| Jardelin a întrebat:

E despre religie! Pentru ca religia este oxigenul care intretine toate aceste orori care se intimpla in Levant! Cind voi ateilor scoateti din inimile oamenilor credinta, cind il scoateti pe Dumnezeu din constiintele oamenilor si a copiilor si puneti in locul Lui pe om ca singurul atotpternic, dar in realitate fiinta limitata, neputinciosa, fragila, aroganta, plina de pacate, rob al patimilor, de fapt nu faceti altceva decit sa lipsiti acel suflet de repere solide si autentice care ii dau putere, incredere si speranta in viitor.

O multime de tineri si tinere, debusolati de vidul spiritual occidental, inspaimintati de decadenta libertinajului si a libertatii prost intelese, (unde sint parintii si lideri spirituali care sa le spuna "toate imi sint ingaduite, dar nu toate imi sint de folos"?), aleg calea islamului care cu toate tarele sale, are o forta spirituala colosala, datatoare de speranta, increderea si chiar de motivatie pina la sacrificiul suprem.

Ceea ce nu inteleg ateii si nu vor intelege niciodata este ca unei forte religoase violente si in expasiune cum este islamul nu i te poti opune decit tot cu o forta religioasa, adica cu o credinta puternica! Un om fara credinta este gol pe dinauntru, este vulnerabil. Un popor fara o credinta puternica este de asemena gol si vulnerabil.

Priviti, vitejilor care bateti in clape din fata monitorului si improscati cu venin si batjocura pe semenii vostri cu credinta in Dumnezeu! Priviti de unde vine pericolul pentru copii vostri! Nu de la icoana din clasa, nu de la preotul care stropeste cu aghiazma de boboteaza, nu de la adventistul care crede si nu consuma carne, nu de la baptistul care cinta colinde in piata de Craciun, nu de la catolicul care plinge rugindu-se Fecioarei Maria, ci de la LIPSA credintei in Dumnezeu! Fara credinta in Hristos omul este zero! Cel mai mare pericol al zilelor nostre nu este Islamul radical in sine, ci lipsa moralitatii si credintei puternice din suflele noastre care sa i se opuna!

Astept niste opinii intelgente, nu raspunsuri "smechere" si "destepte" care nu spun nimic!

http://adevarul.ro/......index.html

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mai degrabă: "Un om îndoctrinat cu credinţe iraţionale, lipsit de gândire proprie, de personalitate, uşor influenţabil este gol pe dinăuntru, este vulnerabil. Un popor rupt de realitate şi scufundat în credinţe absurde şi nocive este de asemena gol şi vulnerabil".

Minciuna nu se combate cu o altă minciună, ci cu idei sănătoase, raţionale, care reflectă adevărul.
Un om care gândeşte (critic), un om cu o minte trează, nu se va lăsa corupt nici de creştinism, nici de islam, aşa că nu are de ce să-ţi fie ciudă pe non-religioşi, Jardelin, nu ateismul este pericolul, ci ignoranţa şi naivitatea cronică (specifice ştim-noi-cui).

| RAY a răspuns:

Ce pacat ca vorbesti de iisus si faci exact invers ce a spus iisus esti exact ca iuda care il saruta dupa ce la tradat, n-am ce sa raspund nu vb cu vanzatori de oamenii

| Mădă0611 a răspuns:

Pai astia cred in dumnezeu, fix asta e baiul, si de genul asta de oameni ne aparam noi, genul asta de oameni trebuie inchisi, numai vorbele ar trebui sa fie suficiente pentru a nu mai vedea lumina zilei pana ii scoate Allah de acolo.

"Cind voi ateilor scoateti din inimile oamenilor credinta." nu ateii o scot, ci dovezile pe care le prezinta, si nu e vina lor ca acele dovezi exista, spre deosebire de cele ale taberelor adverse.

