| RAY a întrebat:

Dupa gandirea voastra cam ce credeti voi ca e ateismul?

Răspuns Câştigător
| En3Rgi a răspuns:

Un ateu este acea persoana care nu crede in Divinitate, Dumnezeu etc..Eu unul sunt ateu, si cand ii vad pe altii credinciosi si tin post si etc ii intreb, unde este Dumnezeu cand mor atatia oameni de foame? Si chiar copii? Unde este Dumnezeu cand atatia oameni sufera si au accidente grave? In special dezastrele naturale de mor sute de oameni sau atacuri teroriste de mor oameni nevinovati, unde e Dumnezeu? Am vazut si cazuri de femei credincioase de se duceau zilnic la biserica si se rugau cum le-a fost inundata casa, dupa ce ca acea casa mai era si vai de mama ei.Sau la incendii mor copii arsi de vi, unde e Dumnezeu al vostru? Apropo, stiati ca si Mos Craciun exista? laughing

| RAY explică (pentru En3Rgi):

Cum majoritatea copiilor primesc cadourii de craciun posibilitatea ca mos craciun sa existe e mai mare decat un creator nepasator, indiferent cu creatia lui, dumnezeu isi arata existenta prin icoane care plang sau alte aiureli

56 răspunsuri:
| RAY explică:

Ce doctrine promoveaza ateismul?

| RAY explică:

Cel putin ateismul promovat de tine, doctrina unei pseudo-stiinte aducatoare de regret. Nu esti deschis opiniilor, esti exact precum un comunist. In comunism toti sunt egali, exact cum crestinii se cred egali in fata lui "dumnezeu".

eu promovez ateismul? daca ma exprim liber promovez ateismul cool, am obligat eu pe cineva sa creada ce cred eu, vezi tu ca eu incerc sa conving pe cineva ceva nume? eu vad ca din contra am vorbit deschis cu persoanele crestine care mi-au raspuns, nu le-am spus sa creada sau sa nu creada nici nu le-am spus de vreo doctrina, nu sunt deschis fanteziilor asta e un adevar asa e, sunt deschis la orice lucru rational bazat pe dovezii stiintifice, daca nu era comunismul voi inca erati la munca de agricultura, ce tot aveti cu comunismul nu inteleg, nu ca as fi dar pe bune ce tot aveti cu el, acum 30 de ani Romania era respectata avea ecomomie, azi este numita gipsy land,zi-mi ca nu e asa, ce a avut Romania inainte de comunism doar boieri care avea sclavi atat, nu existau scolii, economie, educatie etc
azi faci o scoala esti somer cool si te duci ca sclavul in alta tara, nu a fost comunism in Romania, Romania a fost in alianta cu rusia cum nici azi democratie nu e in Romania, faza cu eglitatea da sunt pro eegalitate in sanse

| RAY explică:

Mie mi egal de tara ta nu e tara mea eu doar am avut ghinionul sa traiesc aici

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca o persoana ateista este o persoana care nu crede in divinitate ci in stiinta

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu e asa naty,o persoana atee crede in dumnezeu,zeii cum crezi tu in zeus atat,stiinta nu e dogma,credinta,religie,stiinta nu are legatura cu ateismul, multi din noi avem ca pasiune stiinta, ca pasiune nu ca credinta, plus ca stiinta e mereu scimbatoare, nu poti crea o credinta pentru o teorie din moment ce ia ar putea fi anulata in viitor sau imbunatatita

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

In fine oricum gandeste altfel decat mine ortodoxa fiind big grin

| RAY explică (pentru Freya1):

Logic naty, dar cred ca multi crestini sunt crestini cu numele dar le vine credinta cand dau de greu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eh vezi tu degeaba te lauzi precum pocaitii cat de curat si drept esti tu daca in suflet ai doar negreala

| RAY explică (pentru Freya1):

Speranta ta, ajutorul tau se numeste dumnezeu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ma bazez pe asta si pe mine

| Yon1470 a răspuns (pentru RAY):

N-am auzit de atei sa creada in Dumnezeu. O fi ceva nou )))

| RAY explică (pentru Yon1470):

Tu asta ai inteles din acel exemplu? un ateu crede in toti zeii cum crede un crestin in toti alti zeii in afara de cel crestin, lipsa credintei in zeii asta inseamna ateism

