| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca ura si mania il consuma pe om si il impinge sa comita fapte pe care nu si le-a dorit?

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da, este adevărat. Dacă ai urmărit vreodată seria Star Wars de la partea 1 până la partea a 3-a inclusiv, îți vei da seama că, chiar așa este.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie sta scris:"Maniati-va dar nu păcătuiți si sa nu apună soarele peste mania voastră", De asemenea "Nu dați prilej diavolului". Iubirea vine de la Dumnezeu pe când ura si mania de la diavol.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ura asta pe care o am fata de mama cred ca are legatura si cu ce e scris in Biblie "Vrăjmășie voi pune între tine şi femeie, între sămânța ta și sămânța ei. Aceasta îţi va zdrobi capul, şi tu îi vei zdrobi călcâiul." (Geneza 3: 15) daca nu se baga tata o omoram mai ales ca i-am tras cateva palme si am prins-o de gat si i-am spus "javra dracului" ia a inceput sa planga dar eu stiu ca am comis un pacat de moarte atunci cand mi-am batut propria mama chiar si tata s-a uitat la mine si a inceput sa planga vazand ce am devenit si mi-a parut rau dar eu am fost umilit mereu si in copilarie si dupa 18 ani prieteni nu prea am avut si aceia pe care i-am avut nu au mai vrut sa vorbeasca cu mine.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Viata e de rahat.

| sadrian46 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da. și de ce vine de la diavol? Asta poți să explici?
Sau toci oamenii la cap cu vorbe nerumegate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Precizează. Viața ta, pute a rahat, de acolo ai tras concluzia și o aplici la toată viața, pe tot pământul pentru toți.
Asta nu este o propoziție, este durerea ta exprimată în 3 cuvinte.
Dacă spui ce te doare poți fi ajutat. Învață acum să vorbești, să te exprimi, spune ce te doare.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, ai acumulat tensiuni timp de 18 ani și le-ai descărcat acum.
Acum te-ai răcorit la suflet. Ieși afară, fă ceva și caută o prietenă.

| Mircea08 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Viata este exact asa cum fiecare si-o face. Pentru ca sa-ti construiesti o viata frumoasa mai intai trebuie sa stii ce este o viata frumoasa, sa o fi vazut pe undeva, sau macar sa o poti imagina. Cineva care se uita pe strada NUMAI dupa masini rosii nu le vede pe cele albastre. Asa e si cu viata, daca urmaresti doar oameni de doi bani care se lauda ca sunt cineva dar viata lor de fapt e praf, nu o sa vezi un model de viata care cu adevarat merita traita

| Mircea08 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Te voi ignora - de asemenea oameni trebuie sa fugi cat vezi cu ochii.