| anonim_4396 a întrebat:

E corect sa spui : "Domnul parinte"?

16 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nenea popa e corect!

| Elvina a răspuns:

Nu are nimic, mai ales daca e casatorit. Ii zici cum vrei, unii il injura pe preot, altii il adora. Mai important ar trebui sa fie Dumnezeu si nu preotul.

| anonimg a răspuns:

Corect este "domnule preot/pastor".

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, corect este "bai popo".

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Ei sunt preoţi. De aceea, o adresare respectuoasă ar putea fi "domnul preot".

Citeşte, dacă vrei, cuvintele lui Isus consemnate în Matei 23:9 şi vezi dacă este potrivit titlul de "părinte".

O zi bună!

| Marius511 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Eu nu cred ca acolo tata se refera la orice fel de interzicere a cuvantului,, tata-parinte.
Asta e o prostie. Este vorbire la figurat se intelege altceva acolo. ca Dumnezeu este adevaratul tata cel mai important. Tu poti zice ca nu ai tata-parinte, doar nu esti din flori?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Marius511):

Isus se referea în acest context (dacă vrei citeşte capitolul în întregime) la titlurile onorifice ce le pretindeau conducătorii religioşi (fariseii şi scribii) din acel timp.

| milan9 a răspuns (pentru Marius511):

Ai dreptate, Matei 23, 9 este foarte clar:
"Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri."

Este intalnita acolo doar valoarea simbolica a termenului "tată" sau "părinte".
Mântuitorul nu se refera acolo nici la titluri onorifice nici la farisei si nici la cum sa fie numiti apostolii. Se refera doar la un atribut al Divinitaății - Unicul si supremul Părinte Ceresc.

| Duhovnicul a răspuns:

Da, asa imi place si mie sa mi se spuna happy.
Sau " sarumana, parinte! "

| HowdidIgethere a răspuns:

Daca nu vrei sa iti exersezi laringele suplimentar, merge si Parinte. Cred ca provine de la parinte duhovnicesc, avva.

| georgege a răspuns:

Se zice "Domnu parinte" nu cu "l"

| anonim_4396 explică (pentru georgege):

Eeeee, nu mă înnebuni..."domnu" se scrie cu apostrof sau cu "l", băi inteligență maximă ce e pe capul tău.

| georgege a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde la ce persoana vorbesti si in ce caz!

| Bragi a răspuns:

Forma de manipulare.
Uită-te la cărtile lor,la straiele lor,cum sunt de sclipitoare,aurite,cum poarte toiage si coifuri ca regii bizantini! TOTUL pentru a atrage turma,si pentru a creea o imagine a unei autoritati ce se autoproclameaza a fi,,legătura dintre om si Dumnezeu''.
O enorma falsitate, fiindcă adevărata legatura cu Divinitatea este NUMAI personală, fară trditii, ritualuri si alte metode inventate, doar cu rostul de manipulare si a stoarce bani de la turmă!

| Schlossgold a răspuns:

Preotii lui baal se numesc popii un preot = un popa referitor la,, domnul parinte'' in biblie zice ca este un singur Domn si un singur Tata Deci la popa puteti sa-i spui pe nume