| MinLisa a întrebat:

E adevarat ca daca mergi la cineva sa iti citeasca in tarot nu ai voie sa te spovedesti 3 ani? Daca da, de ce?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ar trebui să/ți ceri iertare lui Dumnezeu imediat și să și mărutisești cuiva păcatul tău, Cu demonii nu e de glumit. Așa cum un părinte se bucură dacă un copil își recunoaste și regretă greșeala și Dumnezeu se bucură dacă o faci cât mai repede.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au ajuns la spovedanie sa iti ceara dosar cu sina si te intreaba tot ce ai facut in ultimii 3 ani?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este adevărat. Dacă te iei după toate super-stițiile ajungi să nu mai poți trăi. Știai de exemplu că în zilele săptămănii care conțin litera râ nu ai voie să faci sex, că e păcat, de exemplu râmbătă? Sau că în Biblie nu sunt doar 10 porunci și reguli ci 600, printre altele să nu mănânci iepure și cămilă?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca cica ar fi pacat din punct de vedere religios.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred ca ai incurcat un pic. De spovedit ai voie sa te spovedesti, dar nu ai voie sa te impartasesti.
De ce?
Pentru ca dupa ce ai facut niste pacate foarte grave gen desfranare, adulter, omucidere, savarsirea de magie (tarot si altele) nu poti sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului. Trebuie sa astepti o perioada de pocainta sa-ti dai seama de gravitatea deosebita a pacatului tau.

| Meme10Memu a răspuns:

Exista demoni si Satan.

| Irinel15123532 a răspuns:

Tatal tau si mama ta iti spun urmatoarele '' Draga mea, de ziua ta vrem sa iti cumparam o masina, iti spunem asta acum, fara sa mai fie o surpriza pentru ca vrem sa stim ce masina ti-ai dori''

Esti brusc foarte bucuroasa, discutati pe tema asta, apoi astepti. In timp ce astepti, te gandesti ''Oare au vorbit serios? Oare se pot tine de cuvant? Daca nu au banii necesari totusi? Daca nu imi vor lua modelul pe care il vreau eu? ''
Si mergi sa ''ghicesti in carti'' sa afli un raspuns, acest lucru inseamna lipsa de incredere in parintii tai.
Daca Dumnezeu iti promite ceva, fii sigura ca se tine de cuvant, ai incredere in El.
Aceste ''preziceri in viitor'' nu sunt doar o insulta la adresa Lui Dumnezeu, dar iti vor lua doar banii inutil, nici macar cei care iti prezic viitorul nu se cred pe ei insisi, pentru ca viitorul este in mana Lui Dumnezeu, dar nu trebuie sa creada ei, este de ajuns pentru ei sa crezi tu, daca ii ceri ajutorul Lui Dumnezeu intr-o problema, de ce te indoiesti de El? Pentru ca nu il cunosti pe Dumnezeu, si este greu sa te increzi in cineva pe care nu il cunosti, citeste noul testament si cunoaste-L pe Domnul Iisus Hristos.

Filipeni 4:6-7
Nu vă îngrijoraţi de nimic, ci, în orice lucru, aduceţi cererile voastre la cunoștinţa lui Dumnezeu, prin rugăciuni și cereri, cu mulţumiri. Și pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile și gândurile în Hristos Isus.

Nu cred ca ar trebui sa nu te spovedesti 3 ani, ci cred ca ar trebui sa te spovedesti imediat ce ai facut acest pacat si sa nu il mai repeti.
Daca nu ai incredere in preot din diverse motive personale, atunci spune-i Lui Iisus ce ai facut, pacatele tale. Oricum preotul nu iti poate ierta pacatul, el doar se roaga impreuna cu tine, te ajuta cu sfaturi din cuvantul Lui Dumnezeu, dar nu este un intermediar intre tine si Dumnezeu, doar Domnul Iisus Hristos iti poate ierta pacatul prin jertfa Lui. Daca vrei sa primesti mantuirea, El ti-o va da.

| marinaru777 a răspuns:

Cu cat te spovedesti mai repede cu atat mai bine, mari duhovnici ai Romaniei parintele Arsenie Boca dadea Canon sa nu mai faci pacatul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Poate ca preotul duhovnic iti da Canon sa nu te impartasesti 3 ani, el hotareste, dar de spovedit trebuie sa te spovedesti, fiindca e pacat sa mergi la vrajitori, si trebuie sa-ti marturisesti acest pacat.

| NoisyLight a răspuns:

Nu este vreun păcat. Orice preot adevărat îți va spune că nu este păcat. Nu te lua după useri spălați pe creier care încă trăiesc în Evul Mediu, așa cum este userul pacatosulBogdan.