| anonim_4396 a întrebat:

E bine sa ma spovedeasca tatal meu daca e preot?
Multumesc mult pentru raspunsuri si Craciun fericit!

29 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Iti dai seama ca tot ce-i spui la spovedanie nu va mai avea voie sa discute cu nimeni, pentru tot restul vietii, asa ca e cea mai buna metoda de a-i inchide gura. Iar daca iti va divulga secretele mamei tale, il ameninti cu caterisirea. A doua oara n-o sa mai faca greseala de a te spovedi.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu e bine sa te spovedeasca nimeni, aceasta traditie nu are baze biblice.

| milan9 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Această taină are baze biblice, cum să nu!

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA, Mântuitorul Însuşi a întemeiat şi Taina Spovedaniei, transmiţând doar apostolilor (iar aceștia au lăsat Bisericii, episcopi și preoți), harul iertării păcatelor. Unul dintre citatele care autentifică acest lucru este :

Ioan 20, 21:,, Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi."
Ioan 20, 22:,, Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;"
Ioan 20, 23:,, CĂRORA VEȚI IERTA PĂCATELE, LE VOR FI IERTATE și CĂRORA LE VEȚI ȚINE, VOR FI ȚINUTE."

| ManStrong a răspuns (pentru milan9):

Sint pacate pe care nici Dumnezeu nu poate sa le uerte.Deex cele facute imoptriva aproapelui tau.Numai el persolan oate sa te ierte daca ti ai cerut iertare sau ti ai platit datoria. Daca Dumnezeu iarta pe cineva care ti a gresit tie i ti face o nedreptate.Isus a zis; Daca te duci la altar etc etc Du-te intii si imapacate cu pirisul tau.Deci nu exista iertare la voia intimplarii.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

Aici iti dau dreptate.

| ManStrong a răspuns (pentru 3xfemeie):

Daca vei analiza raspunsurile mele vei constata ca totdeuna am
dreptate.
Nu vreau sa m alaud cu asta.Dar eu nu sint crestin si vreau ca crestinii sa si cunoasca drumul pe care merg.Sa nu mearga cu ochii inchisi.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

happy Nu stiu daca intotdeauna ai dreptate., dar aici am fost de acord cu tine. Cam greu sa indrepti tu lucrurile. Fiecare merge pe drumul pe care il alege.E o vorba in popor : "Capul face, capul trage ".

| ManStrong a răspuns (pentru 3xfemeie):

Da Si eu zic ca ai dreptate.Dar vreau sa atrag atentia ca sa nu se sprijine cineva pe preot ca daca se va spov edi va fi iertat.Preotul pentru un pumn de dolari te iarta ca pe el nu l costa nimic, este doar in avantajul sau.
Dar trebuie sa stii ca odata vei seama.

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

La spovedanie ii zici pacatele unui preot cu care n-ai nici o legatura, Ioan 20, 23 zice ca daca ierti esti iertat, ce legatura are cu marturisirea pacatelor cuiva?

| milan9 a răspuns (pentru Thunderstruck):

În Ioan 20, 23 nu se "zice că dacă ierți ești iertat"! Poate în altă parte (cu un anumit sens, nu unul exclusivist), dar nu în Ioan 20, 23.

Atunci când Mântuitorul Hristos a afirmat: "CĂRORA VEȚI IERTA PĂCATELE, LE VOR FI IERTATE și CĂRORA LE VEȚI ȚINE, VOR FI ȚINUTE"(Ioan 20, 23) El S-a referit în mod strict la apostolii Săi, la ierarhia slujirii preoțești pe cara a lăsat-o Bisericii.

Tot în această ordine de idei, El îi trimite DOAR pe apostolii săi (care au transmis mai departe harul, către epscopi și preoți) în lume cu o misiune specială: "Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi."- Ioan 20, 21.

Lipsa de confuzie, claritatea și importanța acestor două idei fundamentale reiese din contextul în care au fost afirmate: IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA, subliniindu-se astfel importanța lor ca lucrări fundamentale ale Bisericii Sale (preoția și spovedania - taina pocăinței)!

În acord cu acestă înțelegere transparentă și clară a lucrurilor, stau și cele aproape 70 de citate din Noul Testament, în care Mântuitorul Hristos și Apostolii, confirmă rolul SLUJIRII PREOȚEȘTI în cadrul BISERICII, cu responsabilitățile lor uriașe desigur...

| milan9 a răspuns (pentru ManStrong):

Iertarea păcatelor din partea divinității presupune desigur pocăința, regretul pentru acestea. Iar acest act de pocăință, de regret, presupune bineînțeles și împăcarea cu semenii, cu cei cărora le-ai greșit (dacă nu există impedimente în acest sens, dacă ei sunt în viață, etc...). Numai astfel se primește cu adevărat iertarea păcatelor și te simți cu adevărat eliberat sufletește. Întotdeauna, duhovnicul oferă ca și Canon (ce are doar scop terapeutic) solicitarea unei astfel de împăcări cu cei cărora le-am greșit...

| Glassic12 a răspuns (pentru ManStrong):

Nu exista pacat pe care Dumnezeu sa nu il poată ierta!
El a venit in lume sa-i mantuiasca pe cei păcătoși
Numai un singur păcat este fără iertare si-anume, sinuciderea, deoarece ai renuntat la darul oferit de Bunul Dumnezeu, si-anume, la propria ta viata

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu pentru ca poti sa vorbesti si natural cu dumnealui, trebuie sa-ti faci alt duhovnic care nu e partinitor!

| Jardelin a răspuns:

Esti binecuvintata daca tatal tau e preot! Da, du-te la tatal tau cu toata bucuria sa te spovedesti! Cine altcineva pe acest pamint ar putea sa te inteleaga si sa te iubeasca mai mult decit tatal tau?

Spovedindu-te lui, nu numai ca este un lucru cit se poate de firesc si de benefic, dar ii vei arata cit de mult il iubesti, ca ai incredere totala in el si in judecata lui si ca ii respecti foarte mult profesia de preot.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu e nici bine nici rău. Tatăl tău e preot, deci dacă îți e și duhovnic nu e greșit. Dar e mai bine să ai alt duhovnic întrucât instinctul de tată se va activa la auzirea păcatului, ceea ce-l va face imprevizibil, chiar afundându-se pe sine în păcat. Deci părerea mea este să-ți alegi alt duhovnic.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

E mai bine altcineva, totusi e tatal tau, sangele apa nu se face, daca consideri ca nu te poti deschide sau ai lucruri care v-ar putea afecta relatia, mai bine eviti!

| ManStrong a răspuns:

Da Numai sa ai grija de raspunsuri. Tata nu trebuie sa stie chiar totul.
Practic spovedania are alt inteles, dar la crestini merge si asa.
MArturisiti-va unii altora pacatele, inseamna ca daca ai gresit cuiva trebuie sa te duci la el si sa ti ceri iertare, iar daca i-ai pricinuit vre o pagiba sa i -o p[latesti.Aceasta este adevarata spovedanie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru ManStrong):

Salut esti practicant? Daca te duci la un doctor si te doare ceva eviti sa-i spui pentru ce te-ai dus si-l lasi sa ghiceasca pentru ce-ai ajuns acolo, daca e asa atunci negresit ori te da afara ori te trimite la psihiatrie; categoria asta e constructiva nu distructiva. Multumesc.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Dar nu este suficient, trebuie sa ceri iertare si de la Dumnezeu, sa parasesti pacatul si sa nu il mai faci.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

Tot asa merge si la crestini. happy La spovedanie, preotul te indruma sa iti indrepti greselile, exact cum ai spus tu.

| ManStrong a răspuns (pentru 3xfemeie):

De ce numai unpreot te poate indruma? Daca citesti Biblia poti sa vezi singur ca e rau si ce e bine.Ia citeste te rog Deut cap 30. Dumnezeu zice. Iata pun inaintea ta binele si raul si zice ca nu sint departe de tine si nici greu de inbteles. Daca vrei, alege viata

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

Cine a spus ca numai un preot poate face asta? Intrebarea e pusa de un ortodox si majoritatea apeleaza la preot pentru indrumare. Este gresit sa ai un mentor?

| ManStrong a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu este gresit deloc.Dar poti sa i raspunzi in asa fel incit sa i dai voie sa si gindeasca.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

Nu am inteles la ce te referi.

| ManStrong a răspuns (pentru 3xfemeie):

La faptul ca omul trebuie sa inteleaga ca el personal trebuie sa raspunda in fata lui Dumnezeu, sa nu se sprijineasca numai pe ce spune preotul.Fiecare raspunde pentru faptele lui.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

Acelasi lucru incercam sa spun si eu. Fiecare e raspunzator pentru faptele sale si este singurul care poate indrepta greselile.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Nu este nici o problema daca desavarsesti Sfanta Spovedanie la tatal tau sau la alt preot! Peste tot, aceasta Sfanta Taina este la fel! Important este sa o savarsesti pentru a te descarca si sa nu lasi multimea de pacate sa iti umbreasca sufletul!
Craciun Fericit si tie! happy

| deepinlovewithyou a răspuns:

Da, este bine! Fii atenta, ca aici s-ar putea sa te prinda cu chestii aiurea, gen fumat, cauza asta mereu se gaseste la copii.
Odata ce te spovedesti la un preot, trebuie sa spui tot adevarul.
Bafta!