| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca daca iti bati parintii din nu stiu ce motiv (bine intemeiat sau la nervi) mainile tale nu vor putrezi in mormant, de fapt tot trupul tau nu va putrezi si ca acest pacat te va urmari toata viata ta si ai sa te caiesti?

Intreb asta pentru ca in urma cu cateva luni (nu spun exact cate luni au trecut) mi-am batut parintii pe mama si am sarit la gatul tatei, iar dupa asta cateva luni mai tarziu cand eram la servici si lucram am stat asa un pic si m-am gandit la ce s-a intamplat in ziua aceea si dintr-o data un val de emotii m-a cuprins, mi-a parut rau de ceea ce am facut si am inceput sa plang in timp ce lucram + ca mi s-a pus o ceata pe ochi ca de-a bia daca vedeam pe unde merg. Am iesit afara sa iau o gura de aer ca sa ma linistesc si am baut niste apa pentru ca nu puteam sa ma opresc din plans, chiar si colegii m-au intrebat de ce m-a bufnit dintr-o data plansul dar numai eu stiam de ce. Nu pot sa uit ce s-a intamplat (cat de furios eram si cum am sarit sa ii bat pe amandoi aveam asa o ura si o furie ca pe moment am vrut sa il distrug pe tata sa il calc in picoare pentru ca s-a bagat cand am sarit la mama) iar mama a inceput sa planga si sa imi spuna sa ma opresc caci am savarsit un pacat de moarte chiar si tata a inceput sa planga dupa ce ne-am luptat, nu stiu de ce mi-am pierdut controlul.
Chiar si acum cand scriu imi aduc aminte la perfectie ziua aceea inca de cand m-am trezit de dimineata si pana seara cand m-am pus sa dorm.
Ceea ce s-a intamplat atunci ma duce cu gandul la ceea ce a facut si Sfantul Ilie cand si-a omorat parintii si s-a cait amarnic la final.
A fost asa o nebunie pe moment, mama nu ma lasa in pace ma batea la cap, punea presiune pe mine, fa aia, punea aia acolo, vezi ca faci mizerie, practic nu mai tacea din gura si de nervi pe moment am simtit ca innebunesc si am sarit la bataie.

Dar totusi nu pot sa uit ce am facut cand m-am uitat in ochii lor si am vazut-o pe mama cum plangea si tata a rabufnit in plans, mamei i-a parut rau de mine ca nu m-am putut stapani, sincer imi pare atat de rau de ce am facut cred ca din ziua aceea si la munca si peste tot pe unde m-am dus Dumnezeu m-a pedepsit pentru ca de atunci nu am mai dus-o bine deloc, nicaieri peste tot unde m-am dus.

Dar eu asa in sinea mea chiar imi pare rau de ce am facut, nu pot sa uit ce s-a intamplat, simt ca nu voi putea sa fiu fericit niciodata si ca ziua aceea o sa ma urmareasca toata viata mea pana la final.
Putini sunt cei care stiu ce am facut, dar totusi nu pot sa uit eram atat de furios, m-am uitat in ochii lor cum plangeau si mi-a parut rau foarte rau.

52 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si daca parintii cuiva sar la gatul copilului si vor sa ii dea o bataie sora cu moartea? Singura sansa a copilului e sa riposteze. Atunci el ce vina are? Nici una.
Nu o sa judec intamplarea, pentru ca nu am dreptul, dar daca stii ca s-a intamplat asta, pentru ca nu se putea altfel, nu trebuie sa iti faci atatea griji. Da... e normal sa te gandesti atat, dar lucrul a fost facut. Nu exista superstitiile alea cu putrezitul si astea... pai ce, esti Sfant?
Daca iti pare rau si te caieti pentru ce ai facut, atunci este inregula.
Lucrurile se intampla cu un motiv, cine stie, poate trebuie sa inveti ceva din asta si o sa te ajute dupa. Multa bafta! happy

| Celcestietot a răspuns:

