| Moonster a întrebat:

E ceva rau daca nu cred in Biserica si in preoti? Cred doar in Dumnezeu.

20 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Dar biserica si preotii pe cine reprezinta, cui se roaga? A si nu te lua ca preotii sunt hoti si mai stiu ce ai a auzit la tv, alea sunt cazuri rare, nu are cum sa fie toti sarlatani, exista preoti adevarati.

| burhanbei a răspuns (pentru CristiB93):

Scuze, da ce se intelege prin sintagma "preoti adevarati"? pentru ca un preot ar trebui sa fie preot si doar atat, nu crezi?

| danay72 a răspuns:

E bine sa crezi in Dumnezeu si Biblie, de de fapt acest lucru te va ajuta sa vezi ceea ce cere Dumnezeu de la noi.De un real folos e si site-ul www.jw.org

| baru a răspuns:

Sall! Liberul albitru....Cine suntem noi, sa judecam? Este opinia ta, si trebuie respectata! Pa!

| ania a răspuns:

E foarte bine că crezi în Dumnezeu.Să crezi în preoți e idolatrie.La Biserică nu știu exact la ce te referi, la clădiri, structuri organizatorice, la Biserica universală a tuturor credincioșillor din toate timpurile despre care Hristos a spus că El e capul ei?

| tudus a răspuns:

Depinde de preoti preotii sunt ca sa te indrume si biserica este ca sa te intareasca dar asta este logica practica e alta in ziua de azi oamenii sunt descrisi exact ca in 2 TIMOTEI capitolul 3 si citeste acolo

| RAY a răspuns:

Nu,nu-i nimic rau

| Azµre a răspuns:

E normal și bine să faci asta.

| M25M a răspuns:

Nu este nimic rau.

| HueyFreeman a răspuns:

Normal ca e rau. Daca nu cotizeaza nimeni la popa da God faliment.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 4:24 - "Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr".
Potrivit acestor cuvinte ale lui Isus, cel mai important este să asigurăm că ne închimăm lui Dumnezeu "în adevăr", adică aşa cum ne cere el prin Cuvântul său Biblia. Asta ar trebui să ne intereseze cel mai mult!

| Zenit313 a răspuns:

Da

| CannbalCorpse a răspuns:

Preotii hmm. niciodata nu i-am suportat happy Niste cersetori stii era gluma aia si popa si pestele spune "du.te cu domnu"
Poti sa crezi in D-zeu fara sa.ti pese de preoti

| DraudeS a răspuns:

Fiecare cu punctul sau de vedere.
Eu spun ca este bine, avand in vedere cu ce se ocupa "preotii" din ziua de azi.
Spor!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Insusi Hristos a fondat Biserica, daca nu crezi in Biserica, nu crezi in Hristos, Dumnezeu.

| CocoMexii a răspuns:

Ar fi bine sa crezi si in Biserica, daca in preoti nu o faci. happy

| alex500 a răspuns:

Sustin parerea lui eduard.Vad mereu la stiri ca un preot a violat, a furat!

| neaivan a răspuns:

Din punctul meu de vedere ca si ortodox am sa -ti descriu cu,,alte,, cuvinte ce inseamna biserica si preotul.
Daca tu crezi in Dumnezeu si stii ca dupa viata aceasta mai exista Rai si Iad atunci nu este de ajuns doar sa Crezi In Dumnezeu (sa stii ca el Exista) Lucrul acesta il spune Iisus Hristos in Sfanta Scriptura,, nu tot cel ce va zice Doamne Doamne se va mantui,,
Biserica este adevarata credinta si e alcatuita din credinciosi, nu poate exista biserica fara credinciosi.
Preotul in biserica nu este altcineva decat,, mijlocitorul,, intre noi si Dumnezeu. El nu te invata decat ceea ce este folositor sufletului! El a-r trebui sa fie un exemplu in viata de zi cu zi pentru noi (ceea ce in majoritatea cazurilor nu se intampla) dar acest lucru nu trebuie sa ne clinteasca fata de credinta noastra. Un preot daca te sminteste du-te la altul, nu toti sunt la fel. Fara preot nu poti sa te mantuiesti, prin el lucrezi mantuirea! As avea mai multe de adaugat dar sper sa-ti foloseasca macar atat!

| burhanbei a răspuns (pentru neaivan):

Cu alte cuvinte, in opinia domniei tale, numai cei care apeleaza la biserica si preoti sunt adevarati crestini,!?! gen Becali, nu? HA, HA, HA
oameni buni, hai sa facem fapte bune (macar una pe zi) sa ajutam un sarac sau un flamand (macar unul pe zi), sa cautam un bolnav, sa nu facem pe nimeni sa sufere, sa nu vorbim urat si mai ales sa MULTUMIM sincer BUNULUI DUMNEZEU pentru cele date, bune sau rele inainte de a zice sa ne ajute Dumnezeu, adica de a cere ceva Domnului...1 leu cat e o lumanare e si o paine pe care o cumperi si o dai batranii care sta cu mana intinsa la coltul strazii, fa/ti din toate astea o filozofie de viata si un mod de a/ti trai viata si e mai curata mantuire.O SIMPLA PARERE DOAR.

| Andreea069 a răspuns:

Nu e nimic rau in asta, parerea mea! Dumnezeu e cel in care trebuie sa crezi si atata tot. Si apropo, in Biblie nu se zicea nimic de construirea bisericilor si nici eu nu cred in preoti si Biserica... happy happy