| anonim_4396 a întrebat:

E ciudat cum, deschid un subiect biblic si religioșii vin cu altele, de parcă m-ar interesa un alt subiect în afara de cel din cauză.
De exemplu, colegul nostru TwentyOneWay, a început să comenteze putin religia lui ortodoxa pe un mod persuasiv la un subiect paralel cu religia.
Credeti ca e o problema la mine ca nu am timp sa ma iau de religia lui sau la el?

23 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ciudat, poate. Dar mai ciudat ar fi sa va luati la cearta pe tema asta. Daca crezi ca cineva nu intelege ce explici si nu ai cum sa il faci sa inteleaga, atunci asta este. Este valabil si pentru persoana cealalta.

Ca este ateu, ca crede in ceva... nu are importanta. Aceste lucruri tin de oameni si despre cum s-au dezvoltat in timp. Nu generaliza.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca te intereseaza domeniu, ar cam trebui sa te intereseze si alte subiecte pe domeniul ala, sa comentezi, sa dezbati, sa pui argumente pe masa, sa analizezi si pe ale lor si asa mai departe. Domeniu cutare nu se rezuma doar la subiectul tau.
Cand iti place un domeniu, mereu se gaseste timp la o adica. Dar asta e gandirea mea personala.

Dar fiecare e cum este, e okey in felul lui, deci nu ai o problema, nici celelalt nu are, fiecare face cum simte ca doreste sa faca, atat timp cat e un comportament civilizat, nu conteaza.

Are dreptul sa incerce sa convinga pe cine vrea de ce crede el, nu e problema, insa isi asuma sa fie contrazis, si daca vrea sa convinga sa credem in ce vrea el, sa argumenteze de ce ar fi bine asa, si vedem.
"Comenteaza putin religia lui ortodoxa", este pe domeniul religie.

Singura chestie care deja e o problema e cand e in offtopic, adica tu vorbesti de religie si el de calculatoare, aia este altceva, e okey insa un offtopic care deriva sau se leaga de subiect.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Rasp. întârziat amice.
Nu sunt de acord până la un punct; promovarea cultului din care faci parte.
De ce? Păi pentru ca toate cultele se învârt în jurul acestei cărți numită biblia, și religioșii în loc să discute subiecte din ea, ei discută în afara ei, cum ar fi istoria cultului lor din care fac parte.
Eu nu am timp sa le ascult istoria fiecareia, sau mai bine zis nu ma intereseaza.
Eu nu fac parte din niciun cult religios, și mi-ar crăpa obrazul de rusine daca as face reclama la "colgate", pentru ca toate sunt eronate pentru mine din punct de vedere biblic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, insa totusi face parte tot din sfera religiei si ce zic ei.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Din sfera religiei dar dupa cum observi, majoritatea întrebărilor sunt din sfera biblie, și nu are sens sa vorbesti de religie cand e un subiect biblic, decât dacă esti un
simpatizant al unei echipe de fotbal și strigi: "forța Steaua! M**e Dinamo!"

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, depinde si de oameni ce ii intereseaza dintr-un anume domeniu.
Vrei sa zici ca ei zic de religie fara legatura cu biblia. Insa religia cu biblia se leaga de fapt, de la religie s-a ajuns la biblie, cand vorbesti de ceva biblic automat o dai in religie, de unde vine, de ce, si asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De fapt, de la biblie s-a ajuns la religie, de aceea nici nu ma intereseaza religia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit, inainte erau popi si altele, Moise a plecat din Egipt unde erau piramide cu popi, apoi s-a scris biblia, asa ca, aia e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Moise era preot?
Nu Aaron și semintia lui?
Deci cine a scris biblia, Moise sau Aaron?
Autorii bibliei nu erau preoti, în afara de Esra(daca nu mă însel), si ei au scris biblia, oameni de rand, ca mine și ca tine.
Pentru ca izvorul înțelepciunii este ascuns de acești oameni numiti "preoti" și descoperit celor "săraci în duh" numiti țărani.
Cele patru evanghelii (esenta bibliei) au fost scrise de niste oameni de rand, țărani cum s-ar zice, și ei au înțeles biblia, pentru ca ei au scris-o, pe cand religia cu puii ei nu!
Eu am facut un liceu teologic și stiu cate semințe spargeam în 4 ani.Asa ca, la naiba cu religia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa moartea lui isus invataceii lui au dus ideile lui isus prin lume si scriau evanghelii, erau niste oameni care credeau in ce trebuia, de fapt nu erau popi, dar printre acesti credinciosi, unii aveau in cap sa fie smecheri si cam dupa 400 ani au facut biserica ca institutie si cu ocazia aia au scris biblia (au comasat evangheliile alea si au mai adaugat ei ce au mai vrut) ca sa atraga la aceasta institutie, apoi s-au facut popi si asa mai departe, sa aiba ei functii.
Dar astia nu spun adevarul ce si cum.

| Catrice a răspuns:

La amandoi.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Dă-mi timp și îți ofer raspuns.
Tu mi-ai dat un răspuns scurt fara argument, deci e și vina ta ca nu ti-ai facut timp sa argumentezi.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi amintesc sa fi pus tu întrebarea...

| johnnny123 a răspuns:

Cand urmaresc o disputa religioasa intre doi oameni religiosi este ca si cum as urmari o disputa intre un om care crede in spiridusi si unul care crede in Zana-Maseluta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru johnnny123):

Pomeniți mereu de spiriduși. Ce sunt spiridușii? Cum arata? Cei care nu credeți in Dumnezeu, e problema voastra. Dar de ce credeți in spiriduși?

| johnnny123 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am afirmat niciodata ca as crede in spiridusi.

Problema de care suferi se numeste "analfabetism functional" si se defineste ca "o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit."

Iar tu te incadrezi perfect in aceasta definitie, pentru ca in mod evident esti incapabila sa intelegi sensul unei fraze simple.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru johnnny123):

Eu m-am legat strict de cuvântul "spiriduși" pe care il folosiți mereu in locul cuvantului Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu exista pentru voi, de ce exista spiriduși? Iar daca nu exista nici spiriduși, de ce ați inventat acest cuvânt, si de ce nu lăsați creștinii sa creadă in ce vor ei chiar daca prin absurd nu ar exista Dumnezeu? Va simțiți mai bine daca in loc De Dumnezeu scrieți spiriduș? Acest lucru va face sau va determina sa va credeți înțelepți? Iar după tine toți cei care cred in Dumnezeu sunt analfabeți funcționali? Dar daca Biblia este adevărata iar voi înțelepții nu o înțelegeți când o cititi nu deveniți voi automat analfabeți funcționali? Ma opresc fiindcă nu are rost sa mai continuu. O zi buna îți doresc!

| johnnny123 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Haide sa o luam punctual:

1) M-ai intrebat "De ce cred in spiridusi?".
Poti sa-mi citezi exact cand am afirmat ca as crede in spiridusi? Daca nu poti, inseamna ca nu ai inteles sensul afirmatiilor mele.

2) "După tine toți cei care cred in Dumnezeu sunt analfabeți funcționali?"

Nu, doar cei care nu reusesc sa inteleaga o fraza simpla. Iar tu faci parte din aceasta categorie (drept dovada, vezi punctul 1).

3) "Daca Biblia este adevărata iar voi înțelepții nu o înțelegeți când o cititi nu deveniți voi automat analfabeți funcționali?"

Exista o mare diferenta intre a pune sub semnul intrebarii ceea ce afirma un text si a nu intelege ceea ce afirma acel text.

Faptul ca pun sub semnul intrebarii originea divina a bibliei si veridicitatea unor evenimente prezentate in ea nu inseamna ca "nu inteleg" biblia. Inseamna doar ca posed capacitatea de gandire critica.

O capacitate pe care cei care cred orbeste in biblie nu o poseda

| CostinAlamariu a răspuns:

laughing))))
Look mom, I'm famous

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu chiar ai vreo pretentie de la niste indivizi care traiesc in 2020 si cred in dumnezeu?
Ignore direct, nu iti bate capul cu ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Peste tot se aude de Dumnezeu, și trăim în 2020, deci noi am fi în urma daca nu am crede.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci prefer sa fiu in urma