Nu știu de ce nu ai putrezi. Cei pe care îi numim noi sfinți și care chiar au dus o viață bună, aceștia nu putrezesc în general. Tu din contra, ar trebui să putrezești, nu să rămâi așa.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Daca ai sti cat de rau imi pare pentru ceea ce am facut si mai ales cand m-am uitat in ochii lor si am fazut aceea privire le-a fost frica de mine pentru ca sau uitat in ochii mei si au incremenit nu le-a venit sa creada ce se intampla si imi pare rau de asta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Cand am citit Biblia m-am gandit la ce am facut si am inceput sa plang am inceput sa tremur pentru ca eu stia mce ma asteapta la puscarie.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Oare Dumnezeu ma va ierta sau ma va blestema pentru ce am facut, am auzit ca nici mainiile nu iti vor putrezi in mormant daca iti bati parintii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca te spovedesti, te impartasesti si chiar regreti, acest pacat se va sterge, stai linistit. Important este sa nu mai faci asa ceva.

| aXy99 a răspuns:

Am citit doar primele 4 randuri, tot ce pot sa-ti spun este ca NU este adevarat si te sfatuiesc sa nu mai crezi in toate rahaturile babesti.

| gabicoo a răspuns:

Î: Ce faci ca să nu te mai bată măta?
R: O bați tu pe ea!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru gabicoo):

Am simtit ca innebunesc si cand m-am dus la baie si m-am uitat in oglinda aveam privirea aceea urata in ochi cred ca de aceea s-au speriat si au inceput sa planga.

| Felys a răspuns:

Acum cateva zile a venit un vecin tigan la mine sa ma roage sa sun la 112 deoarece fisu isi batea mama si el nu era in stare sa isi apere nevasta.A doua zi am vorbit eu cu tiganca si am intrebat-o care e treaba si mi-a zis ca era beat fiul sau de aia a facut asa ceva dar se vedea clar din dialog ca ea ii gaseste scuze si il iarta.numai ca mai pe seara iar scandaluri iar sunat la 112. Ti-am spus asta ca sa intelegi ca accesul tau de furie are o cauza si ar fi bine sa te tratezi daca nu vrei sa se mai repete. Oricum parerea mea sincera este ca indiferent ca ei te iarta tu trebuie sa nu iti ierti nicidata fapta si vesnic sa le ceri iertare si sa faci tot ce iti va sta in putinta sa ii multumesti pe viitor si sa nu le mai aduci nici un fel de suparare

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Felys):

Dar nu eram baut si nici drogat eram cat se poate de linistit si de treaz mama a inceput, ea m-a suparat a pus presiune pe mine nu ii convenea nimic si s-a intamplat ce s-a intamplat.

| StrongHeart a răspuns:

Nu ei trebuie sa te ierte, tu trebuie sa te ierti, daca poti.De acolo incepe progresul.
Si intotdeauna sa faci lucruri cu care poti supravietui,de exemplu eu nu as putea supravietui cu gandul ca am omorat un om nevinovat cu sange rece(un exemplu la intamplare).
Nu fa lucruri impotriva naturii tale,pentru ca totul se intoarce impotriva ta cand faci asta,exista o ordine in lumea asta iar daca tu te impotrivesti la ordinea respectiva a lucrurilor,si modul lor de functionare,trebuie sa fii pregatit de consecinte.
Din parintii tai te-au nascut,exista cazuri particulare in care e justificat un gest de rautate impotriva lor,de exemplu daca maica-ta te pune sa te prostituezi la o varsta mica,sau esti abuzat sexual,atunci consider ca e justificat sa te impotrivesti.
Toti gresim,conteaza cat de mult gresesti si cel mai important cate de mult iti pare rau.
Odata ce ai reusit sa te ierti tu pe tine incepe sa intorci rautatea sa o transformi in bine, adica incepi sa faci fapte bune neconditionat ca sa intorci raul facut, nu conteaza decat sa fie ceva din inima, du-te la saraci si imparte-le mancare sau ia un caine de pe strada si ai grija de el sau orice te-ar face sa te simti mai bine si sa uiti ce om nenorocit poti sa fii.
Cu parutu de rau nu ajungi nicaieri, trebuie sa te asiguri ca nu se mai intampla.Vezi un psiholog sau incepe sa actionezi tu,aici si acum.
Din iad nu te salveaza nici IIsus,crede-ma...Ce ai facut tu e un lucru grav dar nu e capat de lume, stai linistit, dar sa stii ca iadul ti-l creezi tu aici pe pamant, in mintea ta, prin tot ce faci si cum te comporti cu ceilalti.La fel poti sa ai si raiul pe pamant,cand faci lucruri bune,natura, universul, Dumnezeu, oamenii se vor comporta frumos cu tine.
LASA PARERILE DE RAU SI SCHIMBA-TE IN BINE, FII MAI BUN CA IERI!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru StrongHeart):

