| FreddieM a întrebat:

E cineva printre cei asa-zisii credinciosi care sa fi citit cartea care va inspira credinta (Biblia) pe bune? Adica cap coada, cum ar fi firesc daca pretinzi ca esti credincios.
Nascut ateu, aceasta carte mi-a trezit interesul iar daca ar mai fi fost o sansa sa devin cumva credincios aceasta s-a evaporat studiind continutul ei.

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cunosc oameni care stiu TOATA Biblia pe dinafara putand reda texte selectate la cerere. Iar pentru anumiti indivizi dominati de anumiti demoni le fac cunoscut ca NU exista o Biblie anume a sectantilor si una pentru ceilalti crestini ci exista doar versiuni de traduceri, unele influentate de anumite culte NECRESTINE (martori lui yehova, new age, etc).

| RAY a răspuns:

Sunt basme,povesti evreisti atat, si eu ca ateu am citit dar nu cap-coada,dar,pote candva am sa citesc, vad ca unora nu le place vt oare de ce? iisus a spus ca nici un cuv din vechea lege nu va disparea in vechi, ce cere credinta oarba, asta cer toti teisti, desti, panteisti

| RAY a răspuns:

Iar pentru anumiti indivizi dominati de anumiti demoni le fac cunoscut ca NU exista o Biblie anume a sectantilor si una pentru ceilalti crestini ci exista doar versiuni de traduceri, unele influentate de anumite culte NECRESTINE (martori lui yehova, new age, etc).

laughinglaughing individ posedat de demon, imi scrie un sectanct iar un preot ortodox spune sectancti vor ajunge in iad cu biblia in mana, cica alea nu sunt culte crestine, ba da sunt crestine, Biserica ortodoxa considera o erezie traducerile sectancte, deci ortodoxi sunt posedati de demoni laughinglaughing secte aparute de cateva sute de ani

| anonimg a răspuns:

Si eu sunt printre aceia care au citit-o de mai multe ori, si continui sa o citesc -fie pe toata intr-un an, fie o data la 2 ani, etc.
Lucrul acesta -ca oricare altul- trebuie facut cu seriozitate, cu constiinciozitate. Cand ne inscriem la o scoala, atunci trebuie sa o terminam; cand ne inscriem in armata, atunci nu ne putem plange de pericolele la care ne-am expus; cand incepem un lucru trebuie sa-l si terminam. Altfel ne vom obisnui sa incepem lucruri si sa nu le terminam.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Altfel ne vom obisnui sa incepem lucruri si sa nu le terminam."

Nu e chiar asa. Decat sa persisti facand un lucru prost si fara rost, mai bine renunti si te apuci de altceva.
Spre rusinea mea, m-am ambitionat la un moment dat s-o citesc pe toata, desi mirosea a rahat de la inceput. Mea culpa...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am citit-o de 18 ori si continuu sa o citesc. Am citit-o de prima data cu începutul, adică fe la Geneza la Apocalipsa. Nu exista sa te rătăcești. Duhul lui Dumnezeu luminează pe toți care o citesc cu dorință de a o înțelege. Cei mai multi care spun ca nu o înțeleg de fapt nu le convine cele scrise in ea, se recunosc ca făcând parte din cei care nu doresc "restricțiile" impuse de Dumnezeu. Si nici nu doresc sa se schimbe. Dumnezeul lor este mâncare si băutură, ca sa nu mai vorbesc si despre celelalte.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Nu exista sa te rătăcești. Duhul lui Dumnezeu luminează pe toți care o citesc cu dorință de a o înțelege."

Ce sa vezi, aceleasi afirmatii le fac si adeptii Coranului. Si aia l-au inteles fara probleme.

| Nilsson a răspuns:

„asa-zisii credinciosi"

Cu o asemenea introducere care este oarecum jignitoare, nimeni nu ar vrea sa fie considerat așa, ar fi trebuit să nu îți răspundă nimeni, de ce ar trebui să dai explicații cuiva care te scuipă în față din prima, am dreptate sau nu?

