| RAY a întrebat:

E Iisus un rebel care si-a detronat tatal? Vorbim de un conflict cosmic intre tata si fiu?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nu, e doar un reformator religioas, care s-a crezut fiul lui Yahweh, deoarece psihic nu putea accepta că e produsul unui viol.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu. Iisus nu a spus că este fiul lui Dumnezeu ci ca toti suntem frati ai aceluiasi tata sau cum spun oamenii de știință, noi facem parte din univers iar universul face parte din noi.

| RAY explică (pentru Donsavas):

(Ioan 1:1, 14). Iisus este Fiul lui Dumnezeu prin aceea că El a fost arătat oamenilor întrupat prin intermediul Duhului Sfânt.

| AC4S4 a răspuns:

Nu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Hai sa te intreb ceva, daca am fost botezat in religia ortodoxa si catolica sunt mantuit nu? ca tot aud pocaiti ca spun ca cica x nu e mantuit ca e ortodox

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Poți fi mântuit. Botezul nu mântuiește.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Dar ce anume mantuieste?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Mantuirea e data de Isus Hristos.

| RAY explică (pentru AC4S4):

De ce nu spui asta la pastorul tau?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca stie mai bine decat mine.