N-am sa mi-o iert niciodata, niciodata.

| StrongHeart a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Atunci o sa ramai blocat intr-o stare nasoala.Ca sa treci peste trebuie sa te ierti, ca sa te ierte si ceilalti.Ca sa te iubeasca ceilalti trebuie sa te iubesti tu pe tine intai.Etc,asta e natura

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru StrongHeart):

Nu ma pot opri din plans nu pot sa le uit privirea cand se uitau la mine si nici privirea aceea pe care o aveam atunci cand m-am dus la baie sa ma spal pe fata. Am stat asa un pic sa ma uit in oglinda si cand am vazut ce privire urata aveam am incremenit si eu. Nu am realizat ce fac pe moment am simtit ca innebunesc.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru StrongHeart):

O sa ma urmareasca toata viata, asta e nu am ce face.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru StrongHeart):

Daca ajungeam la puscarie stiu ce ma asteapta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu ai săvârșit păcat de moarte!
In Efeseni 6/1 Pavel zice:"Copii ascultați in Domnul de părinții voștri caci este drept.
Efeseni 6/4 zice:"Si voi parintilor, nu întărâtați la manie pe copiii voștri, ci cresteti-i in mustrarea si învățătură Domnului."
Orice păcat se iartă daca te pocăiești si faci legământ cu Isus prin botez. Faptul ca te mustra conștiința face parte din pocăință. Urmează si botezul si vei fi iertat si transformat in alt om prin Duhul Sfânt care il primești la botez.
Isus i-a spus lui Nicodim ca daca nu se naște din nou, din apă si din Duh cu nici un chip nu va intra in Împărăția lui Dumnezeu.
Asculta de Isus si crede ca vei fi iertat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mai sti cand mai intrebat de ce tot repet intrebariile si cand mi-ai spus daca am ceva pe suflet, ei bine asta a fost, asta ma nelinisteste chiar si seara cand dorm.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Imi pare foarte rau de ceea ce am facut.

| Sonia822 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Trebuie sa inveti sa-ti controlezi furia, pentru ca astfel de episoade sa nu mai aiba loc NICIODATA. Una e sa vb urat, alta e sa aplici lovituri fizice. Incearca sa-ti rezlvi problemele personale, sa te relaxezi, sa ramai lucid, pentru orice problema exista o solutie, indiferent de problema.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Daca nu ma opream la timp atunci cand i-am vazut ca plangeau crede-ma ca Iasi fi omorat pe amandoi si eu asi fi murit in puscarie pentru asta pentru ca asta m-ar fi urmat tot restul vietii mele.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Chiar si acum stau si ma gandesc si nu pot sa uit ce s-a intamplat, ZIUA aceea de dimineata pana seara imi amintesc la perfectie si noaptea in somn cand imi aduc aminte ma trezesc brusc imi bate inima tare si sunt ud tot.

Am avut noroc ca m-am oprit la timp ca altfel faceam puscarie pe viata si m-ar fi distrus si aia cand ajungeam acolo pentru ca sunt slab ca un caine am 1.85 inaltime, iti dai seama ca o data ce am ajuns acolo eram MORT dar moart in adevaratul sens al cuvantului. Acolo e iadul pe pamant pentru toti cei care comit infractiuni de tot felul.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pot spune ca ziua aceea ma marcat pe toata viata chiar in adancul sufletului meu nu pot sa uit ce am facut cat de nervos am fost si ce privire am avut in ochi atunci cand am sarit pe mama si pe tata. Nu pot sa uit cum ma priveau si plangeau asa de rau mi-a parut nu m-am putut stapani eram sa ii omor pe amandoi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cand i-am vazut ca plangeau mi-s-a rupt sufletul mai tarziu si am inceput si eu sa plang dupa 30 de minute.

