| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Dupa moarte, budistii si ceilalti din religii politeiste se vor duce in Iad deoarece nu l-au slavit pe Dumnezeu? Asta ar insemna deja ca mai mult de jumate de populatie se duc in Ghena.

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

5,5 miliarde de persoane vor arde vesnic in iad indiferent ca au fost rai sau buni da stai ca din aia 2, 5 miliarde nu toti urmeaza acelasi religie deci vor intra in rai doar cei care urmeaza religia perfecta, cum toate se vor singura si adevarata religie restul find false, vei vedea ca iadul unei religi e iadul pentru necredinciosi altei religi, asa ca in iad vor fi mai mult de 5, 5 miliarde de persoane,da iisus este iubire mare iubire sa arzi miliarde de persoane ca nu ti-a fost sclav toata viata,dumnezeu a creat sclavi caresal sclaveasca toata ziua dar el e iubire,„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

un zeu care a creat miliarde de stele aprecieaza omul inteligent, rational, harnic care nu cerseste ajutor divin care lupta, care isi foloseste ratiunea, dumnezeu insati este ateu asa ca nu isi fa griji ca si el e ca noi, daca e ateu va gandi ca noi si va judeca faptele si nu prin iad vesnic

| SG1995 a răspuns:

Dacă e așa, Dumnezeu e mai părtinitor ca oamenii, și nu cred asta.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Subscriu!

| Speed99 a răspuns:

Eh, chiar despre asta a postat un tip acum cateva zile. Era un citat:

"Dacă Dumnezeul tău spune că el este singura cale spre Rai, transmite-i acest mesaj al lui Rob Greenfield'':

„Sunt un om bun. Sunt bun faţă de semenii mei oameni. Sunt bun cu toate animalele şi creaturile. Sunt bun cu pământul. Sunt bun cu mine însumi. Sunt bun de dragul de a fi bun. Nu pentru o religie anume. Nu pentru vreun guvern anume. Nu pentru vreun grup anume sau club. Sunt bun deoarece vreau să răspândesc fericire şi sănătate pe acest pământ. Însă conform religiei creştine, o să ajung să ard în iad pentru eternitate. Conform islamului, această viaţă pe care o trăiesc nu îmi asigură nici măcar un colţisor în paradisul sau. Conform multor religii, procedez greşit. Nu pentru că aş fi făcut de fapt ceva greşit, ci pentru că nu fac binele meu în numele Dumnezeului lor.

Conform regulilor după care funcţionează 50% din această lume, felul meu pur de a trăi şi viaţa mea bună nu sunt acceptate deoarece nu sunt pentru Dumnezeu. Există 2 miliarde de creştini ce alcătuiesc 30% din populaţia lumii. Conform acestora, celelalte 5 miliarde de oameni de pe pământ vor arde în iad pentru eternitate. Nu din cauza acţiunilor lor reale sau a cuvintelor, ci pur şi simplu fiindcă nu cred în acest "Dumnezeu" special pe care ei l-au ales ca fiind Dumnezeul potrivit.

Nu există nicio logică şi niciun sens ca una dintre aceste religii să aibă dreptate în detrimentul uneia din cele 4000 de alte religii care există pe acest pământ. Dacă una din ele are dreptate la urma urmei şi Dumnezeul sfânt la care se roagă nu m-ar acceptă pentru simplul fapt că nu cred în el, atunci spun că nu merit să fiu în raiul tău. Raiul tău este iadul meu. Şi tu eşti la fel de corupt ca cele mai corupte sisteme politice şi corporaţii gigant ce sug în mod curent viaţa din miliarde de fiinţe umane.

Bunătatea mea este pentru fiecare organism care trăieşte, respiră, transpiră, mănâncă, clipeşte, creşte pe această planetă. Este pentru toţi şi tot. Însă nu este pentru un Dumnezeu, nu este pentru o religie. Este timpul să ne asumăm responsabilitatea pentru propriile vieţi. Este timpul să progresăm şi să-i îmbrăţişăm pe camarazii noştri oameni, este timpul să îmbrăţişăm animalele şi pământul pe care îl numim acasă. Este timpul să acceptăm că toate fiinţele sunt egale. Este timpul să începem să iubim şi să ne oprim din a urî. Este timpul să trăim pentru viaţa pe care o avem acum, nu pentru o lume de vis despre care ţi-au spus părinţii tăi, o carte, un tip pe un pedestal. Este timpul să faci din timpul tău pe pământ cel mai bun timp dintotdeauna deoarece poate fi singurul timp pe care îl ai.

