| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E pacat sa iti schimbi religia in care te-ai nascut, adica in care ai fost botezat prima data? Asta incalca cumva decalogul: "Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti Dumnezei afara de Mine." si sa zicem "ca eu am trecut la religia budista din greseala". Am pus ghilimele pentru ca am data asa ca un exemplu desi nu am facut-o.

Răspuns Câştigător
| GicaGigekGica a răspuns:

Pai depinde. Dumnezeu e unul si doar o religie e corecta, deci daca Dumnezeu vrea sa iti arate adevarul ti-l arata, daca nu esti pierdut

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

'E pacat sa iti schimbi religia in care te-ai nascut adica in care ai fost botezat prima data? "
Cand te-ai botezat prima oara ti-ai ales SINGUR religia?
Daca ti-ai ales-o singur, cerceteaza bine inainte de schimbare, daca a fost fara voia ta si ai gasit ceva mai convingator, poti orcand sa o faci.

| anonimg a răspuns:

Nu poate fi considerat păcat sau greșeală atunci când cineva intră în rândurile membrilor acelei biserici care "păzesc poruncile lui Dumnezeu și au credința lui Isus".
Dar este păcat atunci când stăm departe de acestea.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ai nevoie de religie.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Cum adica nu am nevoi de religie? Dumnezeu e singurul care ne mai tine in viata pe toti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este, dar El a existat înaintea religiilor, deci nu ai nevoie de religie happy.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Vrei sa spui ca Iisus a creat crestinismul degeaba si ca totul e de fapt o minciuna? eu nu inghit gogoasa asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Prin El m-am referit la Dumnezeu Tatăl.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Deci in concluzie avem nevoie de religie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Concluzia este exact invers.

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

In viata te tine oxigenul, apa și alimentele

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, daca religia ta oricare ar fi ea, nu contine biblia ca singura baza si pe Domnul Iisus Hristos ca singura cale de mantuire prin moartea Lui pecruce din dragoste pentru tine si pentru mine, atunci religia ta e egala cu zero, nu vei fi judecat dupa religia ta, ci dupa evanghelia lui Hristos, nu o stii? Citeste-o.

| alex598 a răspuns:

Ca sa fii mantuit ai nevoie de o relatie PERSONALA cu Dumnezeu (vezi Ioan 17:3). Pana cand tu ai o relatie personala cu Dumnezeu nu conteaza cum se numeste religia din care faci parte. Si ca sa-ti raspund specific la intrebare: in biblie NU scrie ca este pacat sa iti parasesti religia.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Nu se naste nimeni in nicio religie. Sunt indobitociti religios in functie de zona in care se nasc. Rezultatele sunt aceleasi indiferent de religie fie ca vorbim de crestinism, islam,. actualul hinduism (a fost "crestinizat" si nu mai are nicio legatura cu ce a fost odata), budism, sikh etc. Mai toate aceste programe au fost create pentru a distruge singura religie care cu adevarat a avansat umanitatea din toate punctele de vedere, anume paganismul antic. Si hinduismul a fost candva o religie pagana, dar a fost ulterior infiltrat si corupt de dogme crestine care n-au nicio legatura cu adevarata spiritualitate.

| Michael11 a răspuns:

Iacov 1:27 "Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume."