| RAY a întrebat:

E natura umana ceva care trebuie reparat? Religia spune ca natura e pacatoasa si societatea si legile, trebuie sa ne uram natura?

Filosofia naturii.
Foarte multi au impresia ca omul e gresit de la natura si trebuie "reparat", dar nu inteleg ca tocmai incercarea de a-l repara il face gresit.
Tot de la natura, omul are si capacitatea de a gandi insa.
Natura (sau dumbezeu, nu conteaza), au creat lucrurile perfecte, desi nu prea par perfecte.
Natura pare asa fiindca e amorala.
Termenul de perfect trebuie un pic definit insa, fiindca perfectiunea asta include si imperfectiunea. Perfecțiunea este media imperfectiunilor de fapt. Perfectiunea e o chestie statistica nu individuala.
Asta cum ar veni: daca avem o padure cu toti copacii strambi in toate direcțiile, media lor e "copacul perfect", cu toate ca niciun copac nu e perfect.
Perfecțiunea naturii este cumva o chestiune statistica.
Natura nu are notiunea de bine si rau, omul are asa notiune creata de morala.
Aici deci concluzia e clara: morala e împotriva naturii. Si omul moral e împotriva firii omului

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Trebuie multe reparate.
Sa scoti rautatea, parsivitatea, minciuna, invidia, violenta, lacomia din om, nepasarea.
E gresit cum e acum.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Cum de ce? Tocmai ca renuntam la vechi si sa punem nou in loc cum scrie acolo. Sa demolam vechiul cu instinctele alea urate care foloseau in trecut si sa facem ceva nou care foloseste in societatea de azi.
Deci evolutie in sensul asta trebuie.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Aia nu e evolutie aia se numeste dictactura, a impune unei societati cv, nu a reusit nici religia asta nci legile

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu ma refer la modificare genetica aici.
Dar conteaza si educatia de mici, ca daca educi copilul de mic sa fie asa si asa, va face, asa cum Hitler i-a indoctrinat in ce a vrut el si a reusit, asa merge si in bine, doar sa se vrea.

Religia a mai reusit, credinciosii sunt fortat mai okey ceva, pocaitii la fel, de frica iadului, se dau mai buni.

| chuckmanson a răspuns:

Morala este o chestiune de evoluție. O mulțime de specii de animale manifestă comportamente morale. În special cele a căror pui sunt crescuți de o mamă care are grijă de ei. Noi ca animale sociale avem nevoie de moralitate, pentru că astfel o societate bună nu ar putea funcționa. E simplu. Natura umană are și puncte bune și puncte rele. Să spui că suntem malefici sau buni prin natură este o viziune copilăroasă și eronată. Nu suntem în Lord of the Rings.

| serenityxx a răspuns:

Trebuie reparat