| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E pacat ca un barbat sa se imbrace in femeie? O face la misto sau se preface? E ciudat.

51 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DA, este pacat si Biblia arata acest lucru pentru cei care O STUDIAZA dar asa cum spune o vorba inteleapta: "vorba multa, saracia omului".
Deutronom 22, 5. Femeia sã nu poarte îmbrãcãminte bãrbãteascã, si bãrbatul sã nu se îmbrace cu haine femeiesti; cãci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului, Dumnezeului tãu.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Deutronom 22, 5. Femeia sã nu poarte îmbrãcãminte bãrbãteascã, si bãrbatul sã nu se îmbrace cu haine femeiesti"

Acelasi raspuns si pentru tine.
https://www.tpu.ro/......-e-ciudat/

De altfel pe vremea lui Isus, evreii cam umblau imbracati in rochii. De barbati zic.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

S-au apropiat vremuriile acelea de final https://www.youtube.com/watch?v=SLjmi5fGPn4
Am dreptate s-au nu?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Daca biserica cade va veni sfarsitul lumii. http://www.cuvantul-ortodox.ro/......vor-cerne/

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, ai dreptate.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Greasit, tu vezi imbracamintea de atunci cu ochii de acum. Barbatii aveau pantaloni pe dedesubtul mantalelor ce le asemeni cu imbracamintea femeiasca. Mai studiaza.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este o discutie mai lunga si mai complexa, total nepotrivita pentru TPU.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Lai vazut si tu materialul, ala... e gata.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Ok, las-o asa.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Aveau pe dracu pantaloni. De fapt pe sub rochiile alea erau in curu` gol. Daca altfel nu te duce mintea, macar uita-te la orice reprezentare a schizofrenicului pe cruce sa vezi ca e doar cu rochia pe el.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ar fi aberant sa-ti spun cum esti cu capsorul dar poti afla despre imbracamintea din acele vremuri la BARBATI citind cum trebuiau sa fie imbracati preotii la Templu.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Bai frate, pantaloni, sau ceva asemanator cu ce se cheama pantalonii azi, pe vremea aia aveau doar cei care-si permiteau, iar preotii, ca si acum, sugeau la greu de la fraieri, deci isi permiteau. Nu toti taranii si taietorii de frunza la caini cum era Isus. Astia umblau in rochii de alea si in curu` gol, cum ti-am zis.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Toti aveau pantaloni, nu aveau mantai (rochi) din acelea deoarece erau facute din tesaturi de dimensiuni mari si erau foarte greu de facut, citeste ce s-a intamplat la cruce cu mantaua lui Hristos (asta numai daca stii sa citesti).

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Intelege dracului o data ca nu aveau nici un pantalon. De altfel arabii care locuiesc si astazi prin zonele respective, pe la tara inca poarta rochiile ale in curu` gol.
Dar de fapt lasa, cine a avut de inteles, a inteles deja. Aveau pantalobi, da, dar erau invizibili ca spiridusii tai. OK.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

OK, am inteles, nu sti sa citesti, e bine, cand inveti, citeste Biblia.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Dar nu e mai simplu sa ne luminezi pe toti unde scrie in poveste de chilotii lui Isus?!
Culmea e ca in absolut toate reprezentarile de-a lungul istoriei, mai vechi sau mai noi, e reprezentat atat el cat si ceilalti evrei in rochii de alea, si vine un sectant nebun si ne spune ca avea colanti.
De asta zic, mai sunt crestini cat de cat rationali chiar in ce priveste povestea, dar unii chiar nu sunt pe treaba lor.
Adevarul e ca genul asta, ca tine, sunt cei mai buni in a face contrareclama crestinismului prin ceea ce sustin contrat a tot ce e mai mult decat evident. Succes in continuare!

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Exista o vorba romaneasca foarte inteligenta: "DACA taceai INTELEPT ramaneai"
- Exodul 28, 42. Fã-le IZMENE de in ca sã-si acopere goliciunea, de la brâu pânã la glezne."
Toate reprezentarile au fost facute de niste IGNORANTI (care nu stiau sa citeasca) LA FEL CA TINE. Vezi cine mai este rational aici. Ce sa-i faci, asa sunt "sectanti nebuni" mai stiu cate ceva amanunte ratatate de ceilalti. Sa ai o zi buna. P.S. Domnul Isus ERA "Rabuni", adica si preot asa ca sigur avea si acele izmene pomenite mai sus, asta asa ca te-ai referit strict la lenjeria lui Hristos si sa nu mai faci comentari de cretin.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Toate reprezentarile au fost facute de niste IGNORANTI"

De fapt sunt facute de unii care mai stiu si istorie, nu doar izmeneli biblice. Dar las-o asa, oricum ti-am zis nu pentru tine e discutia, tu esti doar un instrument.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"De fapt sunt facute de unii care mai stiu si istorie, "
Cum sa stii istorie fara sa stii sa CITESTI?
"tu esti doar un instrument."
Asa o fi DAR tu esti unul care EVIDENT ca NU stie sa citeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Cred ca un preot ar spune ca este pacat ca un barbat sa se imbrace sub aspectul ca este o femeie, la modul cel mai serios.
Acum vorbind mai "lumeste", ca sa zic asa. Barbatii, care cred ca sunt femei in interiorul lor, au mari probleme psihice, dar lumea in loc sa ii trateze le ofere drepturi si ii trateaza ca pe un caz social, asta ma dezgusta.

| FreddieM a răspuns:

Mai copii, voi aveti o problema in a intelege acel concept sacru al individului si anume,, LIBERTATE''.
Ar fi pacat sa ii fie judecata sau obstructionata, libertatea de a se imbraca sau ar face orice altceva care l-ar face sa se simta mai confortabil cu propria identitate.
Serios acum, cu ce drept judeci tu ce-i place unuia sau altuia? Sau mai grav, ii reprimi libertatea se a fii el insusi.
Pace

| Irinel15123532 a răspuns:

Intr-adevar, biblia spune ca barbatul sa fie barbat si femeia femeie, se vorbeste si despe aspectul fizic. Este bine ca vestimentatia de femeie sa nu fie pusa pe un barbat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Irinel vreau sa te intreb ceva, sa nu crezi ca te iau la misto sau altceva dar din cate am auzit e ca prostii chiar se f+ut in c+ur si ca sunt foarte periculosi mai ales la puscarie. E adevarat? indreb pentru ca habar nu am.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Draga Marius. As raspunde bucuros la aceasta intrebare dar nu cunosc detalii despre aceasta, este un subiect delicat si greu de atins. Stiu doar ca, atunci cand un om stie ca are aceasta problema, si se lasa invaluit de ea, se lasa sedus si prada poftelor, ca in orice alt pacat, atunci este robul pacatului lui, si exista un moment in aceasta predare a pacatului, in care omul cunoaste toate riscurile, cunoaste pericolele, stie ca greseste, site ca nu este bine, este constient ca este un lucru rau, dar alege sa o faca cu incapatanare. In acel moment, Dumnezeu ridica toate piedicile, toate barierele sale de protectie, Dumnezeu se indeparteaza si nu mai intervine, pentru ca El nu ne poate forta mana, prin urmare, omul este lasat prada acestui pacat si va sfarsi intr-o autodistrugere, prin viata pe care el singur a ales-o.

Una este sa ai aceasta problema, sa doresti o rezolvare, sa nu actionezi in conformitate cu poftele pe care le simti, si sa te indepartezi de ele. Ispita nu este pacat, daca esti ispitit sa o faci, si nu o faci, nu ai pacatuit, dar in momentul in care iti dai voie mintii sa isi imagineze, va veni momentul in care vei actiona.

Personal, nu am o ura fata de acesti oameni, pentru mine sunt ca niste copii pierduti, nestiind in ce cale sa mearga si aflandu-se intr-o problema pe care nu o inteleg, si nu vor sa o inteleaga multi dintre ei. Daca cad intr-o groapa asta nu insamna ca trebuie sa o decorez si sa ma obisnuiesc in ea, trebuie sa ma ridic si sa ies din ea cat mai repede si sa nu mai revin.
Consider ca trebuie sa manifestam o reactie de dragoste cu ei, dar in acelasi timp aratandu-le ca nu toleram comportamentul lor, nu trebuie sa ii respingem pe ei, dar trebuie sa le respingem comportamentul, trebuie sa le aratam blandete, dar sa incercam sa ii ajutam sa revina pe calea cea dreapta si sa nu toleram acel comportament, glumind sau incurajand la asa ceva.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Vorba vine faci un copil de sex masculin il cresti dar daca parintii sunt prosti si nu isi dau seama practic nu sti mai exact ce anume cresti la casa ta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Uite eu nu vreau sa te sperii s-au sa iti umplu capul cu prostii dar ma sperie ce am vazut prin america cu filmele si alea alea, intelegi tu.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Este bine ca vestimentatia de femeie sa nu fie pusa pe un barbat."

