| Michael11 a întrebat:

Dupa spusele lui Ray si probabil si dupa statistici, 99% dintre romani sunt crestini. Sunteti de acord cu asta? Daca-i asa, inseamna ca toate birturile din Romania sunt frecventate nu de betivi ci de oameni sfinti. Inseamna ca toti puscariasii sunt oamenii lui Dumnezeu si sunt inchisi nu pentru infractiunile pe care le-au comis ci pentru credinta lor in Dumnezeu. Inseamna ca sunt oameni cu frica de Dumnezeu si cei care injura, ba mai mult, chiar si cei care-L injura pe Dumnezeu de dimineata pana seara. Daca-i asa, inseamna ca sunt femei evlavioase si prostituatele. Atunci cu siguranta ca si homosexualii, drogatii si satanistii etc sunt crestini. Daca intr-o biserica intra 3 infractori, inseamna ca cei 3 sunt oameni cu frica de Dumnezeu? Sunt sanse ca cei 3 sa fie de fapt o banda de hoti care au sosit acolo pentru o spargere? Daca intri intr-un garaj, inseamna ca esti masina? Daca te pretinzi a fi crestin, esti intr-adevar crestin?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Procentajul este mai mic, iar o hartie nu iti face credinta. Cei care il au pe Hristos in suflet se numesc a fi crestini, deci nu cei cu numele, ci cei adevarati.

37 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Atata vreme cat nu sunt exclusi din gruparile crestine din care fac parte, inseamna ca asa cum spui tu ca ar fi ei, corespund standardelor crestine. In concluzie e evident ca se pot numi crestini fara nici o problema.
Dar chiar si cei care sunt freelanceri, inca putini in Romania, daca ei cred in spiridusul crestin, indiferent ca respecta sau nu diverse reguli, tot crestini sunt.

Ia gandeste-te, daca ar fi sa ne luam dupa organizatiile crestine, de fapt doar membrii propriei organizatii, indiferent cum sunt ei, sunt crestini, restul ar fi eretici. Ceea ce e o absurditate evidenta.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Problema cu "cei care-l au pe Hristos in suflet" nu se poate verifica (decat cel mult la Judecata de Apoi). Deci este o asertiune pur subiectiva, una care nu spune de fapt nimic concret. Nu se pot face statistici empirice cu "cei care-l au pe Hristos in suflet".

| DeyCj a răspuns:

Sunt de acord cu faptul că 90% din Români sunt creștini rebeli, adică acei oameni ce cred din auzite, de unde și prostii cu „frică de Dumnezeu". De creatorul tău NU trebuie să-ți fie frică, ba din contră, trebuie să-l respecți și să-i urmezi cuvântul.
Românii ar trtebui să pună mâna pe Biblie si s-o citească nu să creadă în ceea ce un reprezentat al unei instituții de tip masonic(biserica) le spune, om ce la rândul lui este plătit pentru a îndoctrina fraierii cu scopul de a scoate bani de la ei(oricum fac asta în regim de cămătărie și șantaj legal) ce-i cred cuvântul, adică românii ce merg la besercă.
De aici sunt credincioși ce se calcă-n picioare la pupat moaște și icoane făcătoare de minuni(cică, real sunt fake-uri, ce par a face cineștie ce minuni), bețivi în crâșme, ș.a.m.d.p.
Sataniștii.Tu ai idee ce înseamnă de fapt cuvântul satana, nu ceea ce popii îi zic că este? Dar paganus, ai idee?

| xerxes1 a răspuns:

Nici tu nu esti perfect, linisteste-te
Iisus a fost primul care a falsificat vinul, si asta pentru a fi baut.
Duhul sfant a violat o virgina minora.
Zeul evreu omora copii dar fetitele virgine le lasa in viata, dracu stie de ce.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu ai citit in Biblie Matei: 7/21?
"Nu orisicine-Mi zice: 'Doamne, Doamne!' va intra in Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este in ceruri".
Așa ca cel care se declara creștin si trăiește ca un pagan, Domnul Isus ii va spune: Matei 7/23:" Niciodată nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toți care lucrați fărădelege."