Totuși, ți-au răspuns destui (respectul meu pentru ei) și ți-au arătat că prejudecata ta este eronată.

Poate ar trebui să iei în serios și faptul că prejudecățile tale referitoare la Biblie sunt la fel de eronate și că n-ai înțeles nimic din aceasta.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Un credincios adevarat ar respecta la litera ce invata acea carte, dar dn pacate, inca nu am cunoscut niciunul pana acum, de aia ii consider pseudo-credinciosi. Tu ai cunoscut vreo-unul? Aici pseudocrestinii doar critica, discrimineaza si judeca pe ceilalti, deci din start nu se incadreaza in categorie. Nu ma cunosti tipule, sunt absolut privat de prejudecati, sustin si promovez toate libertatile umane posibile, (religioase, etnice, sexuale, culturale, sociale etc) atata timp cat nu sunt in afara legii. Sper sa te multumeasca tipologia mea de persoana si sunt sigur ca nu ai avut ocazia sa cunosti pe cineva ca mine. Ar trebui sa mai interactionam, poate iti mai deschizi putin optica, ca lumea e altfel decat cum o percepi tu, doar ca nu-ti dai seama. Pace

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

Este o vorbă:
"Lauda de sine nu miroase a bine."

Să știi că până și în Biblie scrie că nu este niciun om fără de păcat.
Dacă tu însă ai ochi doar pentru greșelile creștinilor de aici atunci tu ești cel care are o problemă.
Măcar un creștin știe că nu e perfect și încearcă să fie mai bun, n-aș putea zice la fel despre atei pentru că ei sunt deja niște sfinți și trebuie să își bată joc de ceilalți de câte ori au ocazia.
Dacă nu mă crezi, compara niște pagini creștine de pe Facebook cu niște pagini ateiste.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Credinta e o chestie absolut privata si voluntara, care nici nu ar trebui discutata aici. De ce m-ar deranja pe mine in ce crede fiecare?
Discutabile sunt acele valori umane care nu se potrivesc cu ideologia crestina si cu folowerii ei. Cea mai clara si evidenta e limitarea libertatilor. Daca eu, roman nascut si crescut in Romania sau pur si simplu un cetarean oarecare, chiar emigrat fiind, student, medic, vreau sa construiesc un loc de cult diferit de cel ortodox, imagineaza-ti mânia,, crestinilor". Ma priveaza prin ideologia lor de dreptul de a ma ruga la cine doresc eu? Cel mai simplu si concret exemplu.
Nu mai vorbesc de rasism, homofobie, xenofobie. Romanii,, crestini" urasc tot ce nu este romanesc si ortodox, din pacate sI asta e plaga care ne tine in fundul societatii europene.

