| Teodor168 a întrebat:

E adevărat ca Sfânta Lumina(cea de Paști) nu arde corpul in primele câteva minute? A fost cineva acolo ca să-mi confirme?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Nu am fost acolo. Dar stiu ca e adevarat. Oamenii iau acel foc si si-l pun pe mani, fata, par.

| RAY a răspuns (pentru Dandanache):

Cum sti ca e adevarat daca nu ai fost acolo? daca tu ai fi martor la o crima cum era sa spui x la omorat pe y dar nu am fost acolo

| RAY a răspuns (pentru Dandanache):

Pastele e o inventie religioasa, iisus nu a spus vreodata sa se inlocuieasca pastele evreu, nu vad de ce ar un zeu ar face asemenea scamatori

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pastele este o sarbatoare pagana dedicata unei Zeite, era o sarbatoare a fertilitatii. Chiar numele paste (easter) vine de la numele ei, "Ishtar".
Evreii au furat-o si au transformat-o intr-un masacru al mieilor si o dedica presupusului isus care era tot un evreu.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Lumina este aprinsa de episcop, in prezent 200-300mil cati ortodocsi sunt, toti cred ca este aprinsa de Dumnezeu. E culmea ca oamenii decid data acestei sarbatori, data cand va fi aprinsa lumina. Pana si unii episcopi au afirmat ca este aprinsa folosind o lampa. Mi-ar crapa obrazul de rusine sa intru acolo, sa aprind lumanarile, si sa ies si sa spun ca lumina este sfanta. Nu e de-ajuns, mai trebuie sa spuna ca lumina face si minuni.

| RAY a răspuns (pentru Dandanache):

Cum poti pune foc pe par si sa nu arda? tu ai facut vreodata fizica la scoala?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Invat si am invatat. Dar acel Foc Haric nu arde nimic in primele minute. Este o minune dumnezeiasca!

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cum sa nu arda omule parul, parul e ceva extrem de inflamabil, incredibil in ce tara traiesc, trezitiva la realitate, de ce nu se arata dumnezeu tuturor? de ce sar arata dumnezeu doar atunci prin asemenea scamatori? dumnezeu e magician?

| Nitroblast a răspuns (pentru RAY):

Tot ce nu puteti explica ziceti ca nu se poate. Desi exista argumente si dovezi. Vrajeala, nu se pune problema de asta ca nu ma crezi. Nu vrei sa crezi. Asta e altceva.

De-a dreptul jalnic. Sunt sigur ca si daca te duci acolo si iti treci focul prin par si nu te arde, ca apoi sa ti-l pui pe fata si sa nu simti nimic, tot nu vei crede.

Ochi au, dar sunt orbi.

| RAY a răspuns (pentru Nitroblast):

Unde sunt dovezile hai prezinta macar una singura, nu e adevarat asa ceva din contra eu sunt curios de natura din jurul meu dar doresc dovezi nu minciuni, deci dovedestemi ca parul nu ia foc, tu ai crede pe cineva care ar spune ca zeus face minuni de astea? nu, nu ai crede ai cere dovezi

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici parul nu ia foc, asta e maxima prostiei

| T0T a răspuns:

Nu e adevărat. Culmea e că doar ortodocșii confirmă.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Mormantul este pazit de sute de ani de niste musulmani.
Cand sunt intrebati de lumina sfanta acestia zambesc si nu raspund nimic.

http://ro.blastingnews.com/......39973.html

| TrăieşteClipa a răspuns:

Https://youtu.be/S66f87b05oM

Si un copil poate sa treaca rapid cu mana prin flacara unei lumanari fara sa se arda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e adevarat. Sunt destule filme doveditoare pe Youtube ale celor care au fost acolo si au experiat lumina trimisa de la Dumnezeu. Hristos este "Lumina din Lumina" Tatalui Ceresc.
Cei care cred in Dumnezeu, cred ca El are si puterea de a trimite lumina si focul nevatamator de la Ierusalim pentru adeverirea inca o data a credintei ortodoxe, deoarece numai la rugaciunile ortodocsilor, Hristos trimite Focul Sfant din Cer.

Cei care nu cred ca Hristos poate trimite foc din Cer, nu cred in El, sunt atei.

Sunt 3 forme de ateism: negarea, erezia si tacerea.
Deci sa nu se mai mire nimeni ca sectantii si cu ateii incing hora draceasca impotriva Adevarului care este Hristos Ortodox.

In sec. al XVI-lea, cand armenii au ocupat Biserica Sf. Mormant, Focul Sfant a iesit dintr-o coloana pe care a despicat-o. Sunt fotografii doveditoare pe net.

https://www.youtube.com/watch?v=RaI2hXyg-fM

https://thumbs.dreamstime.com/......062584.jpg

| Nitroblast a răspuns:

Ba, unii dintre voi puteti si sa inghititi focul ala si tot o sa spuneti ca nu e adevarat.

Da, asa este, nu arde. Cam greu de explicat asta pentru paganii/ateii de aici, dar tot pe a lor o tin, cu sau fara argumente.

| RAY a răspuns (pentru Nitroblast):

Omule cand o sa te vad eu ca te joci cu focul o sa te cred eu, nu trebuie explicat si dovedit atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Asta nu poate fi explicata nici pentru crestini, nu doar pentru atei si pagani. Dar normal ca, crestinul ignorant crede si fara sa stie ce-i acolo cu adevarat.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cei acolo cu adevarat? Photoshop? sau Adobe After Effects?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu stie nimeni ce-i acolo. Numai arhiepiscopul sau patriarhul stie ce face acolo sa obtina asa zisa "lumina sfanta".
Totusi care-i diferenta intre "lumina sfanta" si lumina obisnuita? Nu cred ca ti-ai da seama de diferente daca ti-as vinde o lumanare aprinsa cu bricheta.

| Dandanache a răspuns (pentru Nitroblast):

Paganii, ateii, dar si catolicii si crestinii protestanti.