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Așa ca cel care se declara creștin si trăiește ca un pagan, Domnul Isus ii va spune:"

Te intreb si pe tine, ca si pe asta de mai sus:
Cand, pana cand, de cate ori?
Ai habar? Nu prea cred...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Cum sa crezi daca nu "crezi"? Pentru a putea crede, trebuie sa "crezi" si sa trăiești după principii. Nimeni nu poate experimenta ceea ce experimentează creștinii decât daca vor deveni creștini autentici. Altfel vor fi tot ei, cei dintotdeauna.
Chemarea Bibliei este :"veniți de gustați ce bun este Domnul".

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce-ti mai place sa bati campii fara nici o legatura cu subiectul...Ce puii mei legatura are faptul ca aveti voi o.rgasme cand va ganditi la spiridusi, cu intrebarea pe care ti-am pus-o?! Niciuna!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Am habar! Noi nu credem in spiriduși. Dumnezeu este mai real decât tine. Tu fara El nu ai fi existat, dar El fara tine da.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Am habar!"

Observ...de aia bati campii fara legatura cu ce te-am intrebat...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Noapte buna!

| Nilsson a răspuns:

La referendumul pentru familie s-a văzut cel mai bine câți creștini adevărați sunt, cei care pun preț pe valorile creștine mai mult decât pe orgoliile politice.
Adică aproape un sfert de populație, cam aproape cât e și prezența săptamânală la biserică.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu știu la ce "statistici " se face referire, dar exprimarea este eronată sau tendențioasă, mai degrabă! Statistic, majoritatea se declară sau sunt înregistrați ( în documentele Bisericilor), ca făcând parte din confesiunea creștină.

| Michael11 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Daca acei oameni sunt inregistrati in documentele ( registrele) Bisericilor, inseamna ca sunt intr-adevar crestini (urmasi ai lui Hristos)? Acei oameni pot avea o credinta teoretica dar viata pe care o traiesc sa fie una care nu are de-a face cu crestinismul? Daca apar in documentele bisericilor, asta le da dreptul sa se numeasca crestini si sa intre in cer? Daca eu m-am exprimat eronat sau tendentios, atunci iata ce spune Apocalipsa 21:8 "Dar* cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul** care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua." Alt pasaj din Biblie:"1 Corinteni 6:9-10. Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii,
nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu. " Aceste categorii de oameni pot sa se numeasca cum vor, pentru ca vor ajunge sigur in iad. Asa spune Biblia. Daca acei oameni ar fi crestini, nu ar fi pe lista celor ce vor merge in iad. Crestinii adica urmasii lui Hristos vor merge in cer la Dumnezeu nu in iad.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Nu sunt de acord, în România sunt și mulți atei, agnostici, unii practicanți ai păgânismului (dar puțini de tot) etc. Aș zice eu după părerea mea că sunt undeva la 85% creștini.

Dar nu înțeleg de ce ți se pare atât de anormal că toți bețivii, hoții și criminalii sunt creștini. EI chiar sunt creștini care cred în Yahve. Dacă nu merg la biserici asta nu înseamnă că nu sunt creștini. Și la fel dacă înjură de lucruri creștine nu înseamnă că nu sunt creștini, toate astea sunt lucruri normale, știi de ce? Pentru că ei înăuntrul lor în adâncurile sufletului nu se tem atât de tare de zeul fictiv pe cât ar vrea biserca să se teamă. Dacă erau terifiați de pedeapsa cu iadul, nu-i mai vedeai să fure sau să se prostitueze. Pedeapsa cu iadul precum și mersul în rai nu există, sunt simple unelte inventate de „capii" religiei creștine ca să controleze populația să nu se răzvrătească împotriva bisericii și a falsei „ordini" care domină acum lumea. Nu mă îndoiesc că exact la fel este și în Islam. Sunt spălați pe creier că dacă se supun religiei, după moarte o să-i aștepte fecioarele virgine în rai. Așa cum am zis sunt unelte menite să controleze populația, oamenii continuă să facă ce fac pentru că nu se tem atât de tare de iluzia iadului. Pe unii nici nu-i interesează.

