| anonim_4396 a întrebat:

E cineva de aici profesor de religie sau preot ca sa vorbesc cu el?

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sunt niște studenți la teologie sau poate popi tineri, dar nu m-am obosit să rețin care sunt ei!

Dar poți să ne prezinți problema!

| Wehrmacht a răspuns:

Spune fiule.Iepurasul asculta.

| SelenaMe a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mike.ross24 este idul meu daca e sa vorbim pe messenger

| William a răspuns:

Preotii sunt la biserica nu pe net.

| Nucreeed a răspuns:

Ei au plecat sa cheltuie banii enoriasilor in vacante, ma.

| milan9 a răspuns:

"Studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte de origine creştină…

| milan9 a răspuns:

Un studiu oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Sciptura susţine fix gruparea lor.

Cel care doreşte să treacă peste dificultăţile de înţelegerea le textului, poate uşor să ceară sfatul unui preot. Să citească Biblia (cartea sau on-line) iar ulterior să întreabe fie un preot, fie un profesor de religie, asupra versetelor care par a ridica ceva probleme de înţelegere…
Numai bine!

| milan9 a răspuns:

Este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| Lizzu a răspuns:

Asteapta pana se va termina sezonul estival.

Succes.

| Maxim96 a răspuns:

Nu vei gasi aici, ca aici e "populat" in cea mai mare parte de ateisad
Au "poluat" ei categoria asta!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Maxim96):

Iar oamenii ca tine polueaza evolutia, logica, stiinta, da pe calculator stai ca doar nu stiinta ti l-a dat ci l-o fi facut dumniezau. Si telefonul mobil bag seama ca tot dumniezau ti l-o fi dat.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu vei găsi, îmi pare foarte rău. Acest site este o glumă și nu vei găsi în nici un caz un preot pe aici, nici un profesor de religie. Mă rog, poate vei găsi, dar nu ai nici o garanție că nu vorbești cu un farsor. Dacă vrei să vorbești cu un preot va trebui să stai cu el față-n față.

| svartirhimnar a răspuns:

Fii binecuvântat, fiul meu! Sunt aici să te ajut duhovniceşte, pentru mântuirea ta!

| iubesc a răspuns:

Nu, dar daca te ajuta cu ceva am terminat teologia.

| Dumniezău a răspuns:

Spune fiule, ce probleme ai?

| SelenaMe a răspuns (pentru Dumniezău):

Mike.ross24 este idul meu

| milan9 a răspuns (pentru SelenaMe):

Ok, dar eu nu indeplinesc conditia ta, de a fi preot sau profesor. In orice caz, mă pot strădui să-ţi răspund...

| Ben00 a răspuns:

Aici sunt doar profesori de ateism.

| HDeNiSaR a răspuns:

Vorbeşte cu Milan9! contactează-l dacă nu te ajut eu să il cauti!
dar sigur te v-a baga mai mult in ceată!

| FIFA14 a răspuns:

Acesta este un site pentru copii.
Iar aceasta categorie se pare ca este populata doar de prescolari.

| Aalexander a răspuns (pentru FIFA14):

Bine spus Fifa 14. (14 vine de la 14 ani nu?)