| Lyndsey a întrebat:

E atat de importanta religia? Ce parere aveti? Vreau argumente.

Răspuns Câştigător
| punkbuster9988 a răspuns:

In caz ca are legatura cu intrebarea precedenta: intr o relatie nu pui religia pe primul loc. Daca cineva renunta la iubirea vietii sale din cauza religiilor diferite e foarte grav.Persoana care nu renunta la religie in favoarea iubirii e fanatica nu credincioasa.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/G0RbLM4.png

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e deloc importantă.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Asta depinde de fiecare şi cât de importantă este pentru el.

| Axys a răspuns:

Sal Cred ca religia trebuie sa fie pe primul loc in sufletul omului nu pe ultimul loc.
Dumnezeu dea facut prin dragostea lui de asta zic religia sa tio pastrezi si in aldoilea rand dragostea happy

| AlexeHellsing a răspuns:

Religia este foarte importantă din cauza faptului că ea te îndrumă pe drumul credinței și te ajută să găsești calea Adevărul și Viața întru Mântuirea ta. Niciun om nu s-a născut cu aceste învățături despre Sfânta Treime și mijloacele de mântuire. De asta trebuie să învățăm și astfel să prea-nălțăm numele Sfintei și de Viață Făcătoarei Treimi.

| Ichnat a răspuns:

Eu sunt ateu cel putin asa vreau sa cred... cu toate astea nu am nimic impotriva la nici o religie tongue

| CălinPL a răspuns:

Religia e foarte importanta dar sa nu pui religia impotriva iubirii adevarate.

| Calininio a răspuns:

Religia nu este de loc importanta, din punctul meu de vedere. Importante sunt educatia, empatia si toleranta. Si nici una nu e dependenta de religie.

| RuxandraBianca a răspuns:

Nici religia, si nici traditiile, obiceiurile, popa, pastorul etc. nu sunt importante. poate doar putin. dar, in orce caz nu religia te mantuieste ci credinta in Mantuitorul Nostru.

| SelenaMe a răspuns:

Pentru unele persoane este foarte importanta. Pentru atei nu este importanta deoarece ei nu gasesc nici o valoare in ea.

| punkbuster9988 a răspuns:

Pentru mine e mai important sa cred in Dumnezeu decat sa cred in toate ritualurile crestine si in toate povestile ciudate cu sfinti.Pur si simplu cred intr o forta superioara, dar nu in religie.Multi oameni au devenit cineva in viata fara sa fi crezut o clipa in toate lucrurile astea.

| pitbulita a răspuns:

Raga intai si intai trebuie sa intelegi ce estse religia si dupa aia sa pui o asemnea intrebare
Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane.
Da si nu la intrebarea ta
de ce? pentru ca tu automat cand te naasti pui foarte mult intrebari despre lume,intreaga societate crede intr-un zeu in cazul nostru d-zeu,el a facut cerul si pamantu,ca el ne-a creat,ca el este tatal nostru,el este mai presus de toate... dar ajungi dupa o anumita varsta sa vezi numai lucruri oribile intamplandu-se in lume si ajungi sa crezi ca nu estee nici un d-zeu, pentru ca el nu ar lasa aceste lucruri sa se intample, desi caqnd ai o problema tot la el te rogi pentru ca tu fara sa iti dai seama ai nevoie sa crezi in cineva, poate multi spun ca sunt ateii dar daca sunt in pericol de moarte sa spunem sau o ruda de a lor este in pericol toata ziua nu fac altceva decat sa se roage celui de sus sa ii ajute, asta doar u decizi daca pentru tine este sau nu importanta religia. sper ca am ajutat

| RandomDeTot a răspuns:

Mai importanta e credinta corecta nu religia.

| EllaLuna a răspuns:

Daca tu crezi ca religia nu este importanta nu am ce sa-ti fac, si invers daca tu crezi ca este importanta din nou nu am ce-ti face.Fiecare cu gandirea lui, cu sufletul lui.Asta pur si simplu este o intrebare fara sens.
Mergi si tu la biserica si o sa afli singura daca este importanta nu trebuie sa pui aceasta intrebare pe un site.Parerea mea.

| qPringles a răspuns:

Pentru mine nu prea este asa de importanta, opinia mea. happy

| alemaria11 a răspuns:

Da este importanta.De ce? In primul rand deoarece Dumnezeu nu accepta orice fel de inchinare, iar ca exempu avem chiar pe fiii lu Israel cand le-au slujit Baalilor, chipurilor lui Astoret... Dumnezeu s-a aprins de manie impotriva lui Israel deoarece el nu accepta sa ne inchinam altor Dumnezei in afara de el si nici chipurilor cioplite (icoane, statui...). Fiindca chiar in cele 10 porunci scrie sa nu ne facem chip cioplit sau imaginea vreunui lucru care este sus in ceruri sau jos pe pamant (Exodu 20:4).Iar al doilea lucru este acela daca cunoastem numele lui Dumnezeu? Care este scopul sau cu privire la Pamant? Ce se intampla cu noi cand murim? De ce permite Dumnezeu suferinta? Ce mod de viata ii place lui Dumnezeu? Care este adevarul despre el? Ce este Regatul lui Dumnezeu? Afland raspunsul la aceste intrebari cu siguranta vom stii cat este de importanta religia pentru noi fiecare.

| Lyndsey explică (pentru alemaria11):

Scuza-ma ca intreb, dar ce religie ai? Mi se pare mie, sau penticostala?