| doctorandus a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Din punct antropologic, sociologic, istoric și al studiilor religioase, creștin este cel ce se numește pe sine creștin și nimic mai mult sau mai puțin.

| slayer09 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Ai dreptate, cei ce cred in Hristos se numesc crestini, dar asta nu iseamna ca ei vor apartine de Hristos, daca au fapte rele. Pentru ca, in primul rand cei ce fac fapte rele si cred in Hristos sunt hulitori de Hristos, pentru ca ar trebui sa stie si legea Lui, si daca stiu legile Lui nu le-ar mai incalca, si ar asculta de EL. Deci in concluzie cei ce cred in Hristos, dar cu fapte ce incalca poruncile Domnului si le incalca voit aduc hula Domnului, ei sunt crestini, dar nu adevarati, ei sunt hulitori de Dumnezeu. Pana si satana crede in Hristos.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Concluzia: toti oamenii fiind pacatosi, rezulta din ce ai spus ca nu exista crestini.

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Dap, ai si tu dreptate, dar una e sa stii ca exista Hristos si sa nu iti pese ca exista si faci ce te taie capul in lumea asta, si alta e sa stii ca exista si sa incerci sa nu mai gresesti si sa te caiesti, si sa respecti poruncile lui. Este o diferenta, nu?

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

"...si sa incerci sa nu mai gresesti si sa te caiesti..."

Asta e una dintre cele mai mari gogorite promovate de crestinism pentru ca se nasc niste intrebari logice:
Pana cand, de cate ori si pentru ce functioneaza asta?
Raspunsul la astea nu-l da nici un crestin. Pentru ca de fapt habar n-au daca/cum/cand ar functiona.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Corect, unii fac fapte rele, isi cer iertare, dup-aia iar fac fapte rele, iar isi cer iertare, iar fac fapte rele, etc. In concluzie toata lumea face fapte rele, iar crestinii isi cer foarte des iertare pentru ele. Toti oamenii, indiferent de religie, pot fi supusi acelorasi porniri, vicii si pasiuni, deci a fi crestin nu e superior lui a fi hindus.

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Uite ca o sa iti raspund eu la intrebarea asta daca nu ti-l da niciun crestin.
Pana cand? Pana la moarte. De cate ori? Pana reusesti sa te abtii de la pacatul ala, chiar daca vine altul, incepi sa lupti si cu ala si tot asa pana la moarte. Si aici o sa intrebi: pai de ce sa ma chinui eu sa nu mai gresesc daca o sa gresesc pana la moarte? Pai, odata cu inceputul caintei tu incepi sa te curatesti, si cu cat esti mai aproape de lumina si de curatie cu atat iti vezi si cele mai mici greseli pe care incerci si pe alea sa nu le mai faci, si apoi ai alta treapta, alte gresesi si mai fine, te lupti si cu alea, apoi daca te-ai curatit, te lupti sa ramai curat, dar mai gresesti, si iar te caiesti si incerci sa fii mai sigur pe tine data viitoare si tot asa.
Pentru ce functioneaza asta? Daca ai sti, nu cred ca te vei mai lasa de ea. Atunci cand ajungi la curatia trupului a mintii si a inimii, e ca si cum ai pluti pe nori, sau mai pe intelesul oamenilor e ca atunci cand esti drogat cu marihuana (eu nu stiu cum e, dar fac si eu o analogie pamanteascabig grin), dar nu te gandi ca nu esti constient de toate, ci esti atat de constient si bucuros incat iti e drag de toti si de toate, vezi totul altfel, frica nu mai ai. E o stare de pace si de liniste si de iubire incat nu ai mai vrea sa pleci din ea. Si d-asta noi crestini care am gustat din "rai" nu ne mai schimbati mintile si vom muri cu credinta in Dumnezeu. Si eu pot sa spun ca eram un fel de hulitor al Domnului inainte, dar EL mi-a aratat calea. Si nici ca nu o sa ma mai despart de EL.
Acum la tot ce am zis ramane la latitudinea ta sa crezi sau nu. Eu ti-am raspuns la intrebare, restul tu decizi sa crezi sau nu.

