incasi, maiasi, traci, egipteni, babilonieni, canaaniti, persi, greci, romani ) nu aveau nici un zeu al "dragostei universale" ci doar o zeitate a fertilitatii si a sexului. Dumnezeu, prin crestinismul original, l-a ajutat pe om sa se descopere pe sine ca faptura ce are dragoste in ea, dupa insusirea Dumnezeului nevazut care este "dragostea", intrucat Dumnezeu l-a creat pe om dupa insusirea ( chipul si asemanarea ) Lui. happy

| drutzix a răspuns:

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Conform bibliei (iti spun asta deoarece am citit-o, nu m-am informat de pe site-uri retardate sau chestii de genul), omul a fost creeat dupa animale, in niciun caz in acelasi timp. Aceeasi idee este sustinuta si de stiinta, aducandu-se dovezi concrete cu privire la asta. Dinozaurii nu au trait odata cu omul"

"Cu siguranta Dumnezeu nu vrea sa fim prosti si sunt de acord cu tine ca religia nu exclude stiinta"

1) omul nu s-a dezvoltat morfologic plecand de la un model rudimentar creat de Dumnezeu in Adam-Eva. Adam-Eva erau la fel ca noi astazi cu deosebirea ca corpul lor inainte de pacat era nemuritor, insa nivelul lor de cunostinte era redus in comparatie cu al nostru. Cu toate acestea, totusi ca nivel de cunostinte ei au avut ceva superior noua: au cunoscut ce inseamna sa aiba un corp perfect sanatos si sa traiasca in conditii de mediu perfecte si in interactionare conversationala directa cu Dumnezeu. Noi azi, oricat de multe cunostinte am acumulat ca gen umanoid, nu cunoastem ce inseamna o sanatate perfecta, un mediu perfect si o conversatie cu Dumnezeu. Adam-Eva nu aveau intrebarea asta in minte: "De unde si cum am aparut?" pentru ca ei vorbeau cu Dumnezeu creatorul lor. Astazi oamenii de stiinta cauta raspuns la aceasta intrebare si de fiecare data ajung la raspunsuri eronate ajungand sa creada in Big Bang si evolutie. Ei confunda acumularea de cunostinte cu evolutia. Evident ca genomul lui Adam-Eva a fost creat pentru a determina variatii in cadrul genului umanoid si in randurile urmasilor lor pentru ca Dumnezeu iubeste variatia si variatia asta este foarte evidenta in fizica cuantica si dinamica particulelor elementare.