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

Creștinismul cuprinde mai multe culte, nu doar cel ortodox, din care eu oricum nu fac parte, deci acuzele acestea nu mă privesc.
Dar Biserică Ortodoxă, la fel ca și multe alte biserici, se implică în numeroase proiecte sociale.
Nicio biserică nu promovează rasismul, xenofobia, nici măcar homofobia, cu toate că homosexualitatea nu este compatibila cu principiile creștine, nicio biserică nu zice să le dăm la gay în cap.
Chiar nu înțeleg de ce ești așa de înverșunat împotriva bisericilor.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Dragul meu, nu am nimic cu biserica. In schimb caracteristicile astea naspa ale romanilor au in background tot umbra invatamintelor crestine.
Eu de exemplu, mi-e jena sa-mi spun liber opinia rezervata lumii crestine pentru ca de cele mai multe ori interlocutorii se indigneaza si se uita imediat urat la tine de parca ar vorbi cu un alien. Si nu sunt tocmai tipul din topor, stiu sa aleg cuvintele potrivite. Ei uita ca in asa discutie ar trebui sa se mentina in patratelul lui 50%. Nuu, ei spun mereu adevarul suprem, iar din start esti satana pentru ei. Ne intalnim la jumatate frate, ca asa e corect. La urma urmei e chestiune de interpretare, unii urmeaza anumite cai deja stabilite de religie, altii le interpreteaza pe baza legilor reale ale stiintei, logicii si ratiunii.
De ce refuz o limitata explicatie religioasa? Simplu, pentru ca nu ma conving acele scrieri, sunt dubioase, ambigui, nedatate cronologic, ilogice, si in plus eu pot gandi mai mult de-atat. Sper sa nu te ofenseze raspunsul meu, nu asta e intentia mea, e doar optica mea cu privire la acest argument. O seara buna.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia este singura carte care nu se citeste cu inceputul, pentru ca nu ai experienta necesara sa intelegi, trebuie sa incepi cu noul testament, nici eu nu am inteles prima data, ca oricine altcineva de altfel, dar studiind, meditand, aprofundand vei incepe sa intelegi, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Biblia este singura carte care nu se citeste cu inceputul, pentru ca nu ai experienta necesara sa intelegi, trebuie sa incepi cu noul testament..."

Inseamna ca evreii n-au inteles nimic din propria lor poveste pana sa apara Isus. Culmea ca tot ei sunt cei care cred ca Isus e doar un schizofrenic, si sunt de acord total cu asta, pe seama caruia s-a creat o noua poveste care sa serveasca interesului celor care au creat-o.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Desi nu incepi cu adam si eva, cate aiureli scrii, fara vt, nu nu are nici un sens

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

1 Timotei 2. ''Căci întâi a fost întocmit Adam şi apoi Eva.''

2 Corinteni 11'' Dar mă tem ca, după cum şarpele a amăgit pe Eva cu şiretlicul lui, tot aşa şi gândurile voastre să nu se strice de la curăţia şi credincioşia care este faţă de Hristos.''

Romani 5:12-21 ''De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume și prin păcat a intrat moartea, și astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit… (Căci înainte de Lege păcatul era în lume. Dar păcatul nu este ţinut în seamă câtă vreme nu este o lege. Totuși moartea a domnit, de la Adam până la Moise, chiar peste cei ce nu păcătuiseră printr-o călcare de lege asemănătoare cu a lui Adam, care este o icoană preînchipuitoare a Celui ce avea să vină. Dar cu darul fără plată nu este ca și cu greșeala, căci, dacă prin greșeala unuia singur, cei mulţi au fost loviţi cu moartea, apoi cu mult mai mult harul lui Dumnezeu și darul pe care ni l-a făcut harul acesta într-un singur om, adică în Isus Hristos, s-au dat din belșug celor mulţi. Și darul fără plată nu vine ca printr-acel unul care a păcătuit, căci judecata venită de la unul a adus osânda, dar darul fără plată venit în urma multor greșeli a adus o hotărâre de iertare. Dacă deci, prin greșeala unuia singur, moartea a domnit prin el singur, cu mult mai mult cei ce primesc, în toată plinătatea, harul și darul neprihănirii vor domni în viaţă prin Acel Unul singur, care este Isus Hristos!)''

Noul testament este plin de referiri din vechiul testament, ai fi stiut aceasta daca l-ai fi citit. Am recomandat citirea noului testament prima data, pentru ca vechiul testament, este mult mai complex si mai greu de inteles fara un indrumator, cei din vechime erau ''atualizati'' si stiau ce inseamna vechiul testament in toata bogatia sa, dar noi trebuie sa ne familiarizam putin, este un sfat personal, nu o porunca.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Holiday):

1 Timotei 2. ''Căci întâi a fost întocmit Adam şi apoi Eva.''

2 Corinteni 11'' Dar mă tem ca, după cum şarpele a amăgit pe Eva cu şiretlicul lui, tot aşa şi gândurile voastre să nu se strice de la curăţia şi credincioşia care este faţă de Hristos.''

