| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca Dumnezeu nu exista pentru cei necredinciosi pentru ca pentru ei Dumnezeu nu va face nimic special? Dumnezeu exista doar pentru credinciosi, nu? Adica doar pe credinciosi ii va ajuta? Adica necredinciosii nu vor vedea nici un semn de la Dumnezeu?

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu iti inchipui o treaba nu e clar ca doar tu o vezi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu suferi de o deduplicare de personalitate? Pui intrebari si personalitatea ta dubla raspunde la ele?

| mentholinks a răspuns:

Chiar daca exista, Dumnezeu nu va judeca oamenii dupa credinta ci dupa faptele lor.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Daca au fapte bune DAR le fac mecanic doar din motiv ca este bine sa faca fapte bune pentru ca asa stiu ei ca e bine datorita constiintei primite de la Dumnezeu fara sa-l recunoasca pe Dumnezeu ca o persoana si fara sa se gandeasca sau sa creada cu adevarat in Dumnezeu ca fiind o persoana risca sa fie in realitate oameni RAI din punctul de vedere al lui Dumnezeu care fiind o persoana doreste sa fie slavit si sa i se arate recunoastere sau recunostinta. Necredinta este o stare grava inaintea lui Dumnezeu. Apocalipsa 21:8. A manifesta necredinta pentru a fi in rand cu lumea sau pentru a nu displacea lumii este LASITATE. Iata cum omul este sclav al oamenilor: face fapte bune dar doar pentru a nu face rau oamenilor sau isi raporteaza faptele bune doar la oameni fiind ateu sau necredincios. Iata cum omul este sclav lui insusi: face fapte bune fata de el insusi tinand cont doar de parerile lui si NU de parerile sau vointa lui Dumnezeu consemnata de Dumnezeu in Biblie.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Cainta in sine este o fapta pentru ca presupune orientarea constienta si voita a gandurilor prin alegerea de a dori sa se caiasca. Cultivarea credintei prin acumulare de cunostinte despre Cristos si Dumnezeu este o fapta. Alegerile sunt fapte pentru ca implica actiuni de orientare constienta a gandurilor. Fapte NU presupune doar efort fizic cu membrele corpului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e! Dumnezeu exista doar PENTRU credinciosi! Doar pe credinciosi ii scrie Dumnezeu in cartea vietii! Necredinciosii primesc si ei de la Dumnezeu lucruri bune precum ploi si sanatate si hrana si urmasi DAR ei nu sunt binecuvantati in sensul ca ei sunt mereu frustrati deoarece privesc viitorul cu neincredere si fara speranta SIGURA! Necredinciosii nepunandu-si increderea in Dumnezeu ci doar in oameni si bogatii e ca si cum ei locuiesc pe nisipuri miscatoare desi aparent au de toate. Credinciosii au un viitor luminos si sigur chiar daca adorm in moarte. Daniel 12:1-5. Ioan 5:28, 29. Apocalipsa 21, 22.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Biblia face deosebire intre moartea celor rai si a celor buni. Deci moartea celor buni este NET mai buna decat a celor rai. Cei buni care cred in Dumnezeu dar inca nu stiu modul corect in totalitate si nu apuca sa cunoasca acel mod corect murind desi predomina faptele bune in viata lor adica cei NEDREPTI si cei buni in mod complet care cred DAR si stiu modul corect de a se inchina lui Dumnezeu adica cei DREPTI. Cei RAI nu intra nici in categoria celor DREPTI si nici in categotria celor NEDREPTI. "Va fi o inviere a celor drepti si a celor nedrepti" si NU a celor rai care sunt descrisi in Apocalipsa 21:8. Filmul vietii celor rai NU va fi memorat in nici o carte a vietii. Tot ce au facut cei rai va fi UITAT pentru totdeauna. Aceasta uitare inseamna moartea a doua. Cei NEDREPTI se incadreaza printre cei care progreseaza inspre apropierea de Dumnezeu pana in clipa mortii iar Dumnezeu vazand un astfel de progres si o astfel de dorinta de apropiere de Dumnezeu, le va acorda sansa prin inviere de a continua acest progres pana vor cunoaste in totalitate modul corect de a se inchina lui Dumnezeu. Un criminal in inchisoare care se caieste si doreste sa se intoarca la Dumnezeu DAR nu mai apuca pentru ca este executat va fi inviat de catre Dumnezeu deoarece Dumnezeu il va incadra in categoria celor NEDREPTI, DAR un bogat care pana moare traieste in imoralitate fara sa se caiasca si fara sa creada in Dumnezeu si il ignora pana moare atunci la moarte trece de fapt in stadiul de moartea a doua din care nu mai exista revenire la viata. Apocalipsa 21:8.