Cu sinceritate,

O fiinţă umană trăind pentru o lume mai bună.

Rob Greenfield"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi. Daca ii intrebi pe ei, vor zice exact invers.
Daca D-zeu at avea nevoie de slavire atunci nu poate sa existe cineva atotputernic care are nevoie de imbarbatari, sa-i tot zici cat de bun e. Pentru unii stiu ca e greu sa inteleleaga ca nu exista dar nu imi pare rau pentru ei sincer. Daca ar exista nu ar avea nevoie de nimeni sa-i cante in struna sa-l desmierde cu un cantecel frumos cand merge la culcare.

| Elide a răspuns:

Nu asta e factorul principal care vor merge acolo dar este haos in lume mergem din rau in mai rau.vor ajunge acolo datorita pacatelor si răutății

| Neverrrrrr a răspuns:

Imi cer scuze pentru cei pe care i-am jignit aici, cine nu crede in Dumnezeu va suferi vesnic...Asadar, sa nu deveniti posedati de cel rau, asa ca mine, si sa aveti grija de sufletele voastre. Iertati-ma pe mine, pacatosul!

| Qasim a răspuns:

Da frate. toti cei care vor muri necredinciosi vor arde in focul cu flacari. ce fel de om este acela care in loc sa faca o schimbare si sa se indrepte spre dumnezeu incercand sa faca ceva pentru sufletul lui, ar sta si s-ar plange ce rau este dumnezeu ca il arde in foc?

"si fiti cu frica de focul pregatit pentru necrediciosi" (Ali 'Imran : 131)

| Speed99 a răspuns (pentru Qasim):

Pamantul este alcatuit din doar 2 miliarde de crestini. Asta e doar 30% din populatia intregului glob. Pe glob mai sunt si peste 4000 de religii. Deci restul de 5 miliarde de oameni cu alte religii sau atei vor arde in flacarile iadului pentru eternitate? Nu pentru ca au facut ceva rau, ci doar pentru ca au alta credinta?

Citeste-mi raspunsul de mai sus in intregime, apoi vino cu un raspuns, ca n-am chef sa iti vad argumentele bazate doar pe comentariul asta.

| SG1995 a răspuns (pentru Speed99):

Tipul e musulman, tocmai a dat un citat din Coran.

| Qasim a răspuns (pentru Speed99):

Citeste tu raspunsul meu la ceea ce ai scris tu copiat de la un alt kaafir. discutia in detaliu o ai aici. atat citatul pe care tu l-ai copiat cat si raspunsul meu la el le ai aici

https://www.tpu.ro/......un-om-bun/

| RAY a răspuns (pentru Qasim):

Si cand ma gandesc ca un milion ca tine au venit in Germania imi vine sa o manc pe merkel, sa ne ferseasca zeii de oamenii ca voi

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Qasim):

Wtf,chiar tu ai zis, esti amenintat cu focul vesnic daca nu crezi in dumnezeu, ce vrei mai mult de atat? poate fi ceva mai rau de atat? de ars nu te poate arde in viata reala dar daca putea nu am mai fi fost noi aici.Cum as veni eu la tine sa te amenint, vezi tu vreun liber arbitru? tu prin liber arbitru intelegi ca omul are voie si este OBLIGAT sa faca ce scrie in biblie si numai fapte bune caci daca nu arde pe vecie.
LIBER-ARBÍTRU s. m. (În filozofia idealistă) Capacitatea omului de a acționa numai după voința sa, independent de orice altă influență; această concepție idealistă se opune determinismului, negînd existența legilor obiective ale materiei și societății.
Si un hot care te ameninta cu moartea(desi aceasta nici nu se compara cu tortura vesnica) este bun?

| Qasim a răspuns (pentru RAY):

