| Gaia a întrebat:

Dupa o lunga pauza, am vrut sa vad ce mai e pe la categoria asta dar din cate observ, nu s-a schimbat mare lucru. Ceva nou si interesant pe aici? Poate am ratat eu ceva, nu m-am uitat decat peste 3 - 4 pagini.

Si ca sa fie si o intrebare legata de religie, cati dintre voi ati fost la prostia cu referendumul?

Apropo, cu ce va afecteaza pe voi (lasand obsesia religioasa la o parte) daca Ion cu Vasile sau Maria si Ioana se casatoresc? Exceptand "ie naspa in religia mea", aveti un argument valid pentru ca acele persoane sa nu detina aceleasi drepturi ca voi?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hey, Nu am fost,nu ma deranjeaza asta,dar sincer ca se saruta doi de acelasi sex imi provoaca scarba, nu sunt de acord cu adoptia, fiecare copil are nevoie de o mama =ea reprezinta partea emotionala si de un tata =partea rationala, romanii sunt mai atasati de mama observ ironic, sunt de acord sa se insoare, dar conform teoriei evolutiei scopul este
reprooducerea
supravetuirea
trebuie sa facem sex cat mai des si cu cat mai multe =scop biologic, scop rational este sa crestem copii aia si sa evitam sa ajunga in casa de copii

| J0B0MAT a răspuns:

Nu am mers.
Nu am niciun argument pentru ca acele persoane sa nu detina aceleasi drepturi ca si noi.

| AC4S4 a răspuns:

Casatoria a fost mereu intre un barbat si o femeie. Familiile au fost mereu intemeiate de doua persoane de sex opus. Copiii nu au avut niciodata doua mame sau doi tati.
Casatoria nu inseamna doar ca acele persoane sa fie legate prin niste acte, ci inseamna ca toata societatea sa accepte ca ei formeaza o familie. Parteneriatul civil e altceva, e doar o forma de uniune intre doua persoane. Nu implica intemeierea unei familii.

Argumentele trebuie aduse din cealalta parte. De ce ar fi normal ca doua persoane de acelasi sex sa fie considerate o familie?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Intrebarea era cu ce te deranjeaza pe tine ca individ asta?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ce anume sa ma deranjeze?
Nu ma deranjeaza ca doua persoane de acelasi sex se iubesc reciproc, chiar daca nu o sa recunosc niciodata ca acest lucru este normal.
Ma deranjeaza incercarea de distrugere a semnificatiei casatoriei.

E ca si cum ai construi o casa intr-o zona dedicata blocurilor.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Familiile au fost mereu intemeiate de doua persoane de sex opus."

Neah, chiar si povestea voastra, Biblia, sustine ca poate fi formata dintr-un barbat si mai multe femei, de exemplu. De unde ideea asta a ta?!

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ma deranjeaza incercarea de distrugere a semnificatiei casatoriei.

pe mine ma deranjeza monogamia indiferent de sex, monogamia este o inventie umana, din cauza ei sunt suferinte, divorturi, copii parasiti, sinucideri etc
asta cu a sta cu cineva o viata este o utopie
http://dindragoste.unica.ro/povesti-de-dragoste/

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Intemeiat si format sunt doua cuvinte diferite, cu sensuri diferite.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Problemele din familie sunt din cauza gandirii poligame.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Atunci trebuie initial sa se casatoreasca un barbat cu o femeie si apoi poate fi completata familia cu unul sau mai multi barbati sau femei, dupa caz?!
Asta zici?
Interesanta abordare a familiei traditionale.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nuuuuuuuuuuuu din cauza naturi umane poligame, numi spune tu mie ca omul este o fiinta monogama, dupa 2, 3 ani in care isi iubesti partenera se cam duce iubirea si apare atractia pentru alte persoane, decat a refula asta mai bine te desparti, dar conform religiei trebuie sa stai o viata chiar daca numai simti nimic, ai iubit vreodata?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

"dupa 2, 3 ani in care isi iubesti partenera se cam duce iubirea si apare atractia pentru alte persoane" - Fals.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Te am intrebat ceva, daca nu ai iubit nu poti stii man, lupti impotriva ratiuni tale, raspunsul a fost unul emotional, sunt convins ca daca te gandesti mai mult spui da ai dreptate

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Da, cam asta ar fi diferenta dintre format si intemeiat.
Insa, nu, nu sustin familiile cu mai mult de 2 soti. Dumnezeu a ingaduit ca un barbat sa aiba mai multe sotii, pentru un timp. Dar, se observa cum la inceput se spune despre sot si sotie (in Genesa), iar in Noul Testament se spune la fel (1 Corinteni 7:2).

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Da, cam asta ar fi diferenta dintre format si intemeiat."

A ÎNTEMEIÁ ~iéz tranz. 1) (întreprinderi, grupări, publicații, teorii) A face să ia ființă (având un temei real); a funda; a înființa; a crea.

FORMÁ vb. I. tr., refl. 1. A (se) face, a lua ființă. ♦ A (se) constitui, a (se) organiza.

In mare oricum sunt similare ca inteles cele doua cuvinte. Dar in fine, nu asta e important.

"Dumnezeu a ingaduit ca un barbat sa aiba mai multe sotii, pentru un timp..."

Dumnezeu de fapt "a ingaduit" ceea ce era normalitatea la vremea respectiva. De aceea, de exemplu, atat Dumnezeu varianta 1.0, cat si cel varianta updatata 2.0 a considerat sclavia ca ceva normal, doar modificand putin conditiile, dar astazi orice asa zis crestin sare de fund in sus daca ii spui asta. Societatea modificandu-si regulile, a modificat si el "ingaduinta".
De fapt societatea l-a modificat pe Dumnezeu si nu invers.
Problema acum e ca e dificil, daca nu imposibil, sa-l mai modifici pentru ca o continuare a povestii este greu de impus si greu de digerat de cineva. Daca acum 1000-2000 de ani puteai crea niste povesti in jurul unui schizofrenic gen Isus, acum e foarte greu sa faci asta. Cativa zapaciti gasesti, dar sa o faci best seller e imposibil.

| Kron5tadt a răspuns (pentru AC4S4):

De ce ar fi ceva anormal?
Preferi ca un copil institutionalizat sa iasa in societate cu sechele, sau sa fie infiat de catre o familie homosexuala care sa-i asigure un viitor decent?

| AC4S4 a răspuns (pentru Kron5tadt):

De ce folosești argumentul "om de paie"? Ai luat cel mai rău caz.
Soluția este să stopăm abandonul copiilor.

| unvecin a răspuns:

Exceptând faptul că un pătrat nu poate fi cerc, lăsând obsesia pentru matematică la o parte, aveți vreun argument valid pentru care pătratul n-ar avea dreptul să fie rotund?

| AlexDarius3 a răspuns:

E ciudat. Da, sunt homofob, asta e, aşa m-am născut.

| AlexDarius3 a răspuns:

Lungă pauză? Nu te-am mai văzut p-aici.

| Kron5tadt a răspuns:

Mda,... si plictiseala are postarile ei.