Doar Dumnezeu este capabil sa faca deosebirea intre cei DREPTI, NEDREPTI sau RAI. Doar Dumnezeu poate discerne daca un fost raufacator se caieste cu adevarat. Cainta NU este un lucru usor sau facut mecanic. Dumnezeu poate sa-l ajute pa un fost raufacator sa se caiasca cu adevarat daca raufacatorul gaseste suficiente informatii bune si alege cu adevarat sa se caiasca. Cainta vine dintr-o inima curata sau plina de remuscare si coplesita sau "zdrobita" la amintirea faptelor rele comise in trecut si care corespunde vointei lui Dumnezeu. Cainta fata de oameni sau in felul lumesc NU este cainta. De exemplu: daca unui criminal ii pare rau doar fata de persoana pe care a ucis-o in fata lui Dumnezeu NU este cainta. Cainta adevarata este in raport cu Dumnezeu si vointa lui Dumnezeu. Regele Manase si-a ucis chiar si proprii copii nevinovati DAR pentru ca s-a cait in raport cu Dumnezeu atunci Dumnezeu l-a trecut in categoria celor NEDREPTI cu drept de inviere. Cei DREPTI sunt cei care NU au facut pacate grave in decursul vietii lor precum Daniel caruia Dumnezeu I-A PROMIS ca il va readuce la viata. Daniel 12. De fapt Daniel impreuna cu raufacatorul rastignit de la dreapta lui Cristos sunt printre singurii oameni din Biblie carora Dumnezeu Tatal si Cristos le-a promis revenirea la viata sau invierea. Daniel este din categora celor DREPTI. Raufacatorul rastignit de la dreapta lui Cristos este din categoria celor NEDREPTI pentru ca s-a cait imediat inainte de moarte fara sa fi avut fapte corespunzatoare caintei. Raufacatorul rastignit din stanga lui Cristos care NU s-a cait sau NU a stiut ca este necesar sa se caiasca sau care a avut constiinta atat de insensibila corespunde exemplului de om RAU care nu va fi readus la viata si care a trecut direct in moartea a doua conform cu Apocalipsa 21:8.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hristos S-a aratat in aceasta lume ca prieten al pacatosilor: "N-am venit pentru cei drepti, ci pentru cei pacatosi, ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E cineva sanatos sau fara pacat? NIMENI! Toti oamenii sunt pacatosi bolnavi si mor. Aici Cristos s-a referit la boala spirituala. Nu confunda boala spirituala cu pacatul legat de ADN si care produce moarte tuturor oamenilor. Si DA a venit si pentru cei nedrepti. DAR daca cei nedrepti NU vor sa se caiasca sau nu vor sa accepte tratamentul atunci cand ei mor merg direct in moartea a doua din care nu mai exista revenire la viata. Apocalipsa 21:8.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exista, fie ca tu crezi sau nu, El ii iubeste enorm si pe credinciosi si pe necredinciosi, pe cei credinciosi dumnezeu ii ajuta cu putere, iar pe cei necredinciosi ii cheama cu dragoste sa vina la el

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu ii cheama pe necredinciosi la el pana la un timp fixat: fie moartea fie Armaghedonul.
Daca sunt necredinciosi pana la moarte sau pana la Armaghedon atunci ei trec direct in moartea a doua. Apocalipsa 21:8. Dumnezeu ii cheama pe necredinciosi la el DAR daca ei refuza sa-l cunoasca si sa creada in el si sa se caiasca si sa abandoneze pacatele grave pana la moarte sau Armaghedon atunci ei trec direct in moartea a doua.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este adevarat, dumnezeu nu trimite oameni in iad, asta nu este dorinta lui, oamenii sunt cei ce aleg sa mearga in iad atunci cand ii intorc spatele lui dumnezeu. dumnezeu face tot ce poate, dar daca ai ales sa il respingi, dumnezeu nu iti poate forta decizia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu respecta decizia omului fie ea rea sau fie buna insa NU a prevazut existenta iadului ca un loc de chin. De fapt omul rau culege roadele rele ale faptelor lui imediat ce face fapte rele. Imediat ce omul face fapte rele constiinta lui este "patata" sau influentata negativ. Lui Dumnezeu nu-i face placere sa chinuie sau sa faca rau. Dumnezeu daca ucide o face repede fara sa tortureze. Cel care era omorat cu pietre murea destul de repede insa o astfel de moarte era in cele din urma cauzata de om la ordinul lui Dumnezeu. Doar Diavolului ii face placere sa tortureze sau sa chinuie. Dumnezeu nu i-a lasat pe demoni sau Diavol sa-si faca un al doilea loc de tortura sau incercari pentru umanitate numit iad. In realitate iadul nu este un loc de chin ci locul sau spatiul unde ajunge trupul unui cadavru. In Apocalipsa 20, 21 spune ca insusi Diavolul va fi aruncat in lacul cu foc sau in gheena sau moartea a doua. Asta inseamna ca Dumnezeu va angaja ingeri ca sa-l chinuie pe Diavol chiar in locul unde odinioara a fost stapan? NU! Dupa ce va prelua controlul asupra intregii creatii Dumnezeu NU se va mai ocupa de vreo entitate rea. Ingerii si oamenii care vor trai vesnic vor fi memorii vii in amintirea celor petrecute in trecut cand raul sau Diavolul sau oamenii rai existau in univers. Si in plus Dumnezeu NU tine o manie pe vecie. Dupa ce entitatile rele nu vor mai fi lui Dumnezeu nu-i va mai face placere sa-si aduca aminte de evenimentele rele care au avut loc in trecut. In Biblie nu scrie nicaieri ca gheena sau lacul de foc vor fi aruncate in alt lac de foc sau in alta gheena. Moartea nu va mai fi in univers pentru ca va fi aruncata in lacul de foc. Moartea nu e o baba imbracata in negru si cu gluga cu coasa, ci o stare. De aici rezulta ca lacul de foc sau gheena nu sunt locuri propriuzise ci sunt stari nonexistentiale descrise in mod simbolic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dragul meu prieten, te inseli, iadul este un loc unde vor fi aruncati diavolul si oamenii necredinciosi, si fiecarui om i se va da pedeapsa in functie de ceea ce a facut, scrie in biblie ''si vor fi munciti zi si noapte, vesnic''

