| Mircea08 a întrebat:

E bine sa te rogi la Dumnezeu ca sa nu iti mai dea necazuri?

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E bine să te rogi la Dumnezeu să treci peste necazuri.

| Mircea08 explică:

Parerea mea este urmatoarea :
- Dumnezeu nu da necazuri, deoarece El nu face ceea ce uraste
- A te ruga la Dumnezeu sa nu mai faca ceea ce nu a facut mi se pare ca suna ca o acuza la adresa lui
- La Dumnezeu te poti ruga SA TE SCOATA dintr-un necaz in care te afli din diverse motive
- In Evanghelie, pentru crestini (numai pentru crestinii adevarati), necazurile se numesc incercari. Nici acelea nu vin de la Dumneaeu (parerea mea) ci vin de la diavol. Iisus a fost ispitit de diavol, iar asta a fost o incercare a virtutilor Lui. Dumnezeu dimpotriva, ne ajuta sa iesim cu bine din aceste incercari :
Apocalipsa 3:10 Fiindcă ai păzit cuvântul răbdării Mele, te voi păzi şi Eu de ceasul încercării, care are să vină peste lumea întreagă ca să încerce pe locuitorii pământului.
- Pentru cei care nu sunt crestini adevarati, si slujesc diavolului din cand in cand, (adica fac rele asa cum ii cere diavolul sa faca), necazurile sunt rasplata de la cel care i-au slujit, iar rasplata este ceva rau deoarece diavolul nu face bine niciodata. Daca ar face bine ar insemna sa lupte impotriva lui insusi.
- Cine traieste in falsitate nu este crestin - crestin este acela care traieste potrivit invataturii lui Iisus, iar Iisus ne spune ca prefacatoria este un lucru pe care NU TREBUIE SA IL FACI.
- Nu stiu ce am spus de ai inteles ca eu ma mint singur - fii te rog mai explicit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu singur mi-ai zis că stana îţi dă rău, dar Dumnezeu bine, acum te-ai prins singur că nu ştii ce vorbeşti.
Dar, e logic că că satana nu face bine asa cum nici Dumnezeu nu face rău.Nimeni nu face ceva împotriva insusi.
Astea sunt cuvintele tale.

| PreaDistinsul a răspuns:

Merita incercat, desi sunt foarte putini cei care s-au rugat si chiar au scapat de necazuri.

| Mircea08 explică (pentru PreaDistinsul):

Citeste postarea mea de mai sus, si vezi care este punctul meu de vedere