Si in sha allah numarul va creste iar zeii la care tu te inchini nu iti vor folosi la nimic

| Qasim a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Dumnezeu poate face orice. iar daca viata aceasta ar valora cat aripa unei muste in fata lui dumnezeu fii sigur ca El nu ar fi dat necredinciosilor nici un strop de apa sa isi potoleasca setea. viata asta este un test si ceea ce faci tu faci doar pentru pierderea sau castigul tau. ai liber arbitru. poti alege sa crezi sau poti alege sa nu crezi, cine te forteaza sa crezi? ideea este ca in functie de credinta sau necredinta ta vei avea rasplata in viata de apoi. ce este asa greu de inteles? un hot nu poate fi bun niciodata. tu daca ai fura de la un hot care a furat mancarea unor oameni saraci si ai da ceea ce ai furat de la hot inapoi acelor oameni, te face asta bun sau rau. daca da de ce, daca nu de ce? ce te face pe tine sa fii mai bun decat hotul care a savarsit furtul initial?

| RAY a răspuns (pentru Qasim):

Da ma zeii aia la care ma inchin eu a, voi va inchinati la bombe si violenta a

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Qasim):

Da...o creatura care a creat miliarde de galaxy se uita daca iti introduci ceva in vreun orificiu sau daca ai fluerat in casa, fi sigur de asta.De ce ar pune la incercare niste bieti oameni de pe o planeta din cele triliarde de triliarde de planete? si se uita la ei daca toarna stramb apa in pahar sau daca se mastu.rbeaza? daca este atotstiutor si stie cum va fi omul in viitor? Si cum naiba poate sa creeze miliarde de galaxy dar nu se implica pe o planeta unde oamenii nevinovati sunt masacrati? Ce interesant,conduci intreg universul si din cand in cand mai bagi cate o cruce intr-o buturuga, mai bagi chipul fiului tau pe care l-ai trimis la moarte pe fundul unui caine sau pe un geam, ca de ce nu?
Daca am liber arbitru de ce nu as putea sa nu aleg nimic? nici rai nici iad? vezi, nu e liber arbitru, e constrangere.Cine te forteaza sa crezi? nimeni, nu e ca si cum de mic iti este implantata in creier religia, in creierul unui copil fara ratiune.
,, Ideea ca in functie de credinta sau necredinta ta vei avea rasplata in viata de apoi'', deci sunt 5000 de religii, de unde stii tu ca te increzi in zeul corect? daca dovedesti inexistenta celorlalti mii de zei o sa o dovedesc si eu pe al tau.Eu prefer necredinta sa nu pierd nimic in aceasta viata si dupa nu va exista alta.

| Qasim a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Mare parte din afirmatiile facute de tine aici sunt aberatii si nu au nici o baza religioasa. daca doresti sa aflii chestii intreaba intr-un mod politicos si iti voi raspunde si eu in aceeasi maniera. la fel de politicos. cand te vei intalni cu Dumnezeu il vei intreba de ce a ales sa ii puna la incercare pe oameni. de ce nu se implica pe o planeta unde oamenii nevinovati sunt masacrati? pentru ca dumnezeu ne incearca pe unii prin altii. cei ce masacreaza vor primii ceea ce merita in viata de apoi si cei ce sunt masacrati vor primi ceea ce merita in viata de apoi, pentru ca omul nu e facut pentru viata asta decat pentru a fi testat si incercat si pentru a il adora pe dumnezeu iar viata vesnica va fi in viata de apoi. dumnezeu nu are fii si nici fiice, nici mama si nici tata, nu naste si nu este nascut si nu are pe nimeni egal. sa stii! ai liber arbitru asa cum am zis si alegi, prin faptul ca esti kaafir este o alegere facuta de tine. insa nu tine de nici unul dintre noi sa ne alegem locul unde sa salasluim in viata de apoi fie rai sau iad. in functie de faptele noastre vom afla care ne este salasul. sunt 500000 de religii sunt de acord cu tine insa tine de noi sa cautam adevarul si calea cea dreapta. studiindule pe fiecare, sursele din care acestea provin si multe alte lucruri si astfel iti vei da seama de cea care este adevarata. iti repet, eu nu trebuie sa dovedesc nimic. eu doar transmit mesajul si atat. eu am ales sa urmez aceasta religie, sa ma supun acestui dumnezeu si cred cu tarie ca acesta este adevarul. daca tu preferi necredinta ai facut cea mai neinspirata alegere si vei fi dintre cei care pierd si care vor fi injositi atat in viata aceasta cat si in viata de apoi.