"de fapt nu faceti altceva decit sa lipsiti acel suflet de repere solide si autentice care ii dau putere, incredere si speranta in viitor" - se poate si fara dumnezeu, dar spunandu-i cuiva ca e imposibil, devine imposibil. Eu spun ca doar asa e posibil, in lipsa credintei in personaje imaginare, dar asta cere gandire, e mai usoara alternativa, de asta e lumea cum e, nu din cauza ateilor prieteni sau amici cu stiinta/cunoasterea.

Nu cred ca "tinerii" aia sunt "debusolati de vidul spiritual occidental, inspaimintati de decadenta libertinajului si a libertatii prost intelese", sunt doar prosti si inghit toate galustele pe care li le arunca niste unii bolnavi psihic. V-am zis de mult ca voi nu dormiti de grija ateilor si vin musulmanii si va omoara pe toti. Vezi cum arata Iranul sau Afganistanul inainte si dupa ce s-au instalat jegurile (asta e cel mai bland cuvant dintre cele pe care le merita) alea acolo, si cica musulmanii ne-au amenintat cu bombe, ca islamul a intrat in tara noastra si se stie ca pamantul trebuie eliberat de necredinciosi. Crezi ca spunand nemusulmanilor ca "vaaai, Iisus e calea, adevarul si viata" faci bine? Nu imi place sa amintesc ce faceau catolicii in trecut decat la misto, dar fix asta ziceau si ei cand omorau necredinciosi, deci nu e metoda corecta, ci invitand lumea la gandit, explicand simplu lucruri simple, sa priceapa tot cretinu, ca asa sa isi simplifice credinta in zei, in timp sa devina un fel de panteisti (vezi imaginea de profil), iar asta ar insemna pace. Imagineaza-ti o lume in care oamenii stiu ca sunt egali cu orice e viu si ca daca cineva ia viata cuiva, e doar din nevoie, nu pentru confort sau lauda, sau mai grav, prieteni imaginari.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Madalina, da, cind spui cu toata in crederea oricui din lumea asta ca "Iisus este Calea, Adevarul si Viata" ai sanse enorme sa te salvezi, sa-ti salvezi familia si tara! Motivatia pentru care lupti este fantastica atunci cind ai acest adevar in minte! Stii ca Hristos este cu tine, pentru ca el nu te paraseste niciodata!

Ma cam tem ca pe voi ateii nu va mobilizeaza si nu va motiveaza, atunci cind s-ar pune problema unel lupte fata in fata cu jihadistii, argumentele creationiste pe care cu atita convingere le sustineti. Am pus mai demult o intrebare legata de dorinta de a lupta pentru tara aceasta in care traim, muncim, ne distram, avem familii, prieteni, case, proprietati, afaceri, istorie, peisaje minunate, etc, etc, etc.

Desigur ca statistic poate nu e relevant cum s-a raspuns, dar care crezi ca au fost rezultatele? Din douzeci si ceva de raspunsuri doar doi useri, ambii ortodocsi, au raspuns ca da sint gata sa lupte 100% pentru tara! Restul raspunsurilor au fost date de atei si de o sectanta, si toti au dat-o cotita! O fi doar o coincidenta ca ateii au spus pas?

http://www.tpu.ro/......pentru-ea/

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Daaa, sigur, asa cum si Mohamed e "calea, adevarul si viata dupa moarte", adica 1000 de virgine pentru obsedati sexual, dar misogini (e pleonasm?).

