| SERIALS a întrebat:

E corect ca oamenii care sunt siguri de bunastarea lor nu mai simt nevoia sa apeleze la divinitate pentru a-si calma temerile si nesiguranta?

Daca ai bani si incredere in sine, nu ai probleme, nu mai apelezi la rugaciuni, uiti sa-i multumesti lui Dumnezeu pentru toate acestea. Am auzit ca religia nu prea e dezvoltata in tarile cu un nivel inalt de trai. Ce credeti voi?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exceptie de la regula: SUA. Acolo majoritatea bogatilor sunt credinciosi si in mod clar majoritatea populatiei e credincioasa.

| danay72 a răspuns:

Din nefericire, multi oameni s-au saturat de traditile, obiceiurile religilor si nu mai cred in ele. Dar studierea Bibliei ii poate ajuta sa inteleaga diferenta dintre acestea și ce anume cere de fapt, Dumnezeu. Ei nu mai vor să audă pentru ca au fost dezamăgiți.Dar fără Dumnezeu nu putem fi cu adevărat fericiți.

| Nilsson a răspuns:

Cam asa este, oamenii Il cauta pe Dumnezeu mai mult cand dau de greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu trebuie sa apelezi la "rugaciuni". Dezvoltarea noastra pe plan material n-ar trebui sa aiba nici o treaba cu cea pe plan Spiritual, si ar trebui sa fim impliniti pe ambele planuri pentru perfectiunea imperfecta pe care-o cautam.

Apropo, si pe mine m-a marcat LOST, e atat de mindfuck.

| Zurelin a răspuns:

Nu, nu e corect, banii devin dumnezeul lor, cum a zis si SergiuMT.
Si din cauza acestei modernizari si a faptului ca occidentul in principal uita de Dumnezeu foarte multi crestini se refera la aceasta perioada ca "ultimele vremuri", inainte de apocalipsa.
Daca esti bogat da si saracilor si multumeste Domnului si sa nu iubesti banii, atunci nu este nici o problema.(parerea mea)

| SergiuMT a răspuns:

De aceea spune Isus ca e mai usor pentru o camila sa intre prin urechea acului, decat ca un bogat sa intre in Imparatia Cerurilor.
Unii oameni considera ca nu au nevoie de Dumnezeu si se incred in ei insisi si asta este ceea ce spune si Biblia, ca cei mai multi se vor lepada de credinta. Si vor fi din ce in ce mai putin credinciosi, dar trebuie sa ramanem tari pe pozitii si sa nu uitam de scopul nostru final, viata vesnica. Indiferent de ai bani sau duci un trai decent sau nu ai cine stie ce bani, trebuie sa te increzi in Dumnezeu.
Isus spune in Luca 6:
20. Atunci Isus Si-a ridicat ochii spre ucenicii Sai si a zis: "Ferice de voi care sunteti saraci, pentru ca Imparatia lui Dumnezeu este a voastra!
21. Ferice de voi care sunteti flamanzi acum, pentru ca voi veti fi saturati! Ferice de voi care plangeti acum, pentru ca voi veti rade!
22. Ferice de voi, cand oamenii va vor uri, va vor izgoni dintre ei, va vor ocari si vor lepada numele vostru ca ceva rau, din pricina Fiului omului!
23. Bucurati-va in ziua aceea si saltati de veselie; pentru ca rasplata voastra este mare in cer; caci tot asa faceau parintii lor cu prorocii.
24. Dar, vai de voi, bogatilor, pentru ca voi v-ati primit aici mangaierea!
25. Vai de voi care sunteti satui acum! Pentru ca voi veti flamanzi! Vai de voi care radeti acum, pentru ca voi veti plange si va veti tangui!
26. Vai de voi, cand toti oamenii va vor grai de bine! Fiindca tot asa faceau parintii lor cu prorocii mincinosi!

Asta nu inseamna ca nu poti fi bogat, dar trebuie sa ai grija ca bogatia sa nu iti ia mintile si banii sa fie dumnezeul tau.