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru mine ateu inseamna fix ce inseamna, a theos, fara zeu, iar zeii sunt personaje imaginare, personale, semiumane, de prin povesti si carti. Un ateu poate crede intr-un creator, intr-un dumnezeu, cu d mic. Am pe Facebook, la religie, panteist, si e cam contrar credintei mele, ca e acel theos acolo, dar e cel mai apropiat nume de ce simt, si ideea panteismului e "natura naturans", cu care sunt 100% de acord. Sunt atee.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Intr-o vreme credeam ca esti panteista

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Sunt, dar nu-l vad pe dumnezeu ca pe o persoana, sau entitate, sau nu stiu cum, de asta sunt atee. E logic, nu? laughing). Panteismul inseamna natura naturans, cum ziceam, iar natura naturans inseamna actiune-reactiune, natura facand ceea ce natura face. Sunt niste legi in univers si ele creaza tot. De fapt e doar energie, "materia e energie in repaus", iar ce simtim e doar perceptie, e creatia creierului.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Energia aia e constienta? cum a aparut energia aia din nimic?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Exista dintotdeauna. Ce, nu se poate?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Atunci cum isi explici faptul ca a existat un inceput -big bang? plus ca energia nu se poate crea nici distruge, asta nu e un raspuns e o fuga de la raspuns, nu putea exista dintotdeauna, știința a demonstrat si demonstrează ca absolut totul are o cauza, un inceput, nimic nu exista dintotdeauna

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Big-bang-ul n-a creat energia, ci a imprastiat-o. smug

"plus ca energia nu se poate crea nici distruge". E greu de acceptat ca ceva exista dintotdeauna?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Nu e vorba ca e greu de acceptat acest lucru,e vorba ca nu raspunde la intrebarea cum a aparut energia aia? si teisti spun dumnezeu a existat dintotdeauna, din nou nici asta nu rezolva nimic, eu personal nu cred in aceasta afirmatie, o vad doar ca pe o fuga de raspuns, cum putea exista dintotdeauna daca timpul, spatiul au fost cauzate de big bang? inainte de big bang nu exista timp nu avea cand sa apara

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Daca cineva nu tine evidenta orelor, zilelor, s-a.m.d., ele exista? Stii ca in afara atmosferei nu exista culori sau sunete? Timpul e doar perceptie, ca ordinea sau haosul.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Ba da ele tot exista

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Cum exista? Anii, lunile, saptamanile, orele, minutele si secundele sunt inventate de oameni. Daca aveam 2 stele, timpul era calculat altfel.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Omul a inventat timpul dupa acum ai scris si tu pentru a avea un sistem organizat nu unul haotic, ceea ce numim noi zi /noapte ele ar fi existat si daca noi ca specie nu existam sau daca nu exista viata, la asta m-am referit ele au existat si acum 1 miliard de ani cand omul nu exista, dar asta nu explica cum energia aia a aparut din nimic

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Exista timp pe o planeta ratacitoare? Adica una care nu are o stea in jurul careia sa graviteze.

Natura exista pur si simplu. Daca stam bine sa analizam, nici ea nu exista devil, e doar perceptie.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Deci pana la urma ce anume exista? exista timp ca ceva fizic sau e doar o referinta umana nu stiu

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

"Nothing exists except atoms and empty space; everything else is opinion." - Democritus

"Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." - Marcus Aurelius

Nu exista spatiu.
Nu exista timp.
Nu exista viata.
Nu exista moarte.
Nu exista frumos.
Nu exista urat.
Nu exista bun.
Nu exista rau.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Numai exista nimic mady cool

| FoxyM a răspuns:

Deci...dupa a mea parere, ateismul este o formă de manifestare a individului care nefiind obisnuit sa creada sau sa inteleaga divinitatea nedovedită, acesta sa trăiască o viata obisnuita dar fara sa socializeze cu oamenii ce cred in divinitate, sau chiar sa judece credinta in sine din lipsa de dovezi clare din partea divinitatii.

| RAY explică (pentru FoxyM):

Fi seriosa deci un ateu nu socialiseaza cu persoane crestine? un ateu nu inseamna o persoana antisociala, aia se numeste antiteist nu ateism, ateismul e doar lipsa credintei in zeii atat, tu daca nu crezi in zeus esti antisociala cumva?

