| Vernusio a întrebat:

E frumos Noul Testament? Cine a citit Biblia toata?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Noul Testament e Foarte Frumos!
Biblia nu este un roman! Desi unii scriitori premiati cu Nobel, au afirmat ca Biblia ar fi cel mai vechi si mai destept, poate singurul 'roman al lumii'.
Biblia nu e ca o carte obisnuita: sa-ti zica profesorul: 'pana maine sau la anul o citesti ca-ti pun intrebari, bla bla bla!
Orice carte, nu e suficient sa o citesti, ideea e sa o si intelegi!
A parcurge niste texte, este simplu pentru un om care a invatat alfabetul! Dar a intelege este altceva! Trebuie timp, experienta, dezbateri, supercomplicat!
In cazul Bibliei, eu am constatat (si nu numai eu)ca este CEA Mai Complicata Carte. In fapt, toate celelalte carti scrise (sub soare ) fac referinta la Biblie!
Sa-ti zic un secret descoperit ( nu numai de mine!):Toate cartile scrise se straduiesc sa faca inteleasa Biblia!
Asta ce-ti spune? Daca nu ma crezi, ai viata inainte sa analizezi!
Dar Noul Testament este Frumos. Ce inseamna 'frumos'?
Echilibrul PERFECT al deciziilor, in care nu ai nimic a reclama, a critica! Spatiul nu-mi permite sa detaliez! Atata voiam sa-ti spun, restul ar fi desertaciuni.

| sabin89 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Contele de Monte Cristo nu face referire la Biblie happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sabin89):

Acel 'distins ' conte, nu face referire la Biblie?
Implicit face referire!
Caci razbunarea este a Lui Dumnezeu!
Iar baiatul asta se razbuna.
Reamintesc ca Biblia, are 2 carti: Vechiul testament, Noul testament.
Primul se refera la perioada inainte de Mantuitor.A doua este o referinta de spre Nasterea si Crucificarea Mantuitorului.
Monte Cristo, chiar daca este un 'razbunator', poate fi incadrat la ambele capitole ale Bibliei..La primul capitol (VT) ar respecta 'dinte pentru dinte' al evreilor, la cel de-al doilea (NT), contrazice capitolul cu IERTAREA!
Iertarea apare explicit in rugaciunea regala, 'Tatal Nostru' pe care Mantuitorul a indicat-o discipolilor! Citez doar pasajul in discutie aici:'si iarta noua pacatele noastre precum si noi iertam greselile gresitilor nostri!'.
Contele de Monte Cristo nu a respectat aceasta porunca.
Poruncile au fost enuntate in VT si reluate de Mantuitor in NT.
In cartea respectiva nu se face, poate, nu mai tin minte la vreo referire EXPLICITA (desi ma indoiesc), dar este evident ca subiectul romanului,. se leaga deopotriva de VT si NT.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Noul Testament contine cea mai violenta carte din Biblie.

| danay72 a răspuns:

Da,te ajuta sa îl cunoști mai bine pe Isus dar și vei vedea despre formarea creștinismului timpuriu.De fapt, te ajuta sa identifici care este religia adevărată.

| ania a răspuns:

Eu am citit Biblia de multe ori.Noul Testament e cea mai frumoasă carte despre cea mai iubitoare persoacă care a trăit vreodată pe Tera.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Noul Testament este o poveste siropoasa despre un personaj nascut prin Palestina. Data nasterii este aproximata cu o eroare de 5 ani, iar Evangheliile au fost scrise de autori anonimi, foarte tarziu ca sa mai prezinte incredere.
Crestinismul dupa cum se stie a fost inventat de un evreu Saul din Tars care nu l-a cunoscut personal pe Iisus.
Se spune ca ar fi avut niste vedenii,si il cred pe cuvant, doar ca spitalele psihiatrice nu existau pe atunci.