| Antisistem11 a întrebat:

E adevărat că în trecut unele triburi africane se inchinau sarpelui?

9 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Adevarul este ca nu putem stii cu exactitate. Totul se bazeaza in acest caz pe presupuneri, nu pe dovezi directe

| doctorandus a răspuns:

Se pare ca inainte sa le rada babilonienii Templul, evreii se inchinau la sarpele Nehushtan.

Vezi documentarul BBC Bible's Buried Secrets. Prezinta o femeie tanara, sexy, ateista, care preda Biblia ebraica la universitate (acum a ajuns profesor universitar deplin).

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns:

Nu, cine a spus tampenia asta? Triburile africane aveau si unele dintre ele mai au inca multe zeitati diferite.

| DonEduardo a răspuns:

Ce visezi, mai?

| DonEduardo a răspuns:

Desigur ca nu. Diavolul e un concept in religiile iudaice. Or avea niste zei-serpi, insa categoric nu Diavolul.