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Nu in sensul ala, voiam sa zic ca nu socializezi in sens ca nu iti face placere sa auza mereu ce spun credinciosii de divinatate si mereu va exista acest subiect in care ateul se va contrazice cu toti credincioșii.Deci ateii prefera sa nu vorbeasca cu acestia...

| RAY explică (pentru FoxyM):

Sincer nu prea ai ce discuta cu o minte care refuza dovezii stiintifice care te arunca in iadul vesnic ca nu esti de acord cu el,o discutie rationala nu incepe cu o amenitare sau sa il faci pe ateul ala imoral, pacatos, diavol, deci da ai dreptate e pierdere de timp, o minte inchisa, dogmatica care pretinde ca cunoaste totul nu ai ce discuta cu ia

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Hmm mai spui odata ca am dreptate? Ma gadila urechile cand spui astawinking laughing

| RAY explică (pentru FoxyM):

Ai dreptate, Ai dreptate, Ai dreptate, Ai dreptate hai ca te-am gadilat destul pe urechi, as vrea sa te si sarut

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Ma simt mai binelaughing)

| RAY explică (pentru FoxyM):

Ma bucur pisy

| Teffan a răspuns:

Parerea noastra...
Este o definitie standard.

Lipsa credintei in zei.

| Steam321 a răspuns:

Sunt aia care nu cred în nimeni (Dumnezeu, mahomed, alah, Satan și alte zeitati)

| Yon1470 a răspuns (pentru Steam321):

Logic!

| RAY explică (pentru Steam321):

Sunt aia care nu cred în nimeni
sunt aia care nu au credinta in zeii atat, nu ca nu credem in nimeni putem avea nevasta, copii si crede in alte chesti, uni cred in aliens, fantome

| αʅҽxƈσσʅʅ a răspuns:

Totusi... Un ateu cand moare unde crede că ajunge. sau ce crede că se va întâmpla cu el.

| RAY explică (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

Asta nu are legatura cu ateismul un ateu poate crede in reincarnare sau intr o viata de apoi indiferent ce presupune ia, dar eu unu consider ca dupa moarte nu exista nimic

| NoLongerInUse a răspuns:

Eu cred ca e o persoana care nu crede in Dumnezeu.

| RaulAndrei2002 a răspuns:

Pai sincer, eu cred ca un ateu pur si simplu nu crede in existenta lui Dumnezeu, Allah sau cum vrei sa-i zici, pentru ca e acelasi doar cu obiceiuri diferite create de oameni de religii diferite.

| RAY explică (pentru RaulAndrei2002):

Asa e, in fapt multe povesti sunt de fapt povesti copiata din alte mitologi

| RaulAndrei2002 a răspuns (pentru RAY):

Stii cum e, personal, cred in Dumnezeu, dar nu chiar cel pe care il impune religia, eu il vad ca pe o energie care e peste tot in univers, o energie care creeaza, care e conectat cu orice si oricine. Nu voi judeca niciodata un musulman deoarece acela e modul prin care el il vede (sau o vede deoarece nu are gen!) pe Dumnezeu...

| RAY explică (pentru RaulAndrei2002):

Panteism

| RaulAndrei2002 a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar, cred ca nu ai inteles complet ideea...

| RaulAndrei2002 a răspuns (pentru RAY):

Dar se poate intelege chiar si asa...

| RAY explică (pentru RaulAndrei2002):

Cum a aparut energia aia din nimic?

| RaulAndrei2002 a răspuns (pentru RAY):

Nu a aparut din nimic, a existat mereu. E un "concept" care e greu de crezut...dar nu trebuu ca ceva sa aiba mereu un inceput sau sfarsit!

| ÎngerRatacit a răspuns:

O persoana care este atee, este acea persoana care nu crede in "dumnezeu" sau in alte personalitati divine, o persoana care isi foloseste creierul. Pentru ca daca stai sa te gandesti, acest "dumnezeu" nu exista.
Daca exista, cica e atotputernic, de ce mor oamenii de cancer, sau alte boli, de ce mor copii in burtica mamei, sau imediat dupa nastere. De ce?
I-a vrut "dumnezeu" la el?
Nu. Oameni mor din cauza ca nu ai au grija de ei. Nu au un stil de viata sanatos, intra in conact cu diferite bacterii, nu ca "ii bate dumnezeu". Imi pare rau sa va dezamgesc, crestilor, dar acest "dumnezeu" pe care toti il venerati, NU EXISTA.
Revenind la intrebare. ateismul inseamna sa. U crezi in "personalitati divine", in "viata de apoi" sau alte chestii de genul.

| RAY explică (pentru ÎngerRatacit):

Nu consideri ca ateismul e un lucru rational?

| AnaMTud a răspuns:

Ateismul este necredinta in Dumnezeu

| RAY explică (pentru AnaMTud):

Este lipsa credinta in dumnezeu dar si in orice alt zeu, un ateu din india nu crede in brahma de exemplu dar nici in dumnezu nici in zeus, in nici un zeu, creator divin, e lipsa a tot ce inseamna teism