Nene, eu as privi cu placere cum va omorati intre voi, mai bine asa decat sa omorati fiinte nevinovate, poate avem "noroc" si scapam de cei care lupta pentru "adevar" si se murdaresc de sange (da, ia cu copy-paste si da exemplu de ateu naspa, chiar daca nu intelegi ce am zi de fapt), dar cum nu pot sta pe nori, o sa trebuiasca sa ma apar, bineinteles ca lipsa mea totala de moralitate n-o sa ma lase sa dorm linistita avand cel putin un om pe constiinta, chiar daca e un jeg, spre deosebire de voi care o sa dormiti mai bine ca niciodata cu gandul la raiul garantat, recompensa lui dumnezeu pentru faptele bune, uciderea necredinciosilor. love struck Tot ce e viu o sa se apere cand o sa fie in pericol (plantele nu au spini sau otravuri in seva pentru ca... diavol), asta e scopul suferintei de fapt, constientizarea pericolului (off topic, desi inutil, banuiesc; ma gandeam de ce natura ne-a facut sa simtim durere daca ne-a facut sa ne mancam unii pe altii, e semn de rautate asta, natura nu are de ce sa fie rea, dar e pentru supravietuire, semn de corectitudine, toti la fel). Ma gandeam acum ca probabil oricat de pasnic ai fi, daca cineva te tot sacaie si mai face rau si celor la care tii, o sa vrei sa-l indepartezi, dar dumnezeu rasplateste "moartea pentru credinta", deci de ce ti-ai murdari mainile? Va e atat de frica de moarte ca in loc sa va bucurati ca ajungeti in rai, omorati oameni ca sa ce? Sa ajungeti in iad? Si crestinii primesc fecioare, dar in iad?

Ce faci, strangi gasca pentru cand o sa ajunga musulmanii? laughing)

| Holiday a răspuns:

Sute de ani crestinismul s-a purtat exact la fel, acum vii si dai lectii, vii cu povesti despre colinde si alte alea, la fel ati fost si voi pana nu demult, asa ca, voi sunteti oripilati? Pai inseamna ca aveti memoria scurta, plus ca si astazi exista tari unde diverse categorii de oameni sunt persecutati de crestini.
Nu e nici o diferenta in Dumnezeul vostru si al lor, intre ce ati facut voi si ce fac ei. Absolut niciuna. Nu lipsa credintei duce la asta, ci tocmai credinta, care a dus si duce la crestini la astfel de lucruri, la fel si la islamisti.
Nu ateismul duce la astfel de lucruri, ci credinta, asa cum ati demonstrat cu brio si voi, crestinii, de-a lungul istoriei.

| Jardelin explică (pentru Holiday):

Mai vacanta trista, daca tu spui ca "crestinismul s-a purtat exact la fel" imi vine sa-ti explic ca gresesti folosind niste cuvinte pentru care as fi banat. Dar, evident, ma abtin. Cred ca esti unul din cel mai slabi atei de pe forum, cu raspunsuri de-a dreptul stupide. Fa bine si onoreaza-ma benevol din acest moment cu lipsa ta de atentie atunci cind postez eu intrebari sau cind raspund la o intrebare. Imi pare teribil de rau dupa timpul aloacat din viata mea ca sa citest halucinatiile tale. Multumesc pentru intelegere!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Cand nu mai exista argumente ori incepi sa faci spume, ori iti iei jucariile si pleci, e tipic pentru cei care sustin o cauza lipsita de sens.
Perfect previzibila atitudinea ta.

| sublime89 a răspuns:

Ateii spun despre om ca este singurul atotputernic? De unde ai scos-o asta? Eu n-am vazut niciun ateu sa spuna ca omul e atotputernic.
Sa dai vina pe ateism pentru fanatismul religios e cel mai gresit lucru pe care puteai sa-l spui. Fanatismul religios exista pentru ca exista religiile, evident, si nu pentru ca acestea ar lipsi.
"Fara credinta in Hristos omul este zero!" Pana acum 2000 de ani, nimeni nu a stiut de Hristos, si cu toate astea omenirea s-a descurcat foarte bine, si multe civilizatii antice au prosperat timp de milenii. In prezent, aproximativ 4 miliarde de oameni de pe planeta asta sunt non-crestini, si cu toate astea se descurca de minune. E vorba de mai mult de jumatate din intreaga populatie de 7 miliarde de oameni de pe pamant. Dupa teoria ta, omenirea ar trebui sa fie gata de mult, pentru ca toti acei oameni sunt zero fara Isus. Eu vad ca nu sunt zero, si nici nu cad in razboaie fara sfarsit sau in fanatism religios.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Crestini sau omorat intre ei in toata istoria, cand se plictiseau omorau oamenii nevinovati din iubire, acuma in prezent isi arata iubirea lor eterna prin irak, asia

| Holiday a răspuns (pentru sublime89):

