| TudorFox a întrebat:

E adevarat ca Dumnezeu e femeie?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve nu este nici femeie nici barbat astea sunt concepti umane, iahve nu poate fi reprezentat

| Celcestietot a răspuns:

Nu este cum spune Ariana Grande!

| SilentRain a răspuns:

Nu știm, nu s-a uitat nimeni sub rochiță lui

| Bizon95 a răspuns:

Isus e nascut din femeie, si e fiul lui D-zeu
implicit se ghiceste faptul ca D-zeu ar fi barbat
iar TristanTzara ti-a dat un citat care e foarte posibil sa fie pur simbolic (adica respecta femeia ca D-zeu este si in ea)... SAU NU (sa nu fie pur simbolic)

dar NICAIERI auzit vreo declaratie sus si tare ca D-zeu ar fi femeie, barbat, sau... aaaaa... FIINTA UMANA, "a creeat omul dupa chipul si asemanarea sa" NU se califica, inseamna ca doar arata ca un om, NU implica si faptul ca ar fi om

iar cum in mod evident e nemuritor, atunci nu are nevoie sa se reproduca, chiar daca din cand in cand mai face cate un fiu, nu inseamna ca are NEVOIE

rezulta ca... D-zeu ar putea fi o entitate fara gender

| TristanTzara a răspuns (pentru Bizon95):

Cei drept folosește pronume de al treilea gender, El (a nu se confunda cu el).

| Octavian199 a răspuns (pentru Bizon95):

Iisus nu e zeul evreu, doar un profet.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E transgender.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Domnul Isus i-a spus Tata. Pe noi ne-a învățat rugăciunea Tatăl nostru, a dat un sfat, sa nu se numească nimeni, tata ( părinte) fiindca unul singur este tatăl nostru, cel din ceruri...

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.

| TristanTzara a răspuns:

Am mai spus asta, Biblia spune clar:
"Linsul femeii in p***a, nu e pacat, ba chiar ii place DOMNULUI căci DOMNUL e femeie și El"
Pompei 13:24

| Helper07 a răspuns:

De unde pana unde?

| Raullalu a răspuns:

Dumnezeu a vorbit tot timpul despre El la masculin.
Daca Tatal tau e si femeie are o problema.
E cea mai jalnica intrebare.