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

"Pana reusesti sa te abtii de la pacatul ala, chiar daca vine altul, incepi sa lupti si cu ala si tot asa pana la moarte. Si aici o sa intrebi: pai de ce sa ma chinui eu sa nu mai gresesc daca o sa gresesc pana la moarte? Pai, odata cu inceputul caintei tu incepi sa te curatesti, si cu cat esti mai aproape de lumina si de curatie cu atat iti vezi si cele mai mici greseli pe care incerci si pe alea sa nu le mai faci, si apoi ai alta treapta, alte gresesi si mai fine, te lupti si cu alea, apoi daca te-ai curatit, te lupti sa ramai curat, dar mai gresesti, si iar te caiesti si incerci sa fii mai sigur pe tine data viitoare si tot asa."

Vezi tu, poate de aia nu se exprima majoritatea crestinilor in directia asta, pentru a nu cadea in penibil, cum ai facut-o tu acum.
In situatia data de tine, ce rost are sa gresesti, apoi sa te caiesti, iar gresesti, iar te caiesti si tot asa, cand te-ai putea cai cu 3 secunde inainte sa mori, astfel incat sa nu mai ai timp sa gresesti, nici flagrant, nici fin. Practic mori "crestin perfect", sau cum naiba s-o numi asta.

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Vezi tu Holiday, lucrurile nu stau, si ceea ce incerc sa iti explic nu prea cunosti, deci nu ai de unde sa stii, pentru ca in relatia cu Dumnezeu, totul se simte nu se explica, este vorba de suflet, si noi crestini poate nu explicam cum trebuie simtirile noastre, si daca tu nu cunosti acea simtire, acea legatura cu Dumnezeu, nici nu ai cum sa intelegi. Dar eu zic ca atunci cand tu incerci sa te abtii si sa te infranezi si sa incerci sa nu mai gresesti, iti curatesti mintea si sufletul de tot ce te leaga pe tine sa fii liber. Acum in ziua de azi majoritatea sunt robii dorintelor, a placerilor, a tristetii, a deznadejdii, a mandriei, a iubirii de sine, toate astea sunt pacate din punct de vedere crestinesc. Ce este pacatul? este acel firicel care te departea de Dumnezeu, de creatie, de adevar. si acele firicele sunt atat de fine incat acum nu ai cum sa le cunosti, mai intai trebuie sa scapi de patimile astea grosolane: dorinta, viclenia, rautatea, mandria, iubirea de sine, si apoi le vei vedea si pe celelalte fine si pe care voi le credeti neinsemnate, se trece la pacatele gandurilor, dar pentru tine aici e o intreaga filozofie ai necunoasterii, asa ca nu intru mai mult in detalii.
Deci ce spui tu acolo cu cainta chiar pe patul de moarte este adevarat, dar aici intervine momentul in care nu stii cum vine moartea si daca iti mai lasa moartea acele 3 secunde astfel incat sa te caiesti, si in plus tu, care esti ateu si nu crezi in Dumnezeu, chiar si o ora daca ai avea la dispozitie nu ai sti sa te caiesti, pentru ca sufletul tau nu IL accepta pe Dumnezeu, pentru ca nu exista din punctul tau de vedere, cel ce se caieste pe padul de moarte astfel, este un crestin care in adancul sufletul sau IL are pe Dumnezeu, dar isi vede de viata lui fara sa fie prezent si in mintea lui, dar nu IL huleste si nu IL neaga.
Si noi crestini nu incercam sa ne caim cu 3 secunde inainte de moarte pentru ca noi cunoastem bucuria Domnului si pacea Lui, si libertatea care ne-o ofera indiferent daca noi suntem inchisi in lanturi sau puscarii, noi avem libertatea sufletului si a mintii care aduce pacea si bucuria sufletului, si vrem asta pe pamantul asta sa traim in bucurie si pace, nu in dezordine si tristete si placeri ca apoi sa ne mantuim cu 3 secunde inainte de moarte. Adica noi pentru voi suntem niste nebuni, pentru ca nu ne intelegeti, si nu aveti cum sa ne intelegeti pentru ca nu cunoasteti. De aceea sunt ata de multe controverse, intrebari, puse de atei, poate ati citit biblia, dar daca nu aveti credinta o luati mot-a mot, si apoi ne intrebati pe noi crestinii si ne aratati in biblie diferite pasaje in care credeti voi ca sunt absurde.
In concluzie ca sa ajungi sa intelegi, trebuie sa cunosti, ca sa cunosti trebuie sa cercetezi si sa crezi si sa intri in aceeasi oala cu noi crestinii si apoi vei intelege usor usor despre ce este vorba. Pana atunci oricat de mult v-am explica noi crestini ce inseamna si cum este sa IL cunosti pe Dumnezeu va fi degeaba.

