| Mădă0611 a întrebat:

E cam expirata treaba, dar eu n-o sa ma leg de partea foarte uzata. Baiul e cu bisericile, si nu, n-am treaba cu credintele tuturor, am inteles ca oamenii au nevoie de... speranta, religiile oferindu-le asta, daaaar nelamurirea mea e legata de arhitectura sau designul acelor cladiri. E musai sa fie poleite cu aur sau sa coste 400 de milioane de euro? Cei care luptati pentru "vrem catedrale, nu spitale", chiar sunteti de acord cu toata chicioşenia asta, sau o sustineti ca na, e ortodoxism, sunteti ortodocsi, trebuie? ["Sustine construirea catedralei mantuirii neamului. Un dar al tau pentru eternitate" laughing] Sau popii care conduc masini super scumpe, "primite". Chiar nu le pot vinde si folosi banii aia in scopuri nobile? Pe ei ii aparati tot pentru ortodoxism - ortodox - asa trebuie?

28 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

NU e chicioshanie, e sfintzanie! Sa fie a noastra mai mare, mai lucitoare si mai tare ca a dujmanilor, mincatash! Popii cum ziceai si tu... is primite masinile, si cum poti sa fii atit de ateu satanist anticrestin sa zici ca le conduc? AU SHOFER!

| costis a răspuns:

Din ciclul: Cum pot fi salvati africanii flamanzi din banii de pe catedrala. (Exista ceva pe lumea asta care nu poate fi salvat cu banii de pe catedrala?)

| Mădă0611 explică (pentru costis):

Unde vezi pe aici ceva scris legat de africanii flamanzi? E vorba de ce invata chiar hamesitii aia, cumpatare, dar e grele, stiu...

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

E tot aia.

| Mădă0611 explică (pentru costis):

Tu ori esti copchil de popa, ori esti gras, ca in rest faci pe ortodoxul, iar un ortodox e om cumpatat, cu bun simt; cineva cu bun simt nu poate fi de acord cu astia. thinking Daca cineva denigreaza ortodoxismul, e musai ortodox, sau zice ca e, asa ca tu ar trebui sa fii printre primii care ar avea ceva de spus impotriva lacomiei popilor.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci sunt copchil de popa, gras, necumpatat si fara bun simt. Pentru ca vreau catedrala in Bucuresti. Daca spui tu, Pipi...

Totusi se ridica o intrebare: de ce nu mananci cacao si pentru celelalte catedrale din tara, stiu eu, Arad, Bacau, Galati, Craiova, Timisoara... Adica daca imi place catedrala din Iasi sau Bacau nu sunt copchil de popa, gras si nesimtit.

| Mădă0611 explică (pentru costis):

Eu nu mananc cacao pentru niciuna, din partea mea sa va faceti toti cate o bisericuta, pe banii vostri, ca am impresia ca Daniel & co. fac la misto, pentru acele proprietati, pe care eu, atee satanista, panteista de fapt, nu le-as vrea, ca-s satanista. In intrebare era vorba de toate (aoloooo! toate) bisericile care au costat mult, de fita, ziceam de arhitectura si design (e musai sa fie poleite cu aur?), dar te-ai simtit cu musca pe caciula, te-ai autoatacat si ai sarit partea asta.

Copchil de popa, gras si nesimtit esti oricum devil, pentru ca altfel ai simti... scarba fata de cei care cica sunt oamenii lui dumnezeu pe Pamant, dar de fapt sunt ai lu' dracu. Da cu virgula. Dumnezeu e dracu?

| RAY a răspuns:

Ai dreptate in tot ce scrii acolo

| T0T a răspuns:

Nu sunt de acord în investirea atâtor bani în biserici și construirea atâtora. Inițiativa aia a guvernului era una foarte bună, dar nu prea poți schimba ceva căci majoritatea e una creștin-ortodoxă în țară și suntem poate cea mai religioasă țară din Europa. Faza cu Catedrala Mântuirii Neamului, acum că a început-o, măcar să o termine. Fiecare țară are clădiri din astea mai speciale și poate să ne mărească turismul. Nu o văd chiar un aspect atât de negativ, va ieși ceva deosebit în lume.

| Mădă0611 explică:

@Entheos Asa, si eu ti-am explicat ca si tu umbli cu minciuni, deci e cam de naspa sa arati spre altul cand tu esti fix asa. 0 credibilitate. Cele din raspunsul meu fiind exemple minore.

| milan9 a răspuns:

