| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca atunci cand te uiti in ochii unui sarpe si ii vezi pupila aceea, e ca si cum te-ai uita in ochii diavolului sau ceva de genul? Si pisica are uneori exact aceiasi ochi, ma refer la pupila aceea dreapta ascutita la capete.
Cand eram copil imi era firca sa ma uit in ochii pisicii chiar si la serpi (reptile in general) pana cand am mai crescut asa si am inceput sa ma uit la filme de groaza.
Nu stiu de ce dar atunci era diferit, acel sentiment de frica foarte puternic ma simțeam moale, tremuram si imi batea inima foarte tare.

Voi de ce parere sunteti, acei ochi sunt sau nu o intruchipare a diavolului?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu, dar te poate hipnotiza. N-ai citit Cartea Junglei?

| doctorandus a răspuns:

Asta e vanzare de creepypasta.

| RAY a răspuns:

Ce ai acum cu serpi sa stiu si eu, plus ca nici unde nu scrie in biblie ca satanel a fost un sarpe

| Nilsson a răspuns:

Stai liniștit, nu te mai gândi la astfel de chestii.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu sunt întruchipare a diavolului.

| slayer09 a răspuns:

Depinde cum privesti, daca tu vrei sa crezi asta, atunci asa este. Dar din punctul meu de vedere eu zic ca nu are nicio legatura sarpele cu ce a fost in scriptura, asa cum nici marul din ziua de azi nu are legatura cu ce este scris in scriptura, adica poti manca la mere pana vomiti acum, nu mai mori. Asa si sarpele, este o taratoare ca oricare alta.

| Michael11 a răspuns:

In gradina Eden satana a vorbit Evei printr-un sarpe. In Biblie satana este numit "sarpele cel vechi". Intr-adevar, sarpele il simbolizeaza pe satana, sau raul, dar nu cred ca daca te uiti azi in ochii unui sarpe, este ca si cum te-ai uita in ochii satanei.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Michael11):

Nu stiu dar cand eram copil imi era frica sa ma uit la ochii reptilelor si pisica.