| StrongHeart a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca te face sa te simti mai bine si eu mi-am lovit mama acum mult timp sub influenta unor droguri puternice, chiar intr-un spital de psihiatrie pe motiv ca din cauza ei am ajuns asa.
In prezent am o relatie perfect normala cu ea.o pretuiesc mai mult decat orice, as muri pentru ea.Si ma inteleg si cu persoane pe care in trecut nu le suportam.Omul se poate schimba.
Dar in starea in care eram m-am luat la bataie si cu alte persoane care lucrau acolo si cu gardienii,eram intr-un razboi cu toata lumea.
Problema era la mine,multa multa munca a fost necesara sa imi iert unele fapte,am fost si la psihiatrii,psihologi,biserici,manastiri sa ma spovedesc,am postit,am incercat sa ma rog,sa meditez,sa citesc carti de self-help,am citit si din biblie, am cautat raspunsuri si in hinduism, islam, budism, si in alte religii pentru ca viata mea s-a intors 360 grade,dintr-o persoana buna si nevinovata,devenisem un om de care ceilalti se fereau,ma simteam singur,am tot spus pe aici pe site ca am avut halucinatii cu demoni si am trecut prin stari de nedescris,imi bubuia capul,ma priveam in oglinda si vedeam cum mi se deforma fata,ma trezeam si incepeam sa plang din senin fara motiv,ganduri suicidale,contemplam mereu cum o sa ma omor si asa mai departe.
La un moment dat,eram convins ca am innebunit, vedeam lucruri care nu erau acolo. Aveam tot felul de iluzii si probleme mintale grave, dar astea, majoritatea problemelor pe care le intampinam sunt doar in mintea noastra.
In realitate nu e totul atat de negru si sumbru cum pare, doar ca ne place sa dramatizam totul.Suferim degeaba,nu ne ajuta cu nimic.
Si hai sa zicem ca exista totul ca in biblie,Dumnezeu,ingeri demoni, etc.
In cazul asta, tu de ce le dai la demonii astia apa la moara? Tu practic ii hranesti cu frica ta, cu neputinta ta si umilinta ta.
Tu ar trebui sa te detasezi total de persoana care ai fost in ziua aia si sa spui clar si tare"ALA NU AM FOST EU".
De ce te atasezi de durerea ta? In loc sa o invingi, spunand NU sunt eu Acela.Nu vine nimeni sa te judece, cel putin nu acum.
Dupa ce murim, vom vedea.Dar pana atunci ai tot timpul sa iti repari greseala.
De ce alegi sa traiesti in mizeria ta?
Ma deschid si iti spun toate lucrurile astea pentru ca am fost in situatia ta, de fapt intr-una mult mai grava, eram convins ca ala e iadul si ca sufletul meu e pierdut.
Nu e nimic pierdut cat timp ai dragoste in tine.Cat timp iti pare rau de ce ai facut, dar sa iti para rau nu e de ajuns.
Acum singurul lucru care te poate ajuta e sa reflectezi asupra faptei si sa pui bucata cu bucata ca la un puzzle, sa te intrebi ce te-a determinat sa reactionezi in halul ala, esti o persoana impulsiva de fel etc si sa cauti raspunsuri.
Daca stai suparat si esti prea umil sa ti-o ierti vreodata, nu ai sa faci nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Un duh mâhnit usucă oasele.
Maniati-va si nu păcătuiți, dar sa nu apună soarele peste mania voastră.
In Biblie sunt atatea învățături de care daca ținem seama vom trai in pace cu toți oamenii daca acest lucru tine doar de noi.Citește Biblia si roaga-te lui Dumnezeu pentru iertare, si la fel roaga-i si pe părinți sa te ierte.Eu sunt sigura ca te-au iertat de atunci doar tu nu observi lucrul acesta. Si multumeste-i lui Dumnezeu ca te-ai oprit la timp.Eu daca as fi in locul tau nu as face atata caz, si as începe o noua viață in Domnul Isus.El te iubește si s-a sacrificat pentru noi păcătoșii ca sa putem fi iertați de Dumnezeu si mântuiți.

