| IonutzWoW a întrebat:

Dupa moarte, daca ajungi in iad vei sta pe vecie acolo? Sau vei ajunge in Rai dupa un anumit timp

Răspuns Câştigător
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dacă ajungi rai stai acolo tot timpul, cred. Doar dacă ajungi în Purgator mai ai şanse la Rai. De exemplu, toţi oamenii care au murit înaintea învierii lui Isus, toţi au ajuns în Iad. Iar când a înviat, pe cei drepţi, şi fără păcate înafară de cel strămoşesc, i-a dus în Rai. Pe cei care meritau în Iad, i-a lăsat acolo.

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca stie cineva raspunsul la intrebarea ta.

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

Din cate mi-a spus profesoru de religie vei sta acolo pe vecie.Da stai calm ca nu te prajeste... acolo laughing.O sa te vezi acolo singur si trist intr-un desert care nu se mai termina

| bogdy9696 a răspuns:

Acolo vei ramane

| Ofiintă a răspuns:

Pai da ca in iad mori
adica se spune ca cine ajunge acolo moare pe veci
si cine ajunge in Rai invie
Bine asa cum spune Biserica
Dar egzista si o lumea mijlocie adica care este intre iad si rai
unde suferi ceva si dupa te duci In Rai
Sper ca te-am ajutat
bye

| Jalnic a răspuns:

Nu are nimeni de unde sa stie adevarul... sunt doar niste povesti...
Unii spun ca ne re-incarnam. altii ca ajungem in iad/rai... Deci nu prea ci de unde sa stii exact adevarulwinking
Dar eu raman la ideea ca suntem o evolutie a maimutelor si cand murim, pur si simplu moare si sufletul... (este o varianta mult mai pobil reala decat cea cu raiul si cu iadul )
Bafta happy

| Claudiu709 a răspuns:

Daca ai facut numai rautati in viata de pe PAMANT vei ajunge in iad si sufletul tau va ramane acolo, chinuit de "satana" pe vecie.Doar nu crezi ca Dumnezeu se razgandeste sa te aduca in rai dupa ce ai ajuns in iad? Ai avut sansa sa dovedesti ca meriti sa intri in rai cand ai fost pe Pamant!

| mgtow a răspuns:

Depinde cum te porti acum asa dumnezeu te va trimite unde meriti, probabil exista reincarnare nu stiu sigur.

| Micheline a răspuns:

Din cate stiu eu,nu se poate asa ceva. Odata ce sufletul este judecat si trimis in Iad/Rai,acolo va ramane. Daca ajungi in Iad, cu ajutorul slujbelor pentru cei morti, se mai poate usura din pedeapsa pe care sufletul acestuia a primit-o.happy

| Adyspeed a răspuns:

Ajungi in rai doar daca te spovedesti si te impartasesti pe tot cursul vietii si spui toate pacatele. biserica te va scoate din iad doar dupa ce ti-ai spalat pacatele in iad un anumit timp, prin slujbe. asa ca sfatul meu e ca daca faci pacate si le spui, pana la urma o sa ajungi in rai. sarbatori fericite

| EuAli a răspuns:

Nimeni nu stie raspunsul exact, dar cred ca in iad vei sta pe vecie.

| Alexandraemy71 a răspuns:

Nu stim sigur. Nimeni nu s-a intors de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai grija si alegi cum trebuie, nici nu mai mori.traiesti vesnic.

| robygabitzu1997 a răspuns:

Stiu ca ai dat funda altcuiva dar eu tot iti spun!
Dupa ce stai cateva zeci de ani in Iad te poti reincarna (adica sa preiei trupul altei persoane)!

| EnjoiProSkater a răspuns:

Ionut un mic raspuns eu voi ajunge sigur in iad...

| SexyBunny a răspuns:

Citeste in Biblie. chiar asa de greu e? acolo scrie absolut TOT!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.