| mentholinks a întrebat:

E bine sa te gandesti la moarte?

12 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Nici bine nici rau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E buună...

| Jay1 a răspuns:

Da e bine, să nu ne fie teamă de moarte, ci să trăim viața pe care o dorim
moartea este ceva natural și toată lumea o va experimenta.

| BadAngel3 a răspuns:

50/50.
Oricat de mult ti-ai aprecia viata si oricat de mult ai vrea ca eternitatea sa iti apartine, sa fi constient ca nu. Sa fi constient ca nu exista "eternitate" si ca orice are un sfarsit. Sa te gandesti ca desi ai sa mori intr-o zi, sa lasi ceva in urma ta sau pur si simplu sa-ti traiesti viata asa cum ti-o doresti.
Sau mai sunt si persoane care nu au zilele tocmai roz si sunt depresivi, etc. Intotdeauna sa incerce sa lupte, oricat de greu ar fi. E adevarat, unele persoane au nevoie de ajutor sa se ridice. Sa accepte ajutorul, asa cum e el. Pentru ca tot asa, intr-o zi o sa dispara si aia a fost. Macar sa incerce sa se readuca pe linia de plutire. Niciodata nu e prea tarziu. E greu de facut si usor de spus.
Pana la urma, cu totii ajungem tot in acelasi punct.
Moartea.

| CorneliaMorar a răspuns:

E bine sa te gandesti daca esti pregatit sa mori! Sa.ti verifici faptele, pentru ca dupa moarte, vei pleca in rai s.au iad. Depinde de ce ti.ai pregatit cat ai trait!

| Superior a răspuns (pentru CorneliaMorar):

"rai s.au iad"
In iad nu intri foarte usor, iar iadul inseamna o stare a sufletului de purificare, durere psihologica, pareri de rau, nu un loc de tortura vesnica.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Conform noului testament e un loc de tortura vesnica, nu ai citit inca biblia

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Sunt folosite multe metafore si greseli / exagerari in traducere.

| mentholinks explică (pentru Superior):

Nu are nicio treaba traducerea. Din originale reiese acelasi lucru, tortura vesnica.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Cel care nu crede in mine nu va avea parte de imparatia tatalui meu, deci 5, 5 miliarde de persoane vor intra in iad pe vechi,dar sa nu uitam ca fiecare religie crestina are iadul, raiul ei, deci sansa sa nimeresti religia perfecta e mica fiind atatea secte, religi, grupuri crestine

| CorneliaMorar a răspuns (pentru RAY):

Dar pana la urma nu religia e importanta, ci credinta. Nu e suficient sa ai o religie ca sa ajungi in rai, ci credinta in Dumnezeu si ascultare de voia Lui.

| RAY a răspuns (pentru CorneliaMorar):

Tu sa dovedesti ce ai afirmat apoi mai vorbim