2) Dinozaurii. Dinozaurii nu aveau cum sa incapa in arca construita de Noe, fiind masivi in comparatie cu restul animalelor de uscat si pasarilor de marime obisnuita din zilele noastre. Se merge pe ideea ca Dumnezeu a intentionat sa conserve toate genurile de plante si animale pe care le-a creat. Nu reiese clar acest lucru din Biblie ca intentia lui Dumnezeu a fost sa pastreze toate modelele de plante si animale pe care le-a creat. Faptul ca a zis ca ce a creat era "bun" nu inseamna neaparat ca intentia Lui era sa pastreze tot ce crease "bun". Potopul mondial a avut loc in 2370 ien. Este posibil ca dinozaurii sa fi facut parte din planurile de pregatire ale solului pentru ceea ce avea sa creeze in final adica: omul. E posibil ca unele specii de plante masive si inalte ce constituiau hrana pentru dinozauri si dinozaurii insisi in urma mortii si descompunerii lor sa fi contribuit la o fertilizare mai abundenta a solului. Faptul ca Soarele si Luna au devenit vizibile de pe Pamant abia in a patra zi ( zilele nu au fost neaparat de 24 de ore ci ar fi putut dura perioade nedeterminat de lungi ) ar putea sa ne dea de gandit referitor la faptul ca Soarele in timpul primei zile nu ar fi fost la fel de luminos ca in timpul zilei a patra si chiar a cincea de creatie. Exista plante verzi la bazele copacilor acolo unde padurile au copaci inalti ce acopera aproape complet plantele de la baza lor ajungand o cantitate scazuta de lumina la plantele de jos. Planctonul vegetal oceanic capteaza suficienta lumina pentru fotosinteza desi se afla la multe sute de metri mult sub nivelul de suprafata al oceanului. O planta care are lumina mai putina tinde sa creasca mai inalta pentru a capta cat mai multa lumina. Acest lucru se poate observa de exemplu la cartof: cand e inconjurat de buruieni cautand sa capteze cat mai multa lumina, creste si el mai inalt pentru a concura cu buruienile. Alt lucru interesant este ca Dumnezeu, se pare ca nu a creat animalele pentru a fi nemuritoare ci la fel ca plantele pentru a se inmulti creste si a putrezi. Adam, inainte de a pacatui, desi vedea animale murind si putrezind nu cunostea acest "rau" pe pielea lui. Din aceste considerente Dumnezeu i-a putut zice omului: "Iti dau animalele ca plantele de pe camp, ca hrana." Tinand seama de acestea am putea trage concluzia ca dinozaurii au murit ca gen cu mult inainte de a fi create animalele domestice si omul. Se poate deduce ca animalele erau neagresive intre ele si fata de om inainte de a pacatui omul. Animalele carnivore ar fi putut manca din carnea animalelor moarte asa cum viermii mananca din carnea a tot ce se descompune. Odata cu pacatul omului Dumnezeu nu a mai controlat comportamentul animalelor si acestea au devenit agresive intre ele si fata de om. Din aceste considerente oamenii nu s-ar fi putut inmulti si raspandi printre animale masive si agresive precum dinozaurii. Ar mai putea fi cazul in care dinozaurii ar fi avut zone de trai separate de cele unde traia omul iar agresivitatea lor ar fi fost redusa. De exemplu s-a descoperit ca viteza de deplasare a dinozaurilor era mica datorita greutatii si masivitatii lor mari. Este posibil ca din cauza pacatului omului Dumnezeu sa fi renuntat la dinozauri in timpul potopului si acestia sa fi murit in timpul potopului mondial. De fapt, Dumnezeu a gandit sa distruga tot din pricina pacatului omului si din cauza amestecarii demonilor printre oameni inainte de potop. Totusi un aspect demn de remarcat este ca Dumnezeu a adus la arca la Noe din "toate" animalele de uscat si din toate pasarile ce traiau atunci pe pamant. De aici se poate deduce ca dinozaurii nu mai traiau pe pamant pe timpul lui Noe si ca au disparut ( murit ) cu mult timp in urma inainte de a fi fost creat omul Adam-Eva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu a creat virusii, bacteriile si animalele si omul cu capacitatea de a se adapta. De multe ori adaptarea este confundata cu evolutia. Dumnezeu a creat genomul fiecarui gen de organisme ca sa genereze variatii in cadrul aceluiasi gen si de aceea a fost posibil sa incapa in arca toate genurile reprezentative de pasari, insecte, pasari pe care le-a adus Dumnezeu la Noe. Unele animale au fost carnivore de cand au fost create de Dumnezeu cu deosebirea ca nu atacau oamenii si animale vii, ci le mancau abia dupa ce mureau. Noe lua cutitul sau hangerul din teaca, il ascutea cu o piatra si injunghia in arca animale curate si le dadea ca hrana animalelor carnivore. Semintele de plante nu s-au stricat in apele potopului si Noe nu a fost nevoie sa depoziteze seminte decat pentru hrana proprie si pentru pasari. Apele potopului s-au retras iar maslinii care au sesizat ca nu mai e apa au inceput sa imboboceasca si sa faca frunze.

A nu se confunda cresterea in stiinta ( cunostinta ) si tehnologie cu evolutia care este o teorie eronata. happy

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Noe lua cutitul sau hangerul din teaca, il ascutea cu o piatra si injunghia in arca animale curate si le dadea ca hrana animalelor carnivore. "

Tu esti tembel, povestea zice ca nea Noe asta a luat doua animale din fiecare specie, ma rog in afara de cateva de care a luat mai multe. De unde sa taie asta animale sa le dea hrana!?!

