| Meme10Memu a întrebat:

E mai usor sa faca omul o prostie sa darame sa strice decat sa faca ceva constructiv sa zideasca. Pacatul e ceva usor de facut de catre o fiinta inteligenta cu libertate de alegere. Asa s-a transmis pacatul si moartea in lume de la Adam. E mai usor sa nu se recunoasca meritul cuiva meritul Lui Dumnezeu, e mai usor sa nu se respecte porunca divina, e mai usor sa se conteste suveranitatea Lui Dumnezeu, e mai usor sa minta decat sa spuna adevarul, e mai usor sa calomnieze sa defaimeze decat sa recunoasca meritul cuiva cu scopul de a lua sau obtine in mod nemeritat locul cuiva care merita, e mai usor sa creada cineva ca nu are nevoie de iertare si sa se autoconsidere sa se pretinda a fi perfect si fara defect, caderea e mai usoara decat ridicarea si lista poate continua. Mandria merge inaintea caderii. Adam a dat dovada de mandrie asemenea lui Satan nerespectand si nerecunoscand superioritatea si suveranitatea Lui Dumnezeu. E mai usor pentru cineva sa ignore decat sa observe.
E mai usor pentru materie sa se destrame decat sa ramana unita. Dumnezeu a facut astfel materia pentru ca materia sa depinda mereu de interventia Lui. Odata aparut precedentul adica pacatul foarte greu pentru omenire sa se redreseze si sa recastige starea fara pacat si asta doar datorita indurarii si iertarii din partea Lui Dumnezeu.

Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| 239 a răspuns:

Adevărat.

1 răspuns:
| AndreiNrcs a răspuns:

Corect