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Moartea a doua sau NONEXISTENTA e o "munca" prin care entitatea rea e redusa la NIMIC. La Dumnezeu exista doar doua stari: viata ( EXISTENTA ) sau moartea ( NONEXISTENTA ). Moartea e de doua feluri: moartea si moartea a doua. Moartea a doua va exista pentru totdeauna. Moartea simpla va fi aruncata in moartea a doua simbolizata prin "lacul cu foc". Iadul e locul unde ajunge un cadavru. In iad moartea simpla isi produce efectul: cadavrul se descompune si se imprastie in tarana sau se amesteca cu pamant sau se contopeste cu pamantul. Iadul nu e acelasi lucru cu lacul cu foc ce reprezinta moartea a doua. Apocalipsa 20:14: "Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc." Iadul sau cimitirele sau locurile de ingropaciune NU vor mai exista. La Apocalipsa 20:10 scrie ca Diavolul si fiara sau guvernarea umana vor fi aruncati in lacul cu foc adica moartea a doua sau NONEXISTENTA ETERNA. Ceva nu poate arde la infinit decat daca e intretinut de Dumnezeu precum Soarele. De fapt moartea a doua nu este necesar sa fie intretinuta pentru ca ea simbolizeaza starea de NONEXISTENTA ETERNA SAU TOTALA. Dumnezeu nu a dat o lege pentru lacul cu foc pentru ca lacul cu foc NU e un loc sau un corp cosmic precum Soarele, adica lacul cu foc este doar O STARE de NONEXISTENTA ETERNA din care NU exista speranta de revenire la viata sau EXISTENTA. O astfel de stare e ca "un chin sau ca o munca eterna" dar care NU e realizata sau intretinuta de NIMENI adica nici chiar de Dumnezeu. E vorba de o "munca" simbolica ale carei efecte sunt permanente sau continue adica starea de NONEXISTENTA este continua sau fara incetare sau eterna. Diavolul NU are cum sa arda pentru ca este imaterial sau este un spirit. Moartea NU are cum sa arda pentru ca este doar o stare de nonexistenta. Cand ma refer la EXISTENTA ma refer la existenta structurala sub forma unei entitati vii SAU existenta conceptuala ca stare sau forma de organizare. Guvernele umane sunt o forma de organizare. Moartea simpla e o existenta conceptuala de stare sau o stare. Diavolul e o structura sub forma unei entitati vii cu constiinta de sine sau o persoana imateriala sau spirituala sau simplu spus un spirit.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Dumnezeu nu uita pe nimeni. Daca cineva e necredincios El il va ajuta oricum.

| anonim_4396 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Exista moartea a doua: Apocalipsa 21:8. Unii bogati incearca sa faca ceea ce doar Dumnezeu poate sa faca. Ei incearca sa-si stocheze in memorii foarte mari filmul vietii lor. Dar ce folos? Pentru ca acele filme sunt incomplete si mai rau NU vor putea fi integrate sau copiate intr-o retea neurala biologica chiar si artificiala a unui Android care NU va putea sa simta nimic si NU va avea constiinta ci cel mult un program robot care va prelua anumite informatii stocate si le va emite prin niste boxe. Un Android NU se va putea compara NICIODATA cu o structura biologica vie.

| Teffan a răspuns:

Mie imi place de tine ca iti raspunzi singur la intrebari.