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

"Tu esti tembel, povestea zice ca nea Noe asta a luat doua animale din fiecare specie, ma rog in afara de cateva de care a luat mai multe. De unde sa taie asta animale sa le dea hrana!?!" - pai nu degeaba Dumnezeu i-a zis sa bage mai multe animale "curate" in arca. Dumnezeu poate inmulti mancarea. Cristos a facut din doi pesti si doua paini, o multime de pesti, paini. Asa ca Noe si fii lui au avut mult de lucru: au scos hangerele si s-au apucat de treaba. Asa cum ingerii au calmat leii ca sa nu-l pape pe Daniel, la fel s-a intamplat si in arca aia a lui Noe in timp ce plutea pe apele potopului. Deci? happy

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ce dracului sa mai zici la astfel de tampenii...
Pe principiul asta, ce rost mai are arca? Probabil ca nu intelegi logica intrebarii, dar las-o asa, cine trebuia sa inteleaga a inteles deja...

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

"Pe principiul asta, ce rost mai are arca?" - pai a avut un rol foarte important: evitarea innecarii in apele potopului. Probabil tu vrei sa spui ca daca Dumnezeu e atotputernic, ce nevoie ar mai fi fost de arca construita de om sau de Noe si fii lui? pentru ca i-ar fi tinut intr-o arca facuta de Dumnezeu ca prin hocus pocus preparatus sau ceva si mai tare. Asta ar insemna sa iesi foarte mult din limitele ( minunile ) scrise in Biblie. Totusi daca Dumnezeu ar fi facut astfel, Noe ar fi putut sa stea degeaba si nu ar fi avut nici o responsabilitate. Dumnezeu nu scuteste pe nimeni de raspundere si incercari pentru a fi mantuit. Ajungem la controversa iscata de Diavol. happy

| P4rAd0x a răspuns:

Nu am studiat teologia, dar poate ca nu strica pareri si dintr-un alt punct de vedere, nu? Informatia corecta o obtii dupa ce te informezi din mai multe surse, pentru ca si stiinta ar trebui sa ajunga la un moment dat sa fie de acord cu religia, si invers. Faza este ca acestea doua ajung oarecum la aceeasi idee, cu privire la aparitia omului. Conform bibliei (iti spun asta deoarece am citit-o, nu m-am informat de pe site-uri retardate sau chestii de genul), omul a fost creeat dupa animale, in niciun caz in acelasi timp. Aceeasi idee este sustinuta si de stiinta, aducandu-se dovezi concrete cu privire la asta. Dinozaurii nu au trait odata cu omul, si repet: lucrul asta nu e spus nici de stiinta, nici de religie. Acum: cu privire la cele doua teorii, eu am ales sa le combin. Pana la urma, teoria evolutiei este cumva reala, pentru ca Dumnezeu nu a creeat oamenii in stadiul in care se afla acum. Iti dai seama ca oamenii s-au dezvoltat si au evoluat intre timp. La inceput oamenii nu erau cu siguranta ca si acum, asta aplicandu-se si la Adam si Eva. Este ciudat sa spui ca am evoluat din maimute, pentru ca ele sunt in momentul de fata mult mai putin evoluate decat noi. Parerea mea (si probabil nu sunt singurul) este ca oamenii au fost creeati de Dumnezeu, dar nu in stadiul in care sunt acum. Am studiat timp de multi ani biologia, deci stiu despre ce vorbesc cat de cat, iar pe subiectul asta am stat acum ceva timp sa ma documentez, pentru ca si eu am fost la fel de curios sa aflu cum stau lucrurile. Astea ar fi ideile mele si modul in care vad eu lucrurile, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci la fel. Sper ca nu am dat un raspuns chiar asa retardat care pare ca e de la vreo alta religie. Apreciez mult ca ai intrebat chestia asta, e un lucru foarte important sa cautam raspunsuri, indiferent ca este vorba despre un subiect oarecare sau despre niste lucruri care ni se spun la biserica. Pana la urma si biserica sustine chestia asta, sa cautam cat mai mult raspunsurile, nu suntem obligati sa credem tot ceea ce ni se spune. : )

| anonim_4396 explică (pentru P4rAd0x):

Cu siguranta Dumnezeu nu vrea sa fim prosti si sunt de acord cu tine ca religia nu exclude stiinta si invers. Multumesc pentru raspunsul tau.

| P4rAd0x a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicio problema.