Sfintii Bisericii spun ca atunci cand se vor construi biserici mari este semn ca slabeste credinta... Bisericile mai mici, mai modeste, sunt de fapt mai frumoase.
Poleiala aceea din interior insa nu este intotdeauna aur, iar daca este, stii doar faptul ca nu folosesc mai mult de un gram- doua pentru acele suprafete... Cu un gram de aur se spune ca poti polei "un calaret cu cal cu tot".
Cat despre "monumentele de ignoranta" care se plimba in mercedes nu stiu ce as putea comenta.

| Mădă0611 explică (pentru milan9):

Inainte de "sfintii bisericii" a fost Iisus, si a zis "vinde tot ce ai, da saracilor, si urmeaza-ma!".
Apropo. Ti se pare de bun simt ce-a zis nenea Daniel, ca biserica nu sta cu mana intinsa la stat, si ca se descurca si fara banii primiti, dar sa i se inapoieze proprietatile confiscate? N-am stat eu sa cercetez de la cine avea biserica proprietati si cum au intrat "donatorii" in posesia lor, dar nu-i nevoie sa citesti 10 biblioteci ca sa iti faci o idee. E ok pentru un crestin sa accepte si sa se zbata pentru proprietati luate cu suferinta, sange, moarte? Pe langa ce a zis Iisus legat de averi.

| milan9 a răspuns:

Te intrebi de unde provin acele donatii? In timp ce in Romania postdecembrista au fost oameni care de unii singuri au adunat in 10 ani un miliard de euro nu crezi ca este o chestiune de bun simt sa intelegi cum o institutie de 2000 de ani ce a avut permanent milioane de credinciosi sa poata aduna ceva donatii in acele doua milenii de existenta?
Au fost de-a lungul timpului sute de mii de oameni ce au ales viata de manastire, ce au donat macar o parte din avutul lor manastirii in grija careia avea sa se lase.
Acele sute de mii de calugari si-au desfasurat efortul muncii lor impletite cu rugaciunea vreme de 2000 de ani.
Cat de intunecat la minte sau la suflet trebuie sa fie cineva pentru a crede ca nu a ramas nimic in urma muncii lor? thinking

| Mădă0611 explică (pentru milan9):

laughing buna asta cu institutia de 2000 de ani; BOR - 1872/secularizarea averilor manastirilor - 1863. Credinta in Iisus, in nasterea, moartea si invierea lui e baza crestinismului, si stii ce-a zis el legat de bogatii, am amintit si eu mai sus. Multi domnitori, ma rog, bogatasi, donau bisericii, sau construiau biserici si manastiri, nu cumva ca-i mustra constiinta ca omorau prea multi oameni? Practic, acele donatii erau "cumparate" cu sange. Cam ce fel de suflet ai putea avea daca te intereseaza si lupti pentru lucruri "cumparate" astfel? Si calugarii de unde aveau averi de donat? Arata-mi un om cu constiinta curata care s-a calugarit si ma pocaiesc. laughing Sper ca intelegi unde bat.
"Unui călugăr nu-i trebuie palate, ci o chilie mică, în care să se culce jos, pe rogojină". Observ ca satanistu asta de Cuza era mai crestin decat majoritatea crestinilor.

Deci, tu ii aperi ca esti ortodox, si iti vinzi demnitatea, sau ca nu esti crestin? devil Un crestin nu are cum sa apere hotia, lacomia, nesimtirea.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

TE referi la "hotie, lacomie, nesimtire" generalizand "uscatura". Daca padurarul ar generaliza uscatura din padurea lui asta bineinteles ca NU AR CORESPUNDE ADEVARULUI...
"Si calugarii de unde aveau averi de donat?" Fata mosului, pot presupune ca tu nu ai bani de paine? Imi da cineva voie sa presupun ca esti muritoare de foame?
Cei care au devenit calugari aveau desigur niste mijloace de trai, o agoniseala de o viata...

| Mădă0611 explică (pentru milan9):

Sa nu imi zici ca popii saraci sunt peste 50% din toti popii ortodocsi. Aia de pe la satele cu 5 locuitori nu intra la calcul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Faptul ca preotii prefera mașini de lux si ca spoiesc turnuletele la biserici cu "haur", este ultima mea problema.
Apoi mâzgălelile din ele numite picturi, facute pe banii naivilor sunt chiar penibile.
Faptul ca propovăduiesc niște minciuni si ca aleargă doar după bani ma deranjează.Ii consider un pericol social, la fel ca pe profesorii de religie.

| Mădă0611 explică (pentru TrăieşteClipa):