Romani 5:12-21 ''De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume și prin păcat a intrat moartea, și astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit… (Căci înainte de Lege păcatul era în lume. Dar păcatul nu este ţinut în seamă câtă vreme nu este o lege. Totuși moartea a domnit, de la Adam până la Moise, chiar peste cei ce nu păcătuiseră printr-o călcare de lege asemănătoare cu a lui Adam, care este o icoană preînchipuitoare a Celui ce avea să vină. Dar cu darul fără plată nu este ca și cu greșeala, căci, dacă prin greșeala unuia singur, cei mulţi au fost loviţi cu moartea, apoi cu mult mai mult harul lui Dumnezeu și darul pe care ni l-a făcut harul acesta într-un singur om, adică în Isus Hristos, s-au dat din belșug celor mulţi. Și darul fără plată nu vine ca printr-acel unul care a păcătuit, căci judecata venită de la unul a adus osânda, dar darul fără plată venit în urma multor greșeli a adus o hotărâre de iertare. Dacă deci, prin greșeala unuia singur, moartea a domnit prin el singur, cu mult mai mult cei ce primesc, în toată plinătatea, harul și darul neprihănirii vor domni în viaţă prin Acel Unul singur, care este Isus Hristos!)''

Noul testament este plin de referiri din vechiul testament, ai fi stiut aceasta daca l-ai fi citit. Am recomandat citirea noului testament prima data, pentru ca vechiul testament, este mult mai complex si mai greu de inteles fara un indrumator, cei din vechime erau ''atualizati'' si stiau ce inseamna vechiul testament in toata bogatia sa, dar noi trebuie sa ne familiarizam putin, este un sfat personal, nu o porunca obligatorie.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

Tu macar iti dai seama ca toata povestea asta de ai scris-o aici nu are nici o legatura cu ce am spus eu?!

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Texte din biblia sectancta

| Jay1 a răspuns:

Da am citit Biblia de 2 ori!

"BIBLIA NE-A FOST DATĂ NU PENTRU A NE INFORMA, CI PENTRU A NE TRANSFORMA"
Dacă citești Biblia ca să descoperi detaliile arheologice este una, dacă citești să descoperi principiile de viață este alta.Biblia nu este o carte obişnuită care se citeşte uşor din scoarţă în scoarţă. De fapt ea este o bibliotecă sau o colecţie de cărţi scrise de autori diferiţi, în limbi diferite, de-a lungul a 1500 de ani.
Luca 8:14-16 Sămânţa căzută între spini sunt cei care aud Cuvântul, dar, în timp ce îşi văd de drum, sunt sufocaţi de îngrijorările, bogăţiile şi plăcerile vieţii şi nu aduc rod copt. 15 Sămânţa din pământul bun sunt cei care, atunci când aud Cuvântul, îl ţin într-o inimă onestă şi bună şi aduc rod cu răbdare.
Este o mare diferenţă în a şti că mierea este dulce şi a gusta mierea. La fel de mare este diferenţa între a şti că Dumnezeu e bun şi drept şi a experimenta această bunătate şi dreptate.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cum asa?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Din perspectiva unui ateu, ne dam seama ca biblia trebuie vazuta nu din punct de vedere al indoctrinarii utila, ci din punct de vedere al cunoasterii istorice. Istoria a fost influentata de religie: Marea Schisma, Sinoadele Ecumenice, cruciade, templierii etc.

| FreddieM explică (pentru AnonimSuprem1):

Spui chestii cunoscute de toata lumea, nu asta era scopul intrebarii, si nici utilitatea ei nu ma intereseaza, desi timp de multe secole de ani pana la publicarea cartii, Originea speciilor" a lui Darwin in 1859 a fost singura forta suprema, cu bune si rele, care a dominat si manipulat intreaga crestinatate de pe planeta.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru FreddieM):

Corect, dar suna asa de frumos cand se repeta...