"In prezent, aproximativ 4 miliarde de oameni de pe planeta asta sunt non-crestini"

Crestini sunt aproximativ 2, 1 miliarde din aproape 8. Impartiti in vreo 25 000 de secte.
Bineinteles, din astia, doar cateva procente practicanti.

| BlackSulphur a răspuns:

Draga Jardelin, ignoranta ta este de o nesimtire fara limite.
In primul rand, la fel a fost si crestinismul pana acum nu mult timp.
In al doilea rand, Islamismul anima spiritul patriotic in acei teroristi, dorind ca alunge "libertatea" care America o tot aduce pe teritoriul lor. Nu-ti dai seama ca pe acesti "aducatori de credinta si democratie" ii doare in 14 de toate religiile si toate filosofiile? Pe teritoriul islamic ei detin sondele petroliere, si din aceasta cauza "apara" acel teritoriu. Il apara chiar de poporul care-l detine. Ironic, nu?

Si in plus, pentru a stii... Religia in general (Mai ales Crestinismul, Islamismul si Iudaismul) limiteaza drastic "spiritualitatea". A urma o cale spirituala inseamna a te descoperi pe tine insuti, nu a te conforma unei autoritati bisericesti.

| DeusCorrupti a răspuns:

Ai dreptate în multe privințe și îmi place punctul tău de vedere, eu sunt ateu, dar nu judec creștinii atata timp cât nici ei nu mă judecă.

Este normal ca un copil să fie mai bine crescut cu religie, deoarece îi oferă un sentiment de siguranță, dragoste, învață ce e aia responsabilitate, etc.

Însă m-i se pare si corect să îți lași copilul să aleagă daca vrea sa fie creștin sau ateu. Dar fără să îi bagi strâmbe despre creștinism sau să îi influențezi decizia în alte moduri.

| Apache a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Problema e ca nu prea poti sa predai unui copil si teoria evolutionista si creationista in acelasi timp.
Pentru ca indiferent cum o iei nu poti sa fi neutru, ambele vorbesc despre creatie, dar in moduri diferite.
Nu poti sa ii spui copilului ca sunt ambele adevarate pentru ca se bat cap in cap.

Asa ca...ori il minti si ii spui ca teoria crestina e cea adevarata.
Ori i-o prezinti pe cea stiintifica si il inveti despre crestinism la modul istoric... ceea ce se opune traditiei crestine. Deci ce ai facut?

Indiferent cum o iei nu poti impaca calul cu magarul.
Trebuie sa alegi.

Si e o alegere importanta...pentru ce invata acum probabil va pastra pentru restul vietii.

E un motiv pentru care copii din familii religioase ajungi si ei la fel...si vice versa.

| doctorandus a răspuns (pentru Apache):

"The theory of evolution does not invalidate the faith, nor does it corroborate it." Joseph Ratzinger.

| Jardelin explică (pentru DeusCorrupti):

"Este normal ca un copil să fie mai bine crescut cu religie, deoarece îi oferă un sentiment de siguranță, dragoste, învață ce e aia responsabilitate, etc."

Multumesc!

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Jardelin):

Pentru ce?

| cerveau a răspuns:

In mediul virtual unde libera exprimare nu este suprimata, poate o sa te socheze, dar religia moare indiferent carui zeu i se inchina.
Este imposibil pentru mine sa accept faptul ca noi oamenii, ca un colectiv, trebuie sa ne mintim pe noi insine cu o astfel de imensa minciuna, doar pentru ca ii face pe unii sa scape de anxietatile existentiale.
Daca ne poti arata si o statistica in care sa ni se arate cati oameni din lumea 1, 2 se convertesc la islam ar fi minunat. Islamul este in crestere fiindca aderentii acestei religii au cele mai mari familii, in rest un numar nesemnificativ de oameni se convertesc la islam, dar din pacate ca si crestinisuml islamul prinde in lumea a 3-a, unde drepturile omului sunt pe plan secundar.