| Dalmore a răspuns:

Se numește vinovăție. Pari cam bolnăvior, ar trebui să te vadă un psihiatru. Serios.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Dalmore):

Ziua aceea o sa ma urmareasca toata viata pana la final, eu nu pot sa uit eram atat de furios ca am simtit ca nu ma pot controla.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Dalmore):

Am 23 de ani si 1, 85 inaltime sunt slab ca un caine puteam sa fac puscarie pe viata pentru crima de gradul 1 nici parintilor mei nu le-a venit sa creada pe moment ca de la o stare de nervi era sa ii omor pe loc.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Salutare „Marius"!
Nu știu dacă faza cu mormântul o fi reală, dar o să te urmărească toată viața presupun! Mai ales după ce o să-i pierzi! Dar încearcă să te bucuri de prezența lor încă, să sperăm că nu vor păți nimic!
Dacă vei încerca să uiți, îți va fi greu! Iar de fiecare dată când o să vezi/auzi despre un caz asemănător o să-ți amintești!
Dar încearcă să-ți ceri scuze dacă crezi că e necesar și fi puternic! Fi sigur că ei te-au iertat! Deoarece ei sunt părinții tăi și ei țin la tine!
Noroc!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nici nu sti cat de rau imi pare de ceea ce am facut, numai cand ma gandesc imi vine sa plang caci eu in sufletul meu stiu ca am gresit.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Am simtit nevoia sa spun cuiva ceea ce am facut ca sa ma descarc ca sa imi iau o piatra de pe inima.

| Sonia822 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Mergi si zile sa te ierte! Stai in 4 labe, ca e grea privirea lor! O sa fie o zi grea, dar apoi vor veni zi-le bune!

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

Mergi si la preot, pentru ca e trecut in Biblie ca fiind cel mai greu pacat. Trebuie sa te ierte si Dumnezeu, ca sa poti merge inainte.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Probabil ca de aceea cand am inceput sa citesc Biblia pentru prima data am vazut ca s-a asezat pe gresia din bucatarie aceea molie gri cu un pic de maro pe el amestecat. Cred ca de asta, eu cand am citit cartea m-am gandit la pacatele mele si la ziua aceea si la cat de furios am fost si mai ales privirea din ochii mei, cred ca de aia au inceput parintii mei sa planga sau uitat in ochii mei si sau speriat, au vazut ei ce au vazut.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Sonia822):

Crede-ma ca nu am curajul sa merg la un preot pentru ceea ce am facut.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Sonia822):

Ne-am impacat dar eu nu am liniste nu pot sa uit ziua aceea cat de furios am fost si aceea furie si manie care ma cuprins daca nu ma opream la timp ii distrugeam pe amandoi si muream in puscarie.

| Sonia822 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca n-ai curaj sa vb cu preotul, atunci mergi tu singur la Biserica, la moaste, citeste niste acatiste, stai acolo singur si cere iertare. Asta ti-ar spuse si preotul. Daca citesti acatistul si te concentrezi, eliberezi o forta care se indreapta acolo unde trebuie si aseaza lucrurile. Si lucruri bune se vor intampla. Trebuie sa inveti sa-ti controlezi furia. Mergi la sala, loveste sacul de box, toti avem frustrari si neimpliniri, dar ne controlam. Mergi si alearga prin parc, sau pe stadion, te descarci. Fa sport, ajuta sa te descarci.

