| SaveTheNature a întrebat:

E mai absurd sa crezi ca exista extraterestri sau ca exista Dumnezeu?

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Statistic vorbind extratereștrii trebuie să existe!

| kira30 a răspuns (pentru MMihai):

Sa-mi aduci dovada existentei extraterestrilor.

| HueyFreeman a răspuns (pentru kira30):

Pai galaxia noastra are niste miliarde de sisteme solare. Mind blown yet? Not? Ok, universul cuprinde miliarde de galaxii. Cateva miliarde de miliarde de sisteme solare? Un mizilic, aproape ca le numeri pe degete.

| MMihai a răspuns (pentru kira30):

Nu cred că este cazul!
Sunt foarte multe dovezi despre existența faptului că au existat chiar pe Terra elemente de civilizație și implicit civilizații superioare oamenilor obișnuiți și se pare că cel puțin o parte erau de sorginte exterioară Terrei!
Internetul este plin de asemenea exemple, dar trebuie numai să cauți!

| dragos9234 a răspuns (pentru MMihai):

O civilizatie cu mult superioara noua ar fi lasat urme clare!
!

| SaveTheNature explică (pentru MMihai):

La fel este de plin internetul si cu dovezi care atesta faptul ca Isus a fost pe pamant si ca a facut minuni, Ca exista miracole si oameni care au legatura stransa cu divinitatea etc.

| kira30 a răspuns (pentru MMihai):

Biblia are multe dovezi despre existenta lui Dumnezeu si totusi nu le crezi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Si cartea legendele olimpului are multe dovezi despre existenta lui Zeus si totusi nu le crezi.

| Inferno a răspuns:

Absurd este sa nu crezi ca exista extraterestrii. Este ca atunci cand ai 10 bine negre si una alba, iar tu pariezi ca bila extrasa va fi alba. Putin probabil ca bla sa fie alba din moment ce este doar una singura, iar restul de 9 sunt negre. Tot asa, probabilitatea ca extraterestrii sa existe este atat de mare incat practic putem afirma chiar ca exista, in timp ce probabilitatea ca extraterestrii sa nu existe este neglijabila.
Cand vorbesti de ceva divin automat ai schimbat toata discutia. Extraterestrii pot fi intelesi prin cunoastere empirica, Dumnezeu nu.
Nu pot fi comparate subiectele.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns:

Probabil sunt si in galaxia noastra, si mai mult, stim si unde - cel mai probabil pe Europa, iar daca gasesti viata asa de aproape galaxia poate fi plina de viata. http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(moon)

E imposibil ca Dzeu sa existe, pentru ca Dzeul biblic e un monstru. Un sadic, cu multe tresaturi umane. E clar ca e o inventie.
Sansele pentru un creator impersonal al universului sunt mai mari, dar pana nu sunt dovezi in acest sens nu e nici un motiv sa crezi in asa ceva.

| danay72 a răspuns:

Orice poate fi absurd atunci cand nu ai informatii despre un anumit subiect.Cu cat faci mai multe cercetari cu atat te convingi mai mult de existenta unui Creator.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu e absurd deloc sa crezi ca exista extraterestrii.E absurd sa nu crezi ca exista, practit, e imposibil sa nu existe.

| RAY a răspuns:

S-a descoperit deja viata de pe un meteorit de pe marte desi da e foarte posibil sa existe dar in forme mai primitive sau mai inteligente indiferent de cum e, evolutia e indentica peste tot si legiile fizici sunt peste tot la fel

| WhatheWow a răspuns:

E mult mai probabil să existe extratereștrii căci e plin Universul de planete, decât Dumnezeu.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Tu ce crezi ca sunt? Si Dumnezeu, si extraterestru, dupa cum observi.Se poate orice, fi pe faza.

| dracu14 a răspuns:

Este absurd sa crezi ca suntem singuri in univers
este mult mai absurd sa crezi ca exista dumnezeu
este imposibil sa nu existe extraterestrii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce demonstrati prin intrebarile astea inutile.

| king4aday a răspuns:

Faptul ca exista viata intr-un sistem solar asezat "aiurea" in bratul galaxiei in care traim, mie imi dovedeste ca, viata nu e ceva iesit din comun in Univers. E o alta poveste viata inteligenta, ceea ce cred ca e mult mai rara. Apoi, pe planeta noastra viata dovedeste o rezistenta foarte mare si se gaseste chiar si in colturile unde nu credea nimeni ca poate rezista. La mii de metri adancime in ocean, langa vulcani in gaze otravitoare organismului uman, la temperaturi foarte mari sau, in Golful Mexic au gasit un "lac in apa" unde anumite specii traiesc folosindu-se de metan --> http://www.youtube.com/watch?v=KzUEr7uMnXU

Daca e sa aleg, mi-e mai absurd sa cred intr-un zeu decat in viata extraterestra dar, nu cred in povestile cu OZN-uri.

| abcabcabc a răspuns:

Eu il simt pe Dumnezeu alaturi, chiar ieri m-a ajutat la fizica cand am fost varza la tabla si am primit 8.
Extraterestri sunt doar basme pentru adormit copii

| trolololo a răspuns (pentru abcabcabc):

Si ce ți-a șoptit de te-a ajutat?

Răspuns utilizator avertizat
| taximetristul a răspuns:

Dumnezeu poate fi extraterestru.

| Ioaniulian a răspuns:

Cine nu crede in Dumnezeu, o sai fie ingaduita o lucrare mincinoasa, sa creada o minciuna.