"„Aceia care nu cred zic: «Ceasul nu va veni la noi!» Spune: «Ba - pe Domnul meu! - el va veni la voi!»..." ( Surah Saba : 3)

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Qasim):

Imi cer scuze pentru toate afirmatiile facute de mine. Sunt un copil posedat si din ac
easta cauza scriu astfel de mesaje desi nu realizez asta

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Qasim):

"viata asta este un test" - Allah, fiind atotputernic si atotstiutor, nu stie dinainte cum vom reactiona, noi, oamenii de rand, la test?

| Qasim a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ba da sigur ca stie dinainte, insa trebuie sa stim si noi pentru a nu spune ca am fost nedreptatiti sau ca nu am avut nici o sansa si am fost aruncati pe nedrept in jahannam.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Qasim):

Nu as spune ca am fost nedreptatit, fiind judecat pentru ce am facut.

| Qasim a răspuns (pentru FaraNume1245):

Pai daca nu ar fi venit mesagerii si profetii de la dumnezeu sa iti spuna ca ai de facut nu ai stii ce ai de facut. dumnezeu spune ca nu pedepseste nici un neam fara ca sa ii trimita un prevenitor. acum ca stii, poti spune ca vei fi judecat pe drept pentru ceea ce ai facut.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Qasim):

Nu mi se pare corect să îi spună doar unui om dintr-un neam ce e de făcut și acesta să transmită mai departe. Revenind, tot nu știu ce am de făcut. Fac doar ce cred eu că e bine, nu ce mi se spune că e bine.

| Qasim a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ceea ce crezi tu ca este bine, este raportat la societatea si timpul in care traiesti. de exemplu daca ai fi trait in arabia preislamica ai considera ca este bine sa iti ingropi copii de vii sau daca ai trai intr-un anumit trib african sau mai stiu eu, ai fi considerat bine sa te mutilezi pe corp facanduti crestaturi pe piele si etc. astea fiind cateva exemple. de aceea binele este unul singur si acela trebuie sa fie raportat la invataturile si legea lui dumnezeu. ceea ce ai de facut este sa te supui lui dumnezeu, sa il adori pe el si sa ii respecti legea si vei fi dintre locuitorii paradisului. cu voia lui allah

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Qasim):

Ceea ce cred eu ca este bine NU este raportat la societate, si nici la timpul in care traiesc. Este raportat strict la mine si la oamenii din jurul meu. Si nu, daca as fi trait in arabia preislamica nu as fi considerat ca este bine sa imi ingrop copiii de vii.
Revenind la subiect, daca dumnezeu nu mi-ar permite sa fiu unul dintre "locuitorii paradisului", eu facand doar bine, inseamna ca dumnezeu nu mai este asa de bun, deci nu as vrea sa fac parte dintre locuitorii paradisului sau.

| Qasim a răspuns (pentru FaraNume1245):

Cum adica nu este raportat la societate, dar este raportat la oamenii printre care traiesti? pai e tot legat de societatea in care traiesti. de aceea aceste norme pe care tu le respecti sunt impuse de societate si ea ca si intreg decide ceea ce este bun si ceea ce este rau. nu ai cum sa fii bun sau sa faci bine daca tu nu esti recunoscator fata de cel care te-a creat. este ca si cum eu ti-as face un cadou si ai multumii altcuiva pentru acel cadou. dumnezeu este bun si fii cu frica cand spui ca nu doresti sa faci parte dintre locuitorii paradisului. in ziua judecatii cand vei fi in focul cu flacari iti vei amintii aceste vorbe dar nu vor mai fi de folos. atunci cand bautura locuitorilor iadului va fi doar apa fiarta cu puroi iar mancarea va fi din pomul zakum. cand pieile vor arde si vor fi schimbate cu altele noi. cand companionii focului vor striga catre companionii paradisului sa arunce si peste ei cele cu care i-au daruit domnul lor.

sallallahu ala sayidina muhammad wa ala alihi wa sahbihi tasliman kethira.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Qasim):

Ai inteles gresit prima parte. Ma refeream ca nu imi pasa de ce spune societatea ca e bine sau rau, ci de ce cred eu despre ce e bine sau rau si despre cum ii afecteaza asta pe cei din jur. De exemplu, nu imi pasa ca societatea imi spune ca trebuie sa fac x, caci daca mie mi se pare rau acel x si chiar afecteaza negativ pe cineva, atunci nu o sa fac acel lucru x.