Mult timp barbatii au purtat un fel de rochii. De asemenea tocurile au fost purtate intai de barbati. De fapt stilul vestimentar nu are nici o legatura cu Biblia sau cu orice alta poveste cu spiridusi, ci cu moda de la un moment dat.

| rexiomaria a răspuns:

"Deuteronom 22:5
Femeia să nu se îmbrace cu haine bărbăteşti, iar bărbatul să nu se îmbrace cu îmbrăcăminte femeiască, fiindcă Domnul, Dumnezeul vostru, detestă pe cel ce face acest lucru."

Da, e pacat aparent. Dar cui ii pasa? Dumnezeu nu exista oricum. Imbaca-te cum vrei.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

"Dumnezeu nu exista oricum. Imbaca-te cum vrei." gresit EL chiar exista frate. https://www.youtube.com/watch?v=gpcTOohKzYw

| rexiomaria a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu inteleg ce legatura are asta cu orice, dar ok. laughing

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Prin raspunsul tau practic te contrazici pe tine insuti, dar gresesti Dumnezeu exista faptul ca tu existi e dovada vie ca EL chiar exista si vorbesc serios fara mist-o.

A gresi e omeneste dar a ierta pe cineva e Dumnezeieste. Ce poate fi mai drept decat asta?

| rexiomaria a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cum m-am contras? Ce am spus care pare contradictoriu?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Ai inceput cu ""Deuteronom 22:5" si ai terminat cu "Da, e pacat aparent. Dar cui ii pasa? Dumnezeu nu exista oricum. Imbaca-te cum vrei."

Cand scrii mai verifica o data ce spui.

| rexiomaria a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Un om care nu crede in Dumnezeu nu poate sti despre Bible? Eu doar spuneam ce scrie in Bible, nu am spus ca cred in ce spune Biblia, sau ca o urmez. Nu m-am contrazis.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Eu sunt prost numai atunci cand vreau eu sa fiu prost, sa stii frate.

| rexiomaria a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu prea stiu ce discutie incerci sa faci aici, sincer.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

"Nu m-am contrazis." imi pare rau de tine.

| rexiomaria a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ok? Tot nu inteleg de ce tot raspunzi sa fiu sincera.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Nu incerc nimic, eu doar incerc sa iti spun ca conceptia ta despre Dumnezeu este gresita, EL chiar exista. Dovada ca tu existi pe pamant inseamna ca EL chiar exista.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Tu ai citit macar Biblia ca sa intelegi realitatea care te inconjoara si lumea in care traiesti. Serios acum fara misto? si cum o sa fie sfaristul fiecaruia dintre noi?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Tu te-ai intrebat macar asa un pic, oare cum o sa fie sfarsitul tau? lovit de o masina, ucis de partener, COVID-19, foamete, accident de masina etc. sunt multe variante.

| Holiday a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

"Tu ai citit macar Biblia ca sa intelegi realitatea..."

E nasol daca "realitatea" ta e Biblia. E doar o poveste fara nici o baza in realitate, modificata de nshpe mii de ori de-a lungul timpului in functie de necesitatile celor ce o promovau. Altfel spus, un mit pentru fraieri.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Nu uita frica e de la Diavol nu trebuie sa iti fie frica pentru ati salva sufletul.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Holiday):

Poate ca sunt fraier si nu imi dau sema.

| rexiomaria a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Moartea mea e neimportanta fata de existanta lui Dumenezeu, care nu poate fi dovedita.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru rexiomaria):

Sa mori tu ca asa e.

| roty78 a răspuns:

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Capitolul 22
5. Femeia să nu poarte veşminte bărbăteşti, nici bărbatul să nu îmbrace haine femeieşti, că tot cel ce face aceasta, urâciune este înaintea Domnului Dumnezeului tău.

| anșa a răspuns:

Asta depinde de la om la om. Toți au motive diferite.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anșa):

Nu stiu ce sa zic dar ma sperie se potriveste cu ce scrie in Biblie.