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

Tu macar iti dai seama ca tot ce ai scris e total pe langa subiect?

"Si noi crestini nu incercam sa ne caim cu 3 secunde inainte de moarte..."

O alta afirmatie fara acoperire, avand in vedere ca tot tu afirmi ca nu poti anticipa uneori moartea. Ia cazul tau. La un moment dat te-a lovit in cap credinta. Ai zis, bah, eu cred in existenta spiridusului, ma caiesc ca am facut diverse, bla, bla, bla. Daca mureai peste 3 secunde, sau a doua zi, cum statea treaba cu tine? Erai mantuit, orice naiba iti imaginezi tu ca ar fi si asta, sau nu? Da, sau nu? Scurt si la obiect. Apoi motiveaza.

| Dandinelle a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Referitor doar la statistici, uite de pe wikipedia, https://en.wikipedia.org/......_in_Europe pentru credinta intr-un Dumenzeu.

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Ti-am explicat de ce noi nu incercam sa ne caim cu 3 secunde inainte de moparte, de fapt noi nu vrem (ca sa fie mai clar) ca ne caim cu 3 secunde inainte de moarte, pentru ca pierdem ce e mai frumos din viata asta. Viata asta nu e numai placere, tristete, suferinta. Ea este bucurie si iubire, dar toate astea le obtii prin credinta de Dumnezeu. Si este alegerea fiecaruia, daca tu te crezi implinit fara Dumnezeu, este problema ta. Eu aleg sa fiu implinit cu Dumnezeu. Este cumva vreo problema pentru tine ca eu aleg asta? Este strict treaba mea, la fel cum este si treaba ta sa nu crezi, eu nu am venit sa iti stric necredinta, eu doar iti las unele explicatii pe care daca vrei sa le crezi.ok, daca nu, iarasi bine. Si da, la un moment dat m-a lovit in cap credinta. Asa cum Dumnezeu mai "loveste" cate unu pe aici pe acolo, sa se intoarca la El. Crezi ca e usoara credinta si drumul catre Dumnezeu? Niciodata, e anevoioasa maxim, de ce crezi tu ca toti crestini care vin spre Dumnezeu nu lasa credinta indiferent de cat de grea e? Pentru ca ei stiu ca Dumnezeu exista, il simt pe Dumnezeu, si stiu ca e acolo, prin simtire, prin descoperire, descoperire sufleteasca, nu ti se arata ca o lumina, ai vazut un spiridus care zice: Eu sunt Hristos, hai vin-o la mine. NU, asta e total impotriva firii. Dumnezeu se arata lumii nu impotriva firii, El e foarte fin, foarte subtil, dar ce sa iti mai zis despre astea ca si asa tu nu le cunosti.
Si ca sa iti raspund scurt si la obiect: eram un pusti care era alcoolic, discoteci, preotii ii credeam niste perversi si etc, asa cum stirile si lumea ne baga in cap, in adancul sufletului meu Dumnezeu exista numai ca eu Il uitasem si imi faceam toate placerile vietii, eram cel mai fericit, pana am mai crescut m-am lovit de multe incercari, eu le luam ca si cum viata e o "curva", incepusem sa cred ca Dumnezeu nu exista, ca de ce face El asa ceva, ca de ce mi se intampla astea, chestii de genul pentru un necredincios. Apoi am intrat in depresie, boala, suferinta, am fost la spital unde nimeni nu a reusit sa ma ajute, apoi cineva mi-a dat o carte de rugaciuni, si cum eram eu vai de capul meu, speriat si cu gandul mereu la moarte, m-am rugat cu atata foc, incat a venit o pace la mine si o liniste si o iubire si era cel mai