| MistretulPufos a întrebat:

E mai bine sa existi sau sa nu existi dupa parerile voastre?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Dacă nu ai exista atunci n-ai știi cu exactitate ce-ți poate oferi viața. Ambele variante au avantajele și dezavantaje, depinde din ce perspectivă privești.

| MistretulPufos explică (pentru OnuOnulică):

Hmm, nu m-am gandit la asta big grin

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Depinde de loc si de societate. spre exemplu in minunata societate atee rusa era o regula ca cine demasca un dusman al societatii este promovat si adus in orasele mari. Asa ca multi se trezeau batuti, demascati de "prieteni" si zvarliti prin puscarii fara sa stie de ce. Intre astfel de prieteni iti doresti sa nu existi.

| danay72 a răspuns:

Dacă exiști te bucuri de tot ce e frumos în această lume. Dacă nu exiști nu mai ești conștient de nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E mai bine sa nu existi in existenta.
Nu ma intreba ce inseamna asta laughing

| VelaJohnny a răspuns:

Sa existi ca si cum n-ai exista laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai bine sa nu existi ca atunci esti cuminte si linistit, nu ai nevoie nici sa respiri, nici sa dormi, sa bei sa mananci ori sa muncesti.ca si viata tot la inexistenta duce pan la urma, asa ca de ce sa ne mai chinuim?

| Cliar a răspuns:

Nu conteaza cum e mai bine, trecem prin ambele. Acum tu existi, cand mori nu vei mai exista( sau cel putin pe lumea asta ). happy

| RagnarokR a răspuns:

Daca e vorbade un nemernic, desigur ca mai bine nu ar exista. daca e vorba de un om ce ar putea face schimbari in lume, in sens pozitiv - ar trebui sa existe.
iar cei care intra pe acest site, incluzandu-ma, si pe mine, oarecare ar fi alegerea noastra - a exista sau nu, suntem prea neinsemnati sa contam. dar daca e vreun mare amator de ilegalitati si atrocitati pe aici, desigur ca mai bine nu ar exista, din punctul celorlalti de vedere.

| krazzy a răspuns:

Dupa parerea mea este mai bine sa existi numai ca din cauza atator rele cate ni-le insusim uneori ni se pare atata de grea sau rea viata incat am vrea sa nu mai existam, dar Dumnezeu ne-a creat ca sa ne impartasim de dragostea Sa, sa Il iubim si sa fim si noi iubiti, ca sa ne bucuram de El si multe altele, ar fi multe lucruri bune pentru care merita sa existam, dupa parearea mea Cel mai bun este acela de Al simiti si trai pe Dumnezeu fiindca este scopul creatiei!