| Henrypericolpublic a întrebat:

E adevărată superstiția ca nu e bine sa speli sau sa faci reparații duminica sau de sărbători? Am auzit la ai mei.
Și am mai auzit ca cică nu ar fi bine sa te speli pe cap duminica.Sunt adevărate?

14 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Da, foarte buna bariera, dar cateodata mai faci si o infectie, mai mereu rolling on the floor

| EvilMayDie64 a răspuns:

Superstitiile sunt doar niste convingeri populare paranoide, n-o sa inceapa sa-ti mearga tie mai rau decat iti mergea pana acum doar pentru ca te duci sa lucrezi de Paste (din contra, iei mai mult la salariu).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai nespălat. Biserica e ok cu asta.

| AC4S4 a răspuns:

Crestinul trebuie sa aiba o zi in care sa stea mai mult in partasie, in rugaciune. Primii crestini aveau o astfel de zi. In limita in care este posibil, ar trebui oprite cat mai multe activitati obisnuite.
Traditional, duminica a ramas aceasta zi.

In primul rand trebuie sa ne ocupam in a-L cinsti pe Dumnezeu in acea zi, apoi sa ne ocupam si de lucruri precum incetarea activitatii fizice. Un om care spune ca-L cinsteste pe Dumnezeu doar prin incetarea activitatii fizice este ipocrit. Sunt destui oameni care nu se spala in zile de sarbatoare, nu fac curat, nu fac mancare - insa, nu ii vezi citind din Biblie, rugandu-se, mergand la biserica. Totusi, ei considera ca L-au cinstint pe Dumnezeu in acea duminica.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Un rege s-a spalat de 3 ori in timpul vietii, si a trait peste 70 de ani.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Mai il prindea cate un dus natural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Asta a derivat din tinutul sabatului. In ziua asta trebuie sa te dedici rugaciunii si laudei lui Dumnezeu, deci nu ai voie sa faci multe lucruri pe care le puteai face cu o zi inainte sau pe care le poti amana pana urmatoarea zi.
Daca ai cazut in mocirla normal ca te speli ca nu poti lasa treaba pentru maine.

| Henrypericolpublic explică:

Mulțumesc la toți pentru toate părerile. Problema era ca eu mă cam spăl des și când am auzit am vrut sa fiu sigur ca nu e ceva foarte rău. Dar îmi e greu sa nu fac nimic în aceasta zi mai ales ca în aceasta zi nu se lucrează ori eu îmi găseam mereu câte o activitate care implica munca.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

Asa și? Nu toți vrem sa trăim nespalati

| Mclaren12 a răspuns:

Este o dogma bazata pe frica crestinului. Daca ridica un pai duminica o sa fie pedepsiti de zeul evreilor. Un crestin mi-a zis mai de mult ca daca pune la spalat in masina rufe duminica, insusi Yehova o sa-i strice masina de spalat. Atat ii duce capul pe crestini. Probabil daca n-ar avea lemne taiate ar sta duminica in frig in casa doar ca sa nu-i pedepseasca Yehova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e foarte adevarat. Eu, dupa ce mi s-a ars ciorba intr-o duminica in care m-am spalat pe cap, nu ma mai spal pe cap duminica. Iar zilele saptamanii, la mine, in religia mea, se numesc duminica, duiminica 1, duminica 2 si asa mai departe.

| Donsavas a răspuns:

Nu speli tu hainele,le spală masina, deci nu e niciun păcat. După părerea unor indieni din triburi, e păcat sa te speli pe cap mereu, asa ca mai bine nu te mai speli deloc, niciodata.

| wpetterssone a răspuns (pentru Mclaren12):

Să-l întrebi de argumentul biblic.

| Mclaren12 a răspuns (pentru wpetterssone):

Sunt ferm convins ca acel crestin care mi-a zis bomba aia habar n-are nicio boaba de biblie. Nu a citit-o niciodata.