frumos sentiment, boala nu o mai simteam, ziceai ca eram sanatos tun, si acolo s-a produs intalnirea cu Dumnezeu, asta ca sa iti explic cum lucreaza Dumnezeu, cum m-a adus El pe cararea Lui. Asta e doar rezumatul. Si de atunci am zis ca merg pe calea Lui, care a fost extrem de grea pentru mine, dar foarte frumoasa, pentru ca atunci cand imi era greu si ma rugam la El, mereu imi trimitea pacea si dulceata Lui, si eu continuam, si tot asa. Dar iarasi, tu nu ai fost in locul meu si nu stii cum e, asa ca nu stiu cum vei interpreta asta. Si nu sunt singurul, de ce multi pe patul de moarte sau in suferinta se intoarc la Dumnezeu? si apoi totul este bine si frumos? de ce?
Uite ca Dumnezeu nu m-a luat atunci, poate ca mergeam in iad, dar Dumnezeu nu te ia daca stie ca te vei cai si te vei intoarce la El.
Si da, asa cum scrie in biblie, daca te caiesti sincer pe patul de moarte, tu fiind un pagan, Dumnezeu te ia la El. Pentru ca El asta asteapta, sa mantuiasca lumea nu sa o piarda. Important e daca pe patul de moarte tu te caiesti? daca poti sa te caiesti, ca tu fiind ateu, vin imi minte gandurile de hula, ca de ce a ingaduit Dumnezeu asta? ca de ce trebuie sa mor eu acum, ca unde este Dumnezeu sa ma salveze si etc. Intelegi?
Moarte nu stii cand vine, pentru un necredincios, pentru un credincios nu ii va fi frica de moarte pentru ca are credinta in Dumnezeu ca daca vine moartea stie Dumnezeu ca atunci trebuie sa il ia.
In concluzie nu am ce sa iti mai explic sau zic sau demonstrez ca si asa nu crezi pentru ca, ti-am mai spus, nu cunosti. Pacea fie cu tine!
Poate ca ce iti zic iti va trezi in minte mai multe intrebari nedrepte, din punctul tau de vedere, dar daca sunt pe aceeasi tema, eu nu o sa iti mai raspund, pentru ca asa cum ti-am mai zis, nu cunosti si nu ai cum sa intelegi, si eu imi stric buricele degetelor degeaba big grin, daca vrei sa afli raspunsuri, cerceteaza, ai youtubul plin de preoti care predica si raspund la intrebarile credinciosilor. Cerceteaza si vei afla, bineinteles daca vrei.

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

Vorbesti mult si fara absolut fara nici o legatura cu subiectul. Dar niciuna. Probabil nu intelegi ce citesti. Asta se numeste analfabetism functional. Drept urmare...ai si tu dreptate, discutia asta cu tine e fara sens.
Nu esti capabil macar sa-ti asumi un raspuns simplu, da sau nu.
Iar povestea ta lacrimogena cu depresia, suferinta, nebunia, sau ce ai avut tu si interventia spiridusului care te-a vindecat e fix pix. Ti-am mai spus, nu e nimic din ce a patit/facut/etc unul cu spiridusi in cap, care sa nu fi patit/facut altul fara problema asta.

Asa pentru tine ca sa stii, daca, asa cum sustii, spiridusul ar stabili cand se imbolnaveste/insanatoseste, moare, sau orice altceva un om, s-ar crea alte multe intrebari incomode si fara raspuns pentru cei care cred in povestile astea. Oricum povestea e muci, dar voi o faceti si mai de rahat cu asa zisele voastre semne date de asta...

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Imi pare rau ca nu am putut sa iti satisfac intrebarile, iarta-ma, asa sunt oamenii, nebuni, mai ales eu. Pace tie Holiday si toate cele bune!

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

De fapt nu mie trebuie sa-mi dai raspunsuri, ci tie si celor ca tine. Dar e mai comod sa nu-ti pui intrebari, sau daca totusi ti le pui, sa inventezi tot felul de povesti in loc sa-ti raspunzi cinstit si coerent. Dar nah, asa se pastreaza "credinta", fara intrebari, fara raspunsuri. Altfel s-ar duce naiba.

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Frate, tu ai intrebat eu ti-am raspuns:
"Daca mureai peste 3 secunde, sau a doua zi, cum statea treaba cu tine? Erai mantuit, orice naiba iti imaginezi tu ca ar fi si asta, sau nu? Da, sau nu? Scurt si la obiect. Apoi motiveaza."
Si eu am raspuns: "Uite ca Dumnezeu nu m-a luat atunci, poate ca mergeam in iad, dar Dumnezeu nu te ia daca stie ca te vei cai si te vei intoarce la El.
Si da, asa cum scrie in biblie, daca te caiesti sincer pe patul de moarte, tu fiind un pagan, Dumnezeu te ia la El. Pentru ca El asta asteapta, sa mantuiasca lumea nu sa o piarda."

si uita restul de cuvinte pe care le-am zis, au fost asa ca o floricica big grin. gata, acum ma poti ierta? sau nu e bun raspunsul?

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

"Si da, asa cum scrie in biblie, daca te caiesti sincer pe patul de moarte, tu fiind un pagan, Dumnezeu te ia la El."

E perfect raspunsul. Deci nu conteaza ce faci o viata, ci ultimele 3 secunde. Nice! laughing

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Dap, dar eu am mai zis asa: "aici intervine momentul in care nu stii cum vine moartea si daca iti mai lasa moartea acele 3 secunde astfel incat sa te caiesti, si in plus tu, care esti ateu si nu crezi in Dumnezeu, chiar si o ora daca ai avea la dispozitie nu ai sti sa te caiesti, pentru ca sufletul tau nu IL accepta pe Dumnezeu, pentru ca nu exista din punctul tau de vedere si nu ai cui sa te caiesti". simplu big grin

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

Dar nu e vorba de mine aici. Discutia era la modul general. Intr-adevar, nu exista nici un pericol sa ajung sa ma lamentez la spiridusi inexistenti nici macar 3 secunde.

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Atunci lasa spiridusii si fii om macar in lumea asta si nu mai judeca lumea, vorbind la general. Ai putea sa dai si commenturi fara sa jignesti alti oameni, si nu ma refer la mine, ca eu oricum sunt un nebun si un prost, asa ca nu ma afecteaza ci vorbeam in general. Pace tie bro! big grin

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Dandinelle):

Deloc surprinzator poate ai remarcat ca Romania e singura cu peste 90% oameni care cred intr-un dumnezeu unic, bine si Turcia dar teoretic doar 3% din Turcia se afla in Europa. Intr-adevar din 2010 cu siguranta s-au mai redus. Asta dovedeste exact ce am zis mai de mult ca Romania e unul dintre cele mai indoctrinate tari din Europa si din lume, prin urmare saracia si coruptia din tara nu sunt intamplatoare, este ceva specific tarilor extrem de indoctrinate religios. Iti zic eu, singurul motiv pentru care Romania nu este ca Noua Guinee sau alte state extrem de sarace este pentru ca se afla in Europa si Uniunea Europeana iar aici standardele se vor a fi mai inalte. Iti dai seama chiar si asa cat de grava e situatia cu coruptia daca pana si parlamentarii Europeni s-au luat de Dragnea in privinta asta. Poporul doar sta si rabda, poate vine.Cristos si-i salveaza. Asta spera crestinii dar asta n-o sa se intampla niciodata

| Dandinelle a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Corect. E chiar socant sa vad tineret care nu-si pune intrebari, care sa nu-si caute propriile raspunsuri, totusi suntem in secolul 21, al informatiei dar tot ce ni se intampla tot pe seama lui Dumnezeu credem ca e facut. Si comparand cu alte tari, geografic vorbind, chiar am avea cu ce sa crestem dar nu, trebuie sa credem in ceva suprem, nu in noi insine, si daca vine invierea atunci ne miscam si noi.