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

Acatistul Sf Nectarie si Acatistul Sf Dumitru. Tine-ti mintea ocupata. Ajuta mult.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Sonia822):

Atunci cand am sarit sa il distrug pe tata, mama a tipat si a rabufnit in plans, tata a incremeint cand s-a uitat in ochii mei eram atat de furios ca nu mai gandeam cum trebuie. Daca nu ma opream la timp ajungeam la puscarie pentru asta mai ales ca sunt si slab ca un caine 1.85 inaltime m-ar fi distrus aia acolo cand ajungeam.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Simt ca am sa ma caiesc amarnic pentru asta.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

O să treci peste asta! Ești special și Dumnezeu ține la tine...
Bine, eu nu sunt așa de religioasă, așa că nu știu dacă m-am exprimat destul de „ok" dar fie! Fi puternic și o să reușești să treci peste această „povară" sufletească!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

"O să treci peste asta!" nu pot amintirea asta mi-a rams in suflet imi amintesc la perfetie toata ziua de dimineata de cand m-am trezit pana seara cand m-am pus sa dorm si mai ales privirea aceea urata pe care o aveam cand m-am uitat in oglinda la baie.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Încearcă să nu te gândești atât de mult la asta!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da, dar atunci cand sunt singur si ma plictisesc stau asa pe moment si ma gandesc la viata mea prin cate am trecut si la ce s-a intamplat si la ZIUA aceea, asta o sa ma urmareasca toata viata pana mor. Nu o sa fiu fericit niciodata si nici nu voi avea pe nimeni alaturi pentru ca eu stiu ca daca nu m-am putut stapani atunci nu voi putea nici atunci cand ma voi certa cu viitoarea partenera de viata, am sa raman singur toata viata pentru ca imi pare rau pentru ce am facut iar amintiriile ma chinuiesc.

| Sonia822 a răspuns:

Stii cat s-a chinuit ma`ta sa te aduca pe lume? Stii ca la nastere se taie pzda? Vai, ce rusine ingrozitoare, cim sa-i umilesti in halul asta? P-aia care te-au crescut de mic, te-au sters la fund, ti-au gatit mancare, ti-au dat bani ca sa fii fericit? Sa-i bati? SA-I BATI? Nici ala de la Caracal nu si-a batut ba, parintii! Mergi acasa stai in genunchi si pupa-le picioarele! Sceleratule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gata băi cu biblia și cu religia voastră, ipocriților, îl băgați în sperieți pe săracul om, și dacă tot ați deschis subiectul, în fața lui Dumnezeu păcatele au o măsură egală, dacă minți, în fața lui e tot una cu omorâtul, nu există păcat greu sau ușor, dacă îți pare rău, te spovedești, ceri iertare și te rogi e ok, poți să fii calm, Dumnezeu iartă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intamplari de astea am avut si eu cu parintii si nu doar odata de nenumarate ori, maicamea ma blestemat si de cativa ani numai rau imi merge, zilnic am ganduri de sinucidere.acum ma inteleg perfect cu mama o iubesc mai mult decat orice pe lumea asta dar degeaba simt ca toata viata ma vor urmari blestemele ei. daca nu teo blestemat esti norocos
Te duci si te spovedesti. dar tine minte daca teo blestemat nici 20 de popi si preoti nu te scapa, doar dumnezeu te poate ierta, dar pana la iertare vei intampina multe greutati, chiar daca nu teau blestemat dumnezeu iarta greu acest pacat.ar trebui sa te duci si la un psiholog si la un duhovnic ca sa fi impacat cu tine insuti, daca nu te duci vei avea tu de suferit. ai grija de tine si de parintii tai, pretuiestei cat sunt in viata, cand nu vor mai fi atunci o sa vezi cum e. eu din cel mai agresiv si violent om am devenit cel mai iubitor, nu exista zi sa nu o pup pe maicamea si sai mangai chipu, iar cand nu o fac ma simt rau parca turbez, nu rezist cateva ore fara o pup si sa ii mangai chipul. Apropo iti poti cere iertare si parintilor nu conteaza ca ai facut-o deja sa simta ca regreti ce ai facut. si da in afara de crima si sinucidere lovirea parintilor este cel mai mare pacat!

| Helper07 a răspuns:

Daca iti pare rau, cerei iertare lui Dumnezeu prin rugacine si te va ierta. Cerele iertare si parintilor in caz ca n-ai facut-o inca.

| Stefan927 a răspuns:

Salut, au trecut 2 ani de atunci, ai reușit să treci de acel moment?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Stefan927):

Am reusit intr-un fel sa trec peste asta.