Lasa ca sigur si tu umbli cu minciuni. N-am avut vreme sa te cercetez si azi ma grabesc, dar in caz ca crezi ca exista iubire, ca omul e diferit de alte forme de viata, in sensul ca e preferat de nu stiu ce, crezi minciuni, simplu. Pam Pam. N-o sa explic. Daca ti-ar spune cineva adevarul absolut, si ai avea mintea de acum, ai prefera sa dai timpul inapoi si sa nu-l stii, crede-ma, asa ca pentru oameni credinta in dumnezeu e un refugiu, o nevoie, pansament pe rana.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai pus o intrebare, ti-am raspuns.
Balivernele din raspunsul tau ma fac sa cred ca ai unele probleme.
Nu este vina mea.

| VelaJohnny a răspuns:

De lacomi ce is, simplu, sunt mari afaceristi, mai anteprenori conducatorii ortodoxiei, investesc bani multi, dar treptat vor scoate mai multi laughing nu are logica? Crezi ca lor le pasa de oameni, si fac asta pentru enoriasi? Daca le-ar pasa ar fi mai generosi si afectuosi (nu zic ca toti preotii is rai) nu ar lasa oamenii cu mortul in strada in ploaie pe motiv ca nu l-a platit sa il inmormanteze. Interesul lor e mai mult spre averi decat spre oameni, daca le-ar fi pasat de oameni investeau in camine pentru saraci, azile, spitale, frate is atatea lucruri in care se pot baga banii pentru binele oamenilor in Romania dar si in strainatate. Mancare si alimente pentru sinistrati, in Africa de ar trimite ceva preotii din donatiile enoriasilor, dar baga banii in buzunar...degeaba se cheama „dreapta credinta", mai degraba lacoma si indiferenta credinta. E de apreciat cand vezi un preot bun, un calugar generos intre atatia farisei ipocriti ai zilelor noastre. Parerea mea.

| T0T a răspuns (pentru VelaJohnny):

Îmi plac răspunsurile tale.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mădă0611):

Da da, am si spus, nu toti preotii sunt rai si lacomi, dar serios acuma, sa iti dau videoclipuri cu preotii care isi bat joc de enoriasi, injura Dumnezeul caruia pretind ca ii slujesc, averile bisericii, cazuri de pedofilie si homosexualitate si asa mai departe? Nu toti is rai, dar religia in sine e lacoma, intrucat si de la stat dar si de la enoriasi ia bani si se imbogateste.

| VelaJohnny a răspuns (pentru T0T):

Mersi măi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, nu mi se pare musai ca cladirile sa fie poleite cu aur, cat depre stilul arhitectural nu-mi se pare ceva excesiv, mai ales daca intelegi simbolistica acestui stil.
Si da, masinile scumpe nu sunt o necesitate sunt un capriciu, da astazi e o necesitate sa ai o masina, dar e un capriciu cand iti iei ditamai Mercedes sa iti arati "sfiintenia".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu. Pana nu de mult, Dumnezeu traia "sus in cer". Acum ca oamenii au ajuns "in cer", el s-a mutat "dincolo de timp si spatiu". Pai gandeste-te, ca sa vada de acolo pana aici, are nevoie de cateva puncte de reper. In plus de asta, trebuie sa iasa in evidenta cladirile lui cu ceva nu? Marimea conteaza.

"Iisus, si a zis"... irelevant ce a zis Isus. Ta-su e ala care conteaza. Daca nu te pui bine cu "ze big dog", degeaba il urmezi pe Isus (si stii ca ta-su nu o prea arde hippie).

Cat despre masini de lux, e pe acelasi principiu. Zeul meu o are mai mare.

"Chiar nu le pot vinde si folosi banii aia in scopuri nobile"... pai le folosesc in scopuri nobile. Le iau de la unii si le dau la altii (intre ei). "Ie" si ei nevoiasi. Doar nu vrei sa mearga cu Dacia. Ce gluma buna.

"sa i se inapoieze proprietatile confiscate"... O_O.

| December a răspuns:

BOR-ul a depasit orice limita a normalitatii si a bunului simt. Totul este doar o afacere si pentru ei conteaza doar banul.
Problema e cu populatia care nu i-a inca suficienta atitudine. In sunt multi oameni (o pondere mai mare la sate probabil) care sunt cu creierele spalate si baga botu la tot ce zic popii.
Cand oamenii o sa realizeze ca religia/biserica si credinta sunt 2 lucruri total separate si ca nu are nimeni nevoie de un intermediar intre el si Dumenezeu, atunci poate o sa se mai indrepte lucrurile.

| YouDieAsYouLived a răspuns:

"Dai un ban, dar cumperi ceva frumos!"

" In Dani we trust "!