| Antisistem11 a întrebat:

După evanghelii avem cartea numita Faptele apostolilor.Din moment ce se numeste asa nu ar trebui să prezinte faptele tuturor apostolilor? Cine i-a dat acest titlu?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Petru era un taran analfabet, in timp ce Pavel era un carturar versat. Pavel a castigat disputa cu crestinismul petrin. Practic, crestinismul petrin a fost aruncat la lada de gunoi a istoriei.

1 răspuns:
| Michael11 a răspuns:

Cartea Faptele Apostolilor a fost scrisa de doctorul Luca in continuarea primei lui carti care se numeste azi Evanghelia lui Luca. Nu cred ca el si-a numit cea dea doua carte asa. Probabil crestinii primelor veacuri i-au dat acest nume. Intr-adevar, cartea nu prezinta faptele tuturor apostolilor. La inceput Luca a scris despre Petru dupa care scrie poate de 3 ori mai mult despre Pavel.

Atunci cand vorbeste despre Pavel, intelegem ca Luca a fost de multe ori martor ocular al evenimentelor pe care le prezinta. Din felul in care a fost scrisa cartea, putem intelege ca autoritatea (apostolia) lui Pavel a fost contestata in bisericile primelor veacuri. Pavel nu a fost ucenic al lui Isus, nu a umblat 3 ani si jumatate cu Isus, nu a vazut minunile lui si nu a ascultat cuvantarile lui etc. Dimpotriva, el a fost un prigonitor al crestinilor. S-a convertit la crestinism dupa ce Domnul a murit si-a inviat.

Petru impreuna cu Iacov, fratele Domnului erau considerati conducatorii bisericii din Ierusalim. Probabil ca Luca a scris mai mult despre Pavel, mai putin despre Petru si foarte putin sau deloc despre ceilalti apostoli deoarece:

1) Luca a fost unul din colaboratorii lui Pavel
2) Pavel a fost prigonitor al crestinilor, dar a devenit apostol ( trimis )
3) lucrarea lui Pavel nu a fost cu nimic mai prejos decat lucrarea lui Petru.

Cu alte cuvinte, cine il contesta pe Pavel il contesta si pe Petru. Cine il contesta pe Pavel il contesta si pe Isus Hristos care i s-a aratat lui Pavel si care l-